Ταπεινή αναβάθμιση πικαπ-phono stage

Μηνύματα
54
Reaction score
19
Καλησπέρα στο φόρουμ.
Θα ήθελα την γνώμη σας, για μια μικρή αναβάθμιση στο πικαπ μου.
Προ καιρού, τοποθετήθηκε στο Dual CS430 η Ortofon 2M Red και ρυθμίστηκε απο τεχνικό το όλο σύστημα.
Η διαφορά με την προηγούμενη κεφαλή (την original) μεγάλη.
Μέχρι τώρα χρησιμοποιώ την phono είσοδο του AV (RXV 795).
Με κόστος όχι πάνω απο 150€ ενός phono stage θα υπάρξει βελτίωση σε αυτό που αναπαράγεται σήμερα? Τι προτάσεις υπάρχουν? Εχω δεί στον scroutz τα box της ProJect κλπ. αλλά δεν έχω τις κατάληλες γνώσεις να αξιολογήσω αν ταιριάζουν με την κεφαλή ή τι άλλο πρέπει να προσέξω.Πρέπει να πάω σε προενισχυτή? Κάνω δουλειά προς το καλύτερο με phono stage?
Δυστυχώς το budget είναι μικρό.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 

Μηνύματα
460
Reaction score
199
Η καλύτερη κίνηση είναι να δανειστής από κάποιο φίλο σου ένα phono αυτής της φιλοσοφίας και τιμής που αναζητάς. Αν δεν βρεις τότε από την αντιπροσωπία την ίδια με δοκιμή.
 

Μηνύματα
54
Reaction score
19
Η καλύτερη κίνηση είναι να δανειστής από κάποιο φίλο σου ένα phono αυτής της φιλοσοφίας και τιμής που αναζητάς. Αν δεν βρεις τότε από την αντιπροσωπία την ίδια με δοκιμή.
Ανέφικτο στην τοποθεσία μου.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.208
Το ερώτημα που θέτεις μπορεί να απαντηθεί, ουσιαστικά, μόνο από εσένα και εξηγούμαι...
Είναι εντελώς απίθανο, κάποιος να διαθέτει ίδιο σύστημα με το δικό σου και σε παρόμοιες συνθήκες ακρόασης για να σε βοηθήσει. Ακόμα και αν βρεθεί, η απάντηση του θα είναι εντελώς υποκειμενική.

Ουσιαστικά ο προβληματισμός σου αφορά δύο διαφορετικούς τομείς.
Πόσο καλύτερος είναι ένας εξωτερικός προενισχυτής πικάπ των 150 ευρώ, από τον ενσωματωμένο του ενισχυτή σου;
Πόση διαφορά τελικά θα φτάσει στα αυτιά σου, με δεδομένο το υπόλοιπο σύστημα, εντός του χώρου σου;

Η απάντηση μου έχει να κάνει, κυρίως, με το πρώτο σκέλος, αφού για το δεύτερο εσύ είσαι ο αρμόδιος να κρίνει.
Ο ενισχυτής σου είναι ένα μηχανάκι 20ετίας. Μιλάμε για έναν πεντακάναλο ενισχυτή, όπου προσπαθεί μια μεγάλη εταιρία όπως η ΥΑΜΑΗΑ, να ενσωματώσει πολλές ευκολίες, μεταξύ τους και τμήμα φωνογραφικής κεφαλής.
Αν αυτή η ίδια πλακέτα, ήταν τοποθετημένη σε ένα μεταλλικό περίβλημα, με τροφοδοσία από ένα φτηνό πακάκι τοίχου, πουλιόταν στο εμπόριο, θα κόστιζε σίγουρα 70-80 ευρώ, κρίνοντας από αντίστοιχες.
Αν ανήκε σε κάποια εταιρεία υψηλού προφίλ σίγουρα αρκετά παραπάνω.
Κάνω την παραπάνω αναφορά για να είσαι υποψιασμένος και να μην θεωρείς δεδομένο πως το ταμπελάκι της πρόσοψης σημαίνει και κάτι.
Στα χρήματα που ψάχνεις προενισχυτή θεωρώ ευκαιρία τον Camridge CP-1. Απαντώντας στο πρώτο ερώτημα που έθεσα παραπάνω.
Θα σου πρότεινα όμως, πριν προχωρήσεις στην αγορά κάποιου, να βεβαιωθείς πως υπάρχει ουσιαστικό ακουστικό όφελος.
 

Μηνύματα
54
Reaction score
19
Ευχαριστώ για τις απαντήσει σας.
Το κύριο ερώτημά μου έχει να κάνει με το ταίριασμα της κεφαλής με το αντίστοιχο box.
Οτι έχει σχέση με τις αναφορές στα manual περι db, gain, χωρητικότητες ... μαύρα μεσάνυχτα.

Οσον αφορά την βελτίωση που αναμένω απο μηχάνημα 20ετίας, είναι αναμενόμενη (οχι λόγω μηχανήματος που τον θεωρώ .. λίγο) καθώς αυτό μου αποδείχθηκε με την αρχική κεφαλή που όταν αλάχθηκε υπήρχε ουσιαστική βελτίωση. Γιατί όχι και τώρα.

Σημειωτέον οτι κατευθύνομαι ήδη σε αντικατάσταση του AV με κάποιον σύγχρονο του επιπέδου marantz / denon της τάξεως ~ 1500€ (κατά το καλοκαίρι). Επίσης κάποια στιγμή που θα χρειαστεί αλλαγή βελόνας θα αλάξω με την 2m blue.
Οι προτάσεις σας είναι αποδεκτές και δελεαστικές, και θα ήθελα να μου διευκρινήσετε αν προβώ σε άλλη κατηγορία AV ισχύει αυτό με το "ταμπελάκι"?. ή θα πετάξω σήμερα 100-150€?
[DOUBLEPOST=1556126321][/DOUBLEPOST]Παρ' αύτα από τις δύο συσκευές το Cambridge απο φωτογραφίες που είδα "δείχνει"¨πίο αξιοπρεπές απο το project
 

Μηνύματα
342
Reaction score
1
Κράτα τον av που έχεις και αγόρασε phono stage, τον ήχο θέλεις να βελτιώσεις. Με έναν νεότερο av, στον τομέα του ήχου στο πικάπ μην περιμένεις να κερδίσεις κάτι.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.208
Ευχαριστώ για τις απαντήσει σας.
Το κύριο ερώτημά μου έχει να κάνει με το ταίριασμα της κεφαλής με το αντίστοιχο box.
Οτι έχει σχέση με τις αναφορές στα manual περι db, gain, χωρητικότητες ... μαύρα μεσάνυχτα.

Οσον αφορά την βελτίωση που αναμένω απο μηχάνημα 20ετίας, είναι αναμενόμενη (οχι λόγω μηχανήματος που τον θεωρώ .. λίγο) καθώς αυτό μου αποδείχθηκε με την αρχική κεφαλή που όταν αλάχθηκε υπήρχε ουσιαστική βελτίωση. Γιατί όχι και τώρα.

Σημειωτέον οτι κατευθύνομαι ήδη σε αντικατάσταση του AV με κάποιον σύγχρονο του επιπέδου marantz / denon της τάξεως ~ 1500€ (κατά το καλοκαίρι). Επίσης κάποια στιγμή που θα χρειαστεί αλλαγή βελόνας θα αλάξω με την 2m blue.
Οι προτάσεις σας είναι αποδεκτές και δελεαστικές, και θα ήθελα να μου διευκρινήσετε αν προβώ σε άλλη κατηγορία AV ισχύει αυτό με το "ταμπελάκι"?. ή θα πετάξω σήμερα 100-150€?
[DOUBLEPOST=1556126321][/DOUBLEPOST]Παρ' αύτα από τις δύο συσκευές το Cambridge απο φωτογραφίες που είδα "δείχνει"¨πίο αξιοπρεπές απο το project
Η κεφαλή σου είναι υψηλοέξοδη, κινητού μαγνήτη, που σημαίνει εύκολη συμβατότητα με προενισχυτές, όσων αφορά ενίσχυση, αντίσταση εισόδου και χωρητικότητα.

Αν αλλάξεις ενισχυτή, μήπως να μην βιαστείς για την αγορά phono προ, μπας και ο αντικαταστάτης περιέχει κάτι αξιόλογο;
Το πικάπ σου πάντως είναι εισαγωγικό μοντέλο, που με την Red θεωρώ πως είναι ήδη στα όρια της μηχανικής του απόδοσης. Δες πρώτα κάποιο ανώτερο πλατό και άφησε την καλύτερη βελόνα για πολύ αργότερα.
 

Μηνύματα
54
Reaction score
19
Κράτα τον av που έχεις και αγόρασε phono stage, τον ήχο θέλεις να βελτιώσεις. Με έναν νεότερο av, στον τομέα του ήχου στο πικάπ μην περιμένεις να κερδίσεις κάτι.
Λυπάμαι αλλά τον AV θα τον αλλάξω ... γιατί πονάω αλλού .....
Αρα αν καταλαβάινω καλά, είσαι της άποψης οτι στα περισότερα αυτού του τύπου - κόστους μηχανήματα (AV) το τμήμα πικαπ είναι απλά για υπάρχει?

Επίσης στην αναφορά των προτάσεων υπάρχει απ' όσο βλέπω η ρύθμιση εισόδου της χωρητικότητας, κάτι που δεν αναφέρεται πουθενά στην κεφαλή 2m red. Είναι αποδεκτά αυτά μεταξύ των συσκευών?
[DOUBLEPOST=1556127461][/DOUBLEPOST]
Η κεφαλή σου είναι υψηλοέξοδη, κινητού μαγνήτη, που σημαίνει εύκολη συμβατότητα με προενισχυτές, όσων αφορά ενίσχυση, αντίσταση εισόδου και χωρητικότητα.

Αν αλλάξεις ενισχυτή, μήπως να μην βιαστείς για την αγορά phono προ, μπας και ο αντικαταστάτης περιέχει κάτι αξιόλογο;
Το πικάπ σου πάντως είναι εισαγωγικό μοντέλο, που με την Red θεωρώ πως είναι ήδη στα όρια της μηχανικής του απόδοσης. Δες πρώτα κάποιο ανώτερο πλατό και άφησε την καλύτερη βελόνα για πολύ αργότερα.
Κατευθύνομαι στον marnantz 7013 ή 6013 (αναλόγως budget) ή τον denon 4500. θα είχα καταλήξει αν (υποκειμενικό) ο marantz ήταν ποιο ... ομορφος.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
11
kalispera.pio simadiki theoro tin anavathmisi se enisxiti(agora dikanalou giati apo polikanalo mousiki den akoume) kai se deuteri fasi kai se phono stage.mia kali periptosi einai to Camridge Audio CP-1.oso gia ton enisxiti eksartate apto pia ixia iparxoun..
 

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Σίγουρα θα αλλάξεις ενισχυτή από ότι κατάλαβα.
Οπότε γιατί να μην περιμένεις; Μπορεί το phono του καινούργιου ενισχυτή να σου αρέσει και να γλυτώσεις τα 150 ευρώ.
Σίγουρα ένας δικαναλος θα έχει καλύτερο phono...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
kalispera.pio simadiki theoro tin anavathmisi se enisxiti(agora dikanalou giati apo polikanalo mousiki den akoume) kai se deuteri fasi kai se phono stage.mia kali periptosi einai to Camridge Audio CP-1.oso gia ton enisxiti eksartate apto pia ixia iparxoun..
Τα greeklish απαγορεύονται. Την επόμενη φορά το post σου θα διαγραφεί.
 

Μηνύματα
460
Reaction score
199
Το Camridge CP-1 είναι μόνο για κεφαλές κινητού μαγνήτη (mm), αν θελήσεις στο μέλλον να αγοράσεις κινητού πηνίου (mc) δεν θα σου κάνει.
Καλά είναι να πάρεις ένα phono που να υποστηρίζει και τους δυο τύπου κεφαλών για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 

Μηνύματα
54
Reaction score
19
Σίγουρα θα αλλάξεις ενισχυτή από ότι κατάλαβα.
Οπότε γιατί να μην περιμένεις; Μπορεί το phono του καινούργιου ενισχυτή να σου αρέσει και να γλυτώσεις τα 150 ευρώ.
Σίγουρα ένας δικαναλος θα έχει καλύτερο phono...
Συμφωνώ απόλυτα για τον δικάναλο αλλά......
Αν μιλάμε για αυτό το budget πχ 1500€ δικάναλου σίγουρα υπερκαλύπτει κατά την άποψή μου ένα box των 150€ (πχ yamaha as 1000/2000).
Μιλάμε όμως για τελείως διαφορετική θεώρηση πραγμάτων όλης της εγκατάστασης που είναι και κοστοβόρα.

Το Camridge CP-1 είναι μόνο για κεφαλές κινητού μαγνήτη (mm), αν θελήσεις στο μέλλον να αγοράσεις κινητού πηνίου (mc) δεν θα σου κάνει.
Καλά είναι να πάρεις ένα phono που να υποστηρίζει και τους δυο τύπου κεφαλών για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Ναί, καλό είναι. Ακόμη και έτσι θα πήγαινα σε Cambridge CP-2 περίπου στα 220 (λέμε τώρα) παρόλο οτι τα Αγγλικά προϊόντα δεν τα πολυσυμπαθώ το συγκεκριμένο (CP-1) δείχνει αξιοπρεπές.

Θεωρώ όμως οτι είναι απίθανο να συμβεί αυτό καθώς:
.......που με την Red θεωρώ πως είναι ήδη στα όρια της μηχανικής του απόδοσης. Δες πρώτα κάποιο ανώτερο πλατό και άφησε την καλύτερη βελόνα για πολύ αργότερα.
και συμφωνώ απόλυτα.
Ετσι σε περίπτωση κεφαλής mc μάλον θα έχω αλλάξει και πλατό οπότε ...... πάμε αλλού.
[DOUBLEPOST=1556136587][/DOUBLEPOST]
kalispera.pio simadiki theoro tin anavathmisi se enisxiti(agora dikanalou giati apo polikanalo mousiki den akoume) kai se deuteri fasi kai se phono stage.mia kali periptosi einai to Camridge Audio CP-1.oso gia ton enisxiti eksartate apto pia ixia iparxoun..
Απο πού συμπαιρένεις οτι δεν ακούμε από πολυκάναλο μουσική ? Δηλαδή ο Marantz 7013 δεν αναπαράγει μουσική?
Φυσικά και μπορούμε, αναλόγως που θέτει τον πήχη ο καθένας μας, πού φτάνουν τα βαλάντια ... και πολά άλλα.
 

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Δεν νομίζω ότι έχοντας έναν yamaha s2000 θα χρειάζεσαι εξωτερικό phono των 150 ευρώ, όποιο κι αν είναι αυτό.Στη θέση σου τα 150 ευρώ θα τα έκανα δίσκους.Αλλωστε η δισκοθήκη μετράει, τα μηχανήματα όσα και να αλλάξεις πάντα θα υπάρχει το καλύτερο...
Αυτή είναι η γνώμη μου.
Τώρα με τη "διαφορετική θεώρηση των πραγμάτων" τι θέλεις να πεις,δεν κατάλαβα.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.977
Reaction score
2.911
Καλησπερα

Είχα και εγώ το ίδιο θέμα και πήρα μεταχειρισμένο ένα phono stage PP2 της NAD από εδώ στο φόρουμ και έλυσα φθηνά (50€) το πρόβλημα και με πολύ καλά αποτελέσματα για το Technics mk2 1600 που έχω. Όταν άλλαξα και κεφαλη και πήγα στην ΑΤ95Ε την πράσινη και με μια καλή ρύθμιση πέτυχα ακόμα καλύτερο ήχο. Θα πρότεινα να δεις και μεταχειρισμενα έχει καλές περιπτώσεις στις αγγελίες.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
342
Reaction score
1
kalispera.pio simadiki theoro tin anavathmisi se enisxiti(agora dikanalou giati apo polikanalo mousiki den akoume) kai se deuteri fasi kai se phono stage.mia kali periptosi einai to Camridge Audio CP-1.oso gia ton enisxiti eksartate apto pia ixia iparxoun..
Όντως από πολυκάναλο av ενισχυτή δύσκολα θα ακούσουμε καλά μουσική έλα όμως που οι περισσότεροι έχουν το ίδιο πρόβλημα. Θέλουν να κάνουν σύστημα με 2 χρήσεις. Εξαιρείται βέβαια η πολυκάναλη αναπαραγωγή μουσικής αλλά μιλάμε για άλλο κοστολόγιο και θέλει γνώσεις. Όσο αφορά τα ενσωματωμένα phono stages των av θα διαφωνήσω με κάποιους φίλους παραπάνω. Καμία σχέση με χωριστό ακόμα και στην κατηγορία av των 1500 ευρώ. Υπάρχει και κάτι άλλο όμως που δεν αναφέρθηκε. Το line stage των av, για μουσική είναι και αυτό ΓΤΠ :redface:. Όπότε μάλλον θα χρειαστείς έναν καλό ολοκληρωμένο με ενσωματωμένο phono stage για όλους τους τύπους των κεφαλών. Θα τον παίζεις παράλληλα αλλάζοντας απλά τα καλώδια των μπροστινών ηχείων από την μία μεριά. Και μπορείς με βάση το καλό line stage που θα έχει να συνδέσεις εκτός από το πικάπ, cd, tuner ή ότι άλλο θέλεις για τις μουσικές σου.
 

Μηνύματα
54
Reaction score
19
Δεν νομίζω ότι έχοντας έναν yamaha s2000 θα χρειάζεσαι εξωτερικό phono των 150 ευρώ, όποιο κι αν είναι αυτό.Στη θέση σου τα 150 ευρώ θα τα έκανα δίσκους.Αλλωστε η δισκοθήκη μετράει, τα μηχανήματα όσα και να αλλάξεις πάντα θα υπάρχει το καλύτερο...
Αυτή είναι η γνώμη μου.
Τώρα με τη "διαφορετική θεώρηση των πραγμάτων" τι θέλεις να πεις,δεν κατάλαβα.
Ακριβώς αυτό λέω και εγώ για κάποιον Yamaha ή και παραπλήσιο της κατηγορίας αυτής.

Η διαφορετική θεώρηση είναι οτι κατευθύνομαι πλέον σε σύστημα στερεοφωνικού και όχι πολυκάναλου και πρέπει να εξετασούν διάφοροι άλλοι παράγοντες.

Επί του παρόντος :
Αν κρατηθεί ή αλλαχθεί ο υπάρχων AV με νέο AV με όλα τα νέα "καλούδια" που κουβαλούν οι νέες γενιές AV η χρήση ενός Cambridge CP-1 απ' ότι καταλαβαίνω και για τις δύο περιπτώσεις είναι μονόδρομος για το βινύλιο.

Η αλλαγή πορείας σε στερεοφωνικό ενισχυτή με HT Pass through θα ήταν μιά καλή λύση γιά όλο το σύστημα (ακόμα κρατώντας τον AV) καθώς δεν τρελαίνομαι και για ταινίες με πολυκάναλο φορμά να δώ στην Tv. Σπάνια. Πιό πολύ επί μουσικής. Θα χάσω τα hdmi, ethernet, usb dac, κλπ των πολυκάναλων.
Αυτό ναί τα 150€ του box είναι πεταμένα λεφτά.
 

Μηνύματα
1.447
Reaction score
1.102
Καλησπερα

Είχα και εγώ το ίδιο θέμα και πήρα μεταχειρισμένο ένα phono stage PP2 της NAD από εδώ στο φόρουμ και έλυσα φθηνά (50€) το πρόβλημα και με πολύ καλά αποτελέσματα για το Technics mk2 1600 που έχω. Όταν άλλαξα και κεφαλη και πήγα στην ΑΤ95Ε την πράσινη και με μια καλή ρύθμιση πέτυχα ακόμα καλύτερο ήχο. Θα πρότεινα να δεις και μεταχειρισμενα έχει καλές περιπτώσεις στις αγγελίες.

Φιλικά Κωνσταντίνος
Να συμφωνήσω κι εγώ με τον Κωνσταντίνο καθώς ότι έχει περάσει από το σύστημα μου ήταν μτχ και δεν το μετάνιωσα.Χωρις τις αγγελιες δεν θα υπηρχε το χομπι!Οποτε σε περίπτωση που πάρεις εξωτερικό phono θα μπορούσες να βάλεις αγγελία ζήτησης και να πάρεις κάτι πολύ ανώτερο.
 

Μηνύματα
54
Reaction score
19
Όπότε μάλλον θα χρειαστείς έναν καλό ολοκληρωμένο με ενσωματωμένο phono stage για όλους τους τύπους των κεφαλών
Κάτι τέτοιο βλέπω και εγώ πλέον. Εναν σοβαρό δικάναλο 1500-1700€ και έναν νέο AV entry level σε μελοντικό χρόνο για όλα τα υπόλοιπα καλούδια των AV.
Ούτως ή άλλως οι πηγές μου είναι ο Η/Υ το βινύλιο, ραδιόφωνο και τη TV. Τα cd/Dvd τα σταμάτησα βρίσκονται όλα ριπαρισμένα στο pc φτιάχνοντας αξιόλογη βηλιοθήκη (μελοντικά και NAS).

Οσον αφορά το βάλε βγάλε των καλωδίων δεν μπορεί να ξεπεραστεί με Pass through αν έχει ο στέρεο?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.585
Μηνύματα
2.864.998
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top