ΤΑΙΝΙΕΣ BLU-RAY ΚΑΙ ΗΧΟΣ - ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ; ΚΑΤΑΤΑΞΗ

Μηνύματα
52
Reaction score
4
Καλημέρα σε όλους. :hi:

Θα μπω κατευθείαν στο θέμα.

Ως μεγάλος fan του οικιακού κινηματογράφου αποκτούσα σιγά σιγά τις δικές μου ταινίες DVD. Βέβαια κοιτάζοντας τα χαρακτηριστικά της ταινίας με ενδιέφερε να δω αν η ταινία αποδίδει ήχο Dolby Digital και όχι απλά Stereo. Ακόμα καλύτερα αν είναι και DTS. Όλα αυτά φυσικά πριν την εμφάνιση των Blu-Ray που μαζί με την εικόνα που αποδίδουν αυτά τα δισκάκια ο ήχος πήγε σε άλλο level. Το ερώτημα λοιπόν…

Αν είναι να βάλουμε σε μία σειρά όλες αυτές τις επιλογές ήχου μίας ταινίας Blu-Ray ποιός είναι αυτός που αποδίδει καλύτερα την ταινία;

Εγώ ως άσχετος αλλά κάνοντας ένα μικρό ψάξιμο στο διαδίκτυο και με την προϋπόθεση πως έχουμε ένα κλασικό 5.1 home cinema βρήκα τα εξής:

1. PCM=TrueHD=DTS-MA

2. DTS-HD MA

3. Dolby TrueHD

4. DTS-HD

5. Dolby Digital Plus=DTS-HR

6. DTS

7. Dolby Digital

8. Stereo sound

Φυσικά αυτή η κατάταξη είναι με βάση όσα είδα με μία γρήγορη ματιά στο internet. Τα μέλη που γνωρίζετε περισσότερα για το θέμα θα μπορούσατε να μας δώσετε μία πιο σωστή λίστα με όλους αυτούς τους ήχους που έχω αλλά και που δεν έχω σημειώσει; Επίσης θα μπορούσε κάποιος να εξηγήσει και τι ακριβώς είναι ο κάθε ήχος …αλλά με λίγα λόγια ποιά θα μπορούσε να είναι η σωστή κατάταξη;

Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα! :rolleyes:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
1. LPCM=TrueHD=DTS-MA
Τα πρώτα 4 είναι ίδια, συμπιεσμένα και μη απωλεστικά.
Μετά σωστά.

Αυτά βέβαια δεν έχουν σημασία, γιατί ο σωστός ή μη ήχος μιας ταινίας δεν εξαρτάται απο την (μη απωλεστική) κωδικοποίηση.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.343
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top