Την Πρωτοχρονιά, δώρο μια φλογέρα στα παιδιά!

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Μια φλογέρα κοστίζει από 2 ευρώ (η πλαστική) μέχρι 70 ευρώ καλή ξύλινη!

Αν μάθουν φλογέρα αμέσως ξέρουν αμέσως και τη βασική δακτυλοθεσία για : Ζουρνά, Κλαρίνο, Σαξόφωνο και είναι θέμα μάσκας (γκριμάτσα!!!) προσώπου η εκμάθηση του καθενός!

Χρόνια πολλά και ευτυχές το Νέο Έτος 2021 με κάλαντα Πρωτοχρονιάς με το προσφάτως αποκτηθέν, μάρκας ammoon, φτηνό (168$) σαξόφωνο μου!

 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.333
Reaction score
79.271
κ.Στέφανε, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σπαστικό να τριγυρίζει πέρα δώθε το πιτσιρίκι και να φυσάει τη φλογέρα.
Το έκανα το λαθος, και το μετάνιωσα. Σύντομα της απαγορεύτηκε. Μετά της πήρα πιάνο.
 


stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Η τρομπέτα έχει mute (silencer) . Τα γλωττιδόφωνα ΌΧΙ γιατί ο ήχος βγαίνει απ' τις εκάστοτε οπές που είναι ανοικτές! Φλογέρα και κλαρίνο σ' ένα κλειστό δωμάτιο δεν δημιουργούν θόρυβο προς τα έξω! Το σαξόφωνο και ειδικά ο ζουρνάς κατά την εκμάθηση έχουν αντίστοιχα πολύ μπάσο και πολύ οξύ ήχο! Το ζουρνά τον έπαιζα μέχρι να μάθω έχοντας την καμπάνα και τη μισή καρέκλα μέσα στη ντουλάπα με τα μάλλινα ρούχα!!!!! Αφήστε τα παιδιά να παίξουν να ξεφύγουν απ' το κινητό τηλέφωνο και το tablet!!!
 



stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Ένας καλός λόγος για να μην πάω. :p
...είναι θέμα ακουσμάτων! Πάντως δεν μπορείς να κρίνεις αν δεν το ζήσεις!!! Καλή Πρωτοχρονιά χωρίς ζουρνά!!!
 

Μηνύματα
29.198
Reaction score
23.229
Έχεις πάει : Νάουσα, Βέροια, Κοζάνη , Σέρρες σε πανηγύρια????
ΕΧΩ ΠΑΕΙ, ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ...ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΛΚΙΝΑ ΣΤΟ ΠΟΖΑΡ..

ΛΥΡΕΣ ΠΟΝΤΙΑΚΕΣ, ΚΡΗΤΙΚΕΣ, ΝΗΣΙΩΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΑΚΙΑ Η ΣΑΝΤΟΥΡΙΑ

ΚΑΙ ΓΚΑΙΝΤΕΣ....

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΖΟΥΡΝΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΛΟΓΟ....
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.692
Reaction score
83.359
...είναι θέμα ακουσμάτων! Πάντως δεν μπορείς να κρίνεις αν δεν το ζήσεις!!! Καλή Πρωτοχρονιά χωρίς ζουρνά!!!
Γούστα είναι αυτά και φυσικά είναι όλα σεβαστά. :)

Προσωπικά, δεν μπορώ με τίποτα παραδοσιακές μουσικές με όλα τα συνοδευτικά (παγκοσμίως). Όχι μόνο δεν μου αρέσουν, με νευριάζουν.

Καλή χρονιά να έχεις, Στέφανε!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.799
Reaction score
77.316
κ.Στέφανε, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σπαστικό να τριγυρίζει πέρα δώθε το πιτσιρίκι και να φυσάει τη φλογέρα.
Το έκανα το λαθος, και το μετάνιωσα. Σύντομα της απαγορεύτηκε. Μετά της πήρα πιάνο.
:cry:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.556
Μηνύματα
2.864.295
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top