Σύνδεση JBL Control SB-2 με ηχεια

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Γειά σας
Έχω έναν AV δέκτη ONKYO TX-NR686
Θέλω να μάθω αν είναι δυνατό να συνδέσω πάνω του δύο ηχεία JBL Control 5 και ένα JBL Control SB-2 Sub.
Τα ηχεία είναι 4ohm.
Το SUB είναι 8 ohm (στο manual του λέει ότι η αντίσταση του είναι 8 ohms ανά είσοδο, και 4 ohms συνολικά και με τις δύο εισόδους σε παράλληλη σύνδεση).
JBL Control SB-2: JBL Professional Control SB-2
JBL Control 5: JBL Professional Control 5™
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.448
καλησπέρα

χρειάζεσαι έναν τελικό για το SB-2 και από τον τελικό ====> στην έξοδο sub του Onkyo
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
καλησπέρα

χρειάζεσαι έναν τελικό για το SB-2 και από τον τελικό ====> στην έξοδο sub του Onkyo
Δεν υπάρχει θέμα που τα ηχεία μου είναι 4 ohm ενώ το.Sub είναι 8 ohm?
Επίσης, αυτος που είχε πριν το sub δεν είχε τελικό. Είχε ένα AV, το Sub και 2 ηχεία JBL Control 23.
Εγω που έχω τον AV Receiver, το Sub και 2 ηχεία JBL Control 5, χρειάζομαι και τελικό ενισχυτή (εκτός του AV Receiver)?
Βασικα δεν ξέρω και ποια πρέπει να είναι η συνδεσμολογία, εφόσον μπορεί να γίνει.
Προς το παρόν έχω τα δυο JBL Control 5 συνδεδεμένα στον ONKYO, και αναρωτιέμαι αν γίνεται να συνδέσω και το SUB εκεί κάπως.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.448
άσχετο το ένα με το άλλο για τα ohm

το sub σου είναι παθητικό.....αυτό σημαίνει ότι χρειάζεται έναν τελικό ενισχυτή για να δουλέψει-να το τροφοδοτήσει με ρεύμα.....
από εκεί και μετά ο Ονκyο έχει έξοδο για subwoofer (με rca, εκεί που λέει preout subwoofer ) θα πρέπει να συνδέσεις την έξοδο αυτή με καλώδιο στην είσοδο του τελικού που θα οδηγεί το sub



απ όσο το βλέπω μάλλον θα κούμπωσε στο Input του sub τις εξόδους ηχείων του ενισχυτή.... και από το output του sub θα συνέχισε το καλώδιο στα ηχεία


αυτό θα ήταν σωστό ΑΝ είχε crossover το sub....αλλά δεν βλέπω να έχει
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.853
Reaction score
77.448
κούμπωσε καλώδια ηχείων από τον ONKYO στο input του sub και από εκεί καλώδια στα jbl

αναφέρει όμως μόνο τα control 23

άρα υπάρχει κάποιο crossover για αυτά μόνο

τα control 5 είναι άλλα ηχεία....αλλά μπορείς να κάνεις μια δοκιμή να δεις πως θα παίξουν
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
κούμπωσε καλώδια ηχείων από τον ONKYO στο input του sub και από εκεί καλώδια στα jbl

αναφέρει όμως μόνο τα control 23

άρα υπάρχει κάποιο crossover για αυτά μόνο

τα control 5 είναι άλλα ηχεία....αλλά μπορείς να κάνεις μια δοκιμή να δεις πως θα παίξουν
Σε ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες.
Επειδή δε γνωρίζω,
1) πρέπει να συνδέσω 2 από τα ζεύγη των μαύρων/κόκκινων εξόδων ηχείων του ONKYO προς και τα δυο μαύρα/κόκκινα ζεύγη στο Input του Sub? Και μετά σε κάθε μαύρο/κόκκινο ζεύγος του Output του Sub να συνδέσω από ένα ηχείο?
2) Το Sub, αλλα και τα Control 23 που προτείνει ο κατασκευαστης σαν δορυφόρους ειναι 8ohm, ενώ εγω έχω τα Control 5 που είναι 4ohm. Δε θα έχω θέμα?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.403
Reaction score
74.689
1) πρέπει να συνδέσω 2 από τα ζεύγη των μαύρων/κόκκινων εξόδων ηχείων του ONKYO προς και τα δυο μαύρα/κόκκινα ζεύγη στο Input του Sub? Και μετά σε κάθε μαύρο/κόκκινο ζεύγος του Output του Sub να συνδέσω από ένα ηχείο?
Ναι.

2) Το Sub, αλλα και τα Control 23 που προτείνει ο κατασκευαστης σαν δορυφόρους ειναι 8ohm, ενώ εγω έχω τα Control 5 που είναι 4ohm. Δε θα έχω θέμα?
Όχι.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Ναι.


Όχι.
1) Άρα θα συνδέσω το Sub με τα μαύρα/κόκκινα ζεύγη των front στο πίσω μέρος του AV Receiver?
2) Τι θα επιλέξω στο μενού ρυθμίσεων του AV Receiver? Stereo 2.0?
3) Τον AV Receiver σε τι αντίσταση τον ρυθμίζω? Στα 4 η στα 8 ohm?
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.883
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top