Τα καλύτερα ηχεία στον κόσμο???

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Αν κάποιος επισκευθεί το site http://www.worldsbestloudspeakers.com θα βρεί μπροστά του το (κατά την άποψη του κατασκευαστή) καλύτερο ηχείο στον κόσμο!

Το ηχείο το κατασκευάζει η Αγγλική Resolution και είναι το μοναδιό της προϊόν.


Έχει όλη κι όλη μία custom μονάδα ομοαξονική 3 δρόμων (θυμίζει ηχείο αυτοκινήτου), σε μια πολυτελή καμπίνα με σχεδίαση transmission line.




Χαρακτηριστικά:
# Power Handling: 230W Maximum Music Power, 40W RMS
# Operation principle: single-way, half-wave reflected 8 foot- transmission-line
# Drivers: single unit: elliptical coaxial 3-way, full-range
# Frequency response: 26-30000Hz +/-2dB (driver spec),
# Sensitivity: 93dB/W
# Impedance: 4 Ohms nominal;
# Crossover frequency: N/A
# Bi-wirable
# Recommended amplifier: 5 - 40 W RMS/channel with tone control
# Finish: mohagany also cherry/light ash/black ash to order(grills included)
# Weight: 26kg each
# Dimensions, HWD: 90 x 22 x 30cm

Σύμφωνα με τον κατασκευαστή τα πλεονεκτήματα της σχεδίασης είναι
Un-distorted reproduction

More comfortable than headphones, but similar definition. Audiophile standard treble and mid-band is so accurate; it is difficult to believe a well recorded vocalist/string instrument is not actually in the room. 'Neighbour-Friendly' precise and gradually attenuated bass - without booms or vibrations.

Ultra-high efficiency

Louder and clearer given the same input, meaning less load on the amplifier and less corresponding distortions. Essential for Valve /pure A-class amplifier owners and audiophiles.

Easy set-up

As the sound only comes from one place (not enclosure sides, ports or any other drivers), this loudspeaker works well in any room position. We do recommend using the tone control on your amplifier (if available) to add a little bass to taste.
Στο πρόσφατο show του Bristol ψηφίστηκε από τους δημοσιογράφους ως το καλύτερο του show.

Προς στιγμήν οι πωλήσεις γίνονται μόνο μέσα στο Ηνωμένο Βασίλειο αλλά η εταιρία ψάχνει για αντιπροσώπους στην Ευρώπη.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΗΧΕΙΑ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΓΕΙΤΟΝΑ.Με βαζει σε ιδεες η φωτο γιατι εχω κατι καλα οβαλ αυτοκινητου,θα φτιαξω και μια κουταρα φοβερη...Παντως παλιοτερα εβγαζε η KEF ενα κιτ το CS-5 με οβαλ passive radiator που σκοτωνε.
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Νίκο εκτός της KEF και η Linn αλλά και η Spendor έχει παρουσιάσει ηχεία με οβάλ μεγάφωνα.

Τα σχέδια για τα CS-5 τα έχω αλλά δυστυχώς δεν μυκλοφορούν πλέον οι μονάδες στην αγορά οπότε δεν μπορώ να τα κατασκευάσω.

Όταν επιστρέψει ο Π. Κρόκος θα μπορούσε να μας διαφωτίσει για το ποια είναι τα συγκεκριμένα μεγάφωνα αυτοκινήτου που φορά το ηχείο...
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.001
Reaction score
8.045
Κάτι τέτοια είχα στο fiat 128 το 1976! Ακριβώς ίδια κατασκευή!
Συμφωνώ με το Νίκο.

Άντε να ξεκινήσουμε... Προδιαγραφές, Υλικά κλπ.
[DOUBLEPOST=1534603376][/DOUBLEPOST]Αλήθεια πόσο να κοστίζουν?

Α το είδα, εντάξει πολύ καλή τιμή για κάποιον που θέλει, το καλύτερο ηχείου του κόσμου! Για σκεφθείτε! Στο σπίτι μας ο καλύτερος ήχος με δύο - τρία χιλιάρικα!!!
 
Last edited:



Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Αυτό θα πρέπει να παίζει άνετα με λάμπα... ότι πρέπει για τον Έαρ μαζί με το πικάπ που ασχολείται τον τελευταίο καιρό και ένα λαμπάτο να στήσει ένα συστηματάκι σε μικρό δωμάτιο και να ακούει από το ένα μέτρο σε στιγμές χαλάρωσης και αποτοξίνωσης από τον immersive πολυκάναλο ήχο. :beach:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Αυτό θα πρέπει να παίζει άνετα με λάμπα... ότι πρέπει για τον Έαρ μαζί με το πικάπ που ασχολείται τον τελευταίο καιρό και ένα λαμπάτο να στήσει ένα συστηματάκι σε μικρό δωμάτιο
Δεν έχει μικρό δωμάτιο, είναι όλα μεγάλα
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.210
Οι Ιταλοί έχουν την απάτη στο αίμα τους. Άλλη μια απαράδεχτη εταιρία. Φτηνιάρικα όλα επάνω του, μεγάφωνο αυτοκινήτου αξίας λίγων ευρώ και παντελώς άσχετοι στη κατασκευή ενός ηχείου. Χρεώνουν 3000 για το βάσης και 4000 ευρώ για το δαπέδου!!!
https://www.ubsound.com/it/velvet-series-diffusori/diffusori-velvet-vl42/
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.326
Ερασιτέχνες....

Σα τη ρεντεκο, δεν έχει. Το τερμάτισαν.

be6254b13983b94221b7acd15f9a4a6a.jpg


Ο μεγαλύτερος διδαξας της απάτης, φυσικά ηχεία από παλιό ραδιόφωνο, ούτε καν αυτοκινήτου..
Μονόδρομα ρε, χάρτινα, ούτε καν Τουίτερ.

Μεγάλο μονόδρομο, και μικρότερο μονόδρομο, στην ίδια καμπίνα. Δηλαδή, πιο λάθος σχεδίαση, ψοφάει το σύμπαν.
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Ερασιτέχνες....

Σα τη ρεντεκο, δεν έχει. Το τερμάτισαν.

View attachment 153000

Ο μεγαλύτερος διδαξας της απάτης, φυσικά ηχεία από παλιό ραδιόφωνο, ούτε καν αυτοκινήτου..
Μονόδρομα ρε, χάρτινα, ούτε καν Τουίτερ.

Μεγάλο μονόδρομο, και μικρότερο μονόδρομο, στην ίδια καμπίνα. Δηλαδή, πιο λάθος σχεδίαση, ψοφάει το σύμπαν.
Ναι, αλλά αναδεικνύει τις λαμπάτες χροιές δόκτωρ!!
 



christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
Δεν έχει μικρό δωμάτιο, είναι όλα μεγάλα
Ολα μεγαλα τα εχει αυτος ο ντοκτορ ,εμεις οι καψερες οι δικαναλες, ολα μικρα, γκαμοτι μου ακομη και τα αυτια μεγαλα τα εχει ο χερ ντοκτορ χαιρε φερελπι νεε μου:party::hi::gamer:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ερασιτέχνες....

Σα τη ρεντεκο, δεν έχει. Το τερμάτισαν.

View attachment 153000

Ο μεγαλύτερος διδαξας της απάτης, φυσικά ηχεία από παλιό ραδιόφωνο, ούτε καν αυτοκινήτου..
Μονόδρομα ρε, χάρτινα, ούτε καν Τουίτερ.

Μεγάλο μονόδρομο, και μικρότερο μονόδρομο, στην ίδια καμπίνα. Δηλαδή, πιο λάθος σχεδίαση, ψοφάει το σύμπαν.
Όσα δε φτάνει η ενεργή αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια...

RK145-5S.jpg
105691.jpg


Ρεντεκο ρουλζ ρε!!!
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
Ρε παιδιά αυτά δεν είναι οβάλ αυτοκινήτου; Τι μου θύμισαν τώρα, πρέπει να έχω τοποθετήσει καμιά 200αρια από αυτά...
Τι έχω τραβήξει ο καψερός, τι δουλειά έχω ρίξει! Άγαλμα πρέπει να μου είχαν κάνει...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Ερασιτέχνες....

Σα τη ρεντεκο, δεν έχει. Το τερμάτισαν.

View attachment 153000

Ο μεγαλύτερος διδαξας της απάτης, φυσικά ηχεία από παλιό ραδιόφωνο, ούτε καν αυτοκινήτου..
Μονόδρομα ρε, χάρτινα, ούτε καν Τουίτερ.

Μεγάλο μονόδρομο, και μικρότερο μονόδρομο, στην ίδια καμπίνα. Δηλαδή, πιο λάθος σχεδίαση, ψοφάει το σύμπαν.
το κατάλαβαν όμως....
και μετά χρόνια ερευνών....να σου η εξέλιξη

αφαίρεσαν την οβαλ, μλκια που τους χαλούσε τον ήχο....έκοψαν και με πριονοκορδέλα το στοκ καμπινών που είχαν στις αποθήκες τους από το προηγούμενο μοντέλο
καιιιιιι

ΤΑ ΤΑΝ!!!

τρέμε γκετχαρντ :party:

1581107471880.png
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Από site design σκίζουν πάντως...
για όποιον ενδιαφέρεται

Η ρεντέκο έγινε

:cry: στηρίξτε
1581108217541.png

 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.604
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top