Τελωνείο απο Ευρώπη.

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.528
Καλησπέρα! Δεν ξερω αν το εβαλα στο σωστο θρεντ (αν μπορει καποιος moderator να το αλλαξει), εχει αλλαξει κατι με τα inports και τα τελωνεία απο την Ευρώπη; Εχουν inports αγορές απο ευρωπαϊκές χώρες;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Ευρώπη γενικά, ή Ευρωπαϊκή Ένωση;

Αγορές από την Ευρωπαϊκή Ένωση δεν έχουν δασμούς.
 

Μηνύματα
1.802
Reaction score
1.528
Ευρώπη γενικά, ή Ευρωπαϊκή Ένωση;

Αγορές από την Ευρωπαϊκή Ένωση δεν έχουν δασμούς.
Αυτό γνωρίζω και εγω αλλα προσφατα αγόρασα κατι απο Ευρώπη και ειχε imports, στο ταχυδρομείο δε μου ειπαν πως τα πάντα περνάνε απο το τελωνείο τωρα :/
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.366
Αυτό γνωρίζω και εγω αλλα προσφατα αγόρασα κατι απο Ευρώπη και ειχε imports, στο ταχυδρομείο δε μου ειπαν πως τα πάντα περνάνε απο το τελωνείο τωρα :/
Για αυτό σε ρώτησε ο Γιάννης: Ευρώπη (γενικά) ή Ευρωπαϊκή Ένωση; Π.χ. η Μολδαβία είναι στην Ευρώπη αλλά δεν ανήκει στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Επομένως, εάν αγοράσεις κάτι από τη Μολδαβία, θα χρεωθείς με τελωνειακούς δασμούς, ΦΠΑ κτλ.

Καλύτερα θα στα πει ο @cybernaut.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Αυτό γνωρίζω και εγω αλλα προσφατα αγόρασα κατι απο Ευρώπη και ειχε imports, στο ταχυδρομείο δε μου ειπαν πως τα πάντα περνάνε απο το τελωνείο τωρα :/
Μήπως παρήγγειλες κανά Αμερίκιο. :)
 

Μηνύματα
30
Reaction score
8

απο ολες αυτες τις χωρες αγοραζεις αφοβα χωρις δασμους κτλ...


ΟΛΕΣ τις αλλες τις ξεχνας παγκοσμιως !
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Αυτό γνωρίζω και εγω αλλα προσφατα αγόρασα κατι απο Ευρώπη και ειχε imports, στο ταχυδρομείο δε μου ειπαν πως τα πάντα περνάνε απο το τελωνείο τωρα :/

Και η Μ. Βρετανία είναι ευρωπαϊκή χώρα, αλλά έχει δασμούς
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.858
Περιέργως δεν γραψατε ότι απο 1 Ιουλιου αλλλαξε ο ΦΠΑ και πλέον ναι μεν δεν εχει τελωνειο για αγορές απο ΕΕ αλλά χρεώνεσαι υποχρεωτικά τον ελληνικό ΦΠΑ 24% (που μονο η Ρουμανία εχει μεγαλύτερο στο 25%, αλλα εκεινοι φορολογούν τα κερδη με 1% μόνο για αρκετα μεγαλα ποσά). Εγω αγόραζα ορισμένα υλικά για την δουλειά μου απο Γερμανικό διαδικτυακό μαγαζι και πλήρωνα ΦΠΑ 19% ενώ πλέον αν αγοράσω θα χρεωθω τον ελληνικό 24%
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
ναι αλλά αυτή η χρέωση γίνεται αυτόματα , δεν χρειάζεται τελωνείο
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.858
ναι αλλά αυτή η χρέωση γίνεται αυτόματα , δεν χρειάζεται τελωνείο
Μα είπα ότι δεν έχει τελωνείο μεταξύ χωρών ΕΕ, δεν ξέρω όμως τι γίνεται αν κάποιοι επιμένουν να στελνουν σε Τρίτη χωρά με τον ΦΠΑ της χώρας τους. Μήπως τότε επεμβαίνει το τελωνείο;
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513


Υ.Γ.
επίσης κανά τέτοιο σενάριο ?

  • Ταχυδρομικά αντικείμενα καταγωγής χώρας εκτός ΕΕ, που εισάγονται στην Ελλάδα μέσω κράτους μέλους της ΕΕ, υπόκεινται σε τελωνειακό έλεγχο και εκτελωνισμό, εφόσον απαιτείται, εάν δεν έχουν υποστεί, αποδεδειγμένα, τέτοιο έλεγχο, σε άλλη χώρα της ΕΕ.
 

Μηνύματα
386
Reaction score
966
Αυτό γνωρίζω και εγω αλλα προσφατα αγόρασα κατι απο Ευρώπη και ειχε imports, στο ταχυδρομείο δε μου ειπαν πως τα πάντα περνάνε απο το τελωνείο τωρα :/
Δώσε λίγες λεπτομέρειες για το τί έγινε από ποια χώρα τι καί πώς
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.299
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top