Σύνδεση subwoofer

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Έχω ένα ενεργό sub Yamaha.
Αντίστοιχα έναν 5,1 ενισχυτή Yamaha.
Έχει καεί η παθητική έξοδος του ενισχυτή και θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει άλλος τρόπος σύνδεσης.
Η πρώτη φωτογραφία είναι του sub ενώ οι επόμενες 2 του ενισχυτή.
Ευχαριστώ.

IMG_20210323_101825.jpg
IMG_20210322_110826.jpg
 

Attachments


Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Καλησπέρα και καλώς μας ήρθες,
Πρώτον μια χάρη σε παρακαλώ τα μηχανήματα έχουν πολύ σκόνη όταν μπορείς να τα καθαρίσεις.
Δεύτερον το σαμπ έχει δύο εισόδους, μάλλον θα τα έχεις δοκιμάσει, μπορείς μετά να συνδέσεις τα καλώδια από τα μπροστινά ηχεία πρώτα στο σαμπ και μετά στα ηχεία σου στις υποδοχές αριστερά του.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Καλησπέρα και καλώς μας ήρθες,
Πρώτον μια χάρη σε παρακαλώ τα μηχανήματα έχουν πολύ σκόνη όταν μπορείς να τα καθαρίσεις.
Δεύτερον το σαμπ έχει δύο εισόδους, μάλλον θα τα έχεις δοκιμάσει, μπορείς μετά να συνδέσεις τα καλώδια από τα μπροστινά ηχεία πρώτα στο σαμπ και μετά στα ηχεία σου στις υποδοχές αριστερά του.
Έχουν καθαριστεί απλά οι φώτο υπήρχαν.
Δεν έχω δοκιμάσει καμμία άλλη συνδεση γιατί ο ενισχυτής του sub είναι 185 watt και φοβάμαι μην κάψω κάτι αν είναι λάθος η σύνδεση.
 

Μηνύματα
3.088
Reaction score
8.862
Καλησπέρα σου,
Με αυτή τη σύνδεση δε θα κάψεις κάτι γιατί θα λειτουργεί με τον ενισχυτή του Yamaha rx-v595, απλώς θα πρέπει να προσέξεις το volume του σαμπ σου να είναι χαμηλά και να το ανεβάσεις μέχρι εκεί που θα είσαι ικανοποιημένος όταν τα έχεις σύνδεση όλα.
Αν έχεις ηχεία βάσης άσε το ρυθμιστικό στα 100 hz αν έχεις μεγάλα δαπέδου στα 80 hz.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top