Σύνδεση ipod-classic με ενεργα ηχεία;

Μηνύματα
62
Reaction score
17
Καλημέρα και καλη χρονιά σε όλους σας.
Θα ήθελα μία βοήθεια στο πως μπορώ να συνδέσω ένα ipod classic με ενεργά ηχεία στην είσοδο optical;
To ipod έχει για ακουστικά jack 3,5mm και για φόρτιση 30-pin.

Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Καλημέρα και καλη χρονιά σε όλους σας.
Θα ήθελα μία βοήθεια στο πως μπορώ να συνδέσω ένα ipod classic με ενεργά ηχεία στην είσοδο optical;
To ipod έχει για ακουστικά jack 3,5mm και για φόρτιση 30-pin.

Ευχαριστώ.
Καλη χρονια......χρειαζεσαι ενα docking station (συμβατο με την εκδοση που εχεις) που να βγαζει ψηφιακη εξοδο. Απλα δεν ξερω αν βγαινουν ακομα τετοια μιας και πλεον η πλειοψηφια χρησιμοποιει ειτε bluetooth συνδεση,ειτε usb dac και συνδεση σε αυτο το κινητο-τaμπλετα. Νομιζω οτι η δευτερη επιλογη θα σου δωσει καλυτερο ηχο και με λιγοτερα χρηματα (αρκει να το τσεκαρεις πρωτα και να βρεις το αντιστοιχο βυσμα συνδεσης ipod-usb dac).
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
... μεσω καποιου docking station .. που χου (αλλα θα βεβαιωνομουν οτι παιζει 1000%) :

εγω το παιζω μεσω cd-p(layer) με usd για ipod ..
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Βρες ένα Pure i20 που έχει oprical out.
1376661765_IMG_332651.jpg

Διαβάζω ότι τα Pins δεν τα έχει ελευθερώσει η Apple (κλασικές μα....) οπότε κανένα third party δεν θα δει σήμα.
Οπότε μόνο Certified Dock Station Με optical out.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Καλο θα ηταν να πεις ομως και ποια ηχεια εχεις,γιατι ισως το ψηφιακο τμημα τους ,να ειναι χειροτερο απο αυτο του ipod και την αναλογικη συνδεση με τα ηχεια.
 

Μηνύματα
62
Reaction score
17
Καλο θα ηταν να πεις ομως και ποια ηχεια εχεις,γιατι ισως το ψηφιακο τμημα τους ,να ειναι χειροτερο απο αυτο του ipod και την αναλογικη συνδεση με τα ηχεια.
Ναι σωστά τα λες, έχω τα KEF LSX.
Απλά στο αναλογικό έχω το πικαπ και στο optical θέλω να έχω το ipod classic.

Ευχαριστώ όλους για τις μέχρι τώρα κατευθύνσεις. Ηδη ψάχνω διάφορα dock...
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Ναι σωστά τα λες, έχω τα KEF LSX.
Απλά στο αναλογικό έχω το πικαπ και στο optical θέλω να έχω το ipod classic.

Ευχαριστώ όλους για τις μέχρι τώρα κατευθύνσεις. Ηδη ψάχνω διάφορα dock...
Σαφως καλυτερο......αλλα μηπως τελικα ειναι καλυτερο να χρησιμοποιησεις ενα κινητο-ταμπλετα σαν χειριστηριο και streamig αρχειων απο σκληρο δισκο (nas ή απο υπολογιστες στο δικτυο σου). Δεν εχει νοημα να επενδυσεις σε docking station και στο ipod classic.
 

Μηνύματα
62
Reaction score
17
Σαφως καλυτερο......αλλα μηπως τελικα ειναι καλυτερο να χρησιμοποιησεις ενα κινητο-ταμπλετα σαν χειριστηριο και streamig αρχειων απο σκληρο δισκο (nas ή απο υπολογιστες στο δικτυο σου). Δεν εχει νοημα να επενδυσεις σε docking station και στο ipod classic.
Το ipod το είχα δώσει στον αδελφό μου, μου το επεστρεψε πίσω επειδή δεν το χρησιμοποιεί πλέον για φορητή μουσική, είπα μήπως με λίγα χρηματάκια το κάνω ΄΄σταθερό΄΄ και να του περασω κάποιες λίστες για να παίζει. Μην καταλήξει στο συρτάρι...
Θα δείξει...
Σε ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
...θα ελεγα βαλε μουσικη και πηγαινε το στο αυτοκινητο.. (αν υπαρχει υποδοχη εισοδου - τσακ ή Usb ή και τα 2..καμμια φορα)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.286
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top