ΤΕΧΝΙΚΟ: "ΗΧΟΜΟΝΩΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΑΥΤ/ΤΟΥ"



Μηνύματα
136
Reaction score
0
Re: Απάντηση: ΤΕΧΝΙΚΟ: "ΗΧΟΜΟΝΩΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΑΥΤ/ΤΟΥ"

Σε original δεν έχουν?
Έχει κάποιο πλεονέκτημα το original από το extreme?
Γιατί εγώ έχω ακούσει πως το extreme είναι καλύτερο και εδώ που τα λέμε, "φοριέται" και περισσότερο :116:
 


Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Re: Απάντηση: ΤΕΧΝΙΚΟ: "ΗΧΟΜΟΝΩΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΑΥΤ/ΤΟΥ"

Έχει κάποιο πλεονέκτημα το original από το extreme?
Γιατί εγώ έχω ακούσει πως το extreme είναι καλύτερο και εδώ που τα λέμε, "φοριέται" και περισσότερο :116:


Nαι...Στη τσέπη! :107:
Σαν αποτέλεσμα είναι παραπλήσιο....
Ίσως να προτιμούσα Xtreme για υπερβολικές καταστάσεις.
Αλλά το original την κάνει την δουλειά και την κάνει άριστα.
Και είναι λίγο πιο λεπτό με αποτέλεσμα να «κλείνουν» οι πόρτες ευκολότερα στο τέλος.......:126:
 

Μηνύματα
222
Reaction score
2
το Dynamat Xtreme Bulk Pack των 9 φυλλων μου φτανει για ΟΛΟ το αυτοκινητο????

καπο / πορτες/ πατωμα/ χωρος αποσκευων / πορτα χωρου αποσκευων???


Υ.Γ

πρεπει οπωσδηποτε να μπουν και φιλα στο εσωτερικο της πορτας??? εννοω αναμεσα στο τζαμι και στην εξωτερικη λαμαρινα της πορτας...
 

Μηνύματα
22
Reaction score
0
που βρισκουμε ακρυλικη βατα , και κετσε , διοτι ψαχνω μια εβδομαδα τωρα και δεν βρισκω πουθενα . . . . τι μοναστηρακι πηγα , τι στα μαγαζια με υφασματα στην αθηνα , οποια βοηθεια δεκτη . . . . .
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Απάντηση: Re: ΤΕΧΝΙΚΟ: "ΗΧΟΜΟΝΩΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΑΥΤ/ΤΟΥ"

που βρισκουμε ακρυλικη βατα , και κετσε , διοτι ψαχνω μια εβδομαδα τωρα και δεν βρισκω πουθενα . . . . τι μοναστηρακι πηγα , τι στα μαγαζια με υφασματα στην αθηνα , οποια βοηθεια δεκτη . . . . .
Ζήτα τον Δημήτρη στο 210.88.14.366 είναι ταπετσέρης.
Πες του απο τον Νίκο (Αργυρούπολη) με τα στερεοφωνικά αυτοκινήτου και θα σου κάνει και καλύτερη τιμή.
 

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
Εδώ κάποτε δεν είχαμε καθόλου μονωτικά θυρών,τώρα βάλαμε dynamat original και συζητάμε για extreme?
Πάντως για έναν που θα άλλαζε απο original σε extreme,καλύτερα να έβαζε original και στο υπόλοιπο του αυτοκινήτου πχ πορτ-μπαγκάζ..

Ολα αυτά τελειωμό δεν έχουν.

Εγώ επίσης και με τα καλώδια δεν κατάλαβα διαφορά.Με απλό ηλεκτρολογικό (καταλληλης διατομής βέβαια) το ηχοσύστημα έπαιζε το ίδιο ωραία.Απλά με τα πολύ πιο ακριβά "νιώθω" οτι εξασφάλισα το μέγιστο.
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Απάντηση: Re: ΤΕΧΝΙΚΟ: "ΗΧΟΜΟΝΩΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΑΥΤ/ΤΟΥ"

Εδώ κάποτε δεν είχαμε καθόλου μονωτικά θυρών,τώρα βάλαμε dynamat original και συζητάμε για extreme?
Πάντως για έναν που θα άλλαζε απο original σε extreme,καλύτερα να έβαζε original και στο υπόλοιπο του αυτοκινήτου πχ πορτ-μπαγκάζ..

Ολα αυτά τελειωμό δεν έχουν.

Εγώ επίσης και με τα καλώδια δεν κατάλαβα διαφορά.Με απλό ηλεκτρολογικό (καταλληλης διατομής βέβαια) το ηχοσύστημα έπαιζε το ίδιο ωραία.Απλά με τα πολύ πιο ακριβά "νιώθω" οτι εξασφάλισα το μέγιστο.


Άνοιξες μεγάλη κουβέντα με τα καλώδια. Θα πρέπει να αναφερθείς σε άλλο topic για να μην μπερδέψουμε το πραγματικά καλό και ενημερωτικό τεχνικό άρθρο (που πρέπει να το διαβάσουν όλοι) για την μόνωση.
 

Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
Απάντηση: Re: ΤΕΧΝΙΚΟ: "ΗΧΟΜΟΝΩΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΑΥΤ/ΤΟΥ"

Εδώ κάποτε δεν είχαμε καθόλου μονωτικά θυρών,τώρα βάλαμε dynamat original και συζητάμε για extreme?
Kαποτε οδηγουσαμε κατι αυτο/τα χρεπια,που συνεχως τα πηγαιναμε στα συνεργεια για επισκευες.Σιγα-σιγα τα αυτο/τα γινοτανε ολο και πιο καλα-φθηνα και ετσι τωρα που εχουμε και καπως καλητερο οικονομικο επιπεδο,σε σχεση με πριν απο 30 χρονια,οδηγουμε πιο ασφαλες και αξιοπιστα αμαξια.Συνεπως γιατι να μην αναζυτουμε και κατι καλητερο στο θεμα του ηχου που,κακα τα ψεματα,ειναι κατι που σου κανει το ταξιδι πιο ξεκουραστο και πιο γαληνιο.Πιατευω οτι και εσυ θα ειδες οτι,με πιο καθαρη μουσικη,εχεις πιο ηρεμο το κεφαλι σου μετα απο ενα πολυωρο ταξιδι???

Οσον αφορα τα καλωδια,δεν ειμαι ηλεκτρονικος,αλλα πιστευω οτι οι ενισχυτες εχουνε διαφορετικη συμπεριφορα οταν εχουνε απεναντι τους καλωδιο με πιο ευγενη μεταλα και διαφορετικη ωμικη αντισταση.
Αν κανω λαθος ας με διαψευσει καποιος και καλο ειναι να γινει και μια εκτενεστρερη αναφορα στο θεμα καλωδιων,οπως λεει και ο mr Alfa-Sound.
Αληθεια υπαρχει τετοιο τεχνικο θεμα,καπου εδω μεσα και δεν το εχω προσεξει????
 

Μηνύματα
274
Reaction score
0
Απάντηση: ΤΕΧΝΙΚΟ: "ΗΧΟΜΟΝΩΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΑΥΤ/ΤΟΥ"

Να ρωτησω κ γω με τη σειρα μου αν ειναι απαραιτητο να μπει μονωση? εχουμε αντικειμενικη διαφορα στο συστημα? εχω alfa 147 του 2002! εχω κανει εγκατασταση ηχοσυστηματος αλλα μπηκε με πιεση χρονου !
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: ΤΕΧΝΙΚΟ: "ΗΧΟΜΟΝΩΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΑΥΤ/ΤΟΥ"

Να ρωτησω κ γω με τη σειρα μου αν ειναι απαραιτητο να μπει μονωση? εχουμε αντικειμενικη διαφορα στο συστημα? εχω alfa 147 του 2002! εχω κανει εγκατασταση ηχοσυστηματος αλλα μπηκε με πιεση χρονου !

Νίκο, οι A147 είναι πολύ καλές στον τομέα μόνωσης.
Αλλά πάσχουν (όπως σχεδόν τα περισσότερα αυτοκίνητα) στις πόρτες. Αντίθετα, κάτω από τις μοκέτες ή στο χώρο αποσκευών είναι άριστες. (όπως και στην Α156 που έχω εγώ)
Παρ' όλα αυτά μόνωση στις μπροστινές πόρτες θα έδινε αρκετή βελτίωση (και πιο συμπαγή αίσθηση της πόρτας όταν την ανοίγεις/κλείνεις).
Το σημαντικότερο είναι πως βοηθάς ηχητικά τα ηχεία στις πόρτες (στο mid-bass αναφέρομαι των 16.5 cm) να κατέβουν χαμηλότερα, να είναι πιο σφιχτά και με καλύτερο έλεγχο του χαμηλού και βεβαίως μειώνεις δραματικά τους συντονισμούς.

Αν δεν βαριέσαι κάν' το! :107:
 


Μηνύματα
274
Reaction score
0
Απάντηση: ΤΕΧΝΙΚΟ: "ΗΧΟΜΟΝΩΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΑΥΤ/ΤΟΥ"

pioneer rs 88ii eton 2802 x2 rainbow ηχεια κ sub αλλα δεν θυμαμαι σειρα! καμια σχεση με πριν ετσι! απο αλλον πλανητη η αποδοση ετσι! απλα ρωταω για λεπρτομερειες τωρα αν αξιζει τον καπο νατο κανω κ αφου εχει γινει η εγκατασταση! ειναι φασαρια πολυ?
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: ΤΕΧΝΙΚΟ: "ΗΧΟΜΟΝΩΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΑΥΤ/ΤΟΥ"

pioneer rs 88ii eton 2802 x2 rainbow ηχεια κ sub αλλα δεν θυμαμαι σειρα! καμια σχεση με πριν ετσι! απο αλλον πλανητη η αποδοση ετσι! απλα ρωταω για λεπρτομερειες τωρα αν αξιζει τον καπο νατο κανω κ αφου εχει γινει η εγκατασταση! ειναι φασαρια πολυ?

Ωραίος συνδυασμός!
Βάλε μόνωση.....
Dynaxorb πίσω από το μαγνήτη στα 16.5άρια, dynamat original στην λαμαρίνα πίσω από την ταπετσαρία (κλείσε παντού).
Θα δεις (ή μάλλον...ακούσεις) διαφορά και η πόρτα θα κλείνει σαν 2 κατηγορίες πάνω αυτοκίνητο.
 

Μηνύματα
274
Reaction score
0
ok ευχαριστω ! θα δω αν μπορω να το κανω εδω αγρινιο να μην τρεχω παλι αθηνα αλλιως θα παω στον εγκαταστατη μου να τον αγγαρεψω να το κανει!:116:
 

Μηνύματα
33
Reaction score
0
Eγω παντως που το σκεφτομουν αν θα βαλω μονωση ή οχι με το που εκουσα και ειδα απο κοντα μια μονωμενη πορτα αποφασισα να βαλω και μονωση με την εγκατασταση...εβαλα 2 στρωματα dynamat στις πορτες, μια στην εξωτερικη και μια στην εσωτερικη λαμαρινα ενω μονος μου περασα με brax Xvibration στο εσωτερικο των ταπετσαριων...η πορτα απεκτησε πιο στιβαρη αισθηση αλλα απεκτησε και καμια 10αρια κιλα βαρος επιπλεον...Ολα αυτα σε μια 147 του 2004...
Το ηχητικο αποτελεσμα ειναι πολυ καλο αλλά απο Σεπτεμβριο ισως κυνηγησω να βελτιωσω λιγο την κατασταση με την τοποθετηση ενος sub, μιας και τωρα εχω ενα ενεργο και δεν με ικανοποιει πια...
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Απάντηση: ΤΕΧΝΙΚΟ: "ΗΧΟΜΟΝΩΤΙΚΑ ΥΛΙΚΑ ΑΥΤ/ΤΟΥ"

Γεια χαρά,
Έχω το ford mondeo 2007 ghia 2.0lt και θα ήθελα να μειώσω το θόρυβο του κινητήρα μετά τις 4000 στροφές.
Κάνω συχνά ταξίδια και είναι κουραστικός.
Δεδομένου ότι το ghia μοντέλο έχει κάποια μόνωση από τη μάνα του τι θα μπορούσα επιπλέον να προσθέσω?

Ευχαριστώ,
Περικλής
 

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
Ετοιμαζόμουν να ανεβάσω φωτογραφία με την μόνωση στο punto μου αλλά τα εσωκλείω όλα στην υπογραφή μου,δείτε εκεί..

Εγώ απο την μόνωση είμαι υπερβολικά ευχαριστημένος!!!
-Μείωση θορύβων απ'εξω
-Τα woofer βγάζουν πιο πολύ μπάσο
-Ο συνολικός ήχος είναι πιο λεπτομερής
-Η πόρτα βάρυνε πολύ και δίνει την αίσθηση οτι κλείνω πόρτα επιπέδου Audi,στιβαρή

Οσοι το σκέφτεστε,υλοποιήστε το,αξίζει τρελά!

Τώρα για το πορτ-παγκάζ,πιστευω οτι οι περισσότεροι έχουν το πρόβλημα του οτι το subwoofer επειδή κοιτάει το πορτ και απ'έχει ελάχιστα απ'αυτό,σε δυνατές εντάσεις παράγει τριξίματα.Εγώ το έλυσα,όχι με μόνωση για; πορτ-παγκάζ αλλά έστριψα το sub κάθετα προς το πορτ-παγκάζ και ο ήχος δεν ανακλάται στη λαμαρίνα αλλά χάνεται στο σχεδόν πάντα άδειο πορτ-παγκάζ.Βέβαια έτυχε να θέλω μικρή κούτα 25 λίτρα και βόλεψε,αλλά και μεγαλύτερη να είχα θα την έκανα στενόμακρη με μέτωπο προς το θόλο της ρόδας.Απο εκεί ησύχασα αφάνταστα πολύ.Επίσης με τόσο μικρή κούτα έχω απίστευτα δυνατό μπάσο (Θεσσαλονίκη-Αθήνα) με κεφάλι ξεκούραστο.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top