Τα νεα μου ενεργα ηχειακια.....

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.238
Reaction score
1.599
Προσγειωθηκαν τα νεα ηχεια μου

thumbnailκεφ.jpg


Ετοιμος να κανω ενα πειραμα προς μινιμαλιστικη προσεγγιση ενος ηχοσυστηματος καθως θεωρω οτι αυτο ειναι το αναποφευκτο μελλον της καθημερινης ( προσοχη στην λεξη καθημερινη) χρηση. Θα τοποθετηθει σε ενα σημειο που τωρα παιζει ενα clearaudio concept με ps audio phono stage, cambridge audio cd player, naim nait xs2 ενισχυτη και Wharfedale linton ηχεια. Ο ηχος απο το υπαρχον συστημα ειναι εξαιρετικος για το συνολικο κοστος των συσκευων.
Το νεο set up θα περιεχει μονο τα Kef wireless ii και θα παιζει tidal, internet radio και απο macbook.
Αρχικα μονα τους και μετα μαζι με subs. Με μονο το dsp της Kef.
Επιδιωξη μου να δω τι κερδιζω τι χανω απο ενα τετοιο στησιμο και σε ποιοτητα ηχου και σε ευκολια και σε αισθητικο αντικτυπο απο μια τετοια προσεγγιση που ειναι το 1/3 του κοστους του προηγουμενου συστηματος το οποιο φυσικα δεν θα παροπλιστει.

Φυσικα αναμενω συμβουλες απο χρηστες των kef για αποδοτικοτερο στησιμο.
 




Μηνύματα
1.063
Reaction score
737
Έχω τα προηγούμενα (βέρσιον Ι ).

Σε ισόπλευρο πλευράς περίπου 2 μέτρων , σε χώρο περίπου 11 τετραγωνικών ... το μπάσο είναι αρκετό για αυτό το μέγεθος δωματίου.

Σημαντικό είναι να μπουν σε βάσεις ... επειδή οι δικές του είναι πανάκριβες (στα περίπου 450 ευρώ) έφτιαξα δικές μου ίδίου ύψους ...
 

Attachments


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Προσγειωθηκαν τα νεα ηχεια μου

View attachment 254351

Ετοιμος να κανω ενα πειραμα προς μινιμαλιστικη προσεγγιση ενος ηχοσυστηματος καθως θεωρω οτι αυτο ειναι το αναποφευκτο μελλον της καθημερινης ( προσοχη στην λεξη καθημερινη) χρηση. Θα τοποθετηθει σε ενα σημειο που τωρα παιζει ενα clearaudio concept με ps audio phono stage, cambridge audio cd player, naim nait xs2 ενισχυτη και Wharfedale linton ηχεια. Ο ηχος απο το υπαρχον συστημα ειναι εξαιρετικος για το συνολικο κοστος των συσκευων.
Το νεο set up θα περιεχει μονο τα Kef wireless ii και θα παιζει tidal, internet radio και απο macbook.
Αρχικα μονα τους και μετα μαζι με subs. Με μονο το dsp της Kef.
Επιδιωξη μου να δω τι κερδιζω τι χανω απο ενα τετοιο στησιμο και σε ποιοτητα ηχου και σε ευκολια και σε αισθητικο αντικτυπο απο μια τετοια προσεγγιση που ειναι το 1/3 του κοστους του προηγουμενου συστηματος το οποιο φυσικα δεν θα παροπλιστει.

Φυσικα αναμενω συμβουλες απο χρηστες των kef για αποδοτικοτερο στησιμο.
Ένα βήμα μπρος με τα νέα wireless και δύο πίσω με την...απουσία sub.Η υποχώρηση βεβαίως μπορεί εύκολα ν'αναστραφεί,οπότε σου εύχομαι να τα χαίρεσαι για πολύ καιρό.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.580
Μηνύματα
2.864.909
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top