Σύνδεση TV με δικάναλο ενισχυτή

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Καλησπέρα στα καλόπαιδα.
Γυρνώντας εχθές από διακοπές παρατήρησα μια μικρή αλλαγή στο σαλόνι μας.
Ο αγαπητός πεθερός μου τσίμπησε μια παλιά 42αρα samsung που είχαμε και στη θέση της μας άφησε μια νέα 55αρα Samsung....
Na ναι καλά ο άνθρωπος, τον ευχαριστούμε πολύ.
Μόλις έκατσα λοιπόν απέναντι, άρχισαν να μου γεννιούνται τα εξής ερωτήματα:

1. Μπορώ να την κρεμάσω στον τοίχο (βλέπε φωτό) περίπου 80 πόντους ψηλότερα έτσι ώστε απο κάτω να χωρέσω τον rotel ra 971 και
τα ηχεία μου, δύο Audio Spectrum Art I;
2. Πώς μπορώ να συνδέσω την tv με τον ενισχυτή μου; Ο ενισχυτής δεν έχει ψηφιακές εξόδους, μόνο rca και η tv έχει τις εξόδους που φαίνονται στην παρακάτω φωτό.

Ισχύουν τα παρακάτω:

1. Η απόσταση της τηλεόρασης από τον καναπέ είναι περίπου 4.00μ
2. Η βάση που βλέπετε να κάθετε η tv δίπλα στο τζάκι προς τα αριστερά έχει πλάτος 1.50μ
2. Ο χώρος είναι ένα μεγάλο σαλόνι περίπου 50μ2
3. Στην τηλεόραση βλέπω μόνο αθλητικά. Η σύζυγος όμως βλέπει netflix, ταινίες όπως και τα παιδιά


Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.


ΥΓ 1 Μην αρχίσετε τα "πάρε ενεργά" γιατί θα γεμίσω το φόρουμ μπάμιες
ΥΓ 2 Προς το παρόν δεν παίζει οποιαδήποτε αλλαγή στο setup ενισχυτής - ηχεία.....άντε στην καλύτερη να πάρω δυο presonus temblor t10 στο μέλλον....

20190819_150904.jpg


20190819_150955.jpg
 

Attachments


Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
στην HDMI ARC ειτε στην digital out θα παρεις ενα τετοιο και θα βγαλεις RCA

HDMI to RCA
https://www.skroutz.gr/c/699/metatropeis-adaptors/f/565297_565349/HDMI-RCA.html?o=hdmi+to+rca

Toslink to RCA
 

Μηνύματα
118
Reaction score
61
Kaλά είναι πάντως η τηλεόραση να μην ανέβει ή αν ανέβει , όχι παραπάνω απο την ευθεία των ματιών όταν καθόμαστε και την κοιτάμε,το ιδανικό βέβαια είναι λίγο πιό χαμηλά.
 

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
στην HDMI ARC ειτε στην digital out θα παρεις ενα τετοιο και θα βγαλεις RCA

HDMI to RCA
https://www.skroutz.gr/c/699/metatropeis-adaptors/f/565297_565349/HDMI-RCA.html?o=hdmi+to+rca

Toslink to RCA
Ευχαριστώ πολύ για τα link. Είτε πάρω απο HDMI ARC είτε απο digital out φαντάζομαι πως θα είναι το ίδιο, σωστά?

Kaλά είναι πάντως η τηλεόραση να μην ανέβει ή αν ανέβει , όχι παραπάνω απο την ευθεία των ματιών όταν καθόμαστε και την κοιτάμε,το ιδανικό βέβαια είναι λίγο πιό χαμηλά.
Κοίτα, μετά απο επίσημη αίτηση στην αρχιτεκτόνισσα σύζυγο, η έγκριση που πήρα ήταν να ανέβει τόσο ώστε το κάτω μέρος της TV να είναι περασιά με το πάνω μέρος του τζακιού, άρα μιλάμε για 90 πόντος απο το πάτωμα το κάτω μέρος.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.655
Ψηλά θα είναι, αλλά απο 4 μέτρα είναι ψιλά γράμματα. :p
 




Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Τελικά έκανα την καλύτερη επιλογή μου φαίνεται....
Το καλύτερο είναι που απλά πατάς ένα κουμπί στο κινητό και ακούς μουσική στην ηχόμπαρα χωρίς καν να ξεκουνήσεις από τον καναπε....ρε μήπως έχει δίκιο ο EAR τελικά?
20200311_161249.jpg
 

ika

News
Μηνύματα
13.975
Reaction score
12.963
Ευχαριστώ πολύ για τα link. Είτε πάρω απο HDMI ARC είτε απο digital out φαντάζομαι πως θα είναι το ίδιο, σωστά?
.....
από τις άλλες ψηφιακές θέλει κάτι τέτοιο
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.264
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top