Ταινίες τρόμου που άφησαν ιστορία


Μηνύματα
501
Reaction score
705
Να τα ξεκαθαρίσουμε λίγο γιατι μπορεί και εγώ να τα έχω μπερδεμένα.
Φανταζομαι οτι όταν λέμε τρόμου εννοούμε να παρακολουθείς ταινία να τρώς τα νύχια σου ,τα ποπ κορν σου ,να φοβασαι απο που θα σου έρθει ,να σκάει το ξαφνικό και να σου φευγουν, πόδια ,χέρια, φαγητα και να σε ρουφάει ο καναπές.
Να σκεπάζονται οι ευπαθείς ομάδες με σεντόνια για να μην δουν αυτο που σκάει,να κοιτάνε αλλού, και το βράδυ να θέλουν τον αγκαλίστσα αγκαλιά.
Ετσι αντιλαμβάνομαι τα τρόμου,πράγμα το οποίο έχω να δώ πολλά χρόνια.
Αυτό είναι ένα είδος τρόμου, ας πούμε το κλασσικό. Όμως υπάρχουν και άλλα, slow burners που στο χτίζουν σιγά σιγά ή ακόμα καλύτερα αφήνουν την ατμόσφαιρα να μιλήσει και σιγά σιγά σου δίνουν πληροφορίες για τη πλοκή και την εξέλιξη.
Σπλατεριές και τύπου μπαμ-μπουμ κάθε τρεις και λίγο προσωπικά με κουράζουν και τα βαριέμαι εύκολα ιδίως αν η πλοκή δεν είναι αρκετά πρωτότυπη να σε κρατήσει.
Απορω πως κανεις δεν εγραψε για την παρακατω ταινια. Ισως η μονη που με εκανε να αισθανομαι τοσο αβολα κατα την θεαση της.
Ο ηχος της ηταν συγκλονιστικος.

View attachment 174345

Γενικώς αυτές που έχουν και παιδιά μέσα είναι λίγο πιο "βαριές" πως να το πω?
Ιδιαίτερα πετυχημένο αλλά παραδοσιακά τα sequels κατώτερα των προσδοκιών.
 




Μηνύματα
522
Reaction score
408
ρε παιδιά ποιό ήταν ένα με μια γκόμενα που κατέβηκε σε κάτι σπηλιές και την πήραν στο κατόπι κάτι νεφελίμ? δεν είναι πολύ παλιό.
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
ρε παιδιά ποιό ήταν ένα με μια γκόμενα που κατέβηκε σε κάτι σπηλιές και την πήραν στο κατόπι κάτι νεφελίμ? δεν είναι πολύ παλιό.
Μάλλον την Κάθοδο λες. Έχει μπει κάπου παραπάνω.
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Παιδια θελω την βοηθεια σας.

Προσπαθω να βρω μια ταινια που την εχω δει 2 φορες-οχι απο την αρχη.Ειναι ενας περιεργος τυπος που παρακολουθει μια νεκροφορα σε ολη την ταινια.Πρεπει να ειναι εποχης 80's.Την ειχα πετυχει παλια στο ΕΡΤ3 αν θυμαμαι καλα.Το ψαξιμο στο νετ δεν απεφερε καρπους...
Υπενθυμιση.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Παιδια θελω την βοηθεια σας.

Προσπαθω να βρω μια ταινια που την εχω δει 2 φορες-οχι απο την αρχη.Ειναι ενας περιεργος τυπος που αλλάζει καλώδια σε ολη την ταινια.Πρεπει να ειναι εποχης 80's.Την ειχα πετυχει παλια στο ΕΡΤ3 αν θυμαμαι καλα.Το ψαξιμο στο νετ δεν απεφερε καρπους...
Κάπου πάει το μυαλό μου..... :lolsign::lolsign:
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Α, επίσης...

Hellraiser (1987)

View attachment 174969

(το βιβλίο μου άρεσε περισσότερο)
Ρε συ,αυτο ηθελα να ανεβασω τωρα!

Επισης και το 2 ειναι ωραιο αλλα νομιζω απο εκει και και περα πηραν τον κατω δρομο...
 

Attachments


Μηνύματα
501
Reaction score
705
Είδα προχτές αυτό (φρέσκο-φρέσκο):

1596520531572.jpeg


Καλογυρισμένο και με ωραίες ερμηνείες (δεδομένου και του horror της υπόθεσης).
Τίμιο 7ράκι είχε την ανατροπούλα του στο τέλος.

Το Hellraiser ΟΚ, ιδίως το πρώτο, Ε Π Ι Κ Ο. Ακόμα θυμάμαι στα μαθητικά μου χρόνια που περίμενα πως και πως να πάμε στο σπίτι φίλου που είχε video να το δούμε !!!
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Είδα προχτές αυτό (φρέσκο-φρέσκο):

View attachment 174975

Καλογυρισμένο και με ωραίες ερμηνείες (δεδομένου και του horror της υπόθεσης).
Τίμιο 7ράκι είχε την ανατροπούλα του στο τέλος.

Το Hellraiser ΟΚ, ιδίως το πρώτο, Ε Π Ι Κ Ο. Ακόμα θυμάμαι στα μαθητικά μου χρόνια που περίμενα πως και πως να πάμε στο σπίτι φίλου που είχε video να το δούμε !!!
Συμφωνω για το πρωτο Hellraiser και το ειδα ξανα σχετικα προσφατα.Το μονο που χαλουσε την ατμοσφαιρα απο το να ειναι ακρως τρομακτικο και αηδιαστικο ηταν η μουσικη,η οποια σε καποιες στιγμες θυμιζε κατι απο Indiana Jones και περιπετεια φαντασιας...
 





Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Τα wrong turn είναι κωμωδία.
Γελαγαμε!!
Σοβαρα;Δεν τα εχω δει αλλα κανω like σε οποιαδηποτε προταση στο νημα για την συμμετοχη των μελων.

Παιδια καλο θα ειναι να βαζουμε σοβαρες ταινιες οι οποιες θα ηταν και αξιολογες για να τις δουμε τουλαχιστον και 2η φορα.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Υπήρχε και μια μένα ένα Subaru STi που έκανε κάτι βλακείες σε ένα φορτηγό και τους πέταξε (ο φορτηγατζής για την ακρίβεια) τα μάτια έξω.
Δε θυμάμαι πως τη λένε αλλά ήταν γενικώς πολύ καλή.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.082
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top