Τι είδαμε, τι θα δούμε

Μηνύματα
2.524
Reaction score
7.337

Ψυχολογικό θριλεράκι απ'τα καλά... 7.0 στο σκορ αλλά σίγουρα είναι για παραπάνω. Περίμενα κάτι πιο πεζό αλλά η υπόθεση είναι πολύ καλά δουλεμένη και σε κρατάει μέχρι τέλους. Επάξια είσοδος στα καλιτσουνοτσάρτς ταινιών.

Aspiring fashion designer Eloise is mysteriously able to enter the 1960s, where she encounters dazzling wannabe singer Sandie. But the glamour is not as it seems, and the dreams of the past crack and splinter into something darker.

 
Last edited:



Μηνύματα
2.524
Reaction score
7.337
IMDB: 7,3
Kalitsouni: 5,3



...ο "Ματωμένος Δεσμός" μοιάζει με διασκευή pulp μυθιστορήματος. Ένα δραματικό θρίλερ που δεν φοβάται τον βρόμικο ρεαλισμό και εντυπωσιάζει με το δυναμισμό του. Η Αμερική του "βαθέως Νότου" περιγράφεται σαν ένα σύγχρονο Φαρ Ουέστ χωρίς νόμους, αξίες και απαγορεύσεις, με το πρωταγωνιστικό ζευγάρι, δυο αθώες με λερωμένα χέρια, να προσπαθεί να σταθεί όρθιο πάνω σε κινούμενη άμμο. Όσο όμως οι λοξοί χαρακτήρες του φιλμ σε κερδίζουν με τον αυτοκαταστροφικό ρομαντισμό τους, άλλο τόσο η πλοκή η οποία τους υποστηρίζει εξελίσσεται απολύτως μονοδιάστατα, αγκυλωμένη από μοδάτες ευκολίες. Το μαύρο χιούμορ κατά στιγμές λειτουργεί, όχι όμως και οι "υπερβατικές" αφηγηματικές πινελιές ή το κλείσιμο του ματιού στα άκαμπτα σχήματα του είδους, τα οποία κατευθύνουν αυτό το νεονουάρ σε έναν απόλυτα ασφαλή διάδρομο προσγείωσης.
 
Last edited:

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Road house 2024

7/10

Καιρο ειχα να διασκεδασω και να περασω ομορφα ετσι με ταινια..
αν κ ενταξει, αρκετα υπερβολικη αλλα οκ, ταινια ειναι, τι περιμεναμε;’

Ασε που ημουν ετοιμος να κοιμηθω κ δε κουνησα βλεφαρο!

@xfader highly recommended!!
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Στο disney+ είδα το shogun, πέντε επεισόδια.
Ωραίο!;)
Το μή ωραίο είναι, ότι δεν ξέρω πόσα επεισόδια θα ακολουθήσουν.:(
 


Μηνύματα
797
Reaction score
854
Damsel... Ωραίο παραμυθάκι!!! Βλέπεται ευχάριστα!

View attachment 324805
Εκπληκτική εικόνα, έπεσαν πολλά λεφτά! Σε σημείο να αναρωτιέσαι πόσα βγάζει η πλατφόρμα για να χώνει αρκετες δεκάδες εκ σε έργα που δε θα εχουν box office
Στο disney+ είδα το shogun, πέντε επεισόδια.
Ωραίο!;)
Το μή ωραίο είναι, ότι δεν ξέρω πόσα επεισόδια θα ακολουθήσουν.:(
Αν δεν κάνω λάθος, 10 και τέρμα
 

jag

Μηνύματα
9.161
Reaction score
27.399
Μικρού μπάτζετ και καστ, δυνατότερο από ότι περίμενα.
Έχει επιρροές από παλιές ταινίες, ίσως και video games.
Soundtrack :thumbsdown:
Βαρέθηκα να επαναλαμβάνω ότι μπορούσε και καλύτερα :spiteful:
6+
Αυτοί οι λίγοι εύχομαι να μην απογοητευτούν.
 

Μηνύματα
14.556
Reaction score
1.467

Η επιθεωρητής Κολέτ Κάνινχαμ εργάζεται με αφοσίωση στην αστυνομία του Λίβερπουλ, μέχρι τη στιγμή που δέχεται μια απροσδόκητη κλήση από Δουβλίνο. Η φωνή στην άλλη άκρη της γραμμής την ενημερώνει πως πρέπει να μεταβεί στην πόλη για να αναγνωρίσει ένα πτώμα. Όταν η Κολέτ συνειδητοποιεί πως πρόκειται για την εξαφανισμένη εδώ και 20 χρόνια κόρη της, αποφασίζει να μείνει στην Ιρλανδία για να διαλευκάνει τα αίτια πίσω από το θάνατο της, χωρίς να είναι προετοιμασμένη για αυτό που θα ανακαλύψει.

Ωραία ιρλανδέζικη αστυνομική σειρά.
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
3 body problem, μια επιλογή όταν δεν έχεις άλλες επιλογές
 

jag

Μηνύματα
9.161
Reaction score
27.399
Ζόρικη εν μέρη, ευτυχώς δε δείχνει πολλές λεπτομέρειες από τα εγκλήματα.

Προτείνεται σε όσους θα ήθελαν να γίνουν ντετέκτιβ :)
και σε true crime and mystery fans.
 


Μηνύματα
2.524
Reaction score
7.337

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.464
One love - bob marley
5.5 / 10

View attachment 325933
Συμφωνουμε οτι διαφωνουμε σε αυτο ;) 8.5/10 μου αρεσε εδειχνε το ποσο βαθεια(εως φανατικος)θρησκευομενος ηταν ο Marley και αυτο εμενα με βοηθησε πολυ στο να καταλαβω πολλα για τον τροπο ζωης του,τα τραγουδια του.
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Συμφωνουμε οτι διαφωνουμε σε αυτο ;) 8.5/10 μου αρεσε εδειχνε το ποσο βαθεια(εως φανατικος)θρησκευομενος ηταν ο Marley και αυτο εμενα με βοηθησε πολυ στο να καταλαβω πολλα για τον τροπο ζωης του,τα τραγουδια του.
Να ψαχτούμε λίγο με την θρησκεία του μου άρεσε και εμένα.Φουλ μπάφο και κουτσούβελα απο άλλες γυναικες.Μια χαρά μέσα..... ;);););):p:p:p:p:po_Oo_Oo_O
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.304
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top