Τελικος ενισχυτής

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά σε όλους Χριστός Ανέστη
Για αρχή ρωτάω πληροφοριακά (Μέχρι να έρθει το sub μετα το συζητάμε)
Όταν βλέπω ταινίες καμία φορά θέλω ένταση.Μεχρι εκει που ακούω δε παραμορφώνει.Ποσο θα βοηθούσε ένας τελικος;
Θα έχει διαφορά στην ένταση;θα χάσω σε ποιοτητα; Συνήθως οι τελικοί είναι για 2 ηχεία.με το κεντρικό τι κανουμε;το αφήνουμε χωρις η χρειάζομαι 2 τελικούς για να έχω ομοιομορφια;
Ποιον τελικό θα μου προτείνατε; Αλλά δε θέλω να μπαίνει σε rack και να είναι μαύρο χρώμα
Θυμίζω πως το σύστημα μου είναι 3,1 και σύντομα 3,2. Τα ηχεία μου είναι chario syntar 520 και ενισχυτής avr3400h
 



Μηνύματα
191
Reaction score
339
έχει τελικούς για όλα . για ένα κανάλι για δύο τρία μέχρι και για έντεκα αν κάνεις κέφι και εσύ και η τσέπη σου .
 


Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Οπότε να μη πάρω τπτ;
έχει τελικούς για όλα . για ένα κανάλι για δύο τρία μέχρι και για έντεκα αν κάνεις κέφι και εσύ και η τσέπη σου .
Δε ξέρω αν το χρειάζομαι τόσο για να το κάνω τοσο κέφι. Αν ήταν ανοιχτά τα μαγαζιά και δοκίμαζα μπορεί να γλυκαινομουν
Τώρα δεν νομίζω να δει κανείς τις ερωτήσεις σου. Είναι η εποχή των καλωδίων :). Απαντάω εγώ μπας και γίνει up το θέμα και απαντήσει κάποιος πιο σχετικός.
Αχ αυτά τα καλώδια
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.370
Reaction score
79.441
Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά σε όλους Χριστός Ανέστη
Για αρχή ρωτάω πληροφοριακά (Μέχρι να έρθει το sub μετα το συζητάμε)
Όταν βλέπω ταινίες καμία φορά θέλω ένταση.Μεχρι εκει που ακούω δε παραμορφώνει.Ποσο θα βοηθούσε ένας τελικος;
Θα έχει διαφορά στην ένταση;θα χάσω σε ποιοτητα; Συνήθως οι τελικοί είναι για 2 ηχεία.με το κεντρικό τι κανουμε;το αφήνουμε χωρις η χρειάζομαι 2 τελικούς για να έχω ομοιομορφια;
Ποιον τελικό θα μου προτείνατε; Αλλά δε θέλω να μπαίνει σε rack και να είναι μαύρο χρώμα
Θυμίζω πως το σύστημα μου είναι 3,1 και σύντομα 3,2. Τα ηχεία μου είναι chario syntar 520 και ενισχυτής avr3400h
Πάντα καλύτερα με τελικούς, αλλά δεν ξέρω αν με τα συγκεκριμένα ηχεία αξίζει το επιπλέον έξοδο.
Αν βάλεις τα 3 μπροστά σε τελικούς, και αργοτερα πάρεις και surrounds θα μπορείς να οδηγήσεις τα surrounds με τα ενισχυτικά του AVR.

Πριν ξοδευτείς όμως...σε πόση απόσταση τα έχεις;
 


Μηνύματα
3.089
Reaction score
8.864
Χρόνια Πολλά και σε σένα, Αληθώς Ανέστη.
Όπως αναφέρεις και εσύ ο ίδιος ότι μέχρι εκεί που ακούς σε ένταση δε παραμορφώνει άρα με τα σημερινά σου δεδομένα είσαι ΟΚ.
Αν τώρα θέλεις να κάνεις μια αλλαγή π.χ να προσθέσεις μπροστά πιο μεγάλα ηχεία και αυτά που έχεις να τα βάλεις για surround ίσως χρειαστείς τελικό δικάναλο να οδηγήσει μόνο τα μπροστά.
Τώρα για τελικούς υπάρχουν class D και H που παίζουν δυνατά και class AB που παίζουν ποιοτικά, στα λεφτά είναι και η διαφορά.
Η γνώμη μου είναι για αρχή ολοκλήρωσε το σύστημα σου, φτιάξε το σε 5.1 και επειδή ο ενισχυτής σου είναι 7.2 μπορείς να τοποθετήσεις 7 ηχεία και 2 sub αν σε παίρνει και οικονομικά, και αν δε σου αρέσει το αποτέλεσμα τότε το ψάχνεις για κάτι καλύτερο, και φυσικά ηχεία της ίδιας εταιρίας για το sub δεν είναι απαραίτητο.
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά σε όλους Χριστός Ανέστη
Για αρχή ρωτάω πληροφοριακά (Μέχρι να έρθει το sub μετα το συζητάμε)
Όταν βλέπω ταινίες καμία φορά θέλω ένταση.Μεχρι εκει που ακούω δε παραμορφώνει.Ποσο θα βοηθούσε ένας τελικος;
Θα έχει διαφορά στην ένταση;θα χάσω σε ποιοτητα; Συνήθως οι τελικοί είναι για 2 ηχεία.με το κεντρικό τι κανουμε;το αφήνουμε χωρις η χρειάζομαι 2 τελικούς για να έχω ομοιομορφια;
Ποιον τελικό θα μου προτείνατε; Αλλά δε θέλω να μπαίνει σε rack και να είναι μαύρο χρώμα
Θυμίζω πως το σύστημα μου είναι 3,1 και σύντομα 3,2. Τα ηχεία μου είναι chario syntar 520 και ενισχυτής avr3400h
αν σκεφτεσαι να πας παραπερα με ιδια ηχεια(που ειναι μια χαρα και με 2 sub που εχεις)παιρνεις αυτον και ξεμπερδευεις...
......σαφως και θα ακουσεις διαφορα ....

 


Μηνύματα
13.642
Reaction score
6.607
Αφου περιμενεις το υπογουφερ,μην κανεις τιποτα. Βαλτο στο συστημα σου,κοψε τις χαμηλες απο τα μπροστα ηχεια και θα εισαι μια χαρα.Αν τωρα θελεις να δωσεις καποια χρηματα,κανε το συστημα 5,1 με αγορα πισω ηχειων .
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Πάντα καλύτερα με τελικούς, αλλά δεν ξέρω αν με τα συγκεκριμένα ηχεία αξίζει το επιπλέον έξοδο.
Αν βάλεις τα 3 μπροστά σε τελικούς, και αργοτερα πάρεις και surrounds θα μπορείς να οδηγήσεις τα surrounds με τα ενισχυτικά του AVR.

Πριν ξοδευτείς όμως...σε πόση απόσταση τα έχεις;
Η απόσταση ακρόασης είναι 2,4 μέτρα


Το 0 στον ενισχυτη, το ξεπερνάς;
όχι ποτέ μέχρι τώρα γιατί παραμόρφωνε το sub. Νομίζω δεν είχε τη δύναμη για γρήγορα γυρίσματα σε υψηλή ένταση.Μέχρι -8 το πολύ


Μάλλον το σύστημα θα παραμείνει 3.2 μάλλον( δεν είμαι πολύ σίγουρος ακόμα)...Δε θέλω να γεμίσω ηχεία.Ίσως βάλω άλλα 2 πίσω ίσως στο μέλλον αν μου τη δώσει :p Τα μπροστά επίσης θα παραμείνουν bookshelf Γι αυτό και σκέφτομαι πιθανή αναβάθμιση με τελικό.Θεωρώ ένας τρικάναλος θα είναι super γι αυτό που σκέφτομαι και αν βάλω και 2 πισω θα τα έχω πάνω στον avr όπως μου είπατε
 
Last edited:

Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Στα -8 δεν νομιζω να ζοριζεται αυτος που εχεις, οδηγει μονο τρια ηχεια αλλωστε, κροσσαρισμενα...
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
αν σκεφτεσαι να πας παραπερα με ιδια ηχεια(που ειναι μια χαρα και με 2 sub που εχεις)παιρνεις αυτον και ξεμπερδευεις...
......σαφως και θα ακουσεις διαφορα ....

Αυτος ο τελικός πέρα του ότι είναι 7κάναλος και δε το χρειάζομαι βγάζει 250watt στα 4ohm με 2 κανάλια.Ειναι αρκετά;ο avr που έχω βγάζει 180watt είναι τόσο μεγάλη η διαφορά για 70wattakia; Έλεγα να πήγαινα στα διπλά περίπου
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Ο Denon τα μισά βγάζει, υπολόγισε γύρω στα 90 watt στο κανάλι στα 8ohm...
Αν παίζουν και τα 7 κανάλια γύρω στα 40-50watt...
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
Αν δεν βάλεις αλλά ηχεία κάτσε όπως είσαι... Αν βάλεις όμως, αυτός θα σου δώσει σε όλα τα ηχεία 170w στα 4ohm και θα παίζουν όλα σωστά και σε υψηλές εντάσεις.
Και γλυτώνεις τον AV από θερμοκρασίες
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Ο Denon τα μισά βγάζει, υπολόγισε γύρω στα 90 watt στο κανάλι στα 8ohm...
Αν παίζουν και τα 7 κανάλια γύρω στα 40-50watt...
Τα ηχεία που έχω ειναι 4ohm .Στα 4 βγάλει 180watt με 2 κανάλια
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Να περιμένεις να σου απαντήσουν ο @JOHN MARKOU ο @PeterMeni η ο @costas EAR που το κατέχουν το θέμα καλύτερα, γνώμη μου είναι να περιμένεις όταν έρθει και το άλλο sub για να κρίνεις πιο σωστά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.893
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top