Ταξη στις κατηγοριες

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Η δομή του zoglair μπορεί να είναι καλή αλλά είναι σίγουρα κουραστική για τον χρήστη.
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Να πω και εγώ my 2 cents...

Προτιμώ μια πιο flat δομή, και όχι 10 κατηγορίες με 5 υποκατηγορίες η κάθε μία και άλλες 5 υπο-υποκατηγορίες από εκεί και πέρα. Κάνει το browsing αργό, βαρετό και τελικά μπορεί να χάσεις ένα θέμα π.χ. στην HTPC που θα ήθελες να μάθεις, επειδή κάποιος αποφάσισε να το βάλει στην υποκατηγορία τάδε...

Χωρίς να θέλω να "απαντήσω" στις σκέψεις σου ΆΚη βρισκω ένα πάτημα και το χρησιμοποιώ.

Το site αυτή τη στιγμή είναι απλά....χαοτικό.
Είναι κάτι παραπάνω από δύσκολο να βρεθεί κάτι που γράφτηκε 2 μόλις εβδομάδες πίσω...απλά και μόνο γιατι δεν υπάρχει το απαραίτητο segmentation.

Σε ένα φόρουμ "ελευθέρου χρόνου" αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό.
Ας πούμε ότι η "Δίχως όρια" ...είναι μια χαρά χωρίς κατηγοριοποίηση.

Το υπόλοιπο site στον υπερθετικό βαθμό...είναι τεχνικό.
Και σαν τέτοιο απαιτεί κατηγοριοποίηση.

Αλλιώς είναι ....δίχως Όρια και Θέμα.
 




Μηνύματα
489
Reaction score
0
Κάπου στη μέση πιστεύω ότι βρίσκεται η λύση.
Το site είναι μεγάλο και αναμφίβολα θέλει κάποιο "συμμάζεμα".

Συμφωνώ ότι οι υποκατηγορίες αρχειοθετούν καλύτερα τα θέματα αλλά μειώνουν τη χρηστικότητα.
Πιστεύω πως οι Συντονιστές μπορούν να κρίνουν εάν είναι αναγκαία η δημιουργία υποκατηγοριών στην κατηγορία που είναι υπεύθυνοι.


Πχ. στην Car Audio θεωρώ πως η διαβάθμιση σε
  • Head Units
  • Ηχεία
  • Ενισχυτές
  • Tεχνικά-Εγκαταστάσεις
δεν θα προσέφερε τίποτα ιδιαίτερο,
αφού συνήθως οι χρήστες δίνουν ή ζητούν αρκετές από τις παραπάνω πληροφορίες στις δημοσιεύσεις τους.

Για παράδειγμα ο τίτλος :

"Ποιον ενισχυτή να επιλέξω για subwoofer?"


σε ποια από τις παραπάνω κατηγορίες πρέπει να ενταχθεί??:roll:
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Εγώ τώρα τι να πω που έψαχνα κανά δεκάλεπτο να βρω μια αγγελία που έχω βάλει και μέσα σε 2 μήνες έχει "πέσει"....11 σελίδες;
Και ήξερα και πότε την έβαλα....και που περίπου θα είναι.
(Ο ενδιαφερόμενος για ενισχυτή....δεν θα την έβρισκε...ποτέ!)

Αν υπήρχε κατηγοριοποίηση αυτό δεν θα συνέβαινε.
Ή τουλάχιστον....δεν θα έψαχνα....τα "πλυμμένα"....στο "ψυγείο". :happy_8: :happy_6:


Ειλικρινά....δεν καταλαβαίνω πως η κατηγοριοποίηση κουράζει τον χρήστη.

Εδώ δεν υπάρχει καν κατηγοριοποίηση πέρα από τις κεντρικές και "εμείς" πηγαίνουμε στο άλλο άκρο....μην μας κουραστεί ο χρήστης.

Ε....άμα κουραστεί....να πάει για ξεκούραση και ύπνο. :sleeping:
Δηλαδή λιγότερο κουραστικό είναι να ψάχνεις για συγκεκριμένη πληροφορία και να είσαι αναγκασμένος
να φας στη μάπα και όλη την υπόλοιπη πλέμπα;


Είπαμε. Κατηγοριοποίηση....μέσα στα πλαίσια του λογικού.
Αυτό που συμβαίνει αυτή τη στιγμή...το τελείως χύμα ....ακροβατεί στα όρια του παραλόγου.

Γνώμη μου.
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Η λύση σε τέτοια θέματα είναι ένα καλό και χρηστικό SEARCH! Αν ξέρεις τι ψάχνεις, και είναι συγκεκριμένο (π.χ. Panasonic AX100) δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να το βρεις.
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Η λύση σε τέτοια θέματα είναι ένα καλό και χρηστικό SEARCH! Αν ξέρεις τι ψάχνεις, και είναι συγκεκριμένο (π.χ. Panasonic AX100) δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να το βρεις.
+1

Κι εγώ δεν είμαι υπέρ της υπέρμετρης κατηγοριοποίησης. Είναι κουραστική και νομίζω μειώνει το ενδιαφέρον. Πχ. κάποιος μπορεί να θέλει να δει μια κατηγορία χωρίς συγκεκριμένο λόγο, απλά για να πάρει μια ιδέα (αυτό κάνω κι εγώ πολλές φορές). Αν του τη σπάσουμε σε 3-4 κομμάτια, αφενώς το καθένα θα έχει μικρότερη κίνηση, αφετέρου ο χρήστης θα βαρεθεί να πάει να κοιτάξει. Πχ. στην Audio προτιμώ που είναι όλα μαζί, παρά να έχει υποκατηγορίες Ηχεία-Ενισχυτές-Πηγές (για παράδειγμα). Άσε που αν θες να βάλεις κι ένα θέμα "τι δικάναλο σύστημα να πάρω με x ευρώ" θα το σκέφτεσαι πού να πάει. Για μένα η δομή του site τώρα είναι μια χαρά, σίγουρα δε θα την ήθελα με περισσότερες υποκατηγορίες. Τώρα το να γίνει η δουλειά του zoglair και αλλού είναι πολύ χρήσιμο αλλά άσχετο με την υπάρχουσα δομή των κατηγοριών.
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Η λύση σε τέτοια θέματα είναι ένα καλό και χρηστικό SEARCH! Αν ξέρεις τι ψάχνεις, και είναι συγκεκριμένο (π.χ. Panasonic AX100) δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος να το βρεις.


Συμφωνώ Άκη μου.

Στο Google.

Έχεις χρησιμοποίησει το search του Avsite ή και άλλων forums;
Να υποθέσω πως ναι.
Εμεινες ικανοποιημένος;
Εγώ όχι.
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
+1

Κι εγώ δεν είμαι υπέρ της υπέρμετρης κατηγοριοποίησης. Είναι κουραστική και νομίζω μειώνει το ενδιαφέρον. Πχ. κάποιος μπορεί να θέλει να δει μια κατηγορία χωρίς συγκεκριμένο λόγο, απλά για να πάρει μια ιδέα (αυτό κάνω κι εγώ πολλές φορές). Αν του τη σπάσουμε σε 3-4 κομμάτια, αφενώς το καθένα θα έχει μικρότερη κίνηση, αφετέρου ο χρήστης θα βαρεθεί να πάει να κοιτάξει. Πχ. στην Audio προτιμώ που είναι όλα μαζί, παρά να έχει υποκατηγορίες Ηχεία-Ενισχυτές-Πηγές (για παράδειγμα). Άσε που αν θες να βάλεις κι ένα θέμα "τι δικάναλο σύστημα να πάρω με x ευρώ" θα το σκέφτεσαι πού να πάει. Για μένα η δομή του site τώρα είναι μια χαρά, σίγουρα δε θα την ήθελα με περισσότερες υποκατηγορίες. Τώρα το να γίνει η δουλειά του zoglair και αλλού είναι πολύ χρήσιμο αλλά άσχετο με την υπάρχουσα δομή των κατηγοριών.
+1 :cool_4:
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Το θέμα με το Search είναι σοβαρό. Γενικά, η τελευταία πλατφόρμα του avsite δίνει ένα κάπως χρήσιμο search, και δίνει αποτελέσματα σχετικά γρήγορα. Παλιότερα ήταν χτικιό...
Το θέμα είναι, πόσοι χρησιμοποιούν αυτή την σελίδα; http://www.avsite.gr/vb/search.php
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Εγώ νομίζω ότι με τις υποκατηγορίες, θα δημιουργηθεί μπάχαλο!! Μπορεί να ψάχνει κάποιος, π.χ κάτι για PS3, στην υποθετική υποκατηγορία του PS3 και να μην το βρίσκει, επειδή κάποιος άλλος, άθελά του ή επίτηδες, το έχει γράψει στην κατηγορία π.χ "ελεύθερη συζήτηση για τις κονσόλες"!!!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.669
Μηνύματα
2.869.593
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top