Σύνδεση PC με προενισχυτή. DAC?

N

nixi

Guest
Γειά σας.
Θέλω να συνδέσω τον υπολογιστή σε προενισχυτή.
Από την έξοδο της ενσωματωμένης κάρτας ήχου έχω θόρυβο και θα ήθελα και καλύτερο ήχο.
Από ότι καταλαβαίνω ένα usb dac είναι η λύση.
Η μητρική έχει έξοδο spdif. Θα είναι καλύτερο μέσω spdif από ότι με usb?
Προτείνεται από πολλούς το iFi Audio Zen Dac αλλά δεν θέλω να πάω πάνω από τα 100 ευρώ.
Επίσης διαβάζω και για τα Topping D10, D10S, D30, E30.
Ίσως κάποιο μεταχειρισμένο στα 80-100 ευρώ. θα ήταν ιδανικό.
Δεν χρειάζομαι να έχει ενισχυτή ακουστικών, volume κλπ.
Έχει νόημα να βάλω το Marantz CD63 KIS σε τέτοιας κατηγορίας τιμής dac?
Γνώμες για KHADAS TONE BOARD? https://www.khadas.com/product-page/tone-board

Ευχαριστώ,
Νίκος
 


Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Σε αυτά τα χρήματα πας στο topping D10s. Για να βελτιώσεις το ήχο του cd63-kis, πρέπει να το συνδέσεις σε dac σημαντικά ακριβότερο .
 

N

nixi

Guest
Καλώς τον!


Θα είναι μια χαρά.
Καλως σας βρήκα.
Θα είναι μια χαρά είτε spdif είτε usb. Αυτό λες?
Σε αυτά τα χρήματα πας στο topping D10s. Για να βελτιώσεις το ήχο του cd63-kis, πρέπει να το συνδέσεις σε dac σημαντικά ακριβότερο .
Το topping από εξωτερικό μόνο ε?
Το υπέθετα αλλά επειδή έχω να ασχοληθώ με το άθλημα 25 χρόνια λέω ας ρωτήσω.
Ευχαριστώ για την απάντηση.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Ναι δεν πωλείται στην χωρά μας, αγορά από το Γερμανικό amazon (από Αγγλία πλέον δεν ξέρω τι παίζει) ή από το Γαλλικό audiophonics. Υπολόγισε άλλα 10-15 ευρώ μεταφορικά.
 



Μηνύματα
842
Reaction score
714
Να πω και το άλλο επίσης. Παίζει κανονικά και από android. Όμως το πιο πιθανό είναι η συσκευή android να μην μπορεί να ανταπεξέλθει σε ρεύμα για το dac. Σε αυτή την περίπτωση συνδέουμε το android και το topping πάνω σε power bank και όλα δουλεύουν άψογα!
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Θέλεις να κοιτάξουμε μήπως εξαλειφθεί ο θόρυβος ή να επικεντρωθούμε στο ποιό DAC θα πάρεις;
 

N

nixi

Guest
Θέλεις να κοιτάξουμε μήπως εξαλειφθεί ο θόρυβος ή να επικεντρωθούμε στο ποιό DAC θα πάρεις;
Συγνώμη, δεν ήμουν σαφής. Πιθανότατα έχω πρόβλημα με ground loop. Ο βόμβος (με κλειστό volume ή σε χαμηλή ένταση) περνάει στο σύστημα ασχέτως πηγής που επιλέγω, ακόμα και με κλειστό τον προενισχυτή. Σταματάει μόνο όταν αποσυνδέσω το καλώδιο που συνδέει προενισχυτή με υπολογιστή. Ψάχνοντας, από ότι κατάλαβα υπάρχει πιθανότητα να περνάει και από usb σύνδεση. Για αυτό λέω μήπως χρειάζομαι spdif. Θέλω φυσικά να εξαλειφθεί ο θόρυβος αλλά και να βελτιώσω τον ήχο από τον υπολογιστή. Ελπίζω με ένα dac να λύσω και τα δύο.
 

TGD

Μηνύματα
7.205
Reaction score
7.233
Δοκίμασε να αποσυνδέσεις την γείωση από το πισί.
Εγώ έχω ένα κοντό καλώδιο με θηλυκό σούκο από τη μία πλευρά και απλό διπλό βίσμα χωρίς γείωση από την άλλη. Όποτε έχω πρόβλημα παρεμβάλλω στην τροφοδοσία αυτό και λύνεται. Αν λύνεται και σε σένα, είσαι σίγουρος ότι είναι από τη γείωση.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Εγώ από Audiophonics αγόρασα το d10s και έκανε 32 ημέρες να έρθει. Παίζει πάρα πολύ ωραία όμως!
Τι φάση παίζει με αυτούς τους Γάλλους. Παράγγειλα ένα τροφοδοτικό για το νουκ
στις 10 Γενάρη και μου ήρθε σήμερα ειδοποίηση από το ταχυδρομείο :lolsign:
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Παρόμοιο πρόβλημα αντιμετώπισα με το usb καλώδιο του dac.
Το καλώδιο usb μεταξύ dac και laptop μου έβγαζε θόρυβο στα ηχεία, ο θόρυβος ήταν σταθερής έντασης (χωρίς αυξομοιώσεις από το volume) αλλά στην δική μου περίπτωση ήταν θόρυβος RF κι όχι γείωσης.
Όσα καλώδια κι αν δοκίμασα δεν άλλαζε κάτι μέχρι που δοκίμασα ένα δεύτερο laptop που υπάρχει κι ο θόρυβος εξαφανίστηκε.
Δεν το έψαξα περισσότερο κι απλά χρησιμοποιώ το αθόρυβο laptop για το spotify.
 

TGD

Μηνύματα
7.205
Reaction score
7.233
Εμένα έκανε καλή δουλειά σε τέτοιο θόρυβο το Audio Quest Carbon. Αλλά η απλούστερη λύση είναι να συνδέσεις την οπτική που δεν περνάει τίποτα!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.095
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top