Τι είναι αυτό το pvr ready επιτέλους;

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Ρε παιδιά γνωρίζει κανείς αν χρειάζεται να έχει ο δέκτης δυνατότητα
pvr για να κάνει εγγραφή από τα ψηφιακά κανάλια της digea; Έχω μπερδευτεί πάρα πολύ.

Ας βοηθήσει κάποιος :139:
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: Τι είναι αυτό το pvr ready επιτέλους;

εννοείται ... εαν δεν εχει pvr (personal video recorder) θα πρέπει να κάνεις εγγραφή σε εξωτερική συσκευή πχ. dvd-rw.

Βεβαια το PVR στους περισσότερους υποδηλώνει ότι εχει USB θύρα και μέσω αυτης συνδέεις USB memory stick ή εξωτερικό σκληρό δίσκο. Γραφεις τις ταινίες εκεί και κατόπιν μπορείς να τα δείς στην ίδια συσκευή ή στο PC.
Yπάρχει βεβαια η δυνατότητα σε μερικές συσκευές να συνδέσεις εσωτερικό σκληρό δίσκο.
 

Μηνύματα
3.738
Reaction score
2.876
Απάντηση: Τι είναι αυτό το pvr ready επιτέλους;

Στην αρχή τα λένε ready (πχ hdready)
Μόλις ένα μήνα α'την αγορά τους και έχοντας δώσει μια περιουσία , βγάζουν τα full (πχ fullhd), στη μισή τιμή...
Αργότερα triple,quad και πάει λέγοντας...
 

Μηνύματα
18.952
Reaction score
13.317
Απάντηση: Τι είναι αυτό το pvr ready επιτέλους;

Στην αρχή τα λένε ready (πχ hdready)
Μόλις ένα μήνα α'την αγορά τους και έχοντας δώσει μια περιουσία , βγάζουν τα full (πχ fullhd), στη μισή τιμή...
Αργότερα triple,quad και πάει λέγοντας...
Κάτι μπέρδεψες τώρα εσύ! :107: Με τα PVR έγινε ακριβώς το ανάποδο, πριν μερικά χρόνια κυκλοφορούσαν μόνο πολύ ακριβοί δορυφορικοί δέκτες με δυνατότητες PVR (εσωτερικοί σκληροί, ίσως διπλό tuner). Τα τελευταία χρόνια κυκλοφορούν οι PVR ready (με θύρα USB όπως λέει κι ο Πάνος) που είναι πολύ φθηνότεροι κατά μέσο όρο (έως και πολύ φτηνοί), άρα πιο προσιτοί!
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Απάντηση: Τι είναι αυτό το pvr ready επιτέλους;

εννοείται ... εαν δεν εχει pvr (personal video recorder) θα πρέπει να κάνεις εγγραφή σε εξωτερική συσκευή πχ. dvd-rw.

Βεβαια το PVR στους περισσότερους υποδηλώνει ότι εχει USB θύρα και μέσω αυτης συνδέεις USB memory stick ή εξωτερικό σκληρό δίσκο. Γραφεις τις ταινίες εκεί και κατόπιν μπορείς να τα δείς στην ίδια συσκευή ή στο PC.
Yπάρχει βεβαια η δυνατότητα σε μερικές συσκευές να συνδέσεις εσωτερικό σκληρό δίσκο.
εγώ πήρα αυτόν
http://fastnetradio.gr/store/product.php?productid=16712&cat=378&page=1
αλλά δεν κάνει εγγραφή ενώ λέει "Δυνατότητα εγγραφής τηλεοπτικών προγραμμάτων σε σκληρό
δίσκο ή σε memory stick μέσο θύρας USB 2.0" γι αυτό κι έχω μπερδευτεί :140:
 

Μηνύματα
18.952
Reaction score
13.317
Απάντηση: Τι είναι αυτό το pvr ready επιτέλους;

εγώ πήρα αυτόν
http://fastnetradio.gr/store/product.php?productid=16712&cat=378&page=1
αλλά δεν κάνει εγγραφή ενώ λέει "Δυνατότητα εγγραφής τηλεοπτικών προγραμμάτων σε σκληρό
δίσκο ή σε memory stick μέσο θύρας USB 2.0" γι αυτό κι έχω μπερδευτεί :140:
Εδώ τίθεται ένα άλλο ζήτημα, ή τα χαρακτηριστικά που αναφέρονται είναι εσφαλμένα (κατά λάθος ή όχι), είτε η εταιρεία που παράγει τον δέκτη "υπόσχεται" χαρακτηριστικά που θα ενεργοποιηθούν (ένας θεός ξέρει πότε) με κάποια μελλοντική αναβάθμιση του firmware. Τρέχα γύρευε δηλαδή να βρεις το δίκιο σου...
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Απάντηση: Τι είναι αυτό το pvr ready επιτέλους;

Εδώ τίθεται ένα άλλο ζήτημα, ή τα χαρακτηριστικά που αναφέρονται είναι εσφαλμένα (κατά λάθος ή όχι), είτε η εταιρεία που παράγει τον δέκτη "υπόσχεται" χαρακτηριστικά που θα ενεργοποιηθούν (ένας θεός ξέρει πότε) με κάποια μελλοντική αναβάθμιση του firmware. Τρέχα γύρευε δηλαδή να βρεις το δίκιο σου...
Κατάλαβα... Εσύ ξέρεις μήπως κάποιον δέκτη που να είναι hd και να μπορεί να κάνει και εγγραφή αποδεδειγμένα; :126:
 

Μηνύματα
18.952
Reaction score
13.317
Απάντηση: Τι είναι αυτό το pvr ready επιτέλους;

Δεν μπορώ να σου προτείνω τίποτα για το οποίο να είμαι 100% σίγουρος, μιας και η ψηφιακή εποχή δεν έχει φτάσει ακόμα στην περιοχή μου, και την βλέπω να καθυστερεί κι άλλο! :116::125:
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: Τι είναι αυτό το pvr ready επιτέλους;

σε 2 εβδομάδες υπάρχει ενα μεγάλο συκριτικό τεστ που το διοργανώνει το AVSite. Κάνε υπομονή και ελα να δείς απο κοντά πάρα πολλούς δέκτες με πάρα πολλές δυνατότητες...

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=78409

Το μόνο που χρειάζεται είναι να δηλώσεις συμμετοχή...
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Απάντηση: Τι είναι αυτό το pvr ready επιτέλους;

φιλοι δηλαδη με το pvr , μπορω οντως να γραφω τηλεοπτικα προγραμματα σε εναν εξωτερικο usb δισκο. Κανονικα και οταν ειναι κλειστη η τηλεοραση ?
Σκεφτομαι να επενδυσω σε μια τετοια τιβι αλλα δεν ξερω αν το pvr οντως κανει αυτα που υποσχεται.
 



TGD

Μηνύματα
6.986
Reaction score
7.077
Εγώ το έχω κάνει και με τους δύο δέκτες μου (έναν Edision και έναν Crystal Audio).
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.463
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top