Τα άσχετα....των μετρήσεων!

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Γιατι μας ελεγες οτι ο χωρος σου ειναι χαλια βρε ΜΗ ?

Μηπως εψαχνες δικαιολογια για τοτε που δεν επαιζε τιποτα ? :roflmao:

Τυχερος εισαι παντως , μπραβο !!!!
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
....Μηπως εψαχνες δικαιολογια για τοτε που δεν επαιζε τιποτα ? :roflmao:
Καταρχήν πότε το είπα αυτό? :o

Μάλλον εσύ ψάχνεσαι από την μέρα που σου είπαν ότι το σι-ντί σου είναι κλάσης ανώτερο από το πικάπ σου... και μάλιστα σε ποιον...? στον φανατικό υποστηρικτή των αναλογικών! :gotcha:

Ο ίδιος (κοινός) φίλος γνωρίζει τα παρακάτω εδώ και πολύ καιρό! :prankster:

Τα έχω πει ήδη εδώ, ο χώρος είναι εδώ και αρκετό καιρό διαφορετικός, και δεν σταματάω εδώ, εχει και συνέχεια!

Σήμερα εάν κάποιοι θέλουν (ακόμα) να τιουνάρονται με ματζούνια... δικαίωμα τους, ευτυχώς εγώ ποτέ μου δεν επένδυσα σε αυτά!

Την καλημέρα μου να έχετε! ;)

ΥΓ. Ήδη έγιναν μετρήσεις από τον dapost στον Χρήστο (Gonis)!
 
Last edited:

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Καταρχήν πότε το είπα αυτό?
Μάλλον εσύ ψάχνεσαι από την μέρα που σου είπαν ότι το σι-ντί σου είναι κλάσης ανώτερο από το πικάπ σου... και μάλιστα σε ποιον...? στον φανατικό υποστηρικτή των αναλογικών! :gotcha:
Καλημερα !!!

Εσυ, ελεγες καθε φορα που τυχαινε να το ακουσουμε οτι δεν επαιζε (λογω χωρου), αλλα βεβαια ΔΕΝ εχει γραφτει πουθενα !!!

Εγω Βασιλη δεν ψαχτηκα ποτε και ουτε βεβαια ψαχνομαι για τιποτα παραπανω.....το συστημα ειναι κλασεις ανωτερο απο οσο 'νομιζεις' χωρις την παραμικρη αναγκαιοτητα αλλαγης-βελτιωσης ......
Εαν καποιος ειπε οτι το ψηφιακο του αρεσε περισσοτερο (και οχι κλασεις οπως λες) ειναι μια δικη του και μονο αποψη που δεν εχει σχεση με τις αποψεις τις δικες μου, αλλα και καποιων αλλων.

Οπως και να εχει σε καλο δρομο εισαι και αρκετα τυχερος.
Βεβαια το μεγαλο προβλημα ειναι το πολυ χαμηλο φασμα και οι αρμονικες του, κατι το οποιο ΔΕΝ μετρηθηκε.

Την καλημερα μου Billακο !
 

Μηνύματα
4.003
Reaction score
3.833
Καλημερα !!!

Εσυ, ελεγες καθε φορα που τυχαινε να το ακουσουμε οτι δεν επαιζε (λογω χωρου), αλλα βεβαια ΔΕΝ εχει γραφτει πουθενα !!!

.....................................................................................................................................................................
Βεβαια το μεγαλο προβλημα ειναι το πολυ χαμηλο φασμα και οι αρμονικες του, κατι το οποιο ΔΕΝ μετρηθηκε.

Την καλημερα μου Billακο !
Kώστα ο Βασίλης ξεχνά πολύ γρήγορα και συ θυμάσαι πολύ έντονα!!

Απο τη μικρή αυτή ιστορία σημασία έχει το γεγονός ότι για να μιλάς για υψηλή πιστότητα πρέπει να υπάρχουν αναφορές ΚΑΙ στο χώρο.

Όταν δεν υπάρχουν μετρήσεις λογικό είναι να πιστεύουμε ότι ο χώρος μας έχει τα μαύρα τα χάλια, ειδικά όσοι απο μας έχουν επισκεφθεί κάποιο στουντιο της προκοπής.

Άμα τη τελέσει της μέτρησης όμως, ειδικά όταν αυτή είναι εξαιρετική όπως στου Μου, ωωωωπ τα πράγματα μπαίνουν σε ααααάλλη κατηγορία.

Άντε να δείς την πηγή, τα ενισχυτικά, τα ηχεία σε βάση αναφοράς και να αντιληφθείς που πρέπει να διορθώσεις για να πάρεις όσο το δυνατόν την περισσότερη πληροφορία απο το αναπαραγόμενο αρχείο.

Νομίζω ότι αυτό είναι το ζουμί, χωρίς χώρο και συστημα αναφοράς πας κουκουρούκου για καλώδια και φεγκ-σουι δωματίου για ....αρμονικές!:D
 

Μηνύματα
4.041
Reaction score
1.720
@Kώστα ο Βασίλης ξεχνά πολύ γρήγορα και συ θυμάσαι πολύ έντονα!!

Μια προταση με παραααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα πολυ νοημα!!!

Τα σεβη geomiat!!!
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Εάν έχω μια ένσταση μέχρι σήμερα (για την επιλογή μου) είναι με τα ηχεία και εάν έπραξα σωστά... το έχω δηλώσει εδώ και εδώ... αυτά είχα πει τότε στον Κωστα!
Θα σου πω μια φραση που στην εχουν πει κι αλλοι.......για ενα χιλιαρικο και κατι που κοστισε, ειναι το πιο κορυφαιο ηχειο που θα μπορουσε κανεις να αγορασει (ever)....οποτε κανεναν ενδοιασμο να μην εχεις..... :)
Παντως, εγω δεν το αλλαζω, αν και μπορω να παρω ανα πασα στιγμη οποιοδηποτε αλλο...!!! ;)

Θυμαμαι τι μου ειχες πει, αλλα δεν μπορω να συμφωνησω με αυτα...

Για ολα τα υπολοιπα, ειπαμε, χαιρομαστε ολοι που εισαι τοσο πολυ τυχερος, κυριως για την δυνατοτητα του αποκλειστικου χωρου, αλλα και για την τυχη να σου δουλευει σωστα κιολας.
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Γιατί δεν διαβάζεται με προσοχή (κάποιοι) αυτό που έγραψα εδώ... οι συσκευές (και όχι μόνο) είναι διαφορετικά στημένες!
 
Last edited:

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Να πω κι εγώ λίγα πραματάκια, μιας και σήμερης κατόρθωσα να μπω και να διαβάσω, καθώς η δουλειές μου με κρατούν μακριά από την ουτοπική φαντασία του AVSite..:D

Kατά πρώτον συγχαρητήρια για το θρεντ!
Δεν κατανοώ έννοιες μετρήσεων απόλυτα, όπως και πολλοί άλλοι που διαβάζουν (φαντάζομαι).
Οι ευτυχής "φυσικομαθηματικοί" αναγνώστες μάλλον γουστάρουν τρελλά, αλλά και όλοι εμείς οι "υπόλοιποι" κάτι τις ψιλοπιάνουμε βρε αδερφέ!

Διαβάζοντας λοιπόν όλα τα "πιστημονικά παπύρια" μου γεννήθηκε η εξής απορία:

  • Για να κάνεις ομελέτα πρέπει να σπάσεις αυγά. Για να έχεις αυγό πρέπει να έχεις κότες, που θα προέρχονται από αυγά γονιμοποιημένα, τα οποία θα τα έχουν γεννήσει κότες, που θα τις ταίζει κάποιος για να βγάλουν αυγουλάκια........

ΟΥΦ!
Τι ξεκίνησα να φάω είπαμε?
:D:fuckyou:
 


Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Μιας και το θέμα είναι sticky μήπως μπορεί κάποιος συντονιστής να καθαρίσει "τα άσχετα " ,ακόμα και των εμπλεκόμενων,και να διαφυλαχτεί κάποιο επίπεδο πριν καταλήξει το θέμα κ@λ@ς .
Από μερικά που έχω διαβάσει ενα τσακ θέλει ............:sneaky:
 




Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Σε άλλα σπίτια, πάς? :p
Όποιος επιθυμεί μέτρηση ας μου στείλει πμ να δω, αναλόγως του χρόνου που έχω κλπ...

Βρε μάγκες, δεν είναι τόσο δύσκολο και ακριβό να ξεκινήσετε τις μετρήσεις μόνοι σας. Και όπως λέει και το ρητό «Δώσε σε κάποιον ένα ψάρι και θα τον ταΐσεις για μια μέρα, μάθε του πώς να ψαρεύει και θα τον ταΐζεις μια ζωή»...

Το πρόβλημα με τις μετρήσεις, είναι ότι πάνε χέρι - χέρι με την ακουστική βελτίωση (-είτε με παθητικά μέσα είτε ακόμη και με την ρύθμιση της θέσης των ηχείων στον χώρο ακρόασης ), και κατά συνέπεια είναι επαναλαμβανόμενες.

Σκεφτείτε το σοβαρά όσοι θα μπείτε σε αυτήν την διαδικασία.
:thumbsup:
 




Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Στην περίπτωση του Βασίλη, ένα απλό EQ -7 db στα 800hz μέσω Foobar θα ήταν νομίζω μια καλή αρχή.
Δεν ειναι και τοσο απαραιτητο αυτο, αρκει να αλλαξει το Hitachi (με ενα πραγματικα ισορροπημενο καλωδιο) που εχει περιπου τοση ενισχυση σε αυτο το φασμα (απο 700 - 1300 σε φθινουσα κατα 3 db) .... :)


μετρημενο ;)
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Δεν ειναι και τοσο απαραιτητο αυτο, αρκει να αλλαξει το Hitachi (με ενα πραγματικα ισορροπημενο καλωδιο) που εχει περιπου τοση ενισχυση σε αυτο το φασμα (απο 700 - 1300 σε φθινουσα κατα 3 db) .... :)


μετρημενο ;)
Μπορείς να μας δείξεις την μέτρηση ;
 

Μηνύματα
2.610
Reaction score
1.673
Μπορείς να μας δείξεις την μέτρηση ;
"Θωμα", μπορω να σου δειξω τρεις (απο εδω μεσα) που την ξερουν, την ιδια σαφως οχι, πρωτον γιατι δεν την εχω εγω στα χερια μου (ως χαρτι) και δευτερον γιατι δεν θα την αναφερουμε πουθενα στον "αερα".

Εγινε ομως, το Σαββατο του Βολου, προσφατα - πμ η τηλεφωνο για λεπτομεριες.

Παμε παρακατω.... !!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.364
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top