Τα μάζεψα όλα σε μια μεριά!

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Καλησπέρα και καλή επιστροφή.

Έγινε μια ανακαίνιση στο σπίτι, πετάχτηκαν πολλά και μαζεύτηκαν σε μια μεριά τα πραματάκια μου και υπήρξε μια μικρή βελτίωση στον ήχο:

6DEABF89-1D2D-44F7-82E7-4FBE0EB3099B.jpeg


Στο αριστερό ρακ: Amplifier Luxman L509x, SACD D05, Line Conditioner Gigawatt LC3+ EVO SE.

Στο δεξί ρακ: Linn LP12 (Akito 3, Adikt MM, Karousel, Kore, Tramboline 2), DAC & Streamer Cambridge Audio 851n, Phono Pre-Amplifier Linn Uphorik, Power Supply Linn Lingo 3 και όρθιο ένα Dell Optiplex 3090 Micro Core i5 (HTPC)

Πίσω, Panasonic FZ800 OLED 55” και soundbar Bose Smart 300, που στηρίζονται σε επιδαπέδια βάση Multibracket M180.

Η TV συνδέεται με οπτική ίνα με το DAC, για τη περίπτωση που χρειαστεί να ακουστεί κάποια ταινία από τα ηχεία.

Τα racks είναι Solid Steel Hyper Spike.

Τέλος, τα ηχεία είναι τα γνωστά ATC SCM40v2, τα καλώδια ρεύματος Atlas EOS 4DD, τα interconnect και το καλώδιο ηχείων VDH.

Τα πάντα ελέγχονται από ένα iPad μέσω ενός Logitech Harmony Hub.

Αυτά!

ΥΓ: Το καλοριφέρ ΔΕΝ ανάβει ποτέ και δεν γίνεται να αφαιρεθεί!
 



Μηνύματα
15.008
Reaction score
20.731
ΥΓ: Το καλοριφέρ ΔΕΝ ανάβει ποτέ και δεν γίνεται να αφαιρεθεί!
Να πω τη μλκ μου και εγώ , δεν του περνάς από πίσω κάνα aritherm μαύρο;
Μη σου πω να κρεμάσεις άλλο ένα δίπλα του χωρίς να συνδεθεί νερό.
Αυτά τα σώματα είναι αρκετά φθηνά στην αγορά , παίζει να είναι πχ στα 200 ευρώ σε τέτοιο τερατώδες μέγεθος.

Ωραίος έγινε ο χώρος πάντως σε σχέση με πρίν.
 

D

Deleted member 50795

Guest
Έχουμε καμία φωτό με το πριν?
(αξιόλογο set up φαίνεται).
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.203
Να πω τη μλκ μου και εγώ , δεν του περνάς από πίσω κάνα aritherm μαύρο;
Μη σου πω να κρεμάσεις άλλο ένα δίπλα του χωρίς να συνδεθεί νερό.
Αυτά τα σώματα είναι αρκετά φθηνά στην αγορά , παίζει να είναι πχ στα 200 ευρώ σε τέτοιο τερατώδες μέγεθος.

Ωραίος έγινε ο χώρος πάντως σε σχέση με πρίν.
Θα κουδουνίζει βρε.
 

Μηνύματα
968
Reaction score
1.674
Έχουμε καμία φωτό με το πριν?
(αξιόλογο set up φαίνεται).
Καλημέρα.

Πρωτύτερα ήταν κάπως χάος και έφταιγαν τα επιπλάκια γι‘ αυτό και η βαρεμάρα μου ή δισταγμός μου να τα αλλάξω, επειδή δεν ήξερα τι να τα κάνω και δεν ήθελα να τα πετάξω.

Επίσης με προβλημάτιζε η θέση της TV, επειδή δεν ήθελα να την βάλω σε βάση τοίχου, διότι θα «στεκόταν» πολύ ψηλά.

F9E0A27B-7BFD-4EDF-85F6-E71C38B1C0C8.jpeg
 


D

Deleted member 50795

Guest
Καλημέρα, φαίνεται λίγο δύστροπος ο χώρος. Νομίζω ότι τώρα έχει επιτευχθεί καλύτερη διάταξη , με ανάλογη συνεισφορά στον ήχο , όπως επιβεβαιώνεται από τα λεγόμενα του χρήστη. Όπως και να έχει , το τι παίζει και τι χρειάζεται , το ξέρεις εσυ καλύτερα απ´ολους.
Αν σε ικανοποιεί και δε σε ενοχλεί κάτι ιδιαίτερα , τότε άστο έτσι, ούτως ή άλλως είναι ένα αξιοπρεπέστατο σύνολο και πρέπει να παίζει αναλογα:thumbsup:
 

Μηνύματα
15.008
Reaction score
20.731
Θα κουδουνίζει βρε.
να μην συνδεθεί στο δίκτυο είπα , όχι να μείνει άδειο
(αλλά δεν κουδουνίζουν οι φέτες , είναι τόσο ανομοιόμορφα στην κατασκευή που δεν παίζει να έχουν κοινές συχνότητες συντονισμού)
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.027
Reaction score
8.051
Πολύ καλά μηχανήματα, ενισχυτές ηχεία κτλ όλα κορυφαία ..... συγχαρητήρια!
Οι χώροι όμως των περισσότερων, βρίσκονται στο ίδιο χάλι, δεν είσαι μοναδικός!
Και δυστυχώς τον μεγαλύτερο ρόλο στο θέμα, τον παίζουν αυτοί! Συμβιβαζόμαστε λοιπόν και συνεχίζουμε!

Καλές ακροάσεις!

Όσο για τα καλοριφέρ... οι περισσότεροι και εδώ κάπως έτσι!
μέχρι και ο μεγάλος Αρκάς συμφωνεί!
 

Attachments









Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.871
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top