Τα ακούσαμε!!! - The blind test...

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Λοιπόν πριν από λίγο γύρισα από την Θεσ/νίκη όπου στον φιλοξενο χώρο της "Τηλεοπτικής" έγινε η ακρόαση - συγκριτικό, σαν συνέχεια του θέματος με για τις μεθοδολογίες των συγκριτικών.

Οι υπόλοιποι δεν θα γράψουν ακόμη γιατί έχουν πάει σε μια ταβέρνα για ρετσίνες κλπ. Ευχάριστη έκπληξη η παρουσία των Σπ. Κωστόπουλου και Α. σΚαφάτου. Δυστυχώς λόγω υποχρεώσεων η αφεντιά μου και ο Κ. Κόγιας έπρεπε να αποχωρήσουμε και δεν συμμετείχαμε στην κρασοκατάνοιξη που ακολούθησε την ακρόαση.

Να ευχαριστήσω την "Τηλεοπτική" και τον Βασίλη Χουρμουζιάδη για την άψογη φιλοξενία, αλλά και όσους κουράστηκαν για να στηθεί αυτό το συγκριτικό. Τα αποτελέσματα θα σας παρουσιαστούν αναλυτικά από τον Νίκο Τσαρουχά, μόλις χωνέψει τα κοψίδια που κατεβάζει τώρα...
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Re: Τα ακούσαμε!!!

Σπύρος Μπλάτσιος said:
Τα αποτελέσματα θα σας παρουσιαστούν αναλυτικά από τον Νίκο Τσαρουχά, μόλις χωνέψει τα κοψίδια που κατεβάζει τώρα...
Προφανώς τωρα θα την εχει πεσει μπρούμυτα καθω οι γιγάντιες μπριζόλες που καταβρόχθισε τελικώς τον λύγισαν.

Κρίμα Σπύρο και Κώστα που έπρεπε να φύγετε ( χασατε πολύ γελιο - και όχι μονο).
Να ευχαριστήσω και γω με την σειρα μου την Τηλεοπτική και το κ Χουρμουζιάδη για την φιλοξενία του αλλα να μην ξεχασουμε επίσης να πουμε και ένα μπραβο για την ολη οργάνωση από μέρος Τσαρουχά. ( εύγε φιλε)
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Τα ακούσαμε!!!

Χαμός έγινε χθες... Θα τα πούμε όλα. 8)
- Σιγά σιγά μόνο γιατί χθες πρέπει να σταμάτησα λίγο πριν τα 2 κιλά ρετσίνα. :lol:
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Re: Τα ακούσαμε!!!

Νίκος Τσαρουχάς said:
Χαμός έγινε χθες... Θα τα πούμε όλα. 8)
- Σιγά σιγά μόνο γιατί χθες πρέπει να σταμάτησα λίγο πριν τα 2 κιλά ρετσίνα. :lol:
Αντε βρε ,σε λιγο θα εχεις και καμπιες σαν τα πευκα!! :lol:
 



Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Τα ακούσαμε!!!

Πριν γράψω οτιδήποτε για την εκδήλωση, θέλω να ευχαριστήσω ιδιαίτερα δύο ανθρώπους.

- Κατ' αρχάς να ευχαριστήσω τον Βασίλη Χουρμουζιάδη, ο οποίος όχι μόνον προσέφερε έναν άψογο χώρο με άριστα μηχανήματα, αλλά έβαλε και πάρα πολύ προσωπική δουλειά για να είναι όλα στην εντέλεια. Εκτός από την πολύτιμη τεχνική υποστήριξή του, (άλλωστε όπως και να το κάνουμε - που λέει και ο bro - μιλάμε για κινητή audio βιβλιοθήκη), βιώσαμε και την άριστη φιλοξενία του. Ο Βασίλης πάνω από όλα είναι χομπίστας και αυτό το αποδεικνύει εμπράκτως.
- Επίσης θέλω να ευχαριστήσω τον Σπύρο Κωστόπουλο, χωρίς τις συμβουλές του οποίου πολλά πράγματα σίγουρα θα είχαν γίνει με λάθος τρόπο. Η συμβολή του ήταν καθοριστική και η βοήθειά του στην μεθοδολογία αλλά και στα οργανωτικά, όλες αυτές τις μέρες, πολύτιμη. Στην πραγματικότητα ότι έγινε χθες, έγινε από κοινού με τον Σπύρο. Να είσαι καλά φίλε και να το ξανακάνουμε.
-----------

- Πλάκα πλάκα λοιπόν, χθες μαζευτήκαμε, άλλοι για λίγο και άλλοι για πολύ, 20 άτομα: :shock:
Κόγιας
Παναγιωτίδης
Μπαρτζόκας
Costas EAR
Δασκαλάκης
ΝΙΧ
Μελίδης
Ντοκατζής
Κατσίκης
Μπλάτσιος
Κρυωνάς
Κακαλιός
Πάππας
Ευμορφόπουλος
Cinemusic
Νικολαϊδης
Χουρμουζιάδης
Κωστόπουλος
Καφάτος (guest star που μας κουβάλησε ο Σπύρος :lol:)
Κι εγώ… :oops:
ΔΕΝ ήρθε ο RDoherty (βεβαίως πρέπει να φτερνιζόταν όλο το βράδυ) :lol: :lol:

Φυσικά στις καταγεγραμμένες ακροάσεις, δεν έλαβαν μέρος πάνω από 10 άτομα (είχαμε κάποιες εναλλαγές μεταξύ 1ου και 2ου session).

- Θα συνεχίσω (σε κάποια φάση) με την ακριβή περιγραφή της ακρόασης, τα αποτελέσματα και φυσικά φωτογραφίες. Βασίλη Χουρμουζιάδη να βάλεις και τις δικές σου εδώ, ή στείλτες με email να τις βάλω εγώ.
- Όσοι παρεβρέθησαν μπορούν φυσικά όποτε θέλουν, να γράψουν τις εντυπώσεις τους.
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Re: Τα ακούσαμε!!!

Νίκος Τσαρουχάς said:
ΔΕΝ ήρθε ο RDoherty (βεβαίως πρέπει να φτερνιζόταν όλο το βράδυ) :lol: :lol:
Θες να πεις ότι 20 μαντράχαλοι συνολικού βάρους ~2 τόννων δεν βρήκατε τίποτε συναρπαστικότερο να πείτε από να κουβεντιάζετε εμένα? :shock:
Αν ήμουν στη θέση σας, δεν θα το ομολογούσα δημοσίως 8)
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Τα ακούσαμε!!!

Κοίτε βρε παιδί μου...
Ως γνήσιοι κουτσομπόληδες, θάψαμε πάααααρα πολύ κόσμο.
Ε, πήρε κι εσένα η μπάλα. :lol: :lol:
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Re: Τα ακούσαμε!!!

Νίκος Τσαρουχάς said:
πήρε κι εσένα η μπάλα.
Νίκος Τσαρουχάς said:
όλο το βράδυ
Καλά, άσε με εμένα τώρα, "πάνε" ψήφισε (Παπαγεωργόπουλο-Ψωμιάδη) και στρώσου στο γράψιμο.
 


Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Re: Τα ακούσαμε!!!

Νίκος Τσαρουχάς said:
Δαγκωτό!:)
σιγά το γιαούρτι μην το δαγκάσεις!!!

Αντε βάλτε καμμιά φωτό για τον "Ρωζ"άκη!!!
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Τα ακούσαμε!!!

H διαδικασία. 8)

Το 1ο session αφορούσε στο ΑΒΧ test, δηλαδή οι ακροατές προσπάθησαν να καταλάβουν τις διαφορές στον ήχο των δύο cd players και να αποφασίσουν έτσι, ποιός είναι ο άγνωστος "x". Έτσι ακούσαμε από 8 φορές το καθένα, δύο αποσπάσματα τραγουδιών των 30 δευτερολέπτων, στο Α, Β και "x" player, ήτοι 24 φορές το κάθε τραγούδι. Συνολικά δηλαδή οι ακροατές έπρεπε να επιλέξουν ποιό cd player έπαιζε κάθε φορά, σε 16 διαφορετικές αλληλουχίες Α--->Β--->Χ.

Τα αποσπάσματα που ακούστηκαν στο 1ο session ήταν από τα:
1. Φλέρη Νταντωνάκη - Yesterday
2. Eric Clapton unplugged - Nobody knows you when you 're down & out



To 2o session αφορούσε στην αξιολόγηση των δύο συσκευών. Εδώ ακούσαμε 5 διαφορετικά αποσπάσματα τραγουδιών των 120 δευτερολέπτων με σειρά ακρόασης Α--->Β. Σε κάθε μουσικό θέμα, οι ακροατές έπρεπε να επιλέξουν ποιό cd player έπαιξε καλύτερα κατά την γνώμη τους.

Τα αποσπάσματα που ακούστηκαν στο 2ο session ήταν από τα:
1. Rob Wasserman/Jenifer Warnes – Ballad of the runaway horse
2. Harry James & his big band – Caravan/Duke Ellington, Juan Tizol, Irving Mills
3. Schumman piano pieces – Dick Hyman
4. Turtle Creek Chorale – Insalata Italiana/Timothy Seeling, Conductor
5. Shostakovich – Polka, The Age of Gold/Dallas Wind Symphony, Frederick Fennell

- Το σύστημα αναφοράς ήταν:
Β&W802D, Classe Omega, Classe preamp.
- Τα προς ακρόαση/σύγκριση cd players ήταν τα:
A:TagMcLaren F3 series CDT20R transport + TagMcLaren F3 series DAC20ST dac.
B:Tascam CD01U PRO.


Από ότι βλέπετε, η επιλογή των προς σύγκριση συσκευών έγινε με βάση το γεγονός ότι το αποτέλεσμα είναι κάτι που δεν μας ενδιέφερε. Το ένα είναι εδώ και πολύ καιρό εκτός παραγωγής και το άλλο είναι επαγγελματικό. Σκοπός της εκδήλωσης ήταν ΜΟΝΟ να δούμε από κοντά όλοι την μεθοδολογία ενός ΑΒΧ blind test, αλλά και μιας σωστά δομημένης ακρόασης, από την οποία (μόνον) μπορούν να εξαχθούν κάποια ασφαλή συμπεράσματα.



- Στα επόμενα μηνύματα φυσικά θα ανακοινωθούν τα ποσοστά επιτυχίας των ακροατών αλλά και οι προτιμήσεις στην ΑΒ αξιολόγηση.
 




Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.187
Reaction score
27.663
Re: Τα ακούσαμε!!!

Ο Βασίλης Χουρμουζιάδης ήταν άψογος οικοδεσπότης.
Φρόντιζε για όλα, ακόμη και για τους καφέδες που χύσαμε κάτω.
Κι από μένα ένα μεγάλο ευχαριστώ για τη φιλοξενία.
Η διαδικασία ακρόασης θα περιγραφεί από τους ειδικούς.
Εμένα μου άρεσαν τα ηχεία αλλά........
Η τελική κατάληξη στην ταβέρνα ήταν ενδιαφέρουσα εμπειρία.
Ακούγοντας τα πηγαδάκια έπιανα μερικούς να μιλάνε για στάθμες και ντεσιμπέλ, πιο δίπλα για ίριδες και φακούς, πιο δίπλα για αυτοκίνητα και λοιπά.
Κάποιοι δεν είπαν και πολλά.
Εγώ πάντως προσπάθησα να κάνω τον Καφάτο να γίνει οπαδός των LCD αλλά μου φάνηκε λιγάκι δύσκολο.
Όλα ήταν καλά και ανθηρά. Ελπίζω να έχουμε κι άλλα τέτοια.
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.187
Reaction score
27.663
Re: Τα ακούσαμε!!!

Το πρόβλημα δεν είναι τα λεφτά, αλλά ο όγκος των ηχείων αλλά και του ενισχυτή που χρειάζεται και κατά συνέπεια ο χώρος που χρειάζονται για να στηθούν.
Όσο για δάνεια, άστα. Μας παρακαλάνε οι τράπαζες.
Η Σίτιμπανκ στο τέλος θα με βρίσει που δεν παίρνω κανένα δάνειό τους.
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Re: Τα ακούσαμε!!!

Mπράβο στα παιδιά που οργάνωσανε την συγκέντρωση.Ολα ήτανε άψογα.
Δυστυχώς στο ΑΒΧ αποδειχτήκαμε ελαφρώς "λίγοι".Ισως γι`αυτό ο Νίκος δεν ανακοίνωσε τα αποτελέσματα ακόμα!
Γι`αυτό πρέπει να το ξανακάνουμε σύντομα :lol:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.614
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top