Την άκουσα... διαβολικά!

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
Πριν συνεχίσω, να ξεκαθαρίσω το εξής. Δεν έχω εμπειρία σε χαϊεντοκαταστάσεις, HiFi από τον παράδεισο ετσέτερα ετσέτερα. Έχω ακούσει 6-7 σπιτικά και καμια 10αριά αυτοκινητίσια. Εκεί έχω φτάσει. Γιατί αναζητώ ακόμα καλύτερο ήχο;

Μάλλον θα φταίει το γεγονός ότι έχω ασχοληθεί με την μουσική και απλά καταλαβαίνω αν κάτι ακούγεται σαν κιθάρα ή όχι. Με αυτό το σκεπτικό, λοιπόν, θα γράψω και τα παρακάτω. Δεν σκοπεύω να πω για μεσαιοχαμηλουψηλές, καλωδιορεύματα, τουιτερογουφέρια και αν αυτά τα διαόλια στην τελική παίζαν όπως έπρεπε ή όπως μου άρεσε.

Έτσι λοιπόν, καβάλησα το Ρεγκουνάμαξο, βάζω στο ΤζιΠιΕς (καθώς αν διαβάσω χάρτη θα πάω στην Τουρκία...) την διεύθυνση και ξεκινάω την διαδρομή μου.

Αφού πάρκαρα, βουτάω μια από τις δύο θήκες με σιντιά που κουβαλώ στο Ρεγκουνάμαξο και πάω να χτυπήσω το κουδούνι.

Ο μαστρο-Μιχάλης (ή αλλιώς diabolical) με υποδέχθηκε με χαρα παρ'όλο που του είχα πει ότι πάνω από τγία δεν παίρνει με τίποτα.

Μου φτιάχνει χαϊεντάδικη, γαλλική καφεδιά (μπλακ παρακαλω και βαριά οπως μ'αρέσει) και αφου κουτσομπολέψαμε το μισό AVSite (ναι δεν το περιμένατε... είμαι σίγουρος) περάσαμε στο ψητό...
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
Μόνο τα ηχεία ήταν ακάλυπτα. Όλα τ'αλλα είχαν σεμεδάκια απάνω τους :)143:). Τα ξεσκεπάζει και αρχίζω να παρατηρώ :
  • 2 Ηχεία (σωστό)
  • 2 Τελικούς (αν την βρίσκεις έτσι και όχι με ολοκληρωμένο, σωστό)
  • Προενισχυτή (εεε... αυτοί οι τελικοί μοναχοί δεν θα κάνανε δουλειά,ε;;;)
  • Ένα τετράγωνο ματζαφλάρι που για CD Player δεν το πέρναγες.
  • Κάτι άλλα ματζαφλάρια για το ρεύμα.
Ναι... Ωραία...

- "Μάστορα το CD που είναι;"
- "Το ποιο;"
- "Το CD καμάρι μου. Η πηγή σου. Που το έχεις κρύψει;"
- "Να'το" απάντησε ο, πάντα χαμογελαστός οικοδεσπότης μου, και με το χέρι του έδειχνε ενα κατηραμένο Macintosh (τον υπολογιστή εννοώ.. δεν έγραψα McIntosh).
- "Ρε, με κοροιδεύεις; Δεν έχεις CDPlayer;"
- "Αμεεεεε... Τσίμπα το Mac τώρα με Firewire και πάρτα στην μάπα να γουστάρεις".

Είμαι άνθρωπος-θύμα της τεχνολογίας και σε καμία περίπτωση δεν με έβρισκε αντίθετο το setup. Το αντίθετο μάλλιστα...

Το κινητό μπήκε στο αθόρυβο και άρχισα να του δίνω δισκάκια, το ένα μετά το άλλο. Δισκάκια που άκουγα στο αυτοκίνητό μου αλλά και στα άλλα συστήματα και, πάνω-κάτω, θυμόμουν τι μου άρεσε και τι όχι.
Αυτό ήταν το μόνο μέτρο συγκρισης που είχα άλλωστε. Μ'αρέσιε ή δεν μ'αρέσει αυτό που ακούω.

Ακούσαμε πολλά και διάφορα. Απο Μαρινέλα μέχρι Pink Floyd. Το CD της Focal μου έδωσε 3-4 tracks-δείγματα που ακούω και με αρέσουν. Προσπάθησα για αρχή να το συγκρίνω με το Ρεγκουνάμαξο. Λάθος, αλλά ήταν το πιο ζωντανό μέτρο σύγκρισης είπαμε.

Όταν ξεκίνησε το πρώτο track, o diabolical, δεν είχε παλουκωθεί παναθεμάτονε και μου ήταν μπροστά στο δεξί ηχείο. Κάτι δεν άκουγα καλά. Κάτι το stage δεν ερχότανε. Μέχρι που κουνήθηκε.

Από το πουθενά μία ολόκληρη μπάντα βρήκε την θέση της σε μία σκηνή με τον κόσμο από κάτω να χειροκροτάει. Όλοι τους σε συγκεκριμένες θέσεις, έτοιμοι να δώσουν μια παράσταση για μένα. Όλα ήταν τόσο τέλεια στο στρουμφοχωριό.
Να, το πιάνο.
Να, το σαξόφωνο.
Να, τα ντραμς.

Ρε συ καλό είναι τούτο... Θα το γλυτώσει το τγία;
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
Όχι ρε. Δεν θα γλυτώσεις το τγία.

Είσαι καλός αλλά κάπου θα σε πιάσω...

Βγάζω άλλο CD με δικές μου επιλογές, από κομμάτια που χρησιμοποιήηκαν κατα την διάρκεια ρύθμισης-στυσήματος ρεγκουνάμαξου.

Sample Track με ντραμς να χτυπάνω σε 7 διαφορετικές θέσεις από αριστερά προς τα δεξιά. "Εδώ είναι και τα 7..." σκέφτηκα. Track με φωνές. Amazing Grace από Destiny's Child (must κομμάτι με φωνές. ΒΡΕΙΤΕ ΤΟ!). Καθώς οι τραγουδίστριες ανοιγόκλειναν το στόμα τους, άκουγες τα χείλια να χτυπάνε...

"Βάλε το τελευταίο track" του είπα...

Μια σαξοφωνιά, από άλλο πλανήτη.

Έεεεεεεεεεεελιωσα...

Σταμάτησα να προσπαθώ να βγάλω άκρη απο σκηνές-χροιές και λοιπές ορολογίες και πλέον απολάμβανα την μουσική. Αυτό δεν είναι το νόημα άλλωστε. Έβαζα τα κομμάτια, το ένα μετά το άλλο χωρίς να μπορω να χορτάσω από τους ήχους που άκουγα. Εκείνη την στιγμή ένοιωθα πανέμορφα και η μουσική ήταν το όλο νόημα της ιστορίας. Περίπου ίδιο ενθουσιασμό είχα όταν άκουσα το Ρεγκουνάμαξο πρώτη φορά (καλά... περισσότερο αλλά είναι και δικό μου,ε;;; :138:).

Ο Διαβολικός όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη...
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Απάντηση: Την άκουσα... διαβολικά!

ωχ.... τον χάσαμε τον Λαμπρούκο.... μας....
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
"Άσε με ρε διάολε να αγιάσω"
"Σκάσε, θα ακούσεις άλλο πράμα τώρα"

Με τα γλυκόλογά του να παίρνουν την θέση του σαξόφωνου και το δίκανο ανα χείρας, άρχισε να βάζει κάτι χάι-ντεφινίσιον.

Κι εκεί ο κόσμος άλλαξε...

Ότι ήξερα το ξέχασα και νέα δεδομένα έκαναν την εμφάνισή τους. Η κιθάρα δεν ακουγόταν καθαρά. Όχι κύριε, δεν ακουγότα καθόλου καθαρά. Ο κιθαρίστας ήταν εκεί μέσα στο δωμάτιο, μαζί μας. Σε λίγο θα μου ζήταγε και τράκα ένα τσιγάρο.

"Κάτι δεν πάει καλά εδώ..."

Ήθελα να γελάσω αλλά δεν μπορούσα. Ήθελα να του πω να ανεβάσει την ένταση αλλά δεν έβρισκα λόγο. Ήθελα να τον ρίξω αναίσθητο να τα βουτήξω όλα και να φύγω αλλά δεν το έκανα. Είχα μείνει ακίνητος σε ένα καναπέ και απολάμβανα ένα απίστευτο δέσιμο ήχων, τόσο ρεαλιστικών που δεν είχε καμία επαφή με ότι άλλο είχα ακούσει (έστω και αυτό το λίγο) στην ζωή μου που μου προσέφεραν ένα ατελείωτο μουσικό οργασμό.

Η επόμενη κίνηση ήταν να του δηλώσω ότι θα επανέλθω με αποθήκη κάτι ολίγων Terra για να του κλέψω ότι έχει και δεν εχει :145:

Ακολούθησε ακρόαση στο Ρεγκουνάμαξο αλλά γι'αυτά θα σας πει ο Μάικ μάλλον.

Βαθμολογία, φυσικά, δεν θα βάλω. Το πράγμα για μένα ήταν πιο ξεκάθαρο και πιο απλό. Μου άρεσε αυτό που άκουγα, απολάμβανα αυτό που άκουγα, με διασκέδαζε αυτό που άκουγα. Γιατί τελικά, μόνο αυτό έχει σημασία.

Να ευχαριστήσω πάρα πάρα πάρα πολύ τον Μιχάλη για την φιλοξενία και του εύχομαι να είναι πάντα καλά και να απολαμβάνει την μουσική που του αρέσει στον μέγιστο βαθμό!
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Να υποθέσω ότι έκανε διαβολιες με το mac και τα 24/96?
Μη μου πείς,ότι σου έφυγαν.......τα σάλια:116:


Υ.Γ.Διάολε θα σε δαγκώσω!Πάρε να φέρω και τα xanadu,δεν τα χω ακούσει ποτέ με mcintosh(θα σε φέρω και bushmills...)
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
Να υποθέσω ότι έκανε διαβολιες με το mac και τα 24/96?
Μη μου πείς,ότι σου έφυγαν.......τα σάλια:116:
έκανε ο άτιμος ανάθεμάτονε... και μου έδωσε τα... αυτιά στο χέρι... :140:
 

Μηνύματα
211
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Την άκουσα... διαβολικά!

Μόνο τα ηχεία ήταν ακάλυπτα. Όλα τ'αλλα είχαν σεμεδάκια απάνω τους :)143:). Τα ξεσκεπάζει και αρχίζω να παρατηρώ :
  • 2 Ηχεία (σωστό)
  • 2 Τελικούς (αν την βρίσκεις έτσι και όχι με ολοκληρωμένο, σωστό)
  • Προενισχυτή (εεε... αυτοί οι τελικοί μοναχοί δεν θα κάνανε δουλειά,ε;;;)
  • Ένα τετράγωνο ματζαφλάρι που για CD Player δεν το πέρναγες.
  • Κάτι άλλα ματζαφλάρια για το ρεύμα.
;

Eμεις οι "μη γνωρίζοντες" δεν κάνει να μάθουμε περισσότερα :118:


Bart
 


Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
Re: Απάντηση: Re: Την άκουσα... διαβολικά!

Eμεις οι "μη γνωρίζοντες" δεν κάνει να μάθουμε περισσότερα :118:


Bart
Αν εννοεις μαρκες/μοντέλα, ατύχησες. Δεν ρώτησα και δεν πρόσεξα. Θα τα πει ο Diabolical όταν μπει φαντάζομαι. Άλλωστε για μένα μικρή σημασία είχε αν αυτό που άκουγα ήταν Sony ή McIntosh...
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Δηλαδή το γλίτωσα το τρ(γ)ία εε??? Φιοουυυυυυυ.... :142:

thanks ρε φιλαράκι να είσαι καλά να ακούμε τις μουσικάρες μας να γουστάρουμε...Αυτός είναι και ο σκοπός...Λίγο έτσι λίγο αλλιώς το θέμα είναι να ακούμε μουσική...Και τελικά ναι, ακούμε πολύ.


Πάντως παίδες το σοκ που έπαθα με το ρεγκουνάμαξο δεν περιγράφεται....Μου λεγε μου λεγε, σε κάποια φάση πάμε στο αμάξι.

Καταρχάς η κατασκευή στο πορτμπαγκάζ είναι απίστευτη, χαζεύεις να τη βλέπεις..Εκεί που μένεις άφωνος όμως, είναι όταν αρχίσει να παίζει.
Τι τονικότητα, τι staging, τι εντάσεις, τα είχε ΟΛΑ. Θες πολλά λεφτά και κόπο για να έχεις τέτοιο ήχο στο σπίτι!!!!!!:111:

Εγώ πάντως δεν θα μπορούσα να έχω κάτι τέτοιο γιατί θα ήμουν χάρος στο δρόμο, αφού με τέτοιο ήχο θα ξέφευγα συνέχεια....:116:

Πάντα τέτοια!!!
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Να υποθέσω ότι έκανε διαβολιες με το mac και τα 24/96?
Μη μου πείς,ότι σου έφυγαν.......τα σάλια:116:


Υ.Γ.Διάολε θα σε δαγκώσω!Πάρε να φέρω και τα xanadu,δεν τα χω ακούσει ποτέ με mcintosh(θα σε φέρω και bushmills...)
Όποτε θες ρε, δίπλα είμαστε...:126:

Τι HD και σαβούρες. Άμα δεν έχει πικάπ... μάπα θα παίζει. :137:

...
Είχα καβατζωμένο ένα αλλά δεν του το είπα...:116:
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Απάντηση: Re: Την άκουσα... διαβολικά!

Τι τονικότητα, τι staging, τι εντάσεις, τα είχε ΟΛΑ. Θες πολλά λεφτά και κόπο για να έχεις τέτοιο ήχο στο σπίτι!!!!!!:111:
Για αυτο εχε booming ολη η γειτονια χτες?:111:
Και καλα εσυ, ο αλλος ο μακρυμαλλης ο κουτσομπολης , δεν ηξερε να πεταξει μια πετρα στο παραθυρο μου? :133:
 


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.250
Reaction score
8.149
παιδια το συστημα του μιχαλη θελει μονο ενα πραγμα... χωρο! οταν τον φτιαξει και αυτον θα παραμιλαμε... audio technology drivers δεν εχει? τι περιμενεις?....
 

Μηνύματα
211
Reaction score
1
Απάντηση: Την άκουσα... διαβολικά!

Συνφορουμίτες αμάν ! Κρατικό μυστικό είναι η σύνθεση του συστήματος του diabolical ? :118:

Επιτέλους βρέθηκε ένα σύστημα να παίζει, απ΄ ότι έχω καταλάβει, «Αντικειμενικά» πολύ όμορφα και κρατάμε μυστική την σύνθεση του.

Κύριοι σας καταγγέλλω ως Μονοφαγάδες ! :604::604:

Φίλε diabolical θα εκτιμούσαμε μια παρουσίαση της σύνθεσης του συστήματος σου. :615:


Bart
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Την άκουσα... διαβολικά!

Τι αηδιες ειναι αυτες?
Εγω γνωριζω πως ανθρωποι με τεραστια εμπειρια πηγαν στον ιδιο
χωρο, ακουσαν, και εδωσαν...καρρε του ασσου.:111::142:
Τι να μας λεει τωρα ο Ρεγκουνας?:138:
 

Μηνύματα
211
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Την άκουσα... διαβολικά!

OFF Topic

Ακολούθησε ακρόαση στο Ρεγκουνάμαξο αλλά γι'αυτά θα σας πει ο Μάικ μάλλον.
Το Ρεγκουνάμαξο είναι ακόμα Ford Focus ή άλλαξε ?

Έχω καιρό να το δω να αναφέρεται στο Ford Club.


Bart

Sorry για το OFF Topic
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Re: Απάντηση: Την άκουσα... διαβολικά!

Τι αηδιες ειναι αυτες?
Εγω γνωριζω πως ανθρωποι με τεραστια εμπειρια πηγαν στον ιδιο
χωρο, ακουσαν, και εδωσαν...καρρε του ασσου.:111::142:
Τι να μας λεει τωρα ο Ρεγκουνας?:138:
Aι στο διάλα πρωινιάτικα! :116:
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Re: Απάντηση: Την άκουσα... διαβολικά!

Συνφορουμίτες αμάν ! Κρατικό μυστικό είναι η σύνθεση του συστήματος του diabolical ?

Επιτέλους βρέθηκε ένα σύστημα να παίζει, απ΄ ότι έχω καταλάβει, «Αντικειμενικά» πολύ όμορφα και κρατάμε μυστική την σύνθεση του.

Κύριοι σας καταγγέλλω ως Μονοφαγάδες !

Φίλε diabolical θα εκτιμούσαμε μια παρουσίαση της σύνθεσης του συστήματος σου.


Bart

Φίλε Bart το σύστημα αποτελείται από τα παρακάτω:

Transport: Mac Pro Μόνο!
Firewire Interface: Weiss Vesta
DAC: Weiss Medea
Ενισχυτές: Wavac MD-805m
Hχεία: Verity Sarastro
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.607
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top