Τι άλλο; Σύνθεση desktop!!

gid

Μηνύματα
7.404
Reaction score
8.639

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.463
Reaction score
30.664
Βασικά εαν δεν ειναι κανεις gamer ή δουλεύει πολυ βαριες εφαρμογες, γιατι να δώσει κανεις 1400 για ενα πισι. Περαν του οτι, προφανώς, τα διαθέτει.
 

Μηνύματα
1.816
Reaction score
339
χχμμ...:)

1) Ψυχολογικά και μόνο ( και έχοντας ως αρχικό στόχο να είμαι όσο πιο future proof γίνεται, δεν μου πάει να αγοράσω επεξεργαστή περασμένης γενιάς....ψυχαναγκαστικό μεν, ισχύει δε)
2) Οι δίσκοι που έβαλα για OS + προγράμματα είναι gen4! Προφανώς μιλάς για τον δεύτερο που είναι για τα αρχεία, έτσι?
3-4) Συμφωνώ για corsair (τέτοιο έχω στο παρόν pc) , αλλά θεωρώ ότι αυτά που έβαλα είναι ισάξια. Το δε συγκεκριμένο platinum είναι στο ίδιο επίπεδο τιμής με τα υπόλοιπα gold. Τώρα τα 700-800 watt είναι overkill. Και τα 550w με αρκετή καβάτζα προς τα πάνω είναι...
5) Τα λεφτά της κάρτας πραγματικά με "καίνε" ....έχουν ξεφύγει εντελώς οι τιμές, σε σημείο που ψήνομαι να περιμένω μέχρι να ισιώσουν...

Ε και στο τέλος, πραγματικά τα έκανες ωπα με τον ιντελ...:D θέλει στήσιμο όλα από την αρχή....
Η ιστορία με την κάρτα συνδέεται με την αγορά 2Κ οθόνης, συνδεδεμένης με Display Port. Άρα, θέλουμε αντίστοιχες συνδέσεις και να βγάζει αντίστοιχη ανάλυση, και ίσως μελλοντικά να μπορεί να υποστηρίξει κανά παιχνίδι
Το "ακριβό setup" το είχα ξεκαθαρίσει και παλαιότερα, σόρρυ που δεν το ανέφερα πιο πρίν.
Το τωρινό πισί είναι δέκα χρόνων και όπως τότε, έτσι και τώρα προτιμώ να φτιάξω ένα δυνατό/ακριβό μηχάνημα που θα κρατήσει, παρά κάθε 1-2 χρόνια να αναγκάζομαι σε upgrades και αλλαγές/προσθήκες.
 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.404
Reaction score
8.639
Το τωρινό πισί είναι δέκα χρόνων και όπως τότε, έτσι και τώρα προτιμώ να φτιάξω ένα δυνατό/ακριβό μηχάνημα που θα κρατήσει, παρά κάθε 1-2 χρόνια να αναγκάζομαι σε upgrades και αλλαγές/προσθήκες.
Φίλε μου σόρυ αλλά, βλέποντας τη νοοτροπία με την οποία παίρνεις τις (εντελώς μαξιμαλιστικές) αποφάσεις σου για κάθε κομμάτι, σε 3 χρόνια, 4 το πολύ-πολύ, πάλι νέο πισί θα ψάχνεσαι να αγοράσεις...

Σε κάθε περίιπτωση, καλές αγορές, και να το χαρείς το τούμπανο!
Βασικά εαν δεν ειναι κανεις gamer ή δουλεύει πολυ βαριες εφαρμογες, γιατι να δώσει κανεις 1400 για ενα πισι. Περαν του οτι, προφανώς, τα διαθέτει.
Συμφωνώ αλλά, επειδή έχουν δει πολλά "άκρα" τα μάτια μου σε τούτο το φόρουμ, σχολίασα μόνο το πιο κραυγαλέο σκέλος.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.816
Reaction score
339
Αν θες , βάλε μια υπενθύμιση σε 3-4 χρόνια και ρώτα με αν πήρα καινούργιο...Το βάζουμε και στοίχημα αν θες...:)
Τα περί νοοτροπίας και αποφάσεων τα αφήνω ασχολίαστα....δε με ξέρεις, δε σε ξέρω...:)
Τέλος, θα συμφωνήσω μαζί σου για τα "κραυγαλέο" σε ότι αφορά την τιμή της GPU....το σχολίασα ήδη πρώτος, και εξήγησα τι και πως.
Από κει και πέρα, αν σε χαλάει/διαφωνείς με το να εκφράζω/γράφω/ρωτάω για κάτι που με ενδιαφέρει, σου ζητάω συγγνώμη, αλλά έτσι δουλεύουν τα φόρουμ (φόρα).

btw, έχουμε κανέναν Αθήνα , να ασχολείται με σύνθεση υπολογιστών? Και εννοώ, εκτός από το hardware, ρυθμίσεις bios, cloning disks κτλ κτλ...
Ευχαριστώ :)
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.463
Reaction score
30.664
Να διευκρινισω οτι δεν θελω να αφηνω καμια προσωπικη μομφη σε τετοια ζητηματα. Η διατυπωση του ερωτηματος με οδηγησε να εννοήσω μια ορθολογικη ιεραρχηση των αναγκών. Ισως, με αυτα που διαβαζω, θα ταιριαζε καλυτερα το ερωτημα, ποιο ειναι το καλυτερο πισι που μπορω να στησω με 1.400 ευρω, ασχετως χρησης.
 

gid

Μηνύματα
7.404
Reaction score
8.639
Από κει και πέρα, αν σε χαλάει/διαφωνείς με το να εκφράζω/γράφω/ρωτάω για κάτι που με ενδιαφέρει, σου ζητάω συγγνώμη, αλλά έτσι δουλεύουν τα φόρουμ (φόρα).
Καθόλου δε με χαλάει, τι σου έδωσε αυτή την ιδέα; Το ότι διαφωνώ δε σημαίνει πως με χαλάει κιόλας, αυτό έλειπε... Ο καθένας κάνει κουμάντο στο πορτοφόλι του.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.639
χχμμ...:)

1) Ψυχολογικά και μόνο ( και έχοντας ως αρχικό στόχο να είμαι όσο πιο future proof γίνεται, δεν μου πάει να αγοράσω επεξεργαστή περασμένης γενιάς....ψυχαναγκαστικό μεν, ισχύει δε)
2) Οι δίσκοι που έβαλα για OS + προγράμματα είναι gen4! Προφανώς μιλάς για τον δεύτερο που είναι για τα αρχεία, έτσι?
3-4) Συμφωνώ για corsair (τέτοιο έχω στο παρόν pc) , αλλά θεωρώ ότι αυτά που έβαλα είναι ισάξια. Το δε συγκεκριμένο platinum είναι στο ίδιο επίπεδο τιμής με τα υπόλοιπα gold. Τώρα τα 700-800 watt είναι overkill. Και τα 550w με αρκετή καβάτζα προς τα πάνω είναι...
5) Τα λεφτά της κάρτας πραγματικά με "καίνε" ....έχουν ξεφύγει εντελώς οι τιμές, σε σημείο που ψήνομαι να περιμένω μέχρι να ισιώσουν...

Ε και στο τέλος, πραγματικά τα έκανες ωπα με τον ιντελ...:D θέλει στήσιμο όλα από την αρχή....
Η ιστορία με την κάρτα συνδέεται με την αγορά 2Κ οθόνης, συνδεδεμένης με Display Port. Άρα, θέλουμε αντίστοιχες συνδέσεις και να βγάζει αντίστοιχη ανάλυση, και ίσως μελλοντικά να μπορεί να υποστηρίξει κανά παιχνίδι
Το "ακριβό setup" το είχα ξεκαθαρίσει και παλαιότερα, σόρρυ που δεν το ανέφερα πιο πρίν.
Το τωρινό πισί είναι δέκα χρόνων και όπως τότε, έτσι και τώρα προτιμώ να φτιάξω ένα δυνατό/ακριβό μηχάνημα που θα κρατήσει, παρά κάθε 1-2 χρόνια να αναγκάζομαι σε upgrades και αλλαγές/προσθήκες.
1) Νίκο ο 3900x ειναι 80-85% γρηγορότερος απο τον 5600x , και εφόσον δεν παιζεις παιχνίδια το καλύτερο single threaded perfomance του 2ου πρακτικά δεν έχει κανένα νόημα για σένα.
2) Μιλάω συνολικά, τα lanes που έχεις θα καταναλωθουν είτε βάλεις gen 3 είτε gen4, βάλε gen 4 συνεπώς για να τελειώνεις.
3-4) 550w βάζαμε προ 10ετίας στα πισια! Σοβαρά τώρα, απο το τροφοδοτικό ξεκινάει ενα μηχάνημα, χρήματα θα κόψεις απο αλλού, και όχι δεν είναι καθόλου ισαξιο ενα be quite με ενα corsair ακόμα και αν συγκρίνεις platinum με gold.
5) Δεν θα ισιώσουν , για καλή κάρτα θα πρέπει να δώσεις 1Κ , για μέτρια προς καλή 6-7 κατοστάρικα και για μέτρια 4-5 κατοστάρικα τουλάχιστον για μέχρι του χρόνου το φθινόπωρο. Μας πήδηξανε τα PS5 και τα XBOX ...

Μια χαρά 2Κ βγάζει ο 8700 για youtube, fb gaming και ρέστα, με 7-8 κατοστάρικα φτιάχνεις μηχανηματάρα και αργότερα χώνεις φράγκα για κάρτα γραφικών AN και εφόσον θες να ασχοληθείς με gaming ή κανα madvr.

Μην πετάς τα λεφτά σου στην παρουσα φάση.
 


gid

Μηνύματα
7.404
Reaction score
8.639
Έγραψα προ εβδομαδων πως το πισί μου με δύο δίσκους και "βασική" κάρτα γραφικών καίει κάτω από 100 βατ, μετρημένα.

Έγραψε πρόσφατα φίλος που πουλάει πολύ βαρύ μηχάνημα με Xeon, 4 δίσκους και δυνατή κάρτα γραφικών πως το έχει μετρήσει να καίει ως 120 βατ

Και καθόμαστε και συζητάμε τώρα αν φτάνουν τα 550 βατ τροφοδοτικό..............................

Βεβαίως και πρέπει να προσέχουμε τι τροφοδοτικό βάζουμε, αλλά την ΠΟΙΟΤΗΤΑ, όχι τις κατοσταριές τα βατ, χωριανοί.....
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.639
200-250w μπορεί να τραβήξει για πλάκα μια cpu σε κατάσταση χαμηλομεσαιου οβερκλοκινγκ. 200 -300w κορυφές ζητάνε οι nvidia κι εσείς θέλετε 550αρη τροφοδοτικό? Μηδενικό δηλαδή χεντρουμ, να παίζουν ανεμιστήρες και ρίσκο στο ενδεχόμενο πίεσης.

Πάω πάσο παιδιά , 300αρη να πάτε να πάρετε όχι 500αρη !

Για 3070, 6800 και άνω nvidia και amd που ζητούν από 700w και πάνω δεν ξέρουν ... Το κανουν για να πουλήσουν τροφοδοτικα !
 
Last edited:

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.463
Reaction score
30.664
Εαν δεν ειναι κανεις gamer και 300 βατ φτανει. Για συστημα με επεξεργαστη τυπικων 65w tdp, και καρτα γραφικων ειτε ενσωματωμενη ειτε αρκουμενη στα 75w τροφοδοσιας της pci εννοω.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
Γιατί σπάτε τα συκώτια σας, ειδικά για εφαρμογές γραφιστών, όταν υπάρχει το Mac Mini M1.
Ακόμα και το βασικό μοντέλο με τα 8GB RAM σκοτώνει. Όχι μόνο σε ταχύτητα αλλά και σε κατανάλωση.
Και όταν έρθει η ώρα για αλλαγή πάει στο σαλόνι για HTPC με PLEX, music server, Roon Core, whatever. ;)
Μικρό, όμορφο, dead silent, energy efficient και ταχύτατο.
 
  • Like
Reactions: vet

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.403
Reaction score
74.689
Και όταν έρθει η ώρα για αλλαγή πάει στο σαλόνι για HTPC με PLEX, music server, Roon Core, whatever.
Βγάνουν HD formats ήχου και 23.976 τώρα;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
Βγάνουν HD formats ήχου και 23.976 τώρα;
Τα ίδια λέγαμε και στο παρελθόν σε άλλο θρέντ για το Apple TV αν δεν κάνω λάθος και ανέβασα πατσάκι που τα ξεκλειδώνει όλα. Βαριέμαι να ψάχνω τώρα. Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην το κάνει και ένα Mac Mini.
Για όλα υπάρχουν τρόποι. Μέχρι και το νέο remote του Apple TV μπορεί να πάρει το Mac Mini όπως και κάθε Mac.
Εχθές έβαλα στο iMac μου του 2011 (που officially η υποστήριξη σταμάτησε το 2017 - μόνο κάτι securities που και που), το νέο iMovie (video editing software) που από το Store μου έλεγε ξέχασε το. Η πλάκα εδώ είναι ότι δεν το κατέβασα από κάποιο άλλο site αλλά από το ίδιο το Apple Store. Και ήταν και πολύ απλή διαδικασία. Συγκεκριμένες εντολές στο Terminal και λίγη έρευνα στον Γούγλι.
 
Last edited:


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.869
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top