Σύνδεση laptop με dac.

Μηνύματα
54
Reaction score
22
Παρακαλώ βοηθήστε τον ανίδεο!

Θέλω να συνδέσω το laptop με dac που έχει μόνο coaxial είσοδο και βρίσκονται σε απόσταση 3 μέτρων.
Τι μου προτείνετε;
  • M2Tech hiFace Two και 3 μέτρα digital καλώδιο.
  • 3 μέτρα USB καλώδιο - κάτι ενδιάμεσο (iFi Audio iLink;;;) - digital καλώδιο.
  • Κάποια άλλη λύση.

Ακούω αρχεία wav και flac 16bit καθώς και iTunes.

Σας ευχαριστώ.
 


Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Πες μας ποιο dac εχεις,γιατι αν μιλαμε για κατι προσιτο, τοτε ασε τους μετατροπεις και χτυπα ενα κανονικο usb dac.
 

Μηνύματα
54
Reaction score
22
Πες μας ποιο dac εχεις,γιατι αν μιλαμε για κατι προσιτο, τοτε ασε τους μετατροπεις και χτυπα ενα κανονικο usb dac.
Το σύστημά μου αποτελείται από:

DAC: Theta Generation V
Pre: Electrocompaniet 4.7
Power: Nakamichi Stasis 5Eii
Speakers: Wilson Benesch Arc
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
πολυ καλο dac,στη θεση σου θα πηγαινε στο M2Tech hiFace Two,απλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοσο μεγαλο μηκος καλωδιων ( 3 μέτρα digital καλώδιο.,,,,γραφεις) ? Το laptop δεν θα ειναι διπλα στο συστημα?
 

Μηνύματα
54
Reaction score
22
πολυ καλο dac,στη θεση σου θα πηγαινε στο M2Tech hiFace Two,απλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοσο μεγαλο μηκος καλωδιων ( 3 μέτρα digital καλώδιο.,,,,γραφεις) ? Το laptop δεν θα ειναι διπλα στο συστημα?
Όχι, το laptop θα βρίσκεται δίπλα μου, επί του καναπέως!!!!!!!!!!!!!!!
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Σε αυτη την περιπτωση φοβαμαι το hiface επανω.στη υsb του λαπτοπ αφου θα το εχεις στον καναπε,λογω οτι μπορει καποια στιγμη να τραβηχτει τι καλωδιο και να γινει ζημια.

Ριξε μια.ματια εδω
http://www.head-fi.org/t/481842/musiland-02us-or-m2tech-hiface
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Στο δικό μου σύστημα χρησιμοποιώ το gustard u12 ( κάτι αντίστοιχο του m2tech, το προτίμησα λόγω της αυτονομίας ως προς τη τροφοδοσία ρεύματος, δεν έχω ακούσει όμως το m2tech για να μπορώ να κάνω σύγκριση ). Για τα καλώδια, καλό είναι να αποφύγεις τόσο μεγάλα μήκη, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις για καμία εφαρμογή που να σου επιτρέπει να διαχειρίζεσαι το laptop απο το κινητό ή ένα tablet.
 

Μηνύματα
54
Reaction score
22
Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις και τα σχόλιά σας. Θέλω να σας πω ότι προτιμώ να αγοράσω κάτι από Ελλάδα λόγω επαφής και υποστήριξης.
Όσο για τα καλώδια, δυστυχώς, αγαπητέ Νίκο, δεν είμαι τόσο εξοικειωμένος με κινητά ή tablets για να χρησιμοποιήσω τέτοιες εφαρμογές (αν υπάρχουν), οπότε το ερώτημα παραμένει:
Μακρύ USB - Κοντό digital ή Μακρύ digital;
 



Μηνύματα
435
Reaction score
280
Αν θες μια από τος τρεις λύσεις οπωσδήποτε, τότε η πρώτη είναι η καλύτερη. Κανένα πρόβλημα και με 3 και με 5 μέτρα coaxial το οποίο μπορείς να το φτιάξεις μόνος αγοράζοντας ομοαξονικό καλώδιο κεραίας 75Ω και τερματίζοντας το σε RCA. Το έχω κάνει, δουλεύει θαυμάσια.
 



Μηνύματα
54
Reaction score
22
Αν θες μια από τος τρεις λύσεις οπωσδήποτε, τότε η πρώτη είναι η καλύτερη. Κανένα πρόβλημα και με 3 και με 5 μέτρα coaxial το οποίο μπορείς να το φτιάξεις μόνος αγοράζοντας ομοαξονικό καλώδιο κεραίας 75Ω και τερματίζοντας το σε RCA. Το έχω κάνει, δουλεύει θαυμάσια.
Αυτή η λύση σίγουρα είναι η πιο εύκολη και η πιο οικονομική. Απλά με τρώει η λύση με την ενδιάμεση μετατροπή μη τυχόν και έχω καλύτερη απόδοση. Φοβάμαι μήπως το coaxial βγάζει παράσιτα και έχει σπασίματα στον ήχο. Αφού όμως λες ότι το έχεις κάνει δεν έχω λόγο να μην το δοκιμάσω και εγώ.
Ευχαριστώ.
 



Μηνύματα
435
Reaction score
280
Αυτή η λύση σίγουρα είναι η πιο εύκολη και η πιο οικονομική. Απλά με τρώει η λύση με την ενδιάμεση μετατροπή μη τυχόν και έχω καλύτερη απόδοση. Φοβάμαι μήπως το coaxial βγάζει παράσιτα και έχει σπασίματα στον ήχο. Αφού όμως λες ότι το έχεις κάνει δεν έχω λόγο να μην το δοκιμάσω και εγώ.
Ευχαριστώ.
Κανένα παράσιτο δε θα έχεις. Όπως είπα πάρε καλό μπλενταρισμενο 75ωμ καλώδιο κεραίας και τερμάτισε το. Εγώ χρησιμοποιούσα 8 μέτρα. Μου είχε στοιχίσει 8 ευρώ το καλώδιο και 1,20 τα δυο αρσενικά rca.
:)
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.082
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top