Τα Kii Audio Three στο avmentor

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.231
Reaction score
27.027
(έχοντας διαβάσει το, παλιό πλεόν, ρηβγιού των Γκριμμ, βλέπω πως τα Kii τού αρέσουν σαφώς περισσότερο, αν και η Γκριμμ έχει βγάλει αναβαθμισμένο μοντέλο πρόπερσι)

«…Δεν είναι υπερβολή να αναφέρω ότι το μικρό Kii είναι το πρώτο ηχείο που δοκιμάσαμε εδώ και πολλά χρόνια, το οποίο είναι τόσο ξεκάθαρα καλύτερο από το ηχείο αναφοράς, ακόμη και όταν αυτό λειτουργεί σε καθεστώς ψηφιακής ισοστάθμισης (η οποία βελτιώνει σημαντικά την συμπεριφορά στις χαμηλές συχνότητες σε ό,τι αφορά την επίδραση του χώρου). Η διαφορά ήταν μεγάλη και τολμώ να πω ότι δικαιολογεί την διαφορά τιμής, ιδιαίτερα αν αξιολογείς ως σημαντικά την ακρίβεια στο φάσμα και στην εικόνα. Το Three μπορεί να λειτουργήσει σε πολύ υψηλές στάθμες χωρίς ακουστά φαινόμενα συμπίεσης και να δημιουργήσει εξαιρετικά ρεαλιστικές εικόνες. …»
Και
«…Μια επίδειξη των δυνατοτήτων της σύγχρονης τεχνολογίας όπως αυτή μπορεί να εφαρμοστεί στα ηχεία, μια από τις πλέον παραδοσιακές (με την κακή έννοια) κατηγορίες προϊόντων, με πολύ μεγάλη αδράνεια στις εξελίξεις. Η εξαιρετική του απόδοση σε όλα τα επίπεδα, δίνει στην Kii το δικαίωμα να καθορίσει ένα κορυφαίο επίπεδο αναφοράς όχι μόνο ως προς την ηχητική ποιότητα αλλά και ως προς τον τρόπο προσέγγισης μιας πραγματικά σύγχρονης σχεδίασης και να δείξει έναν δρόμο εξέλιξης των συστημάτων ήχου πολύ υψηλού επιπέδου, λύνοντας ένα από πιο σημαντικά προβλήματα, αυτό της αλληλεπίδρασης ηχείων-χώρου. (…)το κλασικό παθητικό ηχείο αρχίζει και μοιάζει όλο και περισσότερο με αναχρονισμό …»

 



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Τι να μας πει μωρέ και ο αβουμέντορας...
Τα άκουσε ο @leandros αφού και ήταν χάλια μαύρα.. :biggrin:
Ρε τούρτα, τι τρωγεσαι με μένα μαναμ???
Ακόμη κι εδώ??
Εγώ είχα πει ότι αυτά τα ηχεία όπως τα άκουσα και στις δύο εκθέσεις ήταν τα χάλια τους τα μαύρα!!
Με βάσει αυτό που είχα ακούσει εκεί, ακόμη και τα ..χεριασμένα b&w cdm7se που έχεις έπαιζαν θεϊκά καλύτερα από τα kii.....φαντάσου χάλι δηλαδή!! :biggrin: :biggrin: :biggrin:
Ο @costas EAR είχε ακριβώς την ίδια γνώμη για το άκουσμα τους στις εκθέσεις.
...Γιατί γλυκέ μου Χαρούλη μου τριβεσαι στη γκλίτσα??:rolleyes::rolleyes:
...Θες να σου σαξω και τη καλωδίωση στα ηχεία σου??:whistling::whistling:
Αυτό είναι??
Θες να ακούσεις τα καλώδια ρεύματος μου στο σύστημα σου??:whistling::whistling:
Τι ακριβώς θες σύντροφε Χάρη??
Θες να γίνεις γενικός γραμματέας της σέχτας των ενεργών ηχείων??:tongue::tongue:
Τι ακριβώς μαναμ θες??
 
Last edited:



I

iason

Guest
Ρε τούρτα, τι τρωγεσαι με μένα μαναμ???
Ακόμη κι εδώ??
Εγώ είχα πει ότι αυτά τα ηχεία όπως τα άκουσα και στις δύο εκθέσεις ήταν τα χάλια τους τα μαύρα!!
Ο @costas EAR είχε ακριβώς την ίδια γνώμη για το άκουσμα τους στις εκθέσεις.
...Γιατί γλυκέ μου Χαρούλη μου τριβεσαι στη γκλίτσα??
...Θες να σου σαξω και τη καλωδίωση στα ηχεία σου??
Αυτό είναι??
Θες να ακούσεις τα καλώδια ρεύματος μου στο σύστημα σου??
Τι ακριβώς θες σύντροφε Χάρη??
Θες να γίνεις γενικός γραμματέας της σέχτας των ενεργών ηχείων??
Τι ακριβώς μαναμ θες??
Μάλλον τούς λείπουν τα στηρίγματα Λεανδρε. ;)
FB_IMG_1564329095004.jpg
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.553
Ο αγαπημένος μας Σταματάκος, που νομίζω ότι διαβάζει αυτές τις αραδες που γράφουμε εδώ μέσα, καιρός είναι να ξεκινήσει πιο σοβαρό σύστημα αναφοράς, και μάλιστα ιμερσιβ, και να βάλει στο παιχνίδι των δοκιμών πολυκαναλα σεταπ.

Εφόσον ξεκινάει και το στερεοφιλ, νομίζω ότι είναι καιρός και για αυτόν.

Λέανδρε προχώρα, σε θέλει όλη η χώρα.
 



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
τα kii στην προπερσινή έκθεση στο park που ήταν σε ένα δωματιάκι με έναν νεαρό στην μουσική επιμέλεια ήταν επιεικώς για τον φουτσο καβαλα.
τ'ακούς @haris1308 ???
...αν είχε η turbox περίπτερο στην έκθεση, είμαι σίγουρος ότι κι εκείνα, καλύτερα θα παίζαν από τα kii Χαρούλη!! :dance2: :dance2:
..ούτε και πέρυσι όμως τα άκουγες κι έλεγες..¨ναι ρε παιδάκι μ..αξίζουν τα λεφτά τους!!"
ένα παντελώς αδιάφορο άκουσμα..τίποτα παραπάνω!!..ευτυχώς, δεν ήταν τόσο τραγικά όσο πρόπερσι!
 
Last edited:

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.882
Reaction score
34.277
Η αληθεια ειναι, θα την πω κι εγω, θα τρομαξει ο Λεα αλλα, δατ ς λαιφ, οτι και στις 2 εκθεσεις που επαιζαν τα Κιι απογοητευτηκα.

Ειδικα την πρωτη απογοητευτικα αποτομα, δεν ξερω , μικρο το δωματιο, λαθος σεταρισμα, δεν ξερω και δε με αφορα, δε μ αρεσε, αν εκρινα απο εκει δε θα τ αγοραζα ποτε.

Στην δευτερη εκθεση στο μεγαλο δωματιο, εμφανως καλυτερο, αλλα ισως εκει μεγαλος ο χωρος? χαμος απο κοσμο και βαβουρα? και γενικα βελτιωμενο αλλα παλι οχι αρκετο.. Παλι αν εκρινα απο κει δε θα τ αγοραζα, εμφανως παραδιπλα καλυτερα τα Focal Με Mola MOla αν θυμαμαι καλα.
 

Μηνύματα
637
Reaction score
767
Η αληθεια ειναι, θα την πω κι εγω, θα τρομαξει ο Λεα αλλα, δατ ς λαιφ, οτι και στις 2 εκθεσεις που επαιζαν τα Κιι απογοητευτηκα.

Ειδικα την πρωτη απογοητευτικα αποτομα, δεν ξερω , μικρο το δωματιο, λαθος σεταρισμα, δεν ξερω και δε με αφορα, δε μ αρεσε, αν εκρινα απο εκει δε θα τ αγοραζα ποτε.

Στην δευτερη εκθεση στο μεγαλο δωματιο, εμφανως καλυτερο, αλλα ισως εκει μεγαλος ο χωρος? χαμος απο κοσμο και βαβουρα? και γενικα βελτιωμενο αλλα παλι οχι αρκετο.. Παλι αν εκρινα απο κει δε θα τ αγοραζα, εμφανως παραδιπλα καλυτερα τα Focal Με Mola MOla αν θυμαμαι καλα.
συμφωνω 100%. Και στο μεγάλο δωμάτιο πέρσι χάλια ήταν. Δίπλα έπαιζε με τα focal kantas και εναλλάξ με jadis i88 (90 watt class a) και έναν νομίζω solid state micromega. Τον jadis τον αγόρασα...
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.010
τα kii στην προπερσινή έκθεση στο park που ήταν σε ένα δωματιάκι με έναν νεαρό στην μουσική επιμέλεια ήταν επιεικώς για τον φουτσο καβαλα.
Συμφωνώ.

Και στην επόμενη έκθεση όπως λέει και ο Γιάννης επεζαν καλύτερα αλλά όχι ότι τρελάθηκα. Απογοητευτηκα θα έλεγα.
Άλλα σίγουρα κάτι συμβαίνει. Δεν γίνεται όλοι να λένε για αυτά και όταν τα ακούν να μην παίζουν. Από την έκθεση πάντως δεν αγόραζα με τίποτα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Είναι περίεργο ηχοσύστημα.
Πρέπει να στηθεί σωστά, και να παραμετροποιηθεί σωστά, ούτως ώστε τα σχεδιαστικά του προτερήματα να αποδώσουν στον καθε συγκεκριμένο χώρο.
Εχει πολύ μικρο-ρύθμιση στο dsp
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.684
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top