Τι Γνωμη Εχετε Για Τα Bose ?

Μηνύματα
433
Reaction score
0
ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΒΟSE Acoustimass 10 Speaker System. Στην έκθεση επαιζαν αρκετά δυνατά για το μεγεθος τους αλλά λόγω φασαρίας δεν άκουγα αν παραμόρφωναν.Στα χρήματα αυτά τι άλλο προτείνεται (1000-1200€) thanks θα τα πουμε στο συγκριτικό.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Φίλε mazax επειδή έχω ζήσει τα ηχεία αυτά για κανα χρόνο μπορώ να σου πω τα εξής:

1. Μιλάμε για μια εταιρεία με μεγάλη παράδοση στο χώρο.
2. Στα χρήματα αυτά νομίζω ότι είναι μακράν από τα ποιοτικότερα set που μπορείς να πάρεις.
3. Τα ηχεία έχουν αρκεά υψηλή ευαισθησία οπότε από στάθμες μην τα φοβάσαι.
4. Δεν συζητάμε για εργονομία μιας και πρακτικά είναι αόρατα.
5. Μεγάλο προσόν για το home theater το γεγονός ότι είναι δίπολα.
6. Το μόνο που ενδεχομένως να χρειαστεί να κάνεις είναι να αλλάξεις τα ήδη υπάρχοντα καλώδια που θα βρεις στην συσκευασία.
- Μειονέκτημα η μεταπωλητική αξία μιας και ο κόσμος δεν τα πολυυπολογίζει (τόσο μικρά που είναι - στο μάτι...!) και σχεδόν όλοι προτιμούν να πάρουν ένα φθηνό ηχείο βάσης.

Γενικώς εμένα μου άρεσαν και σε αυτά τα χρήματα τα προτείνω.
 

Μηνύματα
430
Reaction score
4
Φίλε mazax επειδή έχω ζήσει τα ηχεία αυτά για κανα χρόνο μπορώ να σου πω τα εξής:

1. Μιλάμε για μια εταιρεία με μεγάλη παράδοση στο χώρο.
2. Στα χρήματα αυτά νομίζω ότι είναι μακράν από τα ποιοτικότερα set που μπορείς να πάρεις.
3. Τα ηχεία έχουν αρκεά υψηλή ευαισθησία οπότε από στάθμες μην τα φοβάσαι.
4. Δεν συζητάμε για εργονομία μιας και πρακτικά είναι αόρατα.
5. Μεγάλο προσόν για το home theater το γεγονός ότι είναι δίπολα.
6. Το μόνο που ενδεχομένως να χρειαστεί να κάνεις είναι να αλλάξεις τα ήδη υπάρχοντα καλώδια που θα βρεις στην συσκευασία.
- Μειονέκτημα η μεταπωλητική αξία μιας και ο κόσμος δεν τα πολυυπολογίζει (τόσο μικρά που είναι - στο μάτι...!) και σχεδόν όλοι προτιμούν να πάρουν ένα φθηνό ηχείο βάσης.

Γενικώς εμένα μου άρεσαν και σε αυτά τα χρήματα τα προτείνω.
Εγκρίνω και επαυξάνω τα λεγόμενα του Νίκου.

Η πρώτη μου εμπειρία με τα BOSE ήταν το 1988 όντας φοιτητής ακόμα, με το σετ acoustimass 5 τις εποχής εκείνης. Εξωτερικά οι "δορυφόροι" δεν έχουν αλλάξει, αλλά εσωτερικά αναβαθμίζονται ριζικά κάθε 2 χρόνια. Να φανταστείς ότι από τότε είχαν καλωδιώσεις εσωτερικά από την Kimber cable!
Φαντάσου μουσική που άκουγα με ενισχυτή Sansui και κασσετόφωνο Teac που τότε ήταν Hi-Fi.

Το χάζι το έκανα όταν "πουλούσα μούρη" στους φίλους με το ανεξάρτητο-ενεργό-ενισχυτή subwoofer. Ποιός κατασκεύαζε τότε ενεργά sub; Mόλις
είχαν ξεκινήσει να μπαίνουν σε αυτοκίνητα της Αμερικής!

Μη σκεφτείς δεύτερη στιγμή για την αγορά τους γιατί το πρώτο και βασικό που
κοιτάμε-ακούμε στα σετ ηχείων είναι το ταίριασμα και σε αυτό είναι κορυφαία.

Μειονέκτηματα είναι ο ελαφρά περιορισμένος "όγκος" της μουσικής αλλά μόνο σε απαιτητικές ακροάσεις. Kαι το ότι είναι λίγο "σκληρά" λόγο Αμερικανικής προέλευσης αλλά το περιορίζεις αυτό, επιλέγοντας έναν όσο το δυνατό πιό μουσικό ενισχυτή π.χ. marantz.

Για μένα η καλύτερη αγορά. Λίγο προσοχή και σε αυτά που είπε ο Νίκος και θα τα πας πολύ καλά.
 

Μηνύματα
483
Reaction score
0
Η Βose είναι μια εταιρεία που ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ επενδύει στη διαφήμιση και όχι στην έρευνα. Στα χρήματα αυτά μπορείς αν αγοράσεις καλό ήχο από πολλούς κατασκευαστές. Σκέψου λοιπόν τι σ ενδιαφέρει περισσότερο. Ναλές στους φίλους σου πως αγόρασες Bose ή να αγοράσεις κάτι αξιόλογο.
Τί να πώ...είναι κρίμα να πληρώσεις τόσα χρήματα για να αγοράσεις δορυφόρους ενός δρόμου με χάρτινο full range!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.839
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top