Τί άλλο να περάσω από πάνω?

Μηνύματα
804
Reaction score
1
Σε ανακαίνιση που γίνεται αυτή την περίοδο είμαι στο στάδιο του σκελετού γυψοσανίδας και έχω ήδη αποφασισει να περάσω 1 component για μελλοντική συνδεση DVDp με Projector (αποφάσισα να μην περάσω DVI). Πρέπει να προνοήσω από τωρα και για κατι άλλο εκμεταλευόμενος τη γυψοσανίδα?

Βάζω και 2 φώτο που ισως βοηθησουν

ΣΚΑΡΙΦΗΜΑ ΟΨΗΣ (απόσταση τοιχου θεασης απο προβολεα 3,3



ΣΚΕΛΕΤΟΣ ΓΥΨΟΣΑΝΙΔΑΣ




ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Γιάννο, αυτό που πρέπει να περάσεις οπωσδήποτε είναι μια μεγάλη καναλέτα (διατομής ορθογώνιου παρ/μου) κατά μήκος της ψευδοροφής για να μπορέσεις να περάεις πολύ εύκολα τα καλώδιά σου (είτε το component είτε οποιοδήποτε ψηφιακό αργότερα....)
Βάλε τον μάστορα που σου φτιάχνει την ψευδοροφή να σου ΣΤΕΡΕΩΣΕΙ την καναλέτα (πχ δέσιμο με δέστρες σε πολλά από τα κάθετα δοκάρια της ψευδοροφής) για να μην μετακινηθεί και έχεις πρόβλημα αργότερα.

Αυτό το σύστημα θα σου δώσει την ευκαιρία, όποτε χρειαστείς να περάσεις (ή αλλάξεις) καλώδια με μία ατσαλίνα να γίνεται πολύ εύκολα!!


Και μια ερώτηση.....
Η βάση του προβολέα (από όσο θυμάμαι) θα δέσει σε δοκάρι του σπιτιού......
Όπως βλέπω την κατασκευή θα μπορούσες να σκεφτείς να φτιάξεις μια κατασκευή να μπαίνει ο προβολέας μέσα στην ψευδοροφή και όταν δεν βλέπεις να είναι κρυφός (και από κάτω να βλέπεις μόνο μια τομή στην ψευδοροφή τετράγωνου σχήματος!!)

Με άλλα λόγια, να υπάρχει ένα κινούμενο πλαίσιο (και στον πάτο το ίδιο υλικό επένδυσης της ψευδοροφής) που να μπαινοβγαίνει ώστε να βγάζεις τον προβολέα μόνο όταν θα βλέπεις ταινία. Και η μόνη οπτική διαφορά θα είναι κάτι σαν καταπακτή στο ταβάνι (ψευδοροφή)....
 

Μηνύματα
804
Reaction score
1
Γιάννης Δημητρόπουλος said:
Και μια ερώτηση.....
Η βάση του προβολέα (από όσο θυμάμαι) θα δέσει σε δοκάρι του σπιτιού......
Όπως βλέπω την κατασκευή θα μπορούσες να σκεφτείς να φτιάξεις μια κατασκευή να μπαίνει ο προβολέας μέσα στην ψευδοροφή και όταν δεν βλέπεις να είναι κρυφός (και από κάτω να βλέπεις μόνο μια τομή στην ψευδοροφή τετράγωνου σχήματος!!)

Με άλλα λόγια, να υπάρχει ένα κινούμενο πλαίσιο (και στον πάτο το ίδιο υλικό επένδυσης της ψευδοροφής) που να μπαινοβγαίνει ώστε να βγάζεις τον προβολέα μόνο όταν θα βλέπεις ταινία. Και η μόνη οπτική διαφορά θα είναι κάτι σαν καταπακτή στο ταβάνι (ψευδοροφή)....
τη βαση του προβολέα σκέφτομαι να την πιασω όπως φαινεται στο σχήμα δλδ να δενει στη γυψοσανιδα... κατ ουσια να "κρεμεται" δλδ
η σκέψη σου είναι πολύ σωστη Γιάννο αλλά το περιθωριο γυψοσανιδα-ταβανι είναι λιγοτερο απο 10εκ... (το εκανα οριακο ισα ισα να περασει καλωδιωση ο Ηλεκ κ παραλληλα να μη χασω το υψος του σπιτιου δεν ηθελα να χαμηλωσω πολύ)
Σε ευχαριστώ πολύ για μια ακομα φορά
φευγω για την καναλέτα γιατι με μια προχειρη ματια που εριξα στα υλικα μαλλον δεν εχει προβλεφθει κατι τετοιο...
thanks again
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Web_Nautilus said:
τη βαση του προβολέα σκέφτομαι να την πιασω όπως φαινεται στο σχήμα δλδ να δενει στη γυψοσανιδα... κατ ουσια να "κρεμεται" δλδ
Δε μου λες αυτό έχεις βρει πως ακριβώς θα το κάνεις? Χωρίς να γνωρίζω απο ψευδοροφές δε μου φαίνεται εύκολο :roll:
 

Μηνύματα
804
Reaction score
1
GTXTC said:
Δε μου λες αυτό έχεις βρει πως ακριβώς θα το κάνεις? Χωρίς να γνωρίζω απο ψευδοροφές δε μου φαίνεται εύκολο :roll:
ο τεχνικός που τοποθετεί τη γυψοσανίδα είπε πως υπάρχουν ειδικά "ούπα" για γυψονίδες... πρέπει να ανησυχώ δλδ?? :?
 

Μηνύματα
804
Reaction score
1
Κατω από την 1η γυψοσανίδα (απέχει από ταβανι 10 εκ) θα μπει και ένα γυψινο γείσο για κρυφο φωτισμό (απέχει 20 εκ από την 1η γυψοσανιδα κ έχει μήκος 30 εκ).
Μια καλύτερη ιδεα θεσης του projector είναι να μπει σε αυτό το γείσο
ο χωρος θέασης είναι οπως κοιταμε την εικονα στα αριστερα και απεχει 3,3 από τον προβολέα

EPISHS
εκτός από καλώδο για ρεύμα και το component πρεπει να περασω και κάποιο άλλο πχ εάν θέλω να βλέπω κ καναλια TV από projector πρέπει να περάσω και κάποιο άλλο καλώδιο εκτος από component?

ελπιζω να βοηθησει κ το σχεδιακι που εκανα

thanks

 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Γιάννο, δύο παρατηρήσεις.....

1. Θα πρέπει να θυμηθείς ότι ο προβολέας θα μπει ανάποδα (για να δεις στο σωστό ύψος λόγω offset) και αν κατάλαβα καλά θα τον ακουμπήσεις πάνω στην (κόκκινη) προεξοχή της γυψοσανίδας! Τι συμβουλεύω εδώ....... Θα είναι σωστότερο και ασφαλέστερο, να βιδώσεις τον προβολέα πάνω στην (μπλε) γυψοσανίδα (με τον προβολέα τοποθετημένο ανάποδα, δηλ. τα ποδαράκια του θα κοιτούν ταβάνι) με μια απλή κατασκευή λαμαρίνας που θα βιδώσει στις υποδοχές του προβολέα και η οποία (λαμαρίνα) με την σειρά της θα στερεωθεί στην (μπλε) γυψοσανίδα (κατά προτίμησην να πιάσει τουλάχιστον με δύο βίδες στον σκελετό της ψευδοροφής) Άρα, ο προβολέας δεν θα φαίνεται (αφού θα υπάρχει από κάτω του το (κόκκινο) γείσο και όλα θα έχουν μπει σωστά στην θέση τους......

2. Θυμάμαι καλά?? Τον ΥΑΜΑΗΑ 650 δεν έχεις?? Αν ναι, ρίξε ένα s-video από το βίντεό σου (ή τον αποκ/τη Filmnet) στον ΥΑΜΑΗΑ και θα στον μετατρέψει σε component (αν θυμάμαι καλά κάνει convert σήματος ο 650...) Αν δεν κάνει convert πάρε ένα S-video του κιλού (ΑΝ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΕΞΟΔΟ s-video) και πέρνα το μέσα στην καναλέτα.......
 

Μηνύματα
804
Reaction score
1
Γιάννης Δημητρόπουλος said:
Γιάννο, δύο παρατηρήσεις.....

1. Θα πρέπει να θυμηθείς ότι ο προβολέας θα μπει ανάποδα (για να δεις στο σωστό ύψος λόγω offset) και αν κατάλαβα καλά θα τον ακουμπήσεις πάνω στην (κόκκινη) προεξοχή της γυψοσανίδας! Τι συμβουλεύω εδώ....... Θα είναι σωστότερο και ασφαλέστερο, να βιδώσεις τον προβολέα πάνω στην (μπλε) γυψοσανίδα (με τον προβολέα τοποθετημένο ανάποδα, δηλ. τα ποδαράκια του θα κοιτούν ταβάνι) με μια απλή κατασκευή λαμαρίνας που θα βιδώσει στις υποδοχές του προβολέα και η οποία (λαμαρίνα) με την σειρά της θα στερεωθεί στην (μπλε) γυψοσανίδα (κατά προτίμησην να πιάσει τουλάχιστον με δύο βίδες στον σκελετό της ψευδοροφής) Άρα, ο προβολέας δεν θα φαίνεται (αφού θα υπάρχει από κάτω του το (κόκκινο) γείσο και όλα θα έχουν μπει σωστά στην θέση τους......
Γιάννη σούπερ η ιδέα γιατί ετσι θα εχουν και απόλυτη ελευθερια οι ρυθμίσεις ύψους του projector εξαλλου η το κόκκινο γείσο στο τελέιωμά του θα κάνει και ένα μικρό γύρισμα που σίγουρα εκεί θα με προβλημάτιζε για το πως θα "ξεμυτιζε" στο χείλος του γείσου ο projector

Γιάννης Δημητρόπουλος said:
2. Θυμάμαι καλά?? Τον ΥΑΜΑΗΑ 650 δεν έχεις?? Αν ναι, ρίξε ένα s-video από το βίντεό σου (ή τον αποκ/τη Filmnet) στον ΥΑΜΑΗΑ και θα στον μετατρέψει σε component (αν θυμάμαι καλά κάνει convert σήματος ο 650...) Αν δεν κάνει convert πάρε ένα S-video του κιλού (ΑΝ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΕΞΟΔΟ s-video) και πέρνα το μέσα στην καναλέτα.......
εντάξει τζων, ΟΚ μάλλον θα πάω στη λύση του S-video μέσα από καναλέτα μια και έτσι περιλαμβάνω κ την περίπτωση που θελήσω να προβάλω κάτι και από το PC...



Το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι στον απέναντι τοίχο (προβολής) το αντίστοιχο γείσο θα βγεί στα 50 εκ. (βάθος) και επίσης 20 εκ από την μπλε γυψοσανίδα κ σκέφτομαι μήπως αυτό "αναγκάσει" τον projector να προβάλει με μεγάλη γωνία... υπάρχουν ρυθμίσεις που το "απαλοίφουν" αυτό το πρόβλημα? Αντιλαμβάνομαι ότι η ιδανική περίπτωση θα ήταν να προβάλει με μικρότερη (ή κ καθόλου) γωνία...
Ένα νέο σχέδιο ίσως μεταφέρε καλύτερα τα όσα λέω...

 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Γιάννης Δημητρόπουλος said:
2. Θυμάμαι καλά?? Τον ΥΑΜΑΗΑ 650 δεν έχεις?? Αν ναι, ρίξε ένα s-video από το βίντεό σου (ή τον αποκ/τη Filmnet) στον ΥΑΜΑΗΑ και θα στον μετατρέψει σε component (αν θυμάμαι καλά κάνει convert σήματος ο 650...) Αν δεν κάνει convert πάρε ένα S-video του κιλού (ΑΝ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΕΞΟΔΟ s-video) και πέρνα το μέσα στην καναλέτα.......
Θα πρότεινα να μην πάρεις του κιλού.
Πάρε ένα της προκοπής ....θωρακισμένο...αλλιώς προβλέπω να μην το χρησιμοποιείς καθόλου.
Η μικρή εμπειρία μου έχει δείξει ότι τα s-video είναι πολύ ευαίσθητα σε παρεμβολές και στα πολλά μέτρα.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
O Γιάννης ξέρει τι εννοώ του κιλού......
Δεν μιλάω για καλώδιο των 5€ αλλά του προτείνω να ΜΗΝ πάρει κανένα S-video των 70-80€......

Σε τελική ανάλυση, ακόμα κι αν δεν του κάνει (ακόμα και στην περίπτωση που έπαιρνε των 5€) με την καναλέτα, μέσα σε 5 λέπτα, θα έχει περάσει το νέο καλώδιο από την πηγή μέχρι τον προβολέα πολύ εύκολα.........
 

Μηνύματα
804
Reaction score
1
thanks παιδες
καμια παρατηρηση από το νεο σχημα?
το οτι θα εχει αυτη την κλιση ο προβολεας ειναι προβλημα?? το λεω γιατι το απεναντι γεισο στον τοιχο θεασης βγαινει στα 50εκ...
 



Μηνύματα
30.533
Reaction score
40



Κάπως έτσι θα είναι φίλε.......
Σε χωράει (αν και τα νούμερα μου βγαίνουν οριακά......)
Αν και υπολόγισα για πανί (τέλως πάντων...διάσταση οθόνης) 92"

Αααα.....και οι υπολογισμοί έγιναν με βάση το offset του INFOCUS 5700 (περίπου 7 μοίρες απόκλιση από τον ορίζοντα...)
Οπότε μία μικρή διαφορά θα υπάρχει σε σχέση με όποιον προβολέα βάλεις........
 

Μηνύματα
804
Reaction score
1
Γιάννης Δημητρόπουλος said:
Κάπως έτσι θα είναι φίλε.......
Σε χωράει (αν και τα νούμερα μου βγαίνουν οριακά......)
Αν και υπολόγισα για πανί (τέλως πάντων...διάσταση οθόνης) 92"

Αααα.....και οι υπολογισμοί έγιναν με βάση το offset του INFOCUS 5700 (περίπου 7 μοίρες απόκλιση από τον ορίζοντα...)
Οπότε μία μικρή διαφορά θα υπάρχει σε σχέση με όποιον προβολέα βάλεις........
Γιάνναρε δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω, δουλειά για σεμινάριο έκανες στο πατ κιουτ!!!
Τώρα αρχίζω και ψιλοκαταλαβαίνω μερικά πράγματα... :) :)
1000 ευχαριστώ και επιφυλάσσομαι... :wink: :wink:
Θα τα ξαναπούμε και τηλεφωνικα
 

Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
Φιλε Web_Nautilus ο Γιαννης ειναι απ' τους πρωτους ισως και ο πρωτος που "σκιστηκε"
για help οταν ημουν και εγω στην φαση του rookie.(και ειμαι)
Τοσο ,που με τον υοθετησα για Dad.
To ευχαριστω για τον Dad ειναι πολυ "λιγο" γι' αυτον.
Thanx κι απο μενα dad.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια αλλά......
Έκανα απλά αυτό που θα ήθελα να κάνουν και οι άλλοι αν αντιμετώπιζα κι εγώ μια δυσκολία.......
Κάτι που μπορεί να είναι εύκολο για εμάς πιθανότατα να είναι βουνό για κάποιον άλλο.....
Γιατί λοιπόν να μην βοηθήσουμε να κάνουμε την ζωή μας ευκολότερη και ομορφότερη??

Αν δούμε κάποιον να τρακάρει ένα παρκαρισμένο και να φεύγει, αφήστε με σημείωμα την πινακίδα του στο παρκαρισμένο......
Για τους δικυκλιστές, μια σταματημένη μηχανή στην άκρη της εθνικής είναι οπωσδήποτε αιτία να σταματήσουμε.......
Μια γιαγιά στην άκρη του πεζοδρομίου περιμένει κάποιον να την βοηθήσει.......

Και αν σας ακούγεται γλυκανάλατο, είναι ουσίας......
(τελικά η κούραση με κάνει πιο ανθρώπινο...... :D)







@Γιάννη: Γιάννο το σχέδιο είναι σε κλίμακα (πραγματικά, όχι μούφα) 1:20
Αν θες στο σκανάρω και στο στέλνω με....μέλι (ελληνιστί e-mail)
Το μόνο για το οποίο δεν είμαι σίγουρος (και μάλον είναι λάθος) είναι ότι έβαλα το δοκάρι (πάνω δεξιά) στα 330 από τον απέναντι τοίχο και έχω την εντύπωση ότι είναι πιο μακρυά και στα 330 είναι ο φακός του προβολέα.....
Πάντως γουστάρω τα σχέδια.....15 λεπτά μου πήρε για υπολογισμούς, μετατροπή σε κλίμακα και σχεδιασμό.......
 



Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Web_Nautilus said:
ο τεχνικός που τοποθετεί τη γυψοσανίδα είπε πως υπάρχουν ειδικά "ούπα" για γυψονίδες... πρέπει να ανησυχώ δλδ?? :?
Λοιπον, καλα και ωραια τα σχεδια του Γιαννη (ποτε δε μου αρεσε η γεωμετρια), αλλα ειμαι πιο πολυ του πρακτικου. Οποτε θα σου προτεινα να παρεις τον προβολεα, να τον πας στο σπιτι και να τον βαλεις να παιξει δοκιμαστικα στην σχεδιαστικα υπολογισμενη θεση, με τις αποστασεις και τις κλισεις που θα εχει. "Σχεδιασε" και ενα νοητο πανι στον τοιχο για να εισαι μεσα. Μια δοκιμη θα σας πεισει που λεμε. Ετσι οπως ειναι τωρα το σπιτι εχεις δυνατοτητα να βιδωσεις τη βαση να δοκιμασεις να αλλαξεις θεση κλπ

Επισης, ναι μεν υπαρχουν ειδικα ουπατ για γυψοσανιδα, αλλα θα σου προτεινα τη βαση να την βιδωσεις επανω σε δοκαρι του σκελετου ή καλυτερα στο ταβανι (εδω ειναι που θα βοηθησει ενα επισκεψιμο καπακι στη γυψοσανιδα) - η προεκταση-κολωνα της βασης θα περναει μεσα απο μια τρυπα της γυψοσανιδας (πρωτα θα μπει το αρχικο τμημα της βασης, τα καλωδια και μετα θα κλειστει η οροφη).






Επισης 2, εκει που θα βαλεις τον προβολεα (αναμεσα σε 2 πανω-κατω γυψοσανιδες) σκεψου τον εξαερισμο του, που ειναι οι εισαγωγες/εξαγωγες αερα, μηπως εγκλωβιζεται εκει θερμος αερας. Ακομα, να εισαι σιγουρος οτι αν χρειαστει να βγει ο προβολεας απο εκει να μπορει να γινει χωρις να εμποδιζει η κατω γυψοσανιδα.
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.188
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top