Την πάτησα;

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.657
Το απόγευμα σήμερα μου συνέβη το εξής:
Πήγαινα με τη μοτοσυκλέτα μου στην οδό Βασ. Όλγας Θεσ/νίκης και είδα 2 τσογλάνια ο ένας εκ των οποίων προσπαθούσε να μπερδέψει έναν τυφλό, βάζοντας το πόδι του μπροστά στο μπαστούνι και ο τυφλός προσπαθούσε να βρει το δρόμο του.
Τα τσογλάνια γελούσαν και μόλις είδα το περιστατικό, τσαντίστηκα τόσο πολύ, που δυστυχώς βγήκα εκτός ελέγχου.
Κατέβηκα και τράβηξα μια μπουνιά μέσα στα μούτρα του και τον πήραν τα "ζουμιά".
Τον στόλισα με κάποιες κουβέντες που δεν πρέπει να πω διότι ντρέπομαι και τις είπα σε έντονο και δυναμικό ύφος και με αρκετά ντεσιμπέλ.
Θέατρο γίναμε.
Μαζεύτηκαν κάποιοι εκεί και ο παθών μου πήρε τον αριθμό της πινακίδας για να μου κάνει μήνυση.
Ο τυφλός εξαφανίστηκε. Πάνω στη σύγχυση έφυγε.
Τώρα θα μου υποβάλει μια μήνυση και θα μου ζητήσει τα άντερά του, λέει.

Τι να κάνω; Να ανησυχώ; Θα σαπίσω στη φυλακή; Να φύγω σε άλλη χώρα να σωθώ;
Κανένας δικηγόρος;
 


Μηνύματα
91
Reaction score
0
Καλα τον εκανες κατα τη γνωμη μου. Και το πιο πιθανο ειναι ο τυφλος να εχει καποια σχεση με τη Σχολη Τυφλων στη Βασ. Ολγας, οποτε σε περιπτωση μηνυσης ισως τον βρεις μεσω της Σχολης.
 

Μηνύματα
3.263
Reaction score
8
Tην αλήθεια να πείς, αν πάει ποτέ σε δικαστήριο το θέμα.

Βέβαια επειδή έπεσες σε καθικάκια, αν δεν υπήρχαν άλλοι μάρτυρες
μπροστά, πες και εσύ ότι σου κατέβει και καλό θα ήταν να προσπαθήσεις να βρείς το τυφλό που παρενοχλούσαν τα καθίκια.:141:

Αυτός θα πρέπει να πάει στην αστυνομία για μήνυση και μετά σε ιατροδικαστή, αλλά μάλλον δε θα κάνει τίποτα, γιατί την έχει λερωμένη τη φωλιά του.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.657
Απάντηση: Την πάτησα;

Σίγουρα ήταν από τη σχολή τυφλών εκεί κοντά.
Έχω την εντύπωση όμως ότι ο τυφλός δεν κατάλαβε τι έγινε.
Δεν είδε τίποτα ο άνθρωπος.
Μάλλον αισθάνθηκε ότι δεν έχει πλέον εμπόδιο μπροστά του και έφυγε.


Ρε το κολόπαιδο. Αν πάμε στο δικαστήριο θα του ξανασπάσω τα μούτρα.
 

Μηνύματα
919
Reaction score
1
Δεν ειμαι δικηγορος αλλα οπως το βλεπω δεν ειναι και ιδιαιτερα τραγικα τα πραγματα αλλα ουτε και ευκολα.

Αν θες να ξεμπλεξεις γρηγορα πιστευω οτι μια καλη αρχη ειναι να βρεις τα στοιχεια αυτου που χτυπησες, αν δεν τα εχεις (προφανως αν σου κανει και μηνυση θα τα μαθεις), και αναλογα το ποσο μικρος ηταν να πας σπιτι του και να βρεις τον ιδιο και τους γονεις του ισως, αναλογα και την οικογενειακη του κατασταση να το συζητησεις μαζι τους και να ζητησεις, λυπαμαι που το λεω..."συγγνωμη".
Αν μπορουσες να βρεις και τον ιδιο τον τυφλο και να ειναι μαζι θα ηταν καλυτερα.

Αν τελικα η πορεια που θα ακολουθησει η υποθεση βλεπει προς δικαστηρια μερια, το καλυτερο που θα ειχες να κανεις, μαζι με τον δικηγορο θα ηταν να αποτανθεις και σε καποιον συλλογο τυφλων της περιοχης, η και αμεσα ισως μπας και βρεθει και ο ιδιος.

Οσον αφορα το οτι ο τυφλος την εκανε, μηπως παιζει και να ηταν στημενο? (Λεω τωρα, δεν ξερω). :122:

Εμ προς Θεου. Δεν λεω οτι δεν του εκανες καλα, αλλα εν βρασμω ψυχης μπλεκεις χωρις να το καταλαβεις.
 

VG

Μηνύματα
5.157
Reaction score
0
Το πιο βασικο ειναι να μην σου ερθει κανα αυτοφωρο...γιατι ειναι η μοναδικη επωδυνη συνεπεια,στο δικαστηριο που θα γινει το 3008...βλεπουμε
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.657
Απάντηση: Την πάτησα;

Πάντως συγνώμη δεν θα του ζητήσω. Ας ζητήσει αυτός από τον τυφλό άνθρωπο.
Μόνο που το σκέφτομαι θέλω να τον ξαναχτυπήσω.
Απόψε λέω να κοιμηθώ στη φάτνη!
 





Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
μπορείς να πάς στην αστυνομία να δηλώσεις οτι σου κλέψανε την μηχανή το πρωί και οτι τώρα το δήλωσες.

Μετά απο 3-4 μέρες θα βάλεις εναν φίλο σου ή γνωστό να δηλώσει οτι βρήκε μια παρατημένη μηχανή κάπου σε κάποιο σημείο της πολης. Η αστυνομία θα σου την παραδωσει και ετσι αν σου ερθει μήνυση θα εχεις το ελαφρυντικό οτι ο κλέφτης της μηχανής (αγνωστος) επετέθει στο καθίκι... και ετσι εσύ είσαι εκτός κατηγορίας!!!!
 

Μηνύματα
919
Reaction score
1
Εμμ...Γιαννη μαλλον λιγο δυσκολο αυτο.
Αφου τον εχουν δει ποιος ειναι, τα στοιχεια του τα εχουν η θα τα βρουν.
Ο μονος που θα βολευε να τον ειχε δει δυστυχως δεν μπορουσε.
Κανενα αλλο μαρτυρα δεν ειχες τριγυρω Μιχαλη?
 


Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Εγώ λέω να μην το σκέφτεσαι καν.Ότι είναι να γίνει θα γίνει.Την συνείδησή σου πάντως την έχεις καθαρή.Τώρα θα μου πεις,δεν μπορείς να το παίζεις τιμωρός σε κάθε τέτοια φάση που σου τυχαίνει στο δρόμο αλλά τι να κάνεις?Τώρα όσο αφορά τη μήνυση,άσε πρώτα να σε ειδοποιήσουν και τότε βλέπεις τι θα κάνεις.Το καλύτερο μάλλον είναι να τα πεις όπως έγιναν τα πράγματα
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Την πάτησα;

Το πιο πιθανό είναι να μην κάνει τίποτα. Αλλά αν κάνει, θα περιγράψεις το γεγονός και θα πεις πως όταν έκανες την παρατήρηση, κινήθηκαν εναντίον σου και φοβήθηκες.

Καλά του έκανες του περιοδόπανου. :613:
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Την πάτησα;

επειδη κανω κατι μαθηματα σε τυφλα ατομα, τους μαθαινω υπολογιστες σε επιδοτουμενα σεμιναρια απο την ΕΟΚ, ξερω πολυ καλα τον προεδρο της πανελληνιας ενωσης τυφλων και μολις αφησα τον προεδρο του συλλογου τυφλων Πατρας, που τυγχανει και δικηγορος, σπιτι του - ειχαμε βγει για φαγητο. Αν τελικα σου κανει μηνυση η προκυψει καποιο αλλο προβλημα επικοινωνησε προσωπικα μαζι μου.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.565
Ανθρωπος που κανει πλακα με ενα τυφλο δεν θα κανει τιποτα απο ολα αυτα (αστυνομιες κλπ).Απλα θα ψαξει να βρει που μενεις για να σου προκαλεσει ζημια στη μηχανη σου ή σε οποιο αλλα περιουσιακο στοιχειο εχεις εξω στο δρομο.
Αυτο να το φοβασαι πολυ.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.657
Απάντηση: Την πάτησα;

Λοιπόν παλικάρια καλημέρα.
Μέχρι στιγμής δεν έγινε τίποτα. Κοιμήθηκα σαν πουλάκι. (στρουθοκάμηλος)
Αν ο αληταράς κάνει κάτι θα τον πάρει και θα τον σηκώσει.
Ο καθένας τις ευθύνες του.
Πιστεύω ότι δεν θα πάει στην αστυνομία να υποβάλει μήνυση. Όλο και κάποιον θα συμβουλευτεί, δεν μπορεί.
Τους γονείς του, κάποιον δικηγόρο μάλλον κ.λ.π.
Δεν θα του πουν ότι αυτό που έκανε είναι πιο βαρύ από την μπουνιά που του έριξα εγώ;
Αν πάμε στα δικαστήρια εγώ θα αναλάβω την ευθύνη για την μπουνιά στα μούτρα του και αυτός για την απαίσια πράξη του σε έναν τυφλό.
Θα δούμε. Λέτε να έχουμε επεισόδια;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.119
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top