Τα κλαπατσιμπανα μου

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Αφου καταφερα μετα κοπο και βασανων να αγορασω τα ηχεια που πραγματικα μου καναν κλικ ( και κλακ και κλοκ και γκλον) και για να κανω τη χαρη και στον κυριο Διαχειριστη (τα κοινοχρηστα θα τα φερω την αλλη βδομαδα μη ριχνετε ραβασακια), λεω να ανεβασω και το δικο μου ηχητικο συστημα που αποτελειται απο λιγα τεμαχια.
Θα ξεκινησω με το πλεον προσφατο αποκτημα, τα ηχεια τα οποια κατευθασαν πριν καμια δεκαρια μερες.
Μετα απο μερικες ακροασεις με τα δικα μου ενισχυτικα και καλωδια (βολικοι και ματζοβολοι οι ice power τελικοι τελικα) και αφου προεκυψε μια πολυ καλη ευκαιρια, αγορασα τα monitor της AMR, LS 77 http://www.amr-audio.co.uk/html/ls_individual.html
Μια εικονα απο το ενα παληκαρι


Τα παλικαρια που λετε, πατανε πανω σε βασεις της Partington, μοντελο Dreadnought Broadside που ειναι γεμισμενες με κονιορτοποιημενες παρθενες της λιμνης του Ness.
Μια φωτο με το παλικαρι πανω στη βαση του σε μια πιο αρτιστικη ληψη


Τα φιδια που φευγουν απ τα ηχεια και καταληγουν στους τελικους δεν ειναι απ τη λιμνη του Ness, ειναι αμερικανικης καταγωγης, Kimber Trifocal λεγονται και κανουν καλα τη δουλεια τους, κατα τη δικη μου γνωμη παντα.

Τα φιδια αυτα που λετε, ξεκινουν απο τους τελικους του συστηματος, αμερικανικοι και δαυτοι, Model 201 της Rowland που παταν πανω σε βασεις της elamoude (ελα μου ντε δε θυμαμαι απο που κρατα η σκουφια τους)
http://jeffrowlandgroup.com/M201.htm

Και μια εικονα απο τον ενα τελικο:


Οι τελικοι που λετε, παιρνουν σημα απο τον αντιστοιχο προενισχυτη της Rowland βεβαιως βεβαιως, ονοματι Capri
http://jeffrowlandgroup.com/CapriPreamp.htm

Ακολουθει φωτογραφια του προενισχυτη, παρεα με το Dac της CI Audio, το τροφοδοτικο αυτου, το AppleTV δευτερης γενιας που ειναι η μια πηγη του συστηματος (μονιμη) και του CD της γαλλικης Cairn, Diablo που ειναι η δευτερη και προσωρινη πηγη του συστηματος μεχρι να ερθει κανα CD player κατατις καλυτεροτερο.


Στο background φαινεται το κεντρικο της B&W και το ενα απ τα subwoofer του συστηματος. Σε αυτα θα αναφερθω σε αλλο post, οταν το ρημαδι το συστημα θα ειναι ξανα πληρες γιατι τωρα ειναι κουτσο και θα μετακομισει σε αλλο δωματιο.
 


Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Συνεχιζουμε με το τελευταιο μερος του συστηματος λοιπον.
Οι μουσικες στο AppleTV, ερχονται απο ενα NAS 5 δισκων ενω η επιλογη των τραγουδιων προς αναπαραγωγη γινεται απο το iPad ενω υπαρχει αναλογη εφαρμογη και για ιντερνετο-ραδιοφωνο βεβαιως βεβαιως
Και μια φωτο του iPad σε λειτουργεια να δειχνει τη μουσικη βιβλιοθηκη:



Αυτα τα ολιγα αποτελουν το συστημα μου και μπορω να πω οτι με ικανοποιουν πλεον στο επακρο.
Απο τη λιγη εμπειρια που εχω με το συγκεκριμενο συστημα μπορω να πω οτι απλα εμεινα με ανοιχτο το στομα, και συνεχιζω να μενω καθε μερα που περνα, απο τη στιγμη που τα ακουσα.
Ο ηχος τους ειναι ουδετερος και αχρωματιστος, συγκρινομενος με καμποσα αλλα ηχεια που ακουσα για να καταληξω σε αυτα και σε σχεση με αυτα που ειχα πριν...
Οι τελικοι δινουν το ρευμα που θα τους ζητηθει αβιαστα αβαδιστα αβαβα, οσο ψηλα και εαν ανεβαινουν οι εντασεις...
Τα ηχεια δεν ειναι δυσκολα σα φορτιο, παιζουν γεματα απο αρκετα χαμηλα και δε χρειαζεται να μας ακουνε και στο επομενο τετραγωνο για να γεμισει ο χωρος μουσικη.
Το ribbon tweeter εχει εξαιρετικη αναλυση και κατεβαινει πολυ χαμηλα για tweeter γεγονος που βοηθα παρα πολυ στις φωνες, η τουλαχιστο ετσι αντιλαμβανονται τα αυτια μου. Τα woofer αντεχουν ρευμα να φαν και οι κοτες το κοκο φρες που βρισκεται εδω διπλα και κλωτσαν ανελεητα και γεματα για το μεγεθος τους παντοτε.

Αυτα τα ολιγα για τη δικη μου μουσικη αποδραση που σιγα σιγα δειχνει να βλεπει λιμανι...
Προτασεις, γνωμες, συμβουλες και μπινελικια (αυτα που τρωγονται) ευπροσδεκτα.

Να μαστε καλα να ακουμε τις μουσικες μας και να ξεφευγουμε απο τη μιζερια μας, εστω και για λιγο
 

Μηνύματα
7.222
Reaction score
1.209
Τα παλικαρια που λετε, πατανε πανω σε βασεις της Partington, μοντελο Dreadnought Broadside που ειναι γεμισμενες με κονιορτοποιημενες παρθενες της λιμνης του Ness.
:143:

Ωραία ηχεία (και τελικοί και προ και όλα μαζί!!)
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια :)
Μπαη δε γουεη, οποιος θα θελε να τ ακουσει ευπροσδεκτος εννοειται, να κανουμε φασαρια και χαβαλε :)
 



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.639
Reaction score
94.588
Απάντηση: Τα κλαπατσιμπανα μου

Ωραία κλαπατσίμπανα! :107:
 

Μηνύματα
1.998
Reaction score
140
καλορίζικα τα ηχεία και εύχομαι να έχεις τον χρόνο και κυρίως την διάθεση ( έτσι που έγιναν τα πράγματα )να απολαμβάνεις το σύστημα

βλέπω φρέσκες μουσικές ακούς ( fleetwood mac - beegees ) :142::142::142:
 


Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Ευχαριστώ και πάλι, (α τώρα μπαίνουν τόνοι, συγχωρέστε μου το προηγούημενο άτονο).

Έχω και φρεσκότερες άμα αγαπάτε, κατι σε Edith Piaff, κάτι σε Αζναβούρ βολεύει; :135:
 

Μηνύματα
2.308
Reaction score
2.420
Απάντηση: Τα κλαπατσιμπανα μου

Να χαίρεσαι το σύστημά σου και σου εύχομαι ομορφα μουσικά ταξίδια !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 


Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Σας μερσώ.
Αλήθεια, αυτός ο βιαστικός ο διαχειριστής που είναι, αλλάζει λάμπες; :114:
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: Re: Τα κλαπατσιμπανα μου

Καλές μουσικές απολαύσεις!!!

Σας μερσώ.
Αλήθεια, αυτός ο βιαστικός ο διαχειριστής που είναι, αλλάζει λάμπες; :114:
Ποιός διαχειριστης είναι ''γλομπάτος''?:107:
 


Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Αυτός με το γλομπάτο σι ντι πλέηερ, ο εκ Κορίνθου ορμώμενος :113::116:
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Απάντηση: Τα κλαπατσιμπανα μου

Μπραβο φιλε. Ολο το σεταπ φαινεται πολυ προσεγμενο.

Να σε ρωτησω κατι, με τετοια ενισχυτικα συνηθως κυριως για ψυχολογικους λογους παμε σε μεγαλα ηχεια. Πως τολμησες σε βασης?

Παντως απο καποια χαρακτηριστικα που διαβασα, στα μπασα πρεπει να τα πανε πολυ καλα, παρολο που εκ πρωτης δεν γεμιζουν το ματι.

Σε τι χωρο παιζουν?
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.
Κι εγώ για ψυχολογικούς λόγους κοιτούσα σε ηχεία δαπέδου καθώς τέτοια ήταν και τα προηγούμενα που είχα τα οποία με τη σειρά τους γέμιζαν το χώρο μου.
Είναι ένα παραλληλόγραμμο δωμάτιο 3.5μ x 6μ
Τα ηχεία γεμίζουν καλύτερα το χώρο μου από τα προηγούμενα ηχεία μου, Opera Quinta για την ιστορία, με ποοοοολύ μεγαλύτερη άνεση και σε χαμηλότερες στάθμες από ότι τα Opera
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Πολύ καλές, ψαγμένες και ώριμες επιλογές. Είμαι σίγουρος ότι το αποτέλεσμα θα είναι εξαιρετικό. Καλές ακροάσεις!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.328
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top