Την γνώμη σας για ενισχυτάκι και ηχειάκια για το γραφείο.

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Ευχές για μια καλή, ήρεμη χρονιά, με υγεία.

Πρόσφατα πούλησα τα θρυλικά ηχεία Logitech Z5500 που ειχα μπόλικα χρονια για το γραφείο μου στο σπίτι και πήρα απ’τον Νάκα, τα ενεργά ηχεία/monitors Yamaha HS-05, και μία εξωτερική «κάρτα» ήχου, την Presonus Audiobox iOne, που συνδέεται με USB με τον υπολογιστή, και το αποτέλεσμα είναι πραγματικά εντυπωσιακό - αν και θα ομολογήσω, ότι είναι σπαστικό να χρειάζεται να χώνεις το χέρι σου πίσω από το κάθε ηχείο για να το ανοίξεις, κάθε φορά που ανάβεις τον υπολογιστή και το ίδιο οταν τον κλείνεις.

Όμως, επειδή είμαι «άρρωστος» απ’το γνωστό μικρόβιο, ψήνομαι για την αγορά ενός μικρού και σύγχρονου ολοκληρωμένου ενισχυτή, που θα συνδέεται με usb με τον υπολογιστή και θα έχει και ενσωματωμένο dac και την αγορά και δύο μικρών παθητικών ηχείων, των ATC SCM 7 (καινούργια ή μεταχείρο).

Ο ενισχυτής λέω να είναι ο Teac AI-101DA (παρόλο που δεν ξέρω που θα τον βρω...)
http://audio.teac.com/product/ai-101da/

Τον ξέρει κανείς αυτόν τον ενισχυτή ή έχετε να προτείνετε τίποτα παρόμοιο;

Και, τα ηχειάκια αυτά, κάνουν για ακροαση απο απόσταση ενός μέτρου, πάνω σε γραφείο με συνολικό μήκος 1,40 μέτρα;

Και, τέλος, πως θα σας φαινόταν αν, αντί για τον teac, έπαιρνα κάποιον μικρούλη, οικονομικό λαμπάτο με είσοδο USB και ενσωματωμένο DAC; (Δεν ξέρω αν υπάρχει και κάτι τέτοιο...)

Δεν είχα ποτέ λαμπάτο ενισχυτή και δεν θα με χάλαγε να δοκίμαζα έναν μ’αυτόν τον τρόπο.

Φχαριστώ και καληνύχτα και πολλές ευχές.

Μ.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Θα βαλεις τον teac να οδηγησει τα ATC? Mαλλον θα απογοητευθεις......
Τετοιου τυπου ενισχυτες,δηλαδη μικροι σε μεγεθος και με δυνατοτητα usb dac,δεν υπαρχουν πολλοι.O πιο γνωστος επωνυμος ειναι ο Denon PMA-60,αλλα νομιζω οτι ειναι καλυτερα να επιλεξεις τον συνδυασμο μικρου ενισχυτη (σε μεγεθος εννοω) με καποιο μικρο επισης usbdac. Σε καμια περιπτωση ομως δεν θα βρεις κατι μικρο σε μεγεθος και σχετικα προστιο να οδηγησει σωστα τα atc,οποτε πρεπει να κοιταξεις για καποιο λιγοτερο επιλεκτικο ηχειο.
 



Alex_Zapantis

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.070
Reaction score
3.369
Ευχές για μια καλή, ήρεμη χρονιά, με υγεία.

Πρόσφατα πούλησα τα θρυλικά ηχεία Logitech Z5500 που ειχα μπόλικα χρονια για το γραφείο μου στο σπίτι και πήρα απ’τον Νάκα, τα ενεργά ηχεία/monitors Yamaha HS-05, και μία εξωτερική «κάρτα» ήχου, την Presonus Audiobox iOne, που συνδέεται με USB με τον υπολογιστή, και το αποτέλεσμα είναι πραγματικά εντυπωσιακό - αν και θα ομολογήσω, ότι είναι σπαστικό να χρειάζεται να χώνεις το χέρι σου πίσω από το κάθε ηχείο για να το ανοίξεις, κάθε φορά που ανάβεις τον υπολογιστή και το ίδιο οταν τον κλείνεις.

Όμως, επειδή είμαι «άρρωστος» απ’το γνωστό μικρόβιο, ψήνομαι για την αγορά ενός μικρού και σύγχρονου ολοκληρωμένου ενισχυτή, που θα συνδέεται με usb με τον υπολογιστή και θα έχει και ενσωματωμένο dac και την αγορά και δύο μικρών παθητικών ηχείων, των ATC SCM 7 (καινούργια ή μεταχείρο).

Ο ενισχυτής λέω να είναι ο Teac AI-101DA (παρόλο που δεν ξέρω που θα τον βρω...)
http://audio.teac.com/product/ai-101da/

Τον ξέρει κανείς αυτόν τον ενισχυτή ή έχετε να προτείνετε τίποτα παρόμοιο;

Και, τα ηχειάκια αυτά, κάνουν για ακροαση απο απόσταση ενός μέτρου, πάνω σε γραφείο με συνολικό μήκος 1,40 μέτρα;

Και, τέλος, πως θα σας φαινόταν αν, αντί για τον teac, έπαιρνα κάποιον μικρούλη, οικονομικό λαμπάτο με είσοδο USB και ενσωματωμένο DAC; (Δεν ξέρω αν υπάρχει και κάτι τέτοιο...)

Δεν είχα ποτέ λαμπάτο ενισχυτή και δεν θα με χάλαγε να δοκίμαζα έναν μ’αυτόν τον τρόπο.

Φχαριστώ και καληνύχτα και πολλές ευχές.

Μ.
Προφανώς και τα ATC SCM 7 σωστά οδηγούμενα θα παίζουν πολύ καλύτερα από τα Yamaha HS5.

Για πες budget.



ΥΓ.
Πάρε ενεργά. :p
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Έχει κι ενεργά που δε χρειάζεται να τα κλείνεις ποτέ, πέφτουν σε νάρκη όταν κοιμάσαι, δε χαλάνε μη φοβάσαι, πρώτα συ θα πεθάνεις και μετά αυτά, πολύ μετά.

Σαμπ δε μας είπες ποιά θα πάρεις. Μη ξεχνιόμαστε...

Κοίτα λίγο στον καθρέφτη, και συνειδητοποίησε πως πήρες ενεργά ηχεία κλανιές 5" των 150€ και σου άρεσαν, ειπες;:

και το αποτέλεσμα είναι πραγματικά εντυπωσιακό
Φαντάσου τι θα ακούσεις με ένα ζευγάρι ενεργά με ψηφιακή είσοδο και με σαμπ, στα λεφτά που θες να δώσεις...:o

Φαντάσου. Εγκεφαλικό. Διπλό εγκεφαλικό, με πολλαπλές αιμορραγικές εστίες στα βασικά γάγγλια, αλλά μη φοβάσαι, είναι τυπική εικόνα, μαζί με εγκεφαλική ατροφία, δεν είναι τίποτα, της ηλικίας μας είναι αυτά, να τα συνηθίζουμε σιγά σιγά..:p

Άμα θες σου στέλνω 2 ζευγάρια ενεργά που έχω, για μια ψυχρολουσία, και μου τα επιστρέφεις (Άνταμ και no name) γιατί δεν έχουν ψηφιακή είσοδο. Αφού θα τα συνδέσεις με πισί, μη μπλέκεις με κάρτες και χαζά, να παίρνουν ψηφιακό σήμα να τελειώνεις.
Δε σου λέω για Wi-Fi ή άλλες συνδέσεις, να μη μπλεχτείς με το κινητό σου, είσαι και μιας α ηλικίας, μόνο ψηφιακή είσοδο να έχει, μια οπτική από το πισί να συνδέσεις να τελειώνει το θέμα, χωρίς την κάρτα την πρισόνους που πήρες.

Η πιο οικονομική λύση είναι αυτή. (Φυσικά και μόνο με σαμπ, όπως όλα...)

Η λίστα εδώ. Διάλεξε τζένελεκ αν μπορείς, για όλα τα λεφτά.8-)

ΥΓ. Προτείνω αυτό. Αλλά θα δυσκολέψει η σύνδεση σαμπ. Εξαιρετική επιλογή και το Άνταμ. AES EBU βγάζεις εύκολα από το πισί, μην αγχώνεσαι.
 
Last edited:

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ

απο-Συντονιστής
Μηνύματα
3.190
Reaction score
187
Παντως τα ΗS80M που εχω απο το 2007 δεν εχουν κλεισει ποτε. Εναι συνεχεια ανοιχτα και δεν μου εχουν δημιουργησει κανενα προβλημα. Αν αυτος ειναι ο μοναδικος λογος που θελεις να τα αλλαξεις μηπως να το ξανασκεφτεις?
 

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Kαλημέρα ποιο είναι το οικονομικό πλαίσιο που θες να κινηθείς;
Καλημέρα.

Όχι πάνω από 2Κ.
[DOUBLEPOST=1545979525][/DOUBLEPOST]
Κοίτα λίγο στον καθρέφτη, και συνειδητοποίησε πως πήρες ενεργά ηχεία κλανιές 5" των 150€ και σου άρεσαν, ειπες;:
Συγκριτικά με τα z5500, καπίσι;
Και τα yamaha έχουν 160 ευρω το ένα!

Σαμπ δε μας είπες ποιά θα πάρεις. Μη ξεχνιόμαστε...
Δε με ενδιαφέρουν τα μπάσα στο γραφείο.
 
Last edited:

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
ΥΓ. Προτείνω αυτό. Αλλά θα δυσκολέψει η σύνδεση σαμπ. Εξαιρετική επιλογή και το Άνταμ. AES EBU βγάζεις εύκολα από το πισί, μην αγχώνεσαι.
Ωραίο το Άνταμ, αλλά είναι πολύ φαρδύ.
Κοιτάω μεχρι 17-18 εκατοστά πλάτος.

Ρε φίλε, τώρα το είδα!
Το Άνταμ έχει 1.499 ευρώ το ένα!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Δε με ενδιαφέρουν τα μπάσα στο γραφείο.
Τέλεια.
Με 3 σαμπ θα είσαι οκ!
Ρε φίλε, τώρα το είδα!
Το Άνταμ έχει 1.499 ευρώ το ένα!
Ναι.
Και τα δικά σου 150 το ένα.
Ότι πληρώσεις παίρνεις.

ATC μαζί με φιούζιον πόσο βγαίνει;
 

A

AKARL

Guest
Κοιτάω μεχρι 17-18 εκατοστά πλάτος.
Πρόταση για τις συγκεκριμένες διαστάσεις:
https://www.thomann.de/gb/fluid_audio_f5.htm

Αλλά, αν γίνεται το πλάτος εκάστου ηχείου να φτάσει τα 25cm παίρνεις τα παρακάτω και κλειδώνει το θρεντ:
https://www.thomann.de/gb/fluid_audio_fx8.htm

Οι αναφερόμενες τιμές αφορούν σε ζέβγος η ηχείων... :o ;) :D
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Ο συγκεκριμμένος έχει και τύλιγμα για 4Ω, απ' όσο ξέρω όμως τα ATC ωμικά είναι πολύ ομαλά σαν φορτία, η πολύ χαμηλή τους ευαισθησία και η μεγάλη πρόσληψη ισχύος είναι που τα καθιστά wattοβόρα. Αν όμως κάποιος ακούει κοντά και σε μικρό χώρο τότε δεν είναι απαγορευτικά και τα σχετικά ολιγόβατα ενισχυτικά.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ο συγκεκριμμένος έχει και τύλιγμα για 4Ω, απ' όσο ξέρω όμως τα ATC ωμικά είναι πολύ ομαλά σαν φορτία, η πολύ χαμηλή τους ευαισθησία και η μεγάλη πρόσληψη ισχύος είναι που τα καθιστά wattοβόρα. Αν όμως κάποιος ακούει κοντά και σε μικρό χώρο τότε δεν είναι απαγορευτικά και τα σχετικά ολιγόβατα ενισχυτικά.
Τα μικρά ATC είναι κάτω από 83 db στην ευαισθησία τους και με τα τεράστια πηνία φωνής που έχουν τα μεγάφωνα τους, δεν <<κουνιούνται>> με τίποτα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ο ενισχυτής λέω να είναι ο Teac AI-101DA (παρόλο που δεν ξέρω που θα τον βρω...)
http://audio.teac.com/product/ai-101da/

Τον ξέρει κανείς αυτόν τον ενισχυτή ή έχετε να προτείνετε τίποτα παρόμοιο;
Ο ενισχυτής αυτός είναι 12 watts στα 8 Ωμ, με παραμόρφωση 1%.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Είναι εντελώς ακατάλληλος για ATC. Κράουν και πάλι Κράουν..
Κι αν σε κόβει και λίγο, φιούζιον. Το έγραψα ήδη..
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Τέλεια.
Με 3 σαμπ θα είσαι οκ!

Ναι.
Και τα δικά σου 150 το ένα.
Ότι πληρώσεις παίρνεις.

ATC μαζί με φιούζιον πόσο βγαίνει;
Ό,τι πληρώνεις παίρνεις λοιπόν; Που έγκειται η χαώδης διαφορά στην τιμή; Στις ψηφιακές ευκολίες; Στους ενισχυτές; Στα μεγάφωνα; Στο R&D; Στο όνομα;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Ό,τι πληρώνεις παίρνεις λοιπόν; Που έγκειται η χαώδης διαφορά στην τιμή; Στις ψηφιακές ευκολίες; Στους ενισχυτές; Στα μεγάφωνα; Στο R&D; Στο όνομα;
Να σου απαντήσω.
1) στα μεγάφωνα. 7" που αντέχει ενισχυτή 300 βατ. Ρίμπον που φοριέται σε μεγάλα μοντέλα, με τρομερό άουτπουτ.
2) στους ενισχυτές. Νέας γενιάς ice φοράει..
3) στο Ντακ και στο ενσωματωμένο DSP, με φίλτρα για διόρθωση απόκρισης, με κρος πολύ υψηλής τάξης, κλπ
4) στις καμπίνες. Στιβαρότητα, σοβαρότητα.
5) στα προενισχυτικά στάδια.
6) στα 120 ντεσιμπέλ μαξ εσπιέλ
7) στο δυναμικό εύρος που μπορεί να βγάλει
8), 9), ...20), καταντάει βαρετό. Δες τα σπεκς, μιλάνε..

Για αυτά που προσφέρει, είναι τζάμπα.

Φυσικά και το άλλο τζάμπα είναι, με 150€ δουλεύει κιόλας, τι θες...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top