Σύνδεση LG OLED65C8PLA με AVR = μόνο stereo ήχος

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Σύντροφοι καλημέρα,

Εδώ και λίγες μέρες είμαι κάτοχος μιας LG OLED65C8PLA. Η τηλεόραση είναι συνδεμένη μέσω HDMI ARC (επιλογή PCM - στο auto δεν έχω καθόλου ήχο) με έναν Pioneer SC LX59 αλλά ο ήχος που παίρνω στο Netflix είναι μόνο στέρεο. Δεν έχω δοκιμάσει αναπαραγωγή άλλου είδους αρχείων (μέσω USB π.χ.) διότι δεν πρόκειται ποτέ να κάνω τέτοια χρήση.

Καμιά ιδέα κανείς γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;
 



Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Στα εικονίδια του Netflix στις αρχικές οθόνες των σειρών ή των ταινιών φαίνεται κάπου να λέει 5.1 για παράδειγμα;

Εδώ παντως https://www.avforums.com/threads/pioneer-sc-lx59-69-79-owners-thread.2043679/
Γράφει για το συγκεκριμένο πρόβλημα στο post #7 I purchased a LX59 last week at took it back for a refund yesterday! I had various problems with it and one deal breaker, which not even Pioneer knew the answer to! I had considered just getting a replacement but when Pioneer said they were unsure if it was a normal function and said they would try it and call me back, but never did, I gave up! (My initial contact with them via email also was poor as the first answer they gave was ARC does not support Dolby Digital, only 2-channel PCM sound!)
 
Last edited:



minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Πάντως θυμάμαι ότι κι εγώ στην OLED C7 είχα κάποιο θέμα με το ARC και την έχω από την αρχή μόνιμα με την οπτική.
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Σας ευχαριστώ όλους όσοι μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε. Προσπαθούσα να αποφύγω την οπτική καταρχάς για να μην έχω πολλά καλώδια και δεύτερον γιατί περνάει ηχο μόνο έως 5.1.

Τελικά είναι μάλλον μονόδρομος.
 


Μηνύματα
41
Reaction score
39
Καλησπέρα! Εγω ειχα ενα σχετικό πρόβλημα με sony xf9005 και marantz sr7010. Tελικά το προβλημα οφείλοταν σε κάτι άσχετο που δεν μπορούσα να το σκεφτώ εξαρχής. Ειχα ενα hdmi splitter στην εξοδο του nova και η μια εξοδος απο το splitter κατεληγε στον marantz και η αλλη σε μια τηλεόραση σε ενα διπλανό δωμάτιο. Οταν αντικατέστησα το συγκεκριμένο splitter ολα μια χαρα.
Για να αποκλείσεις καποιο αντιστοιχο κουφο θα μπορουσες να βγάλεις οτι αλλο εχεις πανω στον pioneer και στην tv και να δοκιμάσεις (αν τυχον δεν το εχεις κανει ήδη).
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
To έχω δει, thanks. Αύριο θα στείλω ένα e-mail στην Pioneer, στη Γερμανία, να δω τι θα μου πουν κι αυτοί.

Ειχα ενα hdmi splitter στην εξοδο του nova και η μια εξοδος απο το splitter κατεληγε στον marantz και η αλλη σε μια τηλεόραση σε ενα διπλανό δωμάτιο. Οταν αντικατέστησα το συγκεκριμένο splitter ολα μια χαρα.
Όλα τα HDMi είναι καρφωμένα απευθείας πάνω στον ενισχυτή, στην περίπτωσή μου.
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Και η απάντηση της Pioneer:

Dear George, please make sure the incoming signal is Dolby Digital, not Dolby Digital Plus.


Σε απλά ελληνικά, o SC-LX59 αποκωδικοποιεί το Dolby Digital Plus του Netflix μόνο σε stereo μέσω ARC.
Καλωσόρισες καλώδιο οπτικής ίνας.
 



Μηνύματα
777
Reaction score
820
Επανέρχομαι στο θέμα διότι μετά από καιρό (και κάμποσα updates της LG) το πρόβλημα λύθηκε και πλέον έχω ήχο dolby digital plus στον Pioneer από το Netflix μέδω HDMI ARC.

Αύριο θα βάλω screenshot με τις ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν στον Pioneer.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.695
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top