Σύνδεση chromecast audio με ηχεία

Μηνύματα
28
Reaction score
45
Έχω ένα chromecast audio που θέλω να συνδέσω σε (ενεργά) ηχεία. Επειδή το dac που υπάρχει και πάιζει τώρα (χωρίς chromecast) είναι με USB άρα θα πάρουμε απ'ευθείας από το chromecast.

Μπορούμε ή να πάρουμε από το βύσμα των ακουστικών του chromecast και με ένα 3,5mm --> rca να κάνουμε δουλειά Μπορούμε να πάρουμε από το optical του chromecast και με ένα τέτοιο παπαράκι να βγάλουμε rca

Η ερώτηση είναι ποιό από τα δύο θα ακούγεται καλύτερα; Το dac του chromecast ή το dac του παπαρακίου;
 

Μηνύματα
13.639
Reaction score
6.603
Απο δικη μου εμπειρια,μιας και το ειχα για καποιο διαστημα,δεν θα εχεις βελτιωση.Αν το συνδεσεις με οπτικη με dac της κατηγοριας ,εστω και πανω απο 120 ευρω (οι γνωστες κινεζιες απο το διαδικτυο δηλαδη),θα εχεις ουσιαστικη βελτιωση.
 

Μηνύματα
28
Reaction score
45
Δηλαδή το dac του chromecast είναι στα ίδια επίπεδα με αυτό του μετατροπέα του δεκάευρου;
 

Μηνύματα
13.639
Reaction score
6.603
καλα δεν κανει και καμια περιουσια το chromecast audio......δεν ξερω αν ειναι λιγο καλυτερο ή λιγο χειροτερο, αλλωστε και οσοι το ανοιξαν (σε δομικες εννοω) δεν μπορεσαν να καταλαβουν και τι dac-chip φοραει. Απλα δεν θα ακουσεις διαφορες,αν θελεις να ακουσεις χρειαζεσαι ενα "αξιοπρεπες" dac.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.562
Μηνύματα
2.865.649
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top