Την έκανα πάλι.. (καιρό είχα). Για βοηθάτε τώρα....

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Άμα δεν έχεις τι να κάνεις στην καραντίνα, ασχολείσαι με σαχλαμάρες. Έτσι και εγώ, από βαρεμάρα και τάχα μου περιέργεια, κατέβασα μια έκδοση των Ubuntu, έφτιαξα ένα φλασακι και το φόρτωσα στο λάπτοπ που τρέχει (μάλλον έτρεχε...) windows 10 pro. Στην αρχή επέλεξα το Try Ubuntu που σου δίνει τη δυνατότητα να δοκιμάσεις το λειτουργικό από το φλασακι, χωρίς να γίνει εγκατάσταση. Αλλά κάποια στιγμή με έβαλε ο διάολος να πατήσω το Install Ubuntu, για να δω τα βήματα που πρέπει να κάνεις, αν αποφασίσεις να κάνεις παράλληλη εγκατάσταση. Προχώρησα λίγο και όταν έφτασα στο point of no return πάτησα quit Και back και παλι back κλπ. Επέλεξα επανεκκίνηση, αφαίρεσα το φλασακι και ο υπολογιστής μπουταρε κανονικότατα με τα Windows.
Την επόμενη μέρα, η βαρεμάρα με ώθησε να ξανακάνω το ίδιο. Αν και είμαι 99,99% σίγουρος πως δεν έκανα τίποτα διαφορετικό από την προηγούμενη, αν και είμαι 100% σίγουρος πως δεν ξεκίνησε ποτέ η διαδικασία εγκατάστασης των Ubuntu, όταν έκανα επανεκκίνηση χωρίς το φλασακι, πήρα σαν αποτέλεσμα μια μαύρη οθόνη με μια λευκή παύλα που αναβοσβήνει. Έκανα απανωτές επανεκκινησεις, πάτησα ό,τι πλήκτρο με F υπάρχει στο πληκτρολόγιο, αλλά τίποτα. Κάποια στιγμή ξαναδοκίμασα να φορτώσω τα Ubuntu για να δω τι βλέπουν στον σκληρό και προς μεγάλη μου έκπληξη, ενώ την πρώτη φορά που είχα δοκιμάσει έβλεπαν τον σκληρό με τα partitions του και τα Windows εγκατεστημένα, τώρα βλέπουν ολόκληρο τον σκληρό σαν ένα partition και κενό.....
Για πείτε αν μπορούμε να κάνουμε κάτι..
Το θέμα μου δεν είναι το λειτουργικό, τα βρίσκω τα windows και τα ξαναπερναω. Το θέμα μου είναι πως στον σκληρό αυτό υπήρχε ένα μεγάλο folder με αναμνηστικές φωτογραφίες, για τις οποίες δεν έχω back up.. Τις είχα back up σε έναν παλιό εξωτερικό wd, κάποια στιγμή σκέφτηκα να τον άλλαζα γιατί είναι κοντά 20 χρόνων, του τράβηξα ένα φορματ και του πέρασα μουσική και είχα σκοπό να να έπαιρνα έναν καινούριο μόλις άνοιγαν τα μαγαζιά για να κάνω το back up μου. Και μου έκατσε η κέντα.....
 

Μηνύματα
12.853
Reaction score
10.071
Λογικά μέσα είναι ακόμα. Μην κάνεις τίποτα στο δίσκο. Βγάλτον και βάλτον σε έναν άλλο υπολογιστή (σταθερό). Βάλε ένα πρόγραμμα ανάκτησης δεδομένων και ψάξτον.
Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το Active @ File Recovery 7.1 και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Yπάρχουν utilities για unpartition αλλά έχω καιρο να χρησιμοποιήσω κάποιο.
Ή θα τα τρέξεις από φλασακι ή βγάλε το δίσκο όπως λέει ο Πέτρος παραπάνω και σε άλλο μηχάνημα.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Λογικά μέσα είναι ακόμα. Μην κάνεις τίποτα στο δίσκο. Βγάλτον και βάλτον σε έναν άλλο υπολογιστή (σταθερό). Βάλε ένα πρόγραμμα ανάκτησης δεδομένων και ψάξτον.
Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το Active @ File Recovery 7.1 και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.
Και εγώ κάτι τέτοιο σκεφτόμουν, αλλά δεν υπάρχει σταθερός. Να πάρω ένα κουτάκι με usb adaptor λες και να δοκιμάσω στο λάπτοπ της κόρης;
 



Μηνύματα
12.853
Reaction score
10.071
Και εγώ κάτι τέτοιο σκεφτόμουν, αλλά δεν υπάρχει σταθερός. Να πάρω ένα κουτάκι με usb adaptor λες και να δοκιμάσω στο λάπτοπ της κόρης;
Πρώτα απ' όλα δες αν έχει θέση για άλλο δίσκο το laptop μέσα του. Αν όχι, τότε πάρε ένα USB τέτοιο που λες.
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Το ΑΟΜΕΙ που τυγχάνει να έχω στημένο, έχει ένα Partition Recovery tool πάντως...

View attachment 191772
Δηλαδή αν βρω κάποιο αντίστοιχο tool για Ubuntu και το εγκαταστήσω στο φλασακι και το τρέξω από εκεί, παίζει να κάνει δουλειά;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.912
Reaction score
41.170
Ναι, μισο λεπτό, να ειδοποιήσω τη μικρή να πάει πίσω στο μαιευτήριο!
Σιγά καλέ που έφερες την καταστροφή! Να, φτιάξε φωτό τότε και τώρα με το τώρα μόνο. Και ανέβαζε φωτό να βλέπουμε.

39b6576c55efe630127924e4b5306d7b.png
 



Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.567
Καλησπερα ,θα σου προτεινα ενα προγραμμα ανακτησης δεδομενων,οπως ειναι το file scravenger .Ακομη και απο δισκους που εχει γινει format βρισκει αρχεια.
 









Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.866.465
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top