ΤΟ "ΣΕΜΝΟ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΟ" ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ

Μηνύματα
72
Reaction score
41
Αποφάσισα και εγώ να παρουσιάσω το σύστημά μου το οποίο δυστυχώς αδικείται από το χώρο εγκατάστασής του. Παντρεμένος με παιδί γαρ, οι δυνατότητες είναι περιορισμένες.

Πικάπ: Rega P5 με TT PSU, Clearaudio weight και κεφαλή Benz Micro Ace
Προενισχυτής phono: Musical Surroundings Phonomena II
CD Player: Marantz CD 6000 KIS
DAC: Beresford TC-7520 με Wolfson WM8716 chip και Gator board.
Προενισχυτής: Rogue Audio Metis με GE 6SN7 λυχνίες
Ενισχυτής: Rogue Audio Atlas με Genalex Gold Lion Cryo KT77, Tesla 12AU7 και JAN Philips 12AX7
Ηχεία: Merlin TSM mme
Καλώδια: Ρεύματος και πολύμπριζο Audio Agile, Interconnects Audience AU24 και Kimber Timbre (DAC σε Προενισχυτή), Coaxial QED Performance και Ηχείων Audience AU24. Επίσης Tsakiridis Hercules φίλτρο και Magic Dream Vibration Stabilizer.
Rack: Το κλασσικό EXELIXIS

P1010712.jpg
 


gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: ΤΟ" ΣΕΜΝΟ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΟ" ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ

Ωραίο!!

Τα ηχεία ποιά είναι;
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
72
Reaction score
41
To TSM mme
P1010664.jpg

Και η σύνδεση των καλωδίων. Όποιος έχει μιλήσει με τον κατασκευαστή των ηχείων ξέρει ότι έχει τη δική του ιδιαίτερη άποψη και φιλοσοφία για τις παραμέτρους που επηρεάζουν το ηχητικό αποτέλεσμα.

P1010710.jpg
 




Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.865
Reaction score
34.176
πολυ ομορφο φιλε μου!!

Μπραβο!!

Πες μας αν θελεις βεβαια, 2-3 λογακια για τον ηχο σου και το πως παιζουν τα "ιδιαιτερα" θα λεγα ηχεια σου!
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
72
Reaction score
41
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Όπως έγραψα και στην αρχή, ο χώρος είναι δυστυχώς "ακατάλληλος" για να πάρεις όσα μπορεί να δώσει το οποιοδήποτε σύστημα τοποθετηθεί εδώ. Τα ηχεία αυτά τα πήρα κατευθείαν από τον κατασκευαστή τους αφού προηγουμένως είχαμε συζητήσει πολύ μέσω e-mail. Επειδή ο χώρος είναι μικρός ήθελα ηχείο μικρό και κλειστό αλλά με δυνατότητα να παίζει με λαμπάτη ενίσχυση. Το συγκεκριμένο ηχείο τα συνδυάζει όλα αυτά και έτσι το επέλεξα. Το ρόλο τους βέβαια έπαιξαν επίσης οι πολύ καλές διεθνείς κριτικές αλλά και η εξαιρετική τιμή που μου έκανε ο Bobby. Όσον αφορά στον ήχο του θα έλεγα ότι είναι φυσικός, με αρκετή έκταση και πολύ καλό έλεγχο του χαμηλού (όσο φτάνει βεβαίως), γλυκιές μεσαίες και ξεκούραστες ψηλές. Δεν ξέρω αν ήμουν κατατοπιστικός, αλλά προσπαθώ να απολαμβάνω τη μουσική σαν σύνολο και έτσι δεν είμαι πολύ καλός στην περιγραφή των επί μέρους συστατικών του ήχου.
 




vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.504
Απάντηση: ΤΟ" ΣΕΜΝΟ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΟ" ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ

Παντα τετοια φιλε μου!!!!

Σιγουρα φαινεσαι ανθρωπος που ψαχνεις τα πραγματα και δεν προχωρας βαση βαθμολογιων η κριτκων .......και νομιζω οτι αυτο ειναι το καλλιτερο στο χομπυ μας....τα συμπερασματα δηλαδη να ειναι δικα μας και οχι των αλλων!!!!

Ο προ της Rogue Audio ειναι πολυ τιμιο μηχανημα και αρκετα ατμοσφαιρικος στο παιξιμο του.........τις General Electric τις κουμπωσες εσυ επανω η ερχοντε ετσι απο την εταιρεια?
Αληθεια τον axial πυκνωτη της Hovland στο ηχειο τον εβαλλες εσυ η ο κατασκευαστης?

Καλες ακροασεις λοιπον φιλαρακι με καλες παρεες και ζορικα ακουσματα!!!!!!
 

Μηνύματα
72
Reaction score
41
Re: Απάντηση: ΤΟ" ΣΕΜΝΟ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΟ" ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ

Παντα τετοια φιλε μου!!!!

Σιγουρα φαινεσαι ανθρωπος που ψαχνεις τα πραγματα και δεν προχωρας βαση βαθμολογιων η κριτκων .......και νομιζω οτι αυτο ειναι το καλλιτερο στο χομπυ μας....τα συμπερασματα δηλαδη να ειναι δικα μας και οχι των αλλων!!!!

Ο προ της Rogue Audio ειναι πολυ τιμιο μηχανημα και αρκετα ατμοσφαιρικος στο παιξιμο του.........τις General Electric τις κουμπωσες εσυ επανω η ερχοντε ετσι απο την εταιρεια?
Αληθεια τον axial πυκνωτη της Hovland στο ηχειο τον εβαλλες εσυ η ο κατασκευαστης?

Καλες ακροασεις λοιπον φιλαρακι με καλες παρεες και ζορικα ακουσματα!!!!!!
Αισθάνομαι την ανάγκη να σας ευχαριστήσω όλους για τα καλά σας λόγια.

Όπως συνέβη και στην επιλογή των ηχείων, πριν από την απόκτηση των Rogue συζήτησα αρκετά μέσω e-mail με τους ιδιοκτήτες της εταιρίας (οι ίδιοι είναι οι σχεδιαστές και κατασκευαστές των ενισχυτών). Μετά από την απόκτησή τους και σε περαιτέτω συζητήσεις μαζί τους μου πρότειναν να μου στείλουν αυτές τις λυχνίες που είναι μεταξύ αυτών που επιλέγουν στο προσωπικό τους περιβάλλον εργασίας για τις δοκιμές των μηχανημάτων τους και φυσικά δεν τις βάζουν εξαρχής για λόγους κόστους. Δέχτηκα την προσφορά τους και ομολογώ ότι υπήρξε μια θετική επίδραση στον συνολικό ήχο.

Το κύκλωμα RC Zobel ήρθε πακέτο μαζί με τα ηχεία όπως και οι βραχυκυκλωτήρες (cardas αποκλειστικά για τα merlin). Ο κατασκευαστής τους θεωρεί δεδομένο ότι πρέπει να υπάρχει συνδεδεμένο στις μπόρνες των τουίτερ εκτός αν διαθέτει αντίστοιχο κύκλωμα ο ενισχυτής. Σύμφωνα με αυτόν το 90% των ενισχυτών δεν περιλαμβάνουν τέτοιο κύκλωμα. Όπως έγραψα και παραπάνω ο τύπος είναι ιδιαίτερη περίπτωση και όπως θα διαπιστώσατε τα ηχεία δεν δέχονται μπανάνες γιατί "κουδουνίζουν και ακούγονται"!!!!!!!! Επιπλέον, μέσα στη συσκευασία περιλαμβάνεται και ένα ξύλινο "εργαλείο" τύπου επίπεδης σφήνας για ρύθμιση του toe-in. Περίπτωση σας λέω.

Πάντως η πολύ καλή επικοινωνία με τους ανθρώπους που σχεδιάζουν και κατασκευάζουν τα μηχανήματα και όχι με απλούς sales ή P.R. managers που "θάβουν" τα πάντα εκτός από τα "δικά τους" έπαιξε και παίζει σημαντικό ρόλο στις επιλογές μου.

Και πάλι ευχαριστώ.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Απάντηση: ΤΟ" ΣΕΜΝΟ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΟ" ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ

Σεμνό και ταπεινό μεν....αλλά και τα φιδοκαλώδια του έχει και τις ψαγμένες λαμπίτσες του έχει
ΚρυφοΧαίεντούλης είσαι κι εσύ :107:
Για να δούμε σε 1 χρόνο τι αλλαγές θα έχεις κάνει:120:
 

Μηνύματα
72
Reaction score
41
Re: Απάντηση: ΤΟ" ΣΕΜΝΟ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΟ" ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ

Σεμνό και ταπεινό μεν....αλλά και τα φιδοκαλώδια του έχει και τις ψαγμένες λαμπίτσες του έχει
ΚρυφοΧαίεντούλης είσαι κι εσύ :107:
Για να δούμε σε 1 χρόνο τι αλλαγές θα έχεις κάνει:120:
Εκτιμώ ότι λόγω των οικονομικών συγκυριών και της οικογενειακής κατάστασης δεν αναμένονται αλλαγές σύντομα. Τα ηχεία, τους ενισχυτές και τα Au24 τα πήρα σε πάρα πολύ καλές τιμές (τα καλώδια είναι second hand) από εξωτερικό (βρισκόμουν εκεί για δουλειές). Καμμία σχέση με τις εδώ τιμές. Δεν αποποιούμαι της επιθυμίας για βελτίωση του ήχου αλλά πιστεύω ακράδαντα ότι το σημαντικότερο θέμα είναι η ίδια η μουσική. Η πολύ προσωπική μου άποψη είναι ότι το κόστος του εκάστοτε συστήματος πρέπει να είναι σημαντικά μικρότερο της αξίας της αντίστοιχης δισκοθήκης. Διαφορετικά, πάντα κατά την προσωπική μου άποψη, κινδυνεύουμε να ακούμε μηχανήματα και όχι την ίδια τη μουσική. Για το λόγο αυτό προτιμώ στην παρούσα φάση να αγοράζω όσους δίσκους μπορώ μιας και ιδίως σε δίσκους βινυλίου υπάρχει απίθανη αγορά τόσο σε νέες όσο και σε παλιές παραγωγές (επανεκδόσεις κλπ.).
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.504
Απάντηση: ΤΟ" ΣΕΜΝΟ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΟ" ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ

Ωραιος ο νεος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τοχεις λεβεντη μου......οχι σαν μερικους μερικους που ειναι χαιενταδες και το κρυβουν!!!!!!!!!!!!!!!!!














Βλεπε Μανωλη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!




:626::626::604::410:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.205
Σου εύχομαι καλά ακούσματα μέσα από το πολύ ισορροπημένο σύστημα σου.

Άσχετο...Το RC που βρίσκεται στην έξοδο ενός ενισχυτή είναι για άλλο λόγο σε σχέση με αυτό που συνήθως μπαίνει παράλληλα του tweeter.
 

Μηνύματα
72
Reaction score
41
Σου εύχομαι καλά ακούσματα μέσα από το πολύ ισορροπημένο σύστημα σου.

Άσχετο...Το RC που βρίσκεται στην έξοδο ενός ενισχυτή είναι για άλλο λόγο σε σχέση με αυτό που συνήθως μπαίνει παράλληλα του tweeter.
Ευχαριστώ.

Δεν είμαι ειδικός αλλά απ' ότι έχω διαβάσει ο λόγος είναι ο ίδιος και έχει να κάνει με την εξισορρόπηση της αντίστασης του tweeter, που μεταβάλλεται πολύ σε συνάρτηση με τη συχνότητα. Τώρα πως αυτό πετυχαίνεται μέσω του ενισχυτή δεν το γνωρίζω. Φαντάζομαι στο forum υπάρχουν πολύ πιο ειδικοί να μας κατατοπίσουν επί αυτού. Η δική μου εκτίμηση είναι ότι αν ο ενισχυτής δίνει δυνατότητα διπλοκαλωδίωσης ενδεχομένως στο ένα σετ εξόδων να έχει ενσωματομένο το κύκλωμα.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.438
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top