ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΚΑΛΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΗΧΕΙΩΝ

Μηνύματα
96
Reaction score
97

Καλησπερα σε ολους,
δεν γραφω συχνα γιατι πραγματικα δεν εχω αρκετη γνωση περι ηχου, αλλα διαβαζοντας και ακουγοντας ανθρωπους που ασχολουνται εχω καταφερει να φτιαξω ενα καλουτσικο συστημα.
Το συστημα μου το κτιζω σιγα σιγα (7 χρονια!!!) και σχεδον εφτασα στο τελος! Μου λοιπουν μονο τα καλωδια ηχειων!
Περιγραφη συστηματος:
Πηγη1: OPPO 95
Πηγη2: TECHNICS sl 1200 MK2 με Ortofon RED
Phono Stage : MUSICAL FIDELITY M1 vinl
Προενισχυτης : PRIMARE SP32
Τελικος Ενισχυτης:PLINIUS ODEON
Ηχεια L/R: MARTIN LOGAN REQUEST (πατανε πανω σε γρανιτες)
Καλωδια interconnect:
Προενισχυτης - Ενισχυτης : NORDOST VALHALLA XLR
Πηγη1 - Προενισχυτης : ATLAS MAVROS XLR
Phono Stage - Προενισχυτης : NORDOST FREY XLR
Καλωδια power:
Πηγη1: NORDOST SHIVA
Phono Stage : Ακομα εχει το δικο του (το μαυρο)
Προενισχυτης : SHUNYATA RESEARCH BLACK MAMBA
Τελικος Ενισχυτης:SHUNYATA RESEARCH BLACK MAMBA
Ηχεια L/R: NORDOST VISHNU
Σας παρακαλω θα ηθελα την γνωμη σας γιατι εχω ακουσει, αλλα και εχω διαβασει παρα πολλα και εχω μπερδευτει!
Τα χρηματα που μπορω να διαθεσω ειναι (μεση τιμη) 1500 ευρω +/- 500 αναλογα με το καλωδιο (επειδη θα αγορασω μεταχειρισμενα καλωδια).
Αρα θεωρω οτι το ταβανι μου αν θα τα αγοραζα καινουργια ειναι περιπου εως 5000 ευρω.

Με εκτιμηση
Σταυρος

Υ.Γ. Σας παρακαλω πολυ μην ασχοληθειτε με το πικαπ! (Γνωριζω την ποιοτητα του για το συστημα μου!!!)
 

Μηνύματα
543
Reaction score
379
Τι καλώδια έχεις τώρα;
Γνώμη μου είναι να δανειστείς από τους αντιπροσώπους αν γίνεται ταυτόχρονα και μετά ότι κάτσει καλύτερα στα αυτιά σου!
 


I

iason

Guest
Φίλε μου η άποψη μου είναι οτι από καλώδια ( στέκεσαι καλά) ,μάλλον πρέπει να αναζητήσεις τι είναι αυτό που δεν σου αρέσει και να ψάξεις να το λυσεις με άλλο τρόπο
Φιλικά Ιάσων :)
 

Μηνύματα
543
Reaction score
379
Μα δεν αναφέρει τι καλώδια ηχείων έχει τώρα. Όλα τα υπόλοιπα είναι εξαιρετικά.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
97
τωρα παιζω με ATLAS hyper.
Ιασωνα δεν ζηταω γενικα καλωδια!! αν διαβασεις πιο προσεκτικα ζηταω μονο καλωδια ηχειων.
[DOUBLEPOST=1458486210][/DOUBLEPOST]το μηκος που με ενδιαφερει ειναι 2-2,5μ
 

kl1

Μηνύματα
159
Reaction score
56
δοκίμασε. straight wire και van den hool .
[DOUBLEPOST=1458486438][/DOUBLEPOST]Van den Hul. συγνώμη
 

Μηνύματα
543
Reaction score
379
Εφόσον έχεις μια ιδέα από Nordost δοκίμασε ένα και για τα ηχεία
 

Μηνύματα
96
Reaction score
97
πιο μοντελο και γιατι θεωρεις οτι τα straight wire και van den hool θα ταιριαξουν?
 

kl1

Μηνύματα
159
Reaction score
56
μοντέλο με το budget σου που είναι. μεγάλο . Θα βρεις πάρε. Ντέμη.
[DOUBLEPOST=1458487571][/DOUBLEPOST]ντεμο
 

Μηνύματα
543
Reaction score
379
Το λέω μόνο και μόνο επειδή ξέρεις τον ήχο τους. Που θα καταλήξεις είναι θέμα δικό σου. Η καλύτερη συμβουλή που μου έχουν δώσει είναι να εμπιστεύομαι τα αυτιά μου. Ο καθένας έχει διαφορετικές ηχητικές προτιμήσεις.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
97
εχεις δικιο και εγω αυτο πιστευω αλλα ξερεις οτι δεν ειναι ευκολο να μαζεψω ολα τα καλωδια και να τα ακουσω στο συστημα μου.
Σιγουρα καποια δεν κανουν καθολου και καποια σιγουρα του ταιριαζουν. Για αυτο ζηταω την γνωμη σας, ωστε να μαζεψω και να ακουσω καποια που σιγουρα ταιριαζουν, για να αποφασισω στο ενα που θα αρεσει στα δικα μου αυτια περισσοτερο.
 

I

iason

Guest
τωρα παιζω με ATLAS hyper.
Ιασωνα δεν ζηταω γενικα καλωδια!! αν διαβασεις πιο προσεκτικα ζηταω μονο καλωδια ηχειων.
[DOUBLEPOST=1458486210][/DOUBLEPOST]το μηκος που με ενδιαφερει ειναι 2-2,5μ
Ο κάθε ένας μας έχει από το σύστημά του ένα (μικρό παράπονο) και πάντα θέλει η ελπίζει να πάρει κάτι περισότερο αλλάζοντας κάτι.
Στην περίπτωσή σου αλλάζοντας το καλώδιο ηχείων τι περιμένεις ????
Εάν δεν είναι ετσι οπως το περιγράφω και γουστάρεις απλά να αλλάξεις καλώδιο ηχείων, τότε για μένα το Kimber 8tc είναι ένα καλώδιο vfm με πολύ καλό ηχο και καλή τιμή.
 

Μηνύματα
96
Reaction score
97
δεν γουσταρω απλα να αλλαξω το καλωδιο ηχειων ιασωνα, απλα το καλωδιο που εχω ειναι λυση αναγκης. Ενα τιμιο φθηνο καλωδιο που μπηκε στην αρχη για να ακουω, το οποιο ομως δεν μπορει να ακολουθησει το ολο συνολο.
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Φιλε Σταυρο!
Αφου ¨καλωδιακιας,, και εγω θελω να σου πω οτι (για μενα ) δεν υπαρχουν καλα η κακα καλωδια! αλλα μονο καλωδια που ταιριαζουν η δεν ταιριαζουν στο σύστημα μας.
Θελω να πω οτι ενα καλωδιο που ειναι καταξιωμένο στον χωρο του Hi-Fi στο δικο μας σύστημα να μην αξίζει τίποτα!
Για αυτο τον λογο ΠΡΟΣΟΧΗ αγορα καλωδίων ΜΟΝΟ μετα απο δοκιμη!
Για να μην δεις τα λεφτα σου να κανουν φτερα_Σου μιλάω εκ πειρας!
Υ.Γ Μιας που ασχολεισαι με τα Nordost ακου λιγο τα Frey !
 

Μηνύματα
96
Reaction score
97
και αυτο που περιμενω ειναι να ακουσω να παιζει σωστα το συστημα μου. Οσο γινεται!
[DOUBLEPOST=1458488981][/DOUBLEPOST]η απαντηση στον ιασωνα!
 


Μηνύματα
96
Reaction score
97
φιλε Νικο γνωριζοντας οτι το ηχειο μου ειναι υβριδικο (τουιτερ, μεσαια ηλεκτροστατικα και χαμηλα κωνους) μηπως θα επρεπε να κοιταξω ενα καλωδιο που θα βοηθουσε τα χαμηλα (που εκ προοιμιου υστερουν)? κατι που νομιζω οτι δεν θα κανουν τα Frey.
 

Μηνύματα
543
Reaction score
379
Στα Nordost όσο ανεβαίνεις κατηγορία τόσο μεγαλώνουν οι όγκοι.
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
φιλε Νικο γνωριζοντας οτι το ηχειο μου ειναι υβριδικο (τουιτερ, μεσαια ηλεκτροστατικα και χαμηλα κωνους) μηπως θα επρεπε να κοιταξω ενα καλωδιο που θα βοηθουσε τα χαμηλα (που εκ προοιμιου υστερουν)? κατι που νομιζω οτι δεν θα κανουν τα Frey.
Σωστο αυτο!- δεν εχεις τιποτα να χασεις απο το να τα δοκιμασεις
Ενας φιλος με Martin Logan τα παιζει με XLO αλλα μου διαφεύγει το μοντέλο.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.818
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top