Σύνδεση schiit vali 2 με πικάπ χωρίς phono stage (;)

Μηνύματα
23
Reaction score
2
Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Φρέσκος κάτοχος των HD650 και, μετά από σχετική κουβέντα και "συμβουλευτική", σκοπεύω να τα συνδυάσω με τον schiit vali 2. Ως πηγή θα χρησιμοποιώ cd player και πικάπ.
Δεν έχω phono stage και υποθέτω ότι το σχήμα πικάπ-phono stage-vali 2-HD650, θα ήταν το πιο απλό και ορθολογικό. Αναρωτιέμαι, ωστόσο, αν μπορώ να συνδέσω τον vali με τον denon ολοκληρωμένο ενισχυτή και μέσα από αυτόν να ακούω βινύλιο. Επισυνάπτω και φωτό με τις εισόδους και εξόδους του denon.
 

Attachments


ika

News
Μηνύματα
14.004
Reaction score
12.978
Ο ενισχυτής έχει είσοδο ΜΜ.
Αν η κεφαλή του πικάπ είναι ΜΜ. το συνδέεις και από το REC OUT (ή και το PRE OUT) μπορείς να τα στείλεις και αλλού.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
2
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Αν καταλαβαίνω σωστά, συνδέω το πικάπ (έχει κεφαλή mm) στο REC OUT (ή και το PRE OUT) αντί του phono in. Πώς όμως συνδέω τον vali με τον denon, ώστε να στείλω ό,τι παίζει το πικάπ στον vali και να το ακούω με τα ακουστικά;
Sorry για τις ερωτήσεις, είμαι newbie...
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Το πικάπ στο phono του Denon , το cd player επίσης στον Denon, πχ στη θέση CD και με ένα άλλο καλώδιο rca to rca , από το rec out (όχι το pre out) του Denon στην είσοδο του ενισχυτή ακουστικών. Σου γράφω να βάλεις και το cd πάνω στον Denon γιατί από ότι βλέπω σε φώτο στο ίντερνετ, ο ενισχυτής ακουστικών έχει μόνο μια είσοδο. Οπότε το αν θα παίζει πικάπ ή cd, θα το επιλέγεις από τον επιλογέα σήματος του Denon και δε θα χρειάζεται να βάζεις και να βγάζεις καλώδια.
Αν καταλαβαίνω σωστά, συνδέω το πικάπ (έχει κεφαλή mm) στο REC OUT (ή και το PRE OUT) αντί του phono in.
Όχι δεν κατάλαβες σωστά, δε σου έγραψε αυτό. Το πικάπ στο phono in σου έγραψε ο άνθρωπος!!
 
Last edited:



Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Στο κάνω πιο απλό αν δε το κατάλαβες όπως σου λέει ο @haris1308
όπου μπλε το πικάπ και πορτοκαλί για τα ακουστικά σου.

View attachment 194606 View attachment 194607 ο @haris1308
Νομίζω πως αυτό που έχεις κυκλωσει με πορτοκαλί στον ενισχυτή, είναι το tape in για αυτο αλλωστε γράφει PB (playback). Εμείς θέλουμε την έξοδο, δηλαδή το δίπλα ζεύγος που γράφει REC.
 

Μηνύματα
3.089
Reaction score
8.864
Νομίζω πως αυτό που έχεις κυκλωσει με πορτοκαλί στον ενισχυτή, είναι το tape in για αυτο αλλωστε γράφει PB (playback). Εμείς θέλουμε την έξοδο, δηλαδή το δίπλα ζεύγος που γράφει REC.
Φίλε @haris1308 σου παραθέτω το manual του ενισχυτή του.

1609784359450.png
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.558
Reaction score
37.837
καλα τα λεει o Haris, φτιαξε στον ανθρωπο ενα σχημα με πορτοκαλι το διπλα ζευγος. το γαλαζο καλα το εχεις,κριμα δεν εχει λειτουργια μπαφερ το shiit Να μπερδεψω λιγο το πραμα.. 🐒
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Φίλε @haris1308 σου παραθέτω το manual του ενισχυτή του.

View attachment 194608
Καλά κάνεις και το παραθέτεις, αλλά διάβασε και τι παραθέτεις..
Το σχεδιάγραμμα δείχνει πως το ζεύγος που γράφει REC στον ενισχυτή, πάει στο in του εγγραφέα, άρα το REC είναι η έξοδος που θέλουμε.
καλα τα λεει o Haris, φτιαξε στον ανθρωπο ενα σχημα με πορτοκαλι το διπλα ζευγος. το γαλαζο καλα το εχεις,κριμα δεν εχει λειτουργια μπαφερ το shiit Να μπερδεψω λιγο το πραμα.. 🐒
Θα, τα, έχει ήδη συνδέσει και θα ακούει ο φίλος..!
 



Μηνύματα
23
Reaction score
2
Ευχαριστώ πολύ όλους για την καθοδήγηση!

Αφού ξεκαθαρίστηκε το συνδεσμολογικό, μια ακόμα newbie ερώτηση: υπάρχει κάποια πρόταση για καλώδιο rca;
 

Μηνύματα
3.089
Reaction score
8.864
Η γνώμη μου είναι ότι δε χρειάζεται πολύ ακριβά καλώδια rca , πάρε μια μάρκα γνωστή και ποιοτική π.χ.
Qed, Audioquest, Van de hul, Kimber εγώ χρησιμοποιώ κάτι Atlas
 


Μηνύματα
228
Reaction score
162
Αν μου επιτρέπεται να καταχραστώ το νήμα του φίλου για να κάνω κι εγώ μία ερώτηση επειδή έχω ακριβώς τον ίδιο προβληματισμό. Ο δικός μου ολοκληρωμένος (Yamaha A-S500) έχει δύο εξόδους REC (για τις εισόδους Line 1 και 2 αντίστοιχα) αλλά διαθέτει και επιλογέα REC OUT για όλες τις εισόδους. Αυτό σημαίνει ότι σε οποιαδήποτε εκ των δύο εξόδων REC και αν συνδέσω τον ενισχυτή ακουστικών, θα μπορώ από τον επιλογέα του yamaha να διαλέξω οποιαδήποτε πηγή για ακρόαση; Σε αυτή την περίπτωση η ρύθμιση της στάθμης στα ακουστικά θα γίνεται αποκλειστικά από το ποτενσιόμετρο του ενισχυτή ακουστικών ή έχει επίδραση και το ποτενσιόμετρο του ολοκληρωμένου;
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αυτό σημαίνει ότι σε οποιαδήποτε εκ των δύο εξόδων REC και αν συνδέσω τον ενισχυτή ακουστικών, θα μπορώ από τον επιλογέα του yamaha να διαλέξω οποιαδήποτε πηγή για ακρόαση;
Ναι.
Σε αυτή την περίπτωση η ρύθμιση της στάθμης στα ακουστικά θα γίνεται αποκλειστικά από το ποτενσιόμετρο του ενισχυτή ακουστικών ή έχει επίδραση και το ποτενσιόμετρο του ολοκληρωμένου;
Ναι, η ρύθμιση της στάθμης θα γίνεται από το ποτενσιομετρο του ενισχυτή ακουστικών, αφού το σήμα που φεύγει από το REC out είναι σταθερό.
Το ποτενσιομετρο του yamaha θα εμπλέκονταν αν υπήρχε σε αυτόν έξοδος pre out και χρησιμοποιούσες αυτή. Δε βλέπω βέβαια το λόγο να έκανε κανείς μια τέτοια σύνδεση.
 


ika

News
Μηνύματα
14.004
Reaction score
12.978
Αν μου επιτρέπεται να καταχραστώ το νήμα του φίλου για να κάνω κι εγώ μία ερώτηση επειδή έχω ακριβώς τον ίδιο προβληματισμό. Ο δικός μου ολοκληρωμένος (Yamaha A-S500) έχει δύο εξόδους REC (για τις εισόδους Line 1 και 2 αντίστοιχα) αλλά διαθέτει και επιλογέα REC OUT για όλες τις εισόδους. Αυτό σημαίνει ότι σε οποιαδήποτε εκ των δύο εξόδων REC και αν συνδέσω τον ενισχυτή ακουστικών, θα μπορώ από τον επιλογέα του yamaha να διαλέξω οποιαδήποτε πηγή για ακρόαση; Σε αυτή την περίπτωση η ρύθμιση της στάθμης στα ακουστικά θα γίνεται αποκλειστικά από το ποτενσιόμετρο του ενισχυτή ακουστικών ή έχει επίδραση και το ποτενσιόμετρο του ολοκληρωμένου;
Ο επιλογέας REC OUT επιτρέπει να στέλνεις στις αντίστοιχες εξόδους σήμα από την επιλεγμένη από αυτόν πηγή, ανεξάρτητα με το ποιά ακούγεται από τον επιλογέα INPUT.
Όλες οι REC OUT θα παίρνουν το ίδιο σήμα από τον επιλογέα REC OUT.

Παράδειγμα: μπορεί να ακους CD από τον INPUT στα ηχεία, αλλά να κάνεις εγγραφή/ακούς ενισχ. ακουστικών από το TUNER με την επιλογή στο REC OUT.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.918
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top