Ταχύτητες Internet και Video Streaming




rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Είμαστε όμως ακόμα πολύ πίσω. Από φέτος το καλοκαίρι η Slovanet (Σλοβακία) έδωσε 200Mb/s up/down...:headbang:
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Εκτός από την ταχύτητα της γραμμής μεγάλο ρόλο παίζει και η ποιότητα του sream που δίνει η κάθε εταιρία, εδώ τα πράγματα είναι για γέλια ακόμα και στο εξωτερικό, η συμπίεση είναι τόσο μεγάλη που το τελικό αποτέλεσμα είναι κακής έως μέτριας ποιότητας...
Με τον HEVC-H265 θα δούμε τρομερή βελτίωση αλλά θα πρέπει να γίνουν πολλές αλλαγές στο harware των παρόχων και των χρηστών.
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
65


Για τη Σλοβακια, πρεπει να εχεις οπτικη συνδεση και ακομη καλυπτει μικρο κομματι και αν δεν κανω λαθος μονο στην πρωτευουσα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263


Για τη Σλοβακια, πρεπει να εχεις οπτικη συνδεση και ακομη καλυπτει μικρο κομματι και αν δεν κανω λαθος μονο στην πρωτευουσα.

Πρόκειται για την Μπρατισλάβα. Εδώ είναι μια φωτό από ασύρματη σύνδεση στο ρούτερ του γιού μου πέρσι σε γραμμή "περιορισμένη" στα 80Mb/s up/down:

 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Μετά το γέλιο έρχεται το κλάμμα...
Το απόγευμα θα σας ανεβάσω τις...αστρονομικές επιδόσεις της γραμμής μου στο σπίτι. η ταχύτητα down δεν πλησιάζει την up που έχω στη δουλειά. :headbang:
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Η αλήθεια είναι ότι το τελευταίο δίμηνο παρακολουθώ τον ΟΤΕ και οι ταχύτητες που προσφέρει σε ADSL είναι για γέλια (ή για κλάμματα).
Συνήθως έπιανα περίπου 8,7 και προ διμήνου πήγε σαν του Ζιζίκου!
Γι αυτό και αποφάσισα να πάω VDSL...

Τελικά μας δουλεύουν ή είναι marketing trick για να κρατηθούν οι τιμές ψηλά?
Οεεεοοο?
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Έλα όμως που στο σπίτι μου ντεν υπάρχει δυνατότητα VDSL καρντιά μου...
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
δυστυχως και σε εμένα VDSL γιοκ... Αλλα τουλάχιστον στα 12 ειναι σταθερη, χωρίς διακοπές.
Τωρα στη δουλειά ειναι άλλο το θέμα. Εδω να δούμε στο σπίτι τι παίζει.
Πότε θα φτιάξουμε εκείνο το δίκτυo οπτικών ινών FTTH για το σπίτι που σχεδιάζεται λεμε?
Μαζί με την έλευση του HEVC-H265, το 4Κ streaming στο σπίτι θα ειναι γεγονός...!!!

 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
και επιτέλους φως... πήγε οπτική ίνα στο κοντινό μου ΚΑΦΑΟ, και συνδέθηκα με VDSL...!!!

vdsl_home.png


Αντε και σε FTTH (Fiber To The Home) ...!!!!
 



panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Πέρασε αρκετός καιρός απο τα πρώτα αποτελέσματα.... πολλά άλλαξαν, αλλά η νοοτροπία μας δυστυχώς παρέμεινε η ίδια...
Δεν θα μπώ σε λεπτομέρειες σχετικές με το αντικείμενο, αλλά θα σας παραθέσω τη σημερινή κατάσταση σε παγκόσμια κλίμακα.
Σε ποια θέση λοιπόν βρίσκεται η Ελλάδα τον Φεβρουάριο του 2019 ? τα συμπεράσματα δικά σας....

Global speeds μέσος όρος

upload_2019-4-10_14-49-34.png


Greece...Mobile ...στη θέση 22... αριστερη γραμμή...

upload_2019-4-10_14-50-40.png


Greece σταθερή γραμμή... στη θέση 85... δεξιά στήλη

upload_2019-4-10_14-52-13.png


οι παραπάνω αναφορές προέρχονται απο εδώ.... https://www.speedtest.net/global-index
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.299
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top