Σύνθεση desktop

CAC

Μηνύματα
215
Reaction score
16
καλησπέρα! Εδω και δέκα μέρες που τιναξε τα πέταλα το ένα απο τα δύο λαπτοπ που ειχα χρειάζομαι επειγόντως ένα νεο υπολογιστή. ημουν σε δίλημμα μεταξύ λαπτοπ και desktop, αλλα καταλήγω στη λύση του σταθερού μιας και θα υπάρχει τουλάχιστον ένα laptop. Απο ψάξιμο, διάβασμα και βοήθεια από φόρουμ έχω κάποιες λύσεις θα ήθελα όμως και τη δική σας πριν παραγγείλω έως την Δευτέρα.

Ποσό που διαθέτουμε : περίπου 500 ευρώ

Χρήση υπολογιστή : Για δουλειές γραφείου (office, excell, youtube, video conferance) και πολλά ανοιχτά παράθυρα. καθόλου παιχνίδια. Video conference είτε για τη δουλειά, είτε για τα παιδιά

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Οχι (ισως χρειαστω στο μέλλον indesighn)

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Χρειάζομαι.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Ναι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος): Αθήνα

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Δεν έχω καποιο συγκεκριμένο αλλά...

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Να συναρμολογηθει από το κατάστημα γιατί εγώ δεν...

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα : Χρήσιμο αλλά δεν είναι απαραίτητο
 

Μηνύματα
13.639
Reaction score
6.603
Πρέπει να πεις τι σκέφτεσαι να κανείς με την οθόνη, δηλαδή πόσες ίντσες, συνδέσεις κλπ και το ίδιο για πληκτρολόγιο-ποντικι-ηχεια, για να ξέρουμε πόσο είναι περίπου το καθαρό πόσο για τον υπολογιστή. Σίγουρα πάντως με τα χρήματα που περισσεύουν θα πρέπει να πας σε επεξεργαστή με ενσωματωμένα γραφικά (δεν χρειάζεσαι και αυτόνομη κάρτα γραφικών, αλλά δεν βγαίνουν και τα χρήματα), 500αρι ssd (και όχι συνδυασμό ssd+hdd) και 8GB μνήμης.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.102
Reaction score
20.579
αλλα καταλήγω στη λύση του σταθερού μιας και θα υπάρχει τουλάχιστον ένα laptop.
Μην το κάνετε. Λάπτοπ.

 

CAC

Μηνύματα
215
Reaction score
16
Μην το κάνετε. Λάπτοπ.

To σκέφτηκα το λαπτοπ αλλά μήπως για το σπιτι αξίζει να υπάρχει ένας σταθερός και πιο δυνατό ως μηχάνημα? και για τα παιδια. Η οθόνη που θέλω είναι 24 (σε λαπτπ θα κοιταγα 17 αλλά ξεφεύγει) εχω βρει κάποιες με περίπου 110 ευρω κι ενα σετ πληκτοτολογιο ποντίκι στα 25. Μου μένουν έως 400 ευρω για τη σύνθεση
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.102
Reaction score
20.579
Web camera; Έχετε; Πέραν αυτού, μήπως το 500ρικο μπορεί να γίνει 600ράκι;
 

CAC

Μηνύματα
215
Reaction score
16
Εχουμε... Δεν θέλουμε :) Αν ειναι 600 για όλα νομίζω μπορούμε...
 



billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.500
Reaction score
5.662
Λίγο πιο πάνω από το budget που είπες ( 600 )

βγάζεις κάτι αρκετά καλό με

Dell Ultrasharp U2412M οθόνη 24αρα καλή
Samsung 970 Evo Plus 250GB SSD
1TB Toshiba P300 HDD για αποθηκευτικό χώρο
Noctua NH-U12S για αθόρυβη ψύξη του επεξεργαστή ( φαντάζομαι δεν σου αρέσει ο θόρυβος :D )
16GB G.Skill DDR4-3200 μνήμες
ένας συμπαθέστατος AMD Ryzen 3 3200G
ένα κουτάκι Corsair Carbide 100R
μια μητρική ASRock Fatal1ty B450 Gaming K4
και ένα τροφοδοτικούλι Corsair VS350

αν δεν σε ενοχλεί λίγος θόρυβος αφαιρείς την Noctua και μένεις με την stock ψύκτρα ( -53€ )
Μπορείς να βρείς φθηνότερη οθόνη, αλλά για 30-35€ δεν θα έκανα οικονομία σε ένα τόσο σημαντικό για τα μάτια μας μέρος του παζλ
 


Μηνύματα
13.639
Reaction score
6.603
To σκέφτηκα το λαπτοπ αλλά μήπως για το σπιτι αξίζει να υπάρχει ένας σταθερός και πιο δυνατό ως μηχάνημα? και για τα παιδια. Η οθόνη που θέλω είναι 24 (σε λαπτπ θα κοιταγα 17 αλλά ξεφεύγει) εχω βρει κάποιες με περίπου 110 ευρω κι ενα σετ πληκτοτολογιο ποντίκι στα 25. Μου μένουν έως 400 ευρω για τη σύνθεση
τοτε στηνεις μια χαρα μηχανημα,η πιο πανω προταση με βαση τον AMD 3200 ειναι πολυ καλη,ισως μια πιο προσιτη μητρικη και ενα καλυτερο τροφοδοτικο (VS450-VS550). Για τα ηχεια δεν βλεπω ομως καποιο ποσο.....
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.102
Reaction score
20.579
Λοιπόν, αυτά που θέλετε να πάρετε, χωρίζονται σε τρία επιμέρους πράγματα.

Τα πιανούμενα!
Πάρτε ένα ασύρματο σετ της Dell. Τα κάνει όλα και συμφέρει. Βγαίνει και σε ασπρουλάκι, που είναι πιο σικ. Ή πάρτε ό,τι άλλο σας αρέσει, κατά προτίμηση με ποντίκι πλήρους μεγέθους και με πληκτρολόγιο τύπου chiclet, που λόγω της εξάπλωσής του θα το συναντάτε σχεδόν παντού.

Τα βλεπούμενα...
Πάρτε οθόνη με πάνελ IPS, ή PLS αν πρόκειται για μοντέλο με πάνελ της Samsung. Αγνοήστε ο,τιδήποτε άλλο. Τόσο απόλυτα. Η οθόνη που σας προτείνει ο Μπίλλης ο Πέππας δεν είναι κακή, αλλά δεν είναι και τόσο καλή όσο πρέπει, γιατί είναι γριά, κυκλοφόρησε το 2011. Καλύτερα να πάρετε την εγγονή της, αυτή εδώ, που έχει και USB 3.0 hub. (USB 2.0 hub εν έτει 2020; Ε, πια...) Να ξέρετε, όμως, πως σήμερα έχουμε στη διάθεσή μας 27άρες οθόνες σε εξαιρετικές τιμές, για κάθε γούστο και απαίτηση, κάτι ασύλληπτο προ 9 ετών. Το απόλυτο sweet spot σήμερα είναι αυτή εδώ η DELL, που έχει και ενσωματωμένα μεγάφωνα για βασική χρήση. Δεν κάνει pivot (δεν γυρίζει "όρθια"), αλλά αυτή τη δυνατότητα δεν θα τη χρειαστείτε ποτέ. Επίσης, δεν κάνει swivel (δεν "στρίβει" αριστερά - δεξιά), αλλά κι αυτό είναι κάτι που δεν θα το χρειάζεστε κάθε μέρα. Επίσης, εξαιρετική λύση είναι αυτή η Lenovo. Αφού υπάρχουν 27άρες που χωράνε στον προϋπολογισμό σας, μη συμβιβασθείτε με 24άρα, κρίμα δηλαδή! Αν, πάλι, επιμένετε σε 24άρα φθηνή, πάρτε αυτή.

... και τα τρεχούμενα.
Είναι σοφή σκέψη να πάρετε κάτι έτοιμο, σαν αυτό. Έχετε το κεφάλι σας ήσυχο για 5 χρόνια, έχει Windows 10 έτοιμα, είναι γρήγορο, όμορφο και ήσυχο. Απλώς, αν σε τέτοιο μηχάνημα θελήσετε το μέλλον να προσθέσετε αυτόνομη κάρτα οθόνης, αυτή θα πρέπει να είναι low profile, ενώ δεν είναι σίγουρο πως υπάρχει έτοιμη αναμονή έξτρα τροφοδοσίας στο εσωτερικό (που θα είναι απαραίτητη αν η κάρτα θα είναι ισχυρή - που θα είναι, αλλιώς γιατί να ξοδευτείτε).

Κάπως έτσι, φθάνουμε σε κάστομ σύνθεση. Δύο ενδεικτικές λύσεις από το eshop. Διάλεξα ένα κουτάκι σχετικά εμφανίσιμο και συμμαζεμένο. Υπάρχει κι ένα πολύ πιο όμορφο, λευκό κουτάκι, αυτό εδώ, αλλά δεν το έχει το eshop. Πάντως, η προτάσεις μου είναι ενδεικτικές. Υπάρχουν κι άλλα μαγαζιά που συναρμολογούν επί παραγγελία, κάντε ένα τηλεφωνηματάκι στο MGManager, στην MSystems, ή όπου αλλού.

eshopAMD.jpg


eshopIntel.jpg
 

CAC

Μηνύματα
215
Reaction score
16
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ! Διάβασα προσεκτικά όλες τις προτάσεις των παιδιών στα φορουμ και ειλικρινά είναι πολύ σημαντικές για μένα. Νομίζω ότι κατέληξα σε κάποια δεδομένα έτσι ώστε να κάνω την καλύτερη επιλογή. Αρχικά, λοιπόν αν και θα ήθελα λαπτοπ για τους λόγους που ανέφερα νομίζω ότι και λόγω budget ένας σταθερός είναι καλύτερη επιλογη. Σε αυτα τα χρήματα δεν νομίζω ότι μπορώ να βρω εξίσου καλό μηχάνημα. Σε λαπτοπ όλο κια κάποια προσφορα μπορεί να πάιξει στο μέλλον.
Λοιπον. οσον αφορα την οθόνη νομίζω ότι η 27αρα είναι η καλύτερη επιλογή και θα επιλέξω μία απο τις δυο που πρότεινε @Costas Coyias. Μάλλον στην φθηνότερη :) Θα βρω ένα καλό σετ πληκτρολόγιο ποντίκι εργονομικό και οικονομικό. Ποιο? Οσον αφορα τα ηχεία έχω ένα πολύ καλό ζευγάρι , οπότε δεν χρειάζομαι.

θα απορρίψω την έτοιμη σύνθεση, εκτός και ήταν imac :) και για λόγους μελλοντικών αναβαθμίσεων και για λόγους οικονομικούς. Πάμε λοιπόν σε σύνθεση. Θα πρεπει να πάρω όλα τα κομμάτια από ένα μαγαζί καθώς δεν μπορώ να κάνω εγω το στήσιμο. To eshop με βολέυει καθώς είναι κοντα μου αλλα και γιατί δεν χρεώνει τη σύνθεση.

Κάνοντας έναν συγκερασμό απόψεων (@billpeppas , @tanto @Costas Coyias ) αν κατάλαβα καλά κατέληξα στην παρακάτω σύνθεση θα ήθελα τη γνώμη σας για αλλαγές βελτιώσεις με βάση και το budget. (ειδικά αν αξίζει να μειώσω την τιμή...) Το άσπρο κουτί μου άρεσε πολύ αλλά δεν υπάρχει στο eshop. Φυσικά αν καταλήξω σε συγκεκριμένα εξαρτήματα θα ψάξω και σε άλλα μαγαζιά μήπως υπάρχουν όλα μαζί...

1 eshop .png
2 eshop .png
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.843
Reaction score
77.422
μια παρέμβαση...

δεν σου χρειάζεται ψύξη σε αυτή την κατηγορία...70 ευρώ και noctua κιόλας :lolsign:

μια χαρά αθόρυβες είναι οι μαμά ψύκτρες τόσο της intel όσο και της amd

abort abort abort

βάλε αυτά τα λεφτά κάπου αλλού
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ! Διάβασα προσεκτικά όλες τις προτάσεις των παιδιών στα φορουμ και ειλικρινά είναι πολύ σημαντικές για μένα. Νομίζω ότι κατέληξα σε κάποια δεδομένα έτσι ώστε να κάνω την καλύτερη επιλογή. Αρχικά, λοιπόν αν και θα ήθελα λαπτοπ για τους λόγους που ανέφερα νομίζω ότι και λόγω budget ένας σταθερός είναι καλύτερη επιλογη. Σε αυτα τα χρήματα δεν νομίζω ότι μπορώ να βρω εξίσου καλό μηχάνημα. Σε λαπτοπ όλο κια κάποια προσφορα μπορεί να πάιξει στο μέλλον.
Λοιπον. οσον αφορα την οθόνη νομίζω ότι η 27αρα είναι η καλύτερη επιλογή και θα επιλέξω μία απο τις δυο που πρότεινε @Costas Coyias. Μάλλον στην φθηνότερη :) Θα βρω ένα καλό σετ πληκτρολόγιο ποντίκι εργονομικό και οικονομικό. Ποιο? Οσον αφορα τα ηχεία έχω ένα πολύ καλό ζευγάρι , οπότε δεν χρειάζομαι.

θα απορρίψω την έτοιμη σύνθεση, εκτός και ήταν imac :) και για λόγους μελλοντικών αναβαθμίσεων και για λόγους οικονομικούς. Πάμε λοιπόν σε σύνθεση. Θα πρεπει να πάρω όλα τα κομμάτια από ένα μαγαζί καθώς δεν μπορώ να κάνω εγω το στήσιμο. To eshop με βολέυει καθώς είναι κοντα μου αλλα και γιατί δεν χρεώνει τη σύνθεση.

Κάνοντας έναν συγκερασμό απόψεων (@billpeppas , @tanto @Costas Coyias ) αν κατάλαβα καλά κατέληξα στην παρακάτω σύνθεση θα ήθελα τη γνώμη σας για αλλαγές βελτιώσεις με βάση και το budget. (ειδικά αν αξίζει να μειώσω την τιμή...) Το άσπρο κουτί μου άρεσε πολύ αλλά δεν υπάρχει στο eshop. Φυσικά αν καταλήξω σε συγκεκριμένα εξαρτήματα θα ψάξω και σε άλλα μαγαζιά μήπως υπάρχουν όλα μαζί...

View attachment 169188 View attachment 169189
SOSOSOSOSOSO
Μ.2 σκληρό να βάλεις!!
 
Last edited:

CAC

Μηνύματα
215
Reaction score
16
Και να μην τα βάλω άλλου δεν με πειράζει :) αρκεί να μην έχει υπερβολικό θόρυβο... Γι'αυτό θέλω τη γνώμη σας για την τελικη επιλογή. Να κάνω τη δουλειά μου και να έχω κάποια δυνατότητα αναβάθμισης στο μέλλον με ενδιαφέρει....
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.843
Reaction score
77.422
Και να μην τα βάλω άλλου δεν με πειράζει :) αρκεί να μην έχει υπερβολικό θόρυβο... Γι'αυτό θέλω τη γνώμη σας για την τελικη επιλογή. Να κάνω τη δουλειά μου και να έχω κάποια δυνατότητα αναβάθμισης στο μέλλον με ενδιαφέρει....
καθόλου θόρυβο δεν έχουν...μην σε ανησυχεί καθόλου

αλλά sos για τον M.2 μη σου ξεφύγει και βάλεις τον ssd που είδα!
 






Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.563
Μηνύματα
2.865.687
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top