Τάπα; καλωδίων για γυψοσανίδα

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Θέλω τις ιδέες σας η αν έχει πάρει κανενός το μάτι κάτι πριν πάω στη λύση του 3d printer.
Θέλω να τρυπήσω τη γυψοσανίδα η οποία αποτελείται απο 2 φύλλα με κενό ανάμεσά τους συνολικού ύψους 7,8cm.
Ο λόγος είναι πως θέλω να περάσω κάποια καλώδια.
Το πρόβλημα είναι πως επειδή είναι 2 τα φύλλα όπως προείπα με κενό ανάμεσα θα υπάρχει αυτο το κενό και θέλω να το κλείσω.
Σκεφτόμουν να φτιάξω κάτι τέτοιο (https://zalonis.eu/index.php?route=product/product&product_id=2399) σε 3d printer αλλά θα προτιμούσα μεταλλικό γι αυτό ψάχνομαι.Αν έβρισκα ψηλότερο θα έβαζα ένα απο κάτω ένα απο πάνω και θα το έκοβα αν χρειαζόταν
Θα βρω κάτι;

Υ.Π δεν με ενδιαφέρει να έχει καπάκι απο πάνω και να κλείνει.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Γιατί δεν βάζεις δύο τέτοιες τάπες σαν αυτή στο λινκ σου και να τις κουμπώσεις πάνω-κάτω σε έναν σωλήνα κατάλληλης διαμέτρου για να κλείσει το κενό; Να φτιάξεις έναν κύλινδρο δηλαδή.
 

Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Το σκέφτηκα και αυτό. Να βρω πλαστική σωλήνα και να τα ταίριαξω.απλα δε ξερω αν θα βρω ανάλογη διάμετρο.
 


Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Απλή πλαστική σωλήνα σε μικρή διάμετρο οδό θέλεις να περάσουν τα καλώδια.
Αν κόψεις προσεκτικά με την σωστή ποτηροκορώνα απλά θα περάσεις σφικτά την σωλήνα χώρις στόκο κλπ και θα την κόψεις περασια στα δύο άκρα της.
Αν δεν μπορείς να συνδυάσεις ποτηροκορώνα με σωλήνα (δύσκολο αλλά έστω) το ίδιο και στοκάρεις με ακρυλικό στόκο πιστολιού περιμετρικά .
 


Μηνύματα
1.364
Reaction score
1.142
Εσωτερική διαμετρο η τάπα λέεει πως ειναι 57mm. Οπότε δε ξέρω αν θα βρω.Αν με παίρνει το πάχος και βρω πχ 59m μπορώ να το πάω σε τόρνο.Αν πάω με την εξωτερική διάμετρο σημαίνει πως για να περάσει ο σωλήνας πρεπει να κάνω λίγο μεγαλύτερη τρύπα και μετά δε θα σφηνώνει η τάπα
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top