Ταξίδι στη Σόφια

Μηνύματα
7.222
Reaction score
1.209
Καλησπέρα! Σκέφτομαι να οργανώσω μια εκδρομούλα στη Σόφια, με αφορμή μέγιστο συναυλιακό γεγονός που για λόγους απίστευτης γκαντεμιάς έχασα στην Αθήνα πέρσι. Οι απορίες μου είναι οι εξής:

Α) Αν επιλέξουμε να πάμε οδικώς από Θεσσαλονίκη, έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία; Έχω βασικές απορίες σχετικά με απαιτούμενα έγγραφα, το κόστος της διαδρομής, την ποιότητα των δρόμων, τη σήμανση, αλλά και τυχόν παρενοχλήσεις που ακούω πότε πότε από μπλόκα της αστυνομίας, με σκοπό το λάδωμα.

Β) Σε περίπτωση που προκριθεί η λύση του τραίνου, από Θεσσαλονίκη πάλι, και καθώς οι υπηρεσίες του ΟΣΕ είναι τόσο εξυπηρετικές, και το σαιτ τόσο ενημερωτικό :)141:) έχει κανείς ενημέρωση, ή εμπειρία για τη διαδρομή; Δηλαδή αν είναι άνετα τα βαγόνια, ακριβή χρόνο ταξιδιού, αν είναι γενικότερα ταλαιπωρία το ταξίδι κλπ;
 

Μηνύματα
14.614
Reaction score
1.524
Έχω πάει 2 φορές με λεωφορείο. Μια χαρά η διαδρομή. Με το διαβατήριο είχα πάει. Τώρα πια που η χώρα είναι στην Ε.Ε. αν πας με καινούργια ταυτότητα θα είσαι εντάξει( αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις έχε το διαβατήριο μαζί). Γενικώς κυκλοφορούσα άνετα (με παραπάνω προσοχή το βράδυ όπως κι εδώ). Βέβαια, από το 2003 που πήγα τελευταία φορά δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τα πράγματα...
 

Μηνύματα
1.266
Reaction score
0
Καλησπέρα! Σκέφτομαι να οργανώσω μια εκδρομούλα στη Σόφια, με αφορμή μέγιστο συναυλιακό γεγονός που για λόγους απίστευτης γκαντεμιάς έχασα στην Αθήνα πέρσι. Οι απορίες μου είναι οι εξής:

Α) Αν επιλέξουμε να πάμε οδικώς από Θεσσαλονίκη, έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία; Έχω βασικές απορίες σχετικά με απαιτούμενα έγγραφα, το κόστος της διαδρομής, την ποιότητα των δρόμων, τη σήμανση, αλλά και τυχόν παρενοχλήσεις που ακούω πότε πότε από μπλόκα της αστυνομίας, με σκοπό το λάδωμα.

Β) Σε περίπτωση που προκριθεί η λύση του τραίνου, από Θεσσαλονίκη πάλι, και καθώς οι υπηρεσίες του ΟΣΕ είναι τόσο εξυπηρετικές, και το σαιτ τόσο ενημερωτικό :)141:) έχει κανείς ενημέρωση, ή εμπειρία για τη διαδρομή; Δηλαδή αν είναι άνετα τα βαγόνια, ακριβή χρόνο ταξιδιού, αν είναι γενικότερα ταλαιπωρία το ταξίδι κλπ;
Nα σου πω και εγω 2 πραγματα μιας και ειμαι εδω τα τελευταια 7 χρονια....

Α)Απο Θεσσαλονικη εως συνορα πας σε μια ωρα χαλαρα.Με το που μπεις Βουλγαρια θελει προσοχη.Οι δρομοι ειναι στενοι,πολλες νταλικες,αναρχη οδηγηση και πολλα μπλοκα ειδικα οταν περνας μεσα απο τα χωρια.Οταν λεει 60 θα πηγαινεις με 60, αμα πηγαινεις παραπανω και σε δουνε οι μπατσοι ειδικα με ελληνικες πινακιδες εχε μαζι σου δεκαρικα η και εικοσαρικα αναλογα τον βαθμο του μπατσου.Εμενα το πρωι με πιασανε για υπερβολικη ταχυτητα (50 χλμ παραπανω),στο δεκαρικο ξυνησε...στο εικοσαρικο σωπασε :144: .
Στα συνορα πρεπει οπωσδηποτε να παρεις βινετκα(τελη κυκλοφοριας) αναλογα με τον καιρο που θα ειναι (ημερα-βδομαδα-μηνας-ετησια) με κοστος γελοιο.Να σκεφτεις εγω πληρωνω για την πιο ακριβη κατηγορια για ολο το ετος 32 ευρω.
Επισης βγαλε πρασινη καρτα αν και δεν χρειαζεσαι κανονικα γι ανα εισαι καλυμενος.
Α και βενζινα κοιτα να βαλεις εδω.Εχει μονο 1 ευρω...

Β)Δεν θα στο συνιστουσα.Δεν θα ειναι και η καλυτερη σου εμπειρια απλα θα νιωσεις πιο ασφαλεια απο το να οδηγας σε μια ξενη και αγνωστη χωρα.

Αμα θες τπτ αλλο ρωτα...
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Απάντηση: Ταξίδι στη Σόφια

Εχοντας ταξιδεψει αμετρητες φορες στην Σοφια, να σε πληροφορησω οτι καποια πραγματα εχουν καλυτερεψει και καποια εχουν χειροτερεψει κατα τα τελευταια χρονια.

Απο χαρτια δεν χρειαζεσαι τιποτα περα απο την ταυτοτητα σου και το διπλωμα οδηγησης.

Οι δρομοι εχουν καλυτερεψει αρκετα και εντος Ελλαδος και στο δικο τους κοματι.
Η διαδρομη απο Θεσ/νικη ειναι περιπου 300 χιλιομετρα. Το κοματι μετα το Σιδηροκαστρο δεν ειναι και τοσο καλο αλλα μικρο το κακο. Ο δρομος εντος της Βουλγαριας ειναι σ αλλα κοματια πολυ καλος και σ αλλα μετριος.

Τροχαια θα συναντησεις εξαιρετικα σπανια πλεον. Τα τελευταια χρονια δεν βαζουν καθολου προστιμα ακομη και για σοβαρες παραβασεις. Απλα υπαρχουν καποιοι αστυνομικοι της τροχαιας που στηριζονται στην αγνοια και στον φοβο του πρωταρη ταξιδιωτη και παρουσιαζουν πλαστα χαρτια των δηθεν νομων παραβασης οδικου κωδικα μεταφρασμενα ...ακουσον ακουσον στα ελληνικα που λιγο πολυ σου λενε οτι η παραβαση σου κοστιζει π.χ. 150 λεβα και αν του δωσεις 50 λεβα δεν θα σε πειραξει. Αν ομως του πεις ωραια συμφωνω με το αδικημα και να παω να πληρωσω τοτε την πατησε! Σ αφηνει να φυγεις και βριζει για την γκαντεμια του. Χωρια που αν πας και τον καταγγειλεις στο πλησιεστερο αστυνομικο τμημα του εχουν παρει και την στολη και τον πανε αυτοφωρο. Βεβαια οι πιθανοτητες για να σου συμβει κατι τετοιο ειναι εξαιρετικα μικρες.

Σημανση υπαρχει παντου και ο δρομος ειναι πολυ ευκολος. Στην ουσια ακολουθεις τον κεντρικο δρομο και δεν στριβεις πουθενα. Απο τα συνορα απεχεις γυρω στα 170 χιλιομετρα. Οι πολεις που περνας ειναι οι Κουλατα (συνορα), Σαντασκι, Μπλαγκοεβγκραντ (στην μεση της διαδρομης), Ντουπνιτσα.
Το κακο ειναι οτι καποτε μεσα στην Σοφια ειχε μικρη κινηση και δεν ειχε καμμια δυσκολια στις μετακινησεις και τα παρκαρισματα. Τωρα γινεται χαμος. Πολυ δυσκολο το παρκαρισμα. Αν επιλεξεις να πας με ΙΧ καλο ειναι το ξενοδοχειο σου να εχει παρκιγκ. Εντος της πολης αν δεν μενεις στο κεντρο ισως ειναι προτιμωτερο να κινεισαι με ταξι.

Εαν εχεις χρονο καποιες μερες να επισκεφτεις το βουνο Βιτοσα και την παραδοσιακη ταβερνα "Βοντανιτσατα". Ενα βραδυ για δειπνο στο τελευταιο οροφο του ξενοδοχειου Κεμπινσκι (πρωην New Otani). Για ψωνια να βρεις την οδο "Πιροτσκα" στο κεντρο, με τιμες χαμηλες.

Τελος παντων για να μην σε κουραζω δεν εχεις κατι να φοβηθεις, η κατασταση με τα τραινα οσον αφορα το θεμα των καθυστερησεων εχει βελτιωθει σημαντικα. Ενταξει δεν ειναι και Ελβετια αλλα μικροκαθυστερησεις γινονται πλεον. Η ποιοτητα των βαγονιων μην το ψαχνεις μετρια εως κακη. Με το λεωφορειο ειναι καλυτερα.

Προσωπικα παντα κλεβω λιγο χρονο οταν πηγαινω προς Σοφια για να επισκεφτω στην δειαρκεια της διαδρομης καποια ωραια μερη που δεν απεχουν πολυ απο τον δρομο σου. Αν εχεις χρονο για τετοια πες μου να σε γραψω.
 

Μηνύματα
7.222
Reaction score
1.209
Nα σου πω και εγω 2 πραγματα μιας και ειμαι εδω τα τελευταια 7 χρονια....

Α)Απο Θεσσαλονικη εως συνορα πας σε μια ωρα χαλαρα.Με το που μπεις Βουλγαρια θελει προσοχη.Οι δρομοι ειναι στενοι,πολλες νταλικες,αναρχη οδηγηση και πολλα μπλοκα ειδικα οταν περνας μεσα απο τα χωρια.Οταν λεει 60 θα πηγαινεις με 60, αμα πηγαινεις παραπανω και σε δουνε οι μπατσοι ειδικα με ελληνικες πινακιδες εχε μαζι σου δεκαρικα η και εικοσαρικα αναλογα τον βαθμο του μπατσου.Εμενα το πρωι με πιασανε για υπερβολικη ταχυτητα (50 χλμ παραπανω),στο δεκαρικο ξυνησε...στο εικοσαρικο σωπασε :144: .
Στα συνορα πρεπει οπωσδηποτε να παρεις βινετκα(τελη κυκλοφοριας) αναλογα με τον καιρο που θα ειναι (ημερα-βδομαδα-μηνας-ετησια) με κοστος γελοιο.Να σκεφτεις εγω πληρωνω για την πιο ακριβη κατηγορια για ολο το ετος 32 ευρω.
Επισης βγαλε πρασινη καρτα αν και δεν χρειαζεσαι κανονικα γι ανα εισαι καλυμενος.
Α και βενζινα κοιτα να βαλεις εδω.Εχει μονο 1 ευρω...

Β)Δεν θα στο συνιστουσα.Δεν θα ειναι και η καλυτερη σου εμπειρια απλα θα νιωσεις πιο ασφαλεια απο το να οδηγας σε μια ξενη και αγνωστη χωρα.

Αμα θες τπτ αλλο ρωτα...
Καλά για τη βενζίνη το σκέφτηκα και εγώ, φουλάρισμα να μείνει και για την Ελλάδα! Άλλα κόστη, πχ διόδια, ή κάποιο τέλος όταν περνάς το αμάξι από τα σύνορα? Η αυτό το βινέτκα είναι όλο? Επίσης το παρκάρισμα για ένα βράδυ στη Σόφια είναι ζήτημα? Να κοιτάξω για ξενοδοχείο με στεγασμένο πάρκιγκ; ή δεν είναι και τόσο επίφοβα τα πράγματα?
 

Μηνύματα
7.222
Reaction score
1.209
Re: Απάντηση: Ταξίδι στη Σόφια

Εχοντας ταξιδεψει αμετρητες φορες στην Σοφια, να σε πληροφορησω οτι καποια πραγματα εχουν καλυτερεψει και καποια εχουν χειροτερεψει κατα τα τελευταια χρονια.

Απο χαρτια δεν χρειαζεσαι τιποτα περα απο την ταυτοτητα σου και το διπλωμα οδηγησης.

Οι δρομοι εχουν καλυτερεψει αρκετα και εντος Ελλαδος και στο δικο τους κοματι.
Η διαδρομη απο Θεσ/νικη ειναι περιπου 300 χιλιομετρα. Το κοματι μετα το Σιδηροκαστρο δεν ειναι και τοσο καλο αλλα μικρο το κακο. Ο δρομος εντος της Βουλγαριας ειναι σ αλλα κοματια πολυ καλος και σ αλλα μετριος.

Τροχαια θα συναντησεις εξαιρετικα σπανια πλεον. Τα τελευταια χρονια δεν βαζουν καθολου προστιμα ακομη και για σοβαρες παραβασεις. Απλα υπαρχουν καποιοι αστυνομικοι της τροχαιας που στηριζονται στην αγνοια και στον φοβο του πρωταρη ταξιδιωτη και παρουσιαζουν πλαστα χαρτια των δηθεν νομων παραβασης οδικου κωδικα μεταφρασμενα ...ακουσον ακουσον στα ελληνικα που λιγο πολυ σου λενε οτι η παραβαση σου κοστιζει π.χ. 150 λεβα και αν του δωσεις 50 λεβα δεν θα σε πειραξει. Αν ομως του πεις ωραια συμφωνω με το αδικημα και να παω να πληρωσω τοτε την πατησε! Σ αφηνει να φυγεις και βριζει για την γκαντεμια του. Χωρια που αν πας και τον καταγγειλεις στο πλησιεστερο αστυνομικο τμημα του εχουν παρει και την στολη και τον πανε αυτοφωρο. Βεβαια οι πιθανοτητες για να σου συμβει κατι τετοιο ειναι εξαιρετικα μικρες.

Σημανση υπαρχει παντου και ο δρομος ειναι πολυ ευκολος. Στην ουσια ακολουθεις τον κεντρικο δρομο και δεν στριβεις πουθενα. Απο τα συνορα απεχεις γυρω στα 170 χιλιομετρα. Οι πολεις που περνας ειναι οι Κουλατα (συνορα), Σαντασκι, Μπλαγκοεβγκραντ (στην μεση της διαδρομης), Ντουπνιτσα.
Το κακο ειναι οτι καποτε μεσα στην Σοφια ειχε μικρη κινηση και δεν ειχε καμμια δυσκολια στις μετακινησεις και τα παρκαρισματα. Τωρα γινεται χαμος. Πολυ δυσκολο το παρκαρισμα. Αν επιλεξεις να πας με ΙΧ καλο ειναι το ξενοδοχειο σου να εχει παρκιγκ. Εντος της πολης αν δεν μενεις στο κεντρο ισως ειναι προτιμωτερο να κινεισαι με ταξι.

Εαν εχεις χρονο καποιες μερες να επισκεφτεις το βουνο Βιτοσα και την παραδοσιακη ταβερνα "Βοντανιτσατα". Ενα βραδυ για δειπνο στο τελευταιο οροφο του ξενοδοχειου Κεμπινσκι (πρωην New Otani). Για ψωνια να βρεις την οδο "Πιροτσκα" στο κεντρο, με τιμες χαμηλες.

Τελος παντων για να μην σε κουραζω δεν εχεις κατι να φοβηθεις, η κατασταση με τα τραινα οσον αφορα το θεμα των καθυστερησεων εχει βελτιωθει σημαντικα. Ενταξει δεν ειναι και Ελβετια αλλα μικροκαθυστερησεις γινονται πλεον. Η ποιοτητα των βαγονιων μην το ψαχνεις μετρια εως κακη. Με το λεωφορειο ειναι καλυτερα.

Προσωπικα παντα κλεβω λιγο χρονο οταν πηγαινω προς Σοφια για να επισκεφτω στην δειαρκεια της διαδρομης καποια ωραια μερη που δεν απεχουν πολυ απο τον δρομο σου. Αν εχεις χρονο για τετοια πες μου να σε γραψω.
Σε ευχαριστώ πολύ για το κατεβατό που μπήκες στον κόπο να γράψεις! Δυστυχώς με το ζόρι θα ξεκλέψουμε μια διανυκτέρευση, για να μην ταξιδεύουμε βράδυ αφενός, και να κάνουμε και καμιά τσάρκα μετά τη συναυλία αφετέρου! Λέμε δηλαδή να ξεκινήσουμε πρωί Παρασκευής από εδώ και να φύγουμε Σάββατο απογευματάκι από εκεί. Τώρα αν προκύψει καμμιά επιπλέον απορία για μαγαζάκια κλπ θα στείλω πμ!
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Βασίλη τα μπουζουκτσίδηκα "Φαντασία" και "Πειραιάς" υπάρχουν ακόμη στη Σόφια;

...
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Απάντηση: Re: Ταξίδι στη Σόφια

Καλά για τη βενζίνη το σκέφτηκα και εγώ, φουλάρισμα να μείνει και για την Ελλάδα! Άλλα κόστη, πχ διόδια, ή κάποιο τέλος όταν περνάς το αμάξι από τα σύνορα? Η αυτό το βινέτκα είναι όλο? Επίσης το παρκάρισμα για ένα βράδυ στη Σόφια είναι ζήτημα? Να κοιτάξω για ξενοδοχείο με στεγασμένο πάρκιγκ; ή δεν είναι και τόσο επίφοβα τα πράγματα?
Οταν περνας τα συνορα τα βουλγαρικα πληρωνεις 5 ευρω κατι σαν διοδια (τα μονα σου εξοδα). Μερικες φορες δεν τα ζητανε αλλα καπως πιο σπανια. Παρκιγκ οπωσδηποτε στεγασμενο.
Τι συναυλια εχει και δεν το ξερουμε?
Αν φτασεις και στο θεμα του ξενοδοχειου και καποιο σου καλοαρεσει ρωτησε παλι γιατι κατα πιθανοτητα θα το ξερω και θα μπορεσω να σου πω λιγα πραγματα ακομη (πως θα φθασεις, πως θα κινηθεις, θεματα ασφαλειας κ.λ.π.).
Επειδη θα χρειαστεις κατα πιθανοτητα να αλλαξεις και ευρω σε λεβα (περιπου 1 ευρω=1,95 λεβα). Αν μπορεσεις να αλαξεις σε τραπεζα θα ειναι το καλυτερο. Στα ανταλακτηρια (CHANGE) κατα κανονα οι αποκλισεις ειναι μικρες, απλα σε καποιες λιγες περιπτωσεις σε κρατανε και προμηθεια. Γι αυτο να ρωτησεις αν κρατανε προμηθεια και αν ναι πανε αλλου, εχει πολλα στο κεντρο. Να ξερεις ομως οτι απο την στιγμη που κλεινουν οι τραπεζες (απογευματα, Σαββατοκυριακα, οι τιμες λιγο πεφτουν!)
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Απάντηση: Re: Ταξίδι στη Σόφια

Βασίλη τα μπουζουκτσίδηκα "Φαντασία" και "Πειραιάς" υπάρχουν ακόμη στη Σόφια;

...
Αντε ρε δε ντρεπεσαι! Οι χαιενταδες πανε σε μπουζουξιδικα? :142:

Νικο πηγαινα πριν πολλα χρονια (στα μπουζουξιδικα), μετα το εκοψα και δεν ξερω τι υπαρχει ακομη. Εχω πολλους φιλους εκει και κουμπαρο, οποτε παντα παμε μεγαλες παρεες σε μαγαζια που ουτε προσεχω πλεον πως τα λενε κι απο πιο σοκακια πηγαινουν.
Εχει ενα πολυ ωραιο μαγαζι αν δεν κανω λαθος λεγεται SINATRA με πολυ προσεγμενη διακοσμηση οπου οι σερβιτοροι κανουν το προγραμμα. Τραγουδανε χορευουν, ειναι ολοι τους ομως απο ωδεια. Πριν κανα δυο χρονια οταν πηγε ο αρχιμαφιοζος ο Πουτιν στην Σοφια τον πηγαινε εκει τεμεκ το καλυτερο.
 

Μηνύματα
7.222
Reaction score
1.209
Ξενοδοχείο, με πρόχειρο ψάξιμο στο ίντερνετ, μας γυάλισε ένα "hotel california" (μετά το έπιασα, πολύ ροκ καταστάσεις!!!). Δεν είναι τίποτα τρομερό, άλλωστε τρεις μαντράχαλοι μια διανυκτέρευση θέλουμε, δε χρειαζόμαστε και σπα! Απλά κάτι οικονομικό! Αν έχεις να προτείνεις βέβαια κάτι καλύτερο γύρω στο πενηντάρικο πολύ ευχαρίστως! Αυτό βρίσκεται στο σιδ/κό σταθμό και η συναυλία στο Vasil Levsky Stadium, από ότι είδα είναι κάπως μακρυά, αλλά θα το παλέψουμε! Αυτό με τα ανταλλακτήρια δεν το έπιασα ακριβώς. Πρώτα από όλα δεν ξέρω τι ώρα ακριβώς θα φτάσουμε ώστε να ξέρω αν θα πετύχουμε ανοικτή τράπεζα. (παρεπιπτόντως εσύ πόσες ώρες κάνεις?) Είπες ότι φτηνότερα είναι το απόγευμα που είναι κλειστές οι τράπεζες, ή λάθος κατάλαβα? Α και η συναυλία είναι των AC/DC, και είναι στα μέσα Μαϊου!
 

Μηνύματα
1.266
Reaction score
0
Καλά για τη βενζίνη το σκέφτηκα και εγώ, φουλάρισμα να μείνει και για την Ελλάδα! Άλλα κόστη, πχ διόδια, ή κάποιο τέλος όταν περνάς το αμάξι από τα σύνορα? Η αυτό το βινέτκα είναι όλο? Επίσης το παρκάρισμα για ένα βράδυ στη Σόφια είναι ζήτημα? Να κοιτάξω για ξενοδοχείο με στεγασμένο πάρκιγκ; ή δεν είναι και τόσο επίφοβα τα πράγματα?
Διοδια δεν υπαρχουν στην Βουλγαρια και γι αυτο πληρωνεις την βινετκα που σου ειπα.Ειδικα αμα εχεις αμαξι για μονο μεσα στην πολη δεν εισαι υποχρεωμενος να εχεις καν.Ειναι μονο για κινηση στις εθνικες.
Το παρκινκ ειναι ενα θεμα.Καλο ειναι να μπει σε υπογειο γκαραζ το αμαξι.Αμα ειναι καλο στο περνουνε για το αμαξι.Αμα δεν ειναι καλο μπορει να στο παρουνε για εκβιασμο και μονο.Εχω χασει αμαξι μεσα απο παρκινκ και με φυλακα κιολας.Ειναι να μην σου κατσει η στραβη.

Για ξενοδοχειο μια προταση καλη ειναι αυτη.Δοκιμασμενο, εμενα κανα χρονο περιπου εχει και διαμερισματα για μακροχρονια παραμονη

http://www.hotelganesha-bg.com/ENAbout.htm
 

Μηνύματα
1.266
Reaction score
0
Μπουζουκια δεν υπαρχουν πια κλεισανε τα παντα....
Το τελευταιο ηταν ο Διονυσος ενα υπογειο με ολα τα <<κομφορ>> που κατα καιρους εσκαγε και κανας Καρρας και λοιποι.
 

Μηνύματα
7.222
Reaction score
1.209
Διοδια δεν υπαρχουν στην Βουλγαρια και γι αυτο πληρωνεις την βινετκα που σου ειπα.Ειδικα αμα εχεις αμαξι για μονο μεσα στην πολη δεν εισαι υποχρεωμενος να εχεις καν.Ειναι μονο για κινηση στις εθνικες.
Το παρκινκ ειναι ενα θεμα.Καλο ειναι να μπει σε υπογειο γκαραζ το αμαξι.Αμα ειναι καλο στο περνουνε για το αμαξι.Αμα δεν ειναι καλο μπορει να στο παρουνε για εκβιασμο και μονο.Εχω χασει αμαξι μεσα απο παρκινκ και με φυλακα κιολας.Ειναι να μην σου κατσει η στραβη.

Για ξενοδοχειο μια προταση καλη ειναι αυτη.Δοκιμασμενο, εμενα κανα χρονο περιπου εχει και διαμερισματα για μακροχρονια παραμονη

http://www.hotelganesha-bg.com/ENAbout.htm
Που κοντά βρίσκεται αυτό?
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.223
Reaction score
27.786
Απάντηση: Ταξίδι στη Σόφια

Όταν πήγα κάποτε στη Σόφια, μας σταμάτησε ένας αστυνομικός της κακιάς ώρας, ελεεινός και τρισάθλιος και μας είπε "ραντάρσκα κοντρόλα" = έλεγχος ραντάρ.
Πήρε ένα πεντοχίλιαρο και μας άφησε.
Αυτά το έτος 1990.
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Απάντηση: Re: Ταξίδι στη Σόφια

Που κοντά βρίσκεται αυτό?
Αυτο το ξενοδοχειο εχει δυο μειονεκτηματα, πρωτον ειναι μακρια, αρκετα μακρια απο το κεντρο. Ειναι διπλα στο ξενοδοχειο PLISKA τωρα λεγεται COSMOS που το χρησιμοποιουν οι βουλγαρικες αερογραμμες οταν ακυρωνονται οι πτησεις τους. Το δευτερο μειονεκτημα ειναι απο τον τροπο γραφης που διαβαζω πρεπει να βαζει αρκετους αραβες πραγμα που σημαινει οτι θα εχει και μια βαρια μυρωδια.
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Απάντηση: Ταξίδι στη Σόφια

To hotel california που ειδες ειναι στην περιοχη Λοζενετς (κοντα στο κεντρο) δειχνει μια χαρα, αν σε ικανοποιει και η τιμη του κλειστο.

Στο γηπεδο Β Λεφσκι θα πατε με ταξι. Οι βουλγαροι τετοιες διαδρομες τις κανουν με τα ποδια αλλα εμεις ποτε! Αλωστε που θα ψαχνεις τετοια μερα να βρεις παρκινγκ.
Στο ξενοδοχειο στειλτους ενα email και παρε πληροφοριες για το παρκιγκ. Με τα λεφτα μην τρομαζεις και λιγο να χασεις απο την συναλλαγη σου θα ειναι πραγματικα λιγο. Για παραδειγμα αν στην τραπεζα αλλαξεις με 1,95 το απογευμα μπορει να αλλαξεις 1,92-1,93 για τετοιες διαφορες μιλαμε.
 

Μηνύματα
1.266
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Re: Ταξίδι στη Σόφια

Αυτο το ξενοδοχειο εχει δυο μειονεκτηματα, πρωτον ειναι μακρια, αρκετα μακρια απο το κεντρο. Ειναι διπλα στο ξενοδοχειο PLISKA τωρα λεγεται COSMOS που το χρησιμοποιουν οι βουλγαρικες αερογραμμες οταν ακυρωνονται οι πτησεις τους. Το δευτερο μειονεκτημα ειναι απο τον τροπο γραφης που διαβαζω πρεπει να βαζει αρκετους αραβες πραγμα που σημαινει οτι θα εχει και μια βαρια μυρωδια.
Φιλε δεν ξερω απο που τις βγαζεις αυτες τις πληροφοριες ισως να μιλαμε για αλλη Σοφια...

Το ξενοδοχειο ειναι σε ακτινα ουτε 2 χλ ακομα και με τα ποδια μπορεις να πας.
Οσο οτι απο τον τροπο γραφης καταλαβες οτι ειναι γεματο αραβες και βρωμαει ,τι να πω.... τα ρεστα μου :203:


 

Μηνύματα
14.614
Reaction score
1.524
Re: Απάντηση: Ταξίδι στη Σόφια

Εαν εχεις χρονο καποιες μερες να επισκεφτεις το βουνο Βιτοσα
Τέλειο το χιονοδρονικό!!! Δεν έχω δει ποτέ τόσο χιόνι στη ζωή μου! :119:
 

Μηνύματα
14.614
Reaction score
1.524
Μπουζουκια δεν υπαρχουν πια κλεισανε τα παντα....
Το τελευταιο ηταν ο Διονυσος ενα υπογειο με ολα τα <<κομφορ>> που κατα καιρους εσκαγε και κανας Καρρας και λοιποι.

Από αυτά τα κορυφαία μαγαζιά ξεκίνησε την καριέρα του ο Καραφώτης :139:
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Απάντηση: Ταξίδι στη Σόφια

Φιλε Yannis, το ξενοδοχειο που εβαλες το λινκ εχει ενα χαρτη. Στον χαρτη φαινεται καθαρα οτι ειναι διπλα στο ξενοδοχειο ΠΛΙΣΚΑ. Μπορεις να το διαβασεις αν πατησεις εκει που γραφει map. Το που ειναι το ΠΛΙΣΚΑ ειναι γνωστο. Κοντα στην ΜΛΑΝΤΟΣΤ εκει που ειναι η πανεπιστημιουπολη. Επομενως πολυ μακρια απο το κεντρο.
Γενικα επισης τα ξενοδοχεια που φιλοξενουνε αραβες εχουν μια βαρια μυρωδια. Δεν ξερω για το συγκεκριμενο δεν πηγα. Ο τροπος γραφης του ξενοδοχειου με παραπεμπει σε κατι τετοιο, ομως ενδεχομενως να κανω λαθος.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.337
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top