ΤΟ συστηματακι μου που με ταξιδευει εκει που θελω να ταξιδεψω


K

kimon

Guest
Να είσαι καλά αγαπητέ και να χαίρεσαι το σύστημά σου!
Πες μας και κάτι, αν ευκαιρείς, για το Χ45. Αξίζει τα (ουκ ολίγα...) λεφτά του;
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Να είσαι καλά αγαπητέ και να χαίρεσαι το σύστημά σου!
Πες μας και κάτι, αν ευκαιρείς, για το Χ45. Αξίζει τα (ουκ ολίγα...) λεφτά του;
ευχαριστω. ως κατοχος του μικρου Χ12 και ευχαριστημενος κιολας ηθελα να παω σε κατι καλυτερο.εκανα μια ερευνα βεβαια σε streamers γενικα αλλα αυτα που σου δινει το Χ45 δεν τα βρισκεις αλλου.
περα απο streamer που βρισκεις και φτηνοτερα ειναι και cd player kai cd ripper οπως επισης ριπαρεις και τα βυνιλια σου. Απο κει και περα εχει 2 πολυ καλα κατα την αποψη μου dac. Για καποιον που δεν εχει ενισχυτη μια λυση ειναι και το Χ35 το οποιο διαθετει και ενισχυτη και πραγματικα τα εχεις ολα σε ενα σε ελκυστικη τιμη σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Βλεπεις κατι τιμες ας πουμε στα naim 2πλες και τριπλες και κουφαινεσαι.Αλλα παραπλησια δεν εχουν ας πουμε cd player.Eχω πεταξει μεσα ενα σκληρο sata 4gb γεματο με αρχεια. ολα σε ενα λοιπον tidal spotify αρχεια σε σκληρο phono stage,προσωπικα δεν θελω κατι περισσοτερο.
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
ευχαριστω. ως κατοχος του μικρου Χ12 και ευχαριστημενος κιολας ηθελα να παω σε κατι καλυτερο.εκανα μια ερευνα βεβαια σε streamers γενικα αλλα αυτα που σου δινει το Χ45 δεν τα βρισκεις αλλου.
περα απο streamer που βρισκεις και φτηνοτερα ειναι και cd player kai cd ripper οπως επισης ριπαρεις και τα βυνιλια σου. Απο κει και περα εχει 2 πολυ καλα κατα την αποψη μου dac. Για καποιον που δεν εχει ενισχυτη μια λυση ειναι και το Χ35 το οποιο διαθετει και ενισχυτη και πραγματικα τα εχεις ολα σε ενα σε ελκυστικη τιμη σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Βλεπεις κατι τιμες ας πουμε στα naim 2πλες και τριπλες και κουφαινεσαι.Αλλα παραπλησια δεν εχουν ας πουμε cd player.Eχω πεταξει μεσα ενα σκληρο sata 4gb γεματο με αρχεια. ολα σε ενα λοιπον tidal spotify αρχεια σε σκληρο phono stage,προσωπικα δεν θελω κατι περισσοτερο.
έχω το Χ35 για το γραφείο και το έχω καταευχαριστηθεί. Από τις ποιο καλές επιλογές εκεί έξω.
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Επανερχομαι με νεα ακουσματα. Ηρθαν απο το εξωτερικο οι 4 καινουργιες λαμπες jj el34 για τον dynavox vr70 e2. Αποφασισα να τον χρησιμοποιησω και να αφησω και τον advance σαν προενισχυτη. Τον dynavox τον ειχα 6 χρονια με τα duevel αλλα με τα triangle δεν τον ειχα ακουσει. Κανω λοιπον τις συνδεσεις και βουρ στις ακροασεις τις δοκιμαστικες.
πρωτα απο το δισκο της καραινδρου ανεκδοτες ηχογραφησεις τα σημαδια της νυχτας και το αγαπημενο μας παιχνιδι. επειτα tidal bettye lavette going going gone. και μετα και αλλα.
Μπασο μπασο γλυκο μπασο απο πολυ χαμηλες εντασεις ηδη να γεμιζει το χωρο. Πραγματικα με εξεπληξε με ποση ανεση οδηγαει τα triangle o dynavox. Προς το παρον θα μεινω με αυτο το σεταπ και θα τεσταριστει αναλυτικα πολλες ωρες.,
DSC_0013.JPG
 





Μηνύματα
227
Reaction score
274
καλημερα και χρονια πολλα στην παρεα ....ερωτηση
οχι οτι δεν ειμαι ευχαριστημενος αλλα σας γραφει το μικροβιο του καταναλωτισμου τωρα.
Tι θα κερδισω (το τι θα χασω το ξερω....ελαφρυτερο πορτοφολι) ενα προσθεσω και αυτο στο υπαρχον συστημα μου?
Μιλαω για να ακουω μουσικη και οχι για εργα που εκει ξερω τι θα κερδισω
 

Attachments




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εάν στηθεί με ακρίβεια (δεν είναι καθόλου απλό) θα σου δώσει καλύτερο μπάσο.
Χρειάζεσαι δυο τεμάχια.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Καλησπέρα @bujinkan
To sub το οποίο κοιτάς είναι μικρό δε θα καλύψει τον χώρο σου τα δυο σίγουρα θα είναι καλύτερα αλλά όπως είπες παίζει ρόλο και η τιμή και επειδή κοιτάς και για άσπρο σου προτείνω αυτά ?

 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
Καλησπέρα @bujinkan
To sub το οποίο κοιτάς είναι μικρό δε θα καλύψει τον χώρο σου τα δυο σίγουρα θα είναι καλύτερα αλλά όπως είπες παίζει ρόλο και η τιμή και επειδή κοιτάς και για άσπρο σου προτείνω αυτά ?

ο χωρος δεν ειναι μεγαλος ..20 τμ ειναι
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
καταρχην χρονια πολλα
Τις τελευταίες ώρες της χρονιάς ας εστιάσουμε μόνο σε ότι καλό έχουμε και σε ότι καλό θελουμε να προσφέρουμε στον εαυτο μας . ευγνωμοσύνη και καλές αποφάσεις . Αυτά τα 2 ταιριάζουν πολύ στη σημερινή μερα.
Καλή αλλαγή χρονιάς με ένα τεράστιο χαμόγελο ,με υγεία και αγάπη

Τα φωτα σας παρακαλω πολυ.
οι 3 τελευταιες αγορες μου γινανε εν μεσω καραντινας.Απο αυτες τα borea τα ειχα ακουσει στο παρελθον οποτε ηξερα .Το coctail audio επισης....
Παμε στα του ενισχυτη...εκει ψωνισα λιγο στα τυφλα
Εν τελει μετα απο ενα χρονο θα προχωρησω σε αλλαγη ενισχυτη
Κοιταω και σε τελικο (με την προενισχυση του κοκτειλ) αλλα και σε ολοκληρωμενο
Εχω ξεχωρισει 2 τελικους τους οποιους μολις μπει το νεο ετος θα εχω την ευκαιρια να τους ακουσω στο χωρο μου κιολας
Τους παραθετω παρακατω και ακουω γνωμες....Επισης και αλλες προτασεις
Το μπατζετ βαρια ταβανι στα 2 χιλιαρικα

 


Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
καταρχην χρονια πολλα
Τις τελευταίες ώρες της χρονιάς ας εστιάσουμε μόνο σε ότι καλό έχουμε και σε ότι καλό θελουμε να προσφέρουμε στον εαυτο μας . ευγνωμοσύνη και καλές αποφάσεις . Αυτά τα 2 ταιριάζουν πολύ στη σημερινή μερα.
Καλή αλλαγή χρονιάς με ένα τεράστιο χαμόγελο ,με υγεία και αγάπη

Τα φωτα σας παρακαλω πολυ.
οι 3 τελευταιες αγορες μου γινανε εν μεσω καραντινας.Απο αυτες τα borea τα ειχα ακουσει στο παρελθον οποτε ηξερα .Το coctail audio επισης....
Παμε στα του ενισχυτη...εκει ψωνισα λιγο στα τυφλα
Εν τελει μετα απο ενα χρονο θα προχωρησω σε αλλαγη ενισχυτη
Κοιταω και σε τελικο (με την προενισχυση του κοκτειλ) αλλα και σε ολοκληρωμενο
Εχω ξεχωρισει 2 τελικους τους οποιους μολις μπει το νεο ετος θα εχω την ευκαιρια να τους ακουσω στο χωρο μου κιολας
Τους παραθετω παρακατω και ακουω γνωμες....Επισης και αλλες προτασεις
Το μπατζετ βαρια ταβανι στα 2 χιλιαρικα

Ενισχυτής είναι ο Advance acoustic X-i105? Mπορεί να δουλέψει και σαν τελικός ενισχυτής,οπότε μπορείς να δεις τι ψάρια πιάνει το προενισχυτικό στάδιο του Coctail Audio.....και να αποφασίσεις αν τελικά θέλεις τελικό ενισχυτή ή ολοκληρωμένο.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
καλημερα και χρονια πολλα στην παρεα ....ερωτηση
οχι οτι δεν ειμαι ευχαριστημενος αλλα σας γραφει το μικροβιο του καταναλωτισμου τωρα.
Tι θα κερδισω (το τι θα χασω το ξερω....ελαφρυτερο πορτοφολι) ενα προσθεσω και αυτο στο υπαρχον συστημα μου?
Μιλαω για να ακουω μουσικη και οχι για εργα που εκει ξερω τι θα κερδισω
καταρχην χρονια πολλα
... ας εστιάσουμε μόνο σε ότι καλό έχουμε και σε ότι καλό θελουμε να προσφέρουμε στον εαυτο μας . ευγνωμοσύνη και καλές αποφάσεις . Αυτά τα 2 ταιριάζουν πολύ στη σημερινή μερα.
Καλή αλλαγή χρονιάς με ένα τεράστιο χαμόγελο ,με υγεία και αγάπη
...
Εφόσον παρουσιάστηκε ευκαιρία,όπως εξηγούσα σ'εκείνο το μέλος που οραματιζόταν να χώσει με μαγικές διαδικασίες κάποιο sub σε Harbeth SHL5,οποιαδήποτε αναζήτηση sub δεν πρέπει να ξεκινά με χαλβάδιασμα μοντέλων,αλλά με τους όρους ενσωμάτωσης στο εκάστοτε υπάρχον setup...

Δεδομένων των μικρών διαστάσεων και της χωροταξίας εκτιμώ ότι δεν θα γινόταν ικανοποιητικά το σκέτο ακουστικό κροσάρισμα με το sub να συμπληρώνει το κάτω όριο απόκρισης στα main.Κάτι τέτοιο σημαίνει ότι πρέπει ν'αναζητηθεί μαζί με τον τελικό μια συσκευή με DSP σε ρόλο DAC/Pre η οποία θα διαχειριζόταν ολικά το σήμα.

Εάν πάλι σε απωθεί τέτοια προοπτική,ο ίδιος δεν πρόκειται ν'ανησυχήσω για το τι θα γίνει στη συνέχεια...Μακάριοι οι ευρισκόμενοι σε κατάσταση να ταξιδεύουν όπου θέλουν μ'έναν λυχνιακό ενισχυτή να οδηγεί main ηχεία...
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.064
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top