Τίποτα δεν είναι τυχαίο...

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
...σε αυτόν τον κόσμο. Εκτός κι αν είναι ακριβό; :109:

Ας μου εξηγήσει κάποιος χριστιανός... :139:

...Τίποτα δεν είναι τυχαίο επάνω σε ένα καλώδιο διασύνδεσης. Από το μήκος και την διάμετρο του αγωγού, έως και την αντίσταση που παρουσιάζουν οι ακροδέκτες. Αναλόγως αυτών των χαρακτηριστικών (και του μεταλλικού κράματος βέβαια), μπορεί κανείς να αποφασίσει μεταξύ ποιών ακριβώς συσκευών θα πρέπει να τα τοποθετήσει. Είναι σίγουρο ότι ένα καλώδιο που "κάθεται" εξαιρετικά στο CD σας, δεν είναι απαραίτητο να νιώθει τόσο καλά όσο κάποιο άλλο μεταξύ του προενισχυτή και του τελικού σας. Αυτό το γεγονός το έχω παρατηρήσει με πάρα πολλά καλώδια στο σύστημά μου, άλλοτε σε μικρότερο και άλλοτε σε μεγαλύτερο βαθμό. Υπάρχουν βέβαια και κάποια καλώδια, (πολύ λίγα και συνήθως πανάκριβα), τα οποία είναι "πασπαρτού". Παίζουν δηλαδή το ίδιο καλά όπου και αν τα τοποθετήσεις. Σε αυτά ανήκει το καλώδιο της...
...
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: Τίποτα δεν είναι τυχαίο...

Τα ακριβα οπου και να τα βαλεις.....
Εκτος αν ειναι μεταξωτα!:135::142:
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Τίποτα δεν είναι τυχαίο...

έμεινα...

Γιατί δεν πάει σε μέντιουμ ή σε χαρτορίχτρα για να του πει τι καλώδια να βάλει να ησυχάσουμε....
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
...σε αυτόν τον κόσμο. Εκτός κι αν είναι ακριβό; :109:

Ας μου εξηγήσει κάποιος χριστιανός... :139:
...Τίποτα δεν είναι τυχαίο επάνω σε ένα καλώδιο διασύνδεσης. Από το μήκος και την διάμετρο του αγωγού, έως και την αντίσταση που παρουσιάζουν οι ακροδέκτες. Αναλόγως αυτών των χαρακτηριστικών (και του μεταλλικού κράματος βέβαια), μπορεί κανείς να αποφασίσει μεταξύ ποιών ακριβώς συσκευών θα πρέπει να τα τοποθετήσει. Είναι σίγουρο ότι ένα καλώδιο που "κάθεται" εξαιρετικά στο CD σας, δεν είναι απαραίτητο να νιώθει τόσο καλά όσο κάποιο άλλο μεταξύ του προενισχυτή και του τελικού σας. Αυτό το γεγονός το έχω παρατηρήσει με πάρα πολλά καλώδια στο σύστημά μου, άλλοτε σε μικρότερο και άλλοτε σε μεγαλύτερο βαθμό. Υπάρχουν βέβαια και κάποια καλώδια, (πολύ λίγα και συνήθως πανάκριβα), τα οποία είναι "πασπαρτού". Παίζουν δηλαδή το ίδιο καλά όπου και αν τα τοποθετήσεις. Σε αυτά ανήκει το καλώδιο της...
Δεν μας λές και ποιός το είπε αυτό?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Re: Απάντηση: Τίποτα δεν είναι τυχαίο...

έμεινα...

Γιατί δεν πάει σε μέντιουμ ή σε χαρτορίχτρα για να του πει τι καλώδια να βάλει να ησυχάσουμε....
Τί να την κάνει τη χαρτορίχτρα ρε, αυτηνής η μπάλα είναι από γυαλί, όχι από borosilicate. :114:
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Μήπως το μικρό του όνομα αρχίζει από Π.?
Αν και δε γίνεται απολύτως κατανοητός δεν έχει άδικο σε όλα.
Για το μήκος του αγωγού νομίζω δε χρειάζεται συζήτηση ότι όσο μικρότερο τόσο καλύτερο.
Για τη διάμετρο του αγωγού αναφέρεται προφανώς στο επιδερμικό φαινόμενο.
Η αντίσταση της επαφής έχει να κάνει με τη ποιότητα των μετάλλων των δύο μερών οπότε δεν είναι θέμα μόνο του καλωδίου διασύνδεσης αλλά και της υποδοχής της συσκευής. Άσε που πολλές συσκευές περιέχουν άλλο ένα καλώδιο στο εσωτερικό τους μέχρι των επιλογέα.
Το αν θα αποδώσει καλά ένα καλώδιο εξαρτάται και από το πλάτος του σήματος που θα δεχτεί.
Αν για παράδειγμα ένα <<κακό>> καλώδιο χρησιμοποιηθεί μεταξύ πικάπ και προενισχυτή phono, λόγω του πολύ χαμηλού σήματος, θα παρουσιάσει προβλήματα. Αν το ίδιο καλώδιο χρησιμοποιηθεί μεταξύ cd player και προενισχυτή γραμμής σίγουρα θα πάει πολύ καλύτερα.
Νομίζω ότι για όλα αυτά τα φαινόμενα υπάρχει εξήγηση και συνήθως είναι απλή.
Η μαγεία σε αυτά δυστυχώς μας τελείωσε...:140:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Νομίζω ότι για όλα αυτά τα φαινόμενα υπάρχει εξήγηση και συνήθως είναι απλή. Η μαγεία σε αυτά δυστυχώς μας τελείωσε...:140:
Εκτός κι αν είναι συγκεκριμένης μάρκας ή απλά... ακριβό. :126:

...
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Τίποτα δεν είναι τυχαίο...

...σε αυτόν τον κόσμο. Εκτός κι αν είναι ακριβό; :109:

Ας μου εξηγήσει κάποιος χριστιανός... :139:

...
Απευθύνεσαι λάθος. Χριστιανοί δεν κάνουν. Κάλεσε τους αυλικούς του Βεελζεβούλ, του Άρχοντα του Σκότους! :125:

Τυχαίο καλώδιο είναι αυτό που το τμήμα δημόσιων σχέσεων του κατασκευαστή δεν είναι γενναιόδωρο. Αυτό δεν έχει στον ήλιο μοίρα, το έρμο για καλώδιο. Ενώ αν είναι (γενναιόδωρο), τότε το καλώδιο είναι πασπαρτού. Και λίγα σου λέω, ο πανάξιος ριβιούερ ....

Όχι πως δεν υπάρχουν προδιαγραφές, για να ξεκινήσεις να φτιάξεις ένα καλώδιο. Αλλά αφού αυτές δεν δικαιολογούν κόστος πάνω από κατοστάρικο, πρέπει να βρούμε κάτι για να δικαιολογήσουμε την τιμή λιανικής. Μύθους, ίντριγκες, μαντζούνια, ώστε να ψαρώσει ο άσχετος και να συμπλεύσει με το τεχνολογικό μας άρμα, μπας και ξεστραβωθεί. :137:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.356
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top