Τελικά, είναι σημαντική η οθόνη?

Ποσο σημαντικη ειναι η αγορα μιας οθονης?

  • Περισσοτερο σημαντικη απο οσο ο βιντεοπροβολεας

    Votes: 4 4,7%
  • Ακριβως το ιδιο σημαντικη ειναι και η αγορα του βιντεοπροβολεα

    Votes: 20 23,3%
  • Λιγοτερο σημαντικη

    Votes: 53 61,6%
  • Καθολου σημαντικη, κανει και ενας τοιχος

    Votes: 9 10,5%

  • Total voters
    86

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728


Μεγαλη συζητηση γινεται τελευταια για τις οθονες.
Εχω διαβασει διαφορες αποψεις και θαρρω πως ειναι η ωρα
για να δουμε τι πστευουν οι περισσοτεροι απο εμας.

Ποσο σημαντικη ειναι η αγορα μιας οθονης λοιπον?
Παρακαλω ψηφιστε και σχολιαστε αναλογα και ελευθερα,
οπως παντα...
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
σιγουρα κανει την διαφορα που της αναλογει
αλλα οι καλες οθονες ειναι ΤΡΕΛΛΑ ΥΠΕΡΤΙΜΗΜΕΝΕΣ
τοσο απλα
αν ειναι να δωκεις 4+ χιλιαρικα για οθονη αλλαξε προβολεα
πιο μεγαλη διαφορα θα δεις
οι πανακριβες οθονες ειναι για φτασμενους τσεπατους
εμεις δεν εχουμε φτασει ακομα σε αυτο το επιπεδο
μακαρι να φτασουμε
αλλα με την γκρικ φτωχεια δεν μας βλεπω συντομα
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.778
Απάντηση: Τελικά, είναι σημαντική η οθόνη?

Ψήφισα ότι είναι λιγότερο σημαντική.
Πιστεύω πως με καλό προβολέα βλέπεις μια χαρά και σε λείο τοίχο λευκό ματ.
Βεβαίως όχι σε οποιοδήποτε τοίχο. Και αν έχει και καμιά κουρτίνα για masking ακόμη καλύτερα.
Προτιμώ να δώσω παραπάνω λεφτά για τον προβολέα παρά για την οθόνη.
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
Λιγότερο σημαντική έριξα κι εγώ. Βέβαια εχω δει διαφορές ανάμεσα σε πανιά αλλά τα πανιά που κάνουν την διαφορά τα θεωρώ λίγο τσουχτερά... Ξέρετε για ποια λέω. Εκείνα που αρχίζουν από S και τελειώνουν σε tewart :116:
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Λιγότερο σημαντική και για μένα.Και για τους λόγους που ανάφερε ο Argi και γιατί δεν πιστεύω ότι συνολικά με 4-5 χιλιάρικα θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα μια οθόνη των 4 χιλιάδων με ένα φτηνό projector, απο 1 οθόνη του χιλιάρικου με ένα projector των 4.
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Τελικά, είναι σημαντική η οθόνη?

Αν και ΔΕΝ ρωτάει η δημοσκόπηση για το πόσα χρήματα θα δώσεις, αλλά πόσο σημαντική θεωρούμε την αγορά το βλέπω το θέμα να πηγαίνει ξανά στα λεφτά, στο ποιος τα έχει και πάει λέγοντας. Κατά τη γνώμη μου λοιπόν η αγορά της οθόνης είναι τόσο σημαντική όσο και του προβολέα. Η κυριότερη αιτία είναι ότι πιθανότατα με την οθόνη θα ζήσουμε περισσότερο από ότι με τον προβολέα, επηρεάζει σαφώς περισσότερο το χώρο μέσα στον οποίο τοποθετήθηκε, είναι ικανή να αναδείξει ή να πνίξει έναν καλό προβολέα.
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Λιγότερο σημαντική, και από μένα, για τους λόγους που προαναφέρθηκαν: Μια πραγμαρικά καλή εικόνα που θα κάνει τη διαφορά και δεν θα τσαλακώνει έχει υπερβολικά πολλά χρήματα. Και στο κάτω-κάτω, ύφασμα είναι, δεν το΄βρίσκω λογικό να το πληρώσω 1500€/τετραγωνικό+1500€ τα κορδόνια που το τεντώνουν... Ήμαρτον!

(Από την φτηνή μου Dalite, προτιμώ τον τοίχο!)
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
εγω εβαλα πολυ σημαντικη
μιας και καθε τι οπως και η οθονη ειναι σημαντικη
οι τιμες δεν μου αρεσουν
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
ΕΓΩ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΑΝ ΟΧΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΗ ΤΟ ΙΔΙΟ !
ΤΕΛΙΚΑ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΙΔΙΟ.
Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΟΒΟΛΕΑ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΠΟ ΠΑΝΙ .
ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΜΑΖΙ ! (ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙΣ!!!)
ΟΠΟΤΕ ΟΠΟΥ ΦΤΑΝΕΙ Η ΤΣΕΠΗ ΣΟΥ ...
ΕΙΧΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ...
 

Μηνύματα
70
Reaction score
0
Όλα είναι σχετικά.
Δεν γίνεται να έχεις dedicated room με ακριβό προβολέα και να προβάλλεις σε τοίχο όπως δεν γίνεται και να έχεις προβολέα του χιλιάρικου και το πανί να έχει 1500 euro.
Τα πανιά κάτω του χιλιάρικου έτσι και αλλιώς δεν είναι και ότι καλύτερο.
Tώρα θα πει κάποιος όλα γίνονται και θα έχει και δίκιο.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Όλα είναι σχετικά.
Δεν γίνεται να έχεις dedicated room με ακριβό προβολέα και να προβάλλεις σε τοίχο όπως δεν γίνεται και να έχεις προβολέα του χιλιάρικου και το πανί να έχει 1500 euro.
Τα πανιά κάτω του χιλιάρικου έτσι και αλλιώς δεν είναι και ότι καλύτερο.
Tώρα θα πει κάποιος όλα γίνονται και θα έχει και δίκιο.
Εχω την εντυπωση πως οι ψηφοι μας αντικατοπτριζουν
τις επιλογες μας, η κανω λαθος?
Λιγη περισσοτερη αντικειμενικοτητα?
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Δεν είναι θέμα αντικειμενικότητας. Μάλλον είναι θέμα εμπειριών.
Πού να ξέρω εγώ αν σε ένα dedicated των 40000€ θα κάνει τι διαφορά η οθόνη ή όχι; Σε ένα των 4000€, ξέρω. :136:
 

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ

απο-Συντονιστής
Μηνύματα
3.190
Reaction score
187
Eπειδη στον τοιχο που βλεπω τωρα, βλεπω πολυ καλυτερα απο την πανακριβη Dalite που ειχα παρει, απαντησα στο τελευταιο...
 

Μηνύματα
1.219
Reaction score
7
Πιστεύω οτι η διαφορά είναι ασήμαντη, οπότε και ο τοίχος καλός είναι αρκεί να υπάρχει.
Αυτό το πανί καλό θα ήταν να έχει τιμή ανάλογη με το κόστος παραγωγής και όχι ανάλογα με την αξία που αυτοί θέλουν να του προσδώσουν και να ζητάνε ποσά λες και είναι από χρυσό και μάλιστα μετά από λίγο καιρό να χαλάει.

ΖΗΤΩ Ο ΤΟΙΧΟΣ!!
Αλλά πού να τον βρω;;;;;
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Τη θεωρώ σημαντική, αλλά σίγουρα όχι όσο και τον προβολέα! Μιλώντας βάσει μικρής εμπειρίας βεβαίως...
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην κάνουμε ένα τεστ, και να μας φύγει η απορία μια για πάντα.

1) Επιλέγουμε ένα μοντέλο προβολέα - όποιο να 'ναι - σε δύο τεμάχια.

2) Τους ρυθμίζουμε έτσι ώστε να προβάλλουν την ίδια εικόνα στις δύο Studiotek της PSA.

3) Κρεμάμε πάνω από τη μία, το πανί της πιο ξεφτίλας οθόνης της αγοράς. Αρκεί να έχει παρόμοια χαρακτηριστικά. Δηλαδή, λευκή-ματ, ~1.3. Ας είναι και .1 πάνω-κάτω.

... βουαλά, το πρώτο συγκριτικό οθονών παγκοσμίως είναι γεγονός.
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Zoglair να το κάνουμε το συγκριτικό? Μου αρέσει η ιδέα πολύ!!!

Να προσθέσω και εγώ οτι η απάντηση του Αργύρη με κάλυψε 100%

Αν εχεις την οικονομική δυνατότητα πάς για ακριβό προβολέα και ακριβό πανί ετσι για να εχεις την elite και απο τα δύο.

Αν όμως εχεις ενα μπάτζετ και θές το καλύτερο value for money, γνώμη μου είναι οτι πάς για τον ακριβότερο προβολέα που μπορείς να πάρεις και μια οθόνη τύπου E-screen των 400-550 ευρώ που και ηλεκτροκίνητες είναι και καλές σε ποιότητα.

Για του λόγου το αληθές η δικιά μου 120άρα Ε-screen εκλεισε 2 χρόνια ζωής και δεν εχει ουτε μία τσαλακωσιά και ουτε μία ζάρα. Απο απόδοση στα δικά μου ματια με τον Optoma HD81 παίζει πανέμορφα. Σίγουρα θα μου πείς με μία stewart ή dalite θα έπαιζε ακόμα καλύτερα αλλά το 5-10% καλύτερης εικόνας κοστίζει 3 χιλιάρικα μίνιμουμ, ενώ η αλλαγή και βελτίωση δίνοντας τα λεφτά αυτά για προβολέα θα μου έδιναν πολύ περισσότερη βελτίωση.
 


Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
... βουαλά, το πρώτο συγκριτικό οθονών παγκοσμίως είναι γεγονός.
Θα πρότεινα κάτι πιο χρήσιμο: Να συγκρίνουμε δύο budget πχ 6000€. Στη μία περίπτωση ο προβολέας να κοστίζει 5500€ με ένα απλό πανί των 500€ καιπ στη δεύτερη νπερίπτωση τα χρήματα να είναι μοιρασμένα 3000-3000€. Να0 δούμε πώς θα ξοδέψουμε καλύτευρα τα χρήματά μας. Το ιδανικό θα ήταν να επεκταθούμε και σε πιο ρεαλιστικάκ budget για τους περισσότερους, πχ 3000€ συνολικά ή ακόμα πιο κάτω.
Ξέρω, ο Αντρέας θα φρικάρει, λόγω δυσκολίας του όλου εγχειρήματος, όπως το κάνει κάθε φορά που προτείνω κάτι τέτοιο.:136:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.488
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top