Τι ηχεία να κοιτάξω;

Μηνύματα
93
Reaction score
82
Καλησπέρα σε όλους τους συνφορουμήτες!

Θα ήθελα πολύ να ακούσω προτάσεις για επιλογή ηχείου μιας και μετά την αποχώρηση του τελευταίου μου (b&w 801s3) είμαι σε αναζήτηση νέου έρωτα και πολύ έχω προβληματιστεί...

Το B&W, παρ’ όλη την εξαιρετική του έκταση, πιστότητα, ανάλυση, κτλ, που δεν αμφισβητούνται, δεν κατάφερε να με κερδίσει, μάλλον περίμενα κάτι διαφορετικό...

Για να δώσω ολη την πληροφορία, παίζω με εναν marantz integrated pm8000 και την βοήθεια ενώς dac της metrum acoustics το amethyst, ενώ τα ακούσματα μου είναι μόνο ψηφιακά (roon-tidal) και είναι τα πάντα, απο dupstep μέχρι ρεμπέτικο και απο κλασικη μέχρι power metal. Ο χώρος μου είναι περί τα 20 τετραγωνίκα (ίσως λίγο παραπάνω) και μου αρέσουν γενικά οι εντάσεις.
Το budget είναι απο 1000€ εώς 1600€ (αν κάτι με ενθουσιάσει πολύ).

Ευχαριστώ πολύ όλους προκαταβολικά!!
 



Μηνύματα
93
Reaction score
82
Ο ενισχυτής σου κυρίως έφταιγε που ευγενικά θα τον έλεγα ψόφιο ή ψοφίμι για αυτά τα ηχεία.
Ο ενισχυτής σου κυρίως έφταιγε που ευγενικά θα τον έλεγα ψόφιο ή ψοφίμι για αυτά τα ηχεία.
Στο πρόγραμμα ήταν απ τη πρώτη στιγμή η αναβάθμιση ενισχυτή, πράγμα που δεν έγινε ποτέ, γιατί το ηχείο δε μου ταίριαξε. Προφανώς με εναν μεγαλύτερο ενισχυτή θα άνοιγε καλύτερα, όμως αυτο ήταν κάτι που δεν με ενδιέφερε να μάθω.
 


TGD

Μηνύματα
7.132
Reaction score
7.172
Κοίτα, το είχε γνωστός και μια χαρά άνοιγε, αλλά έπαιζε με Adcom 555 στην αρχή και μετά με Aragon 4004...

Ξέρω τι θα σου πουν -και μάλλον έχουν δίκιο. Άσε στην άκρη τον Marantz και πάρε ενεργά!
 

P

PMC

Guest
Καλησπέρα σε όλους τους συνφορουμήτες!

Θα ήθελα πολύ να ακούσω προτάσεις για επιλογή ηχείου μιας και μετά την αποχώρηση του τελευταίου μου (b&w 801s3) είμαι σε αναζήτηση νέου έρωτα και πολύ έχω προβληματιστεί...

Το B&W, παρ’ όλη την εξαιρετική του έκταση, πιστότητα, ανάλυση, κτλ, που δεν αμφισβητούνται, δεν κατάφερε να με κερδίσει, μάλλον περίμενα κάτι διαφορετικό...

Για να δώσω ολη την πληροφορία, παίζω με εναν marantz integrated pm8000 και την βοήθεια ενώς dac της metrum acoustics το amethyst, ενώ τα ακούσματα μου είναι μόνο ψηφιακά (roon-tidal) και είναι τα πάντα, απο dupstep μέχρι ρεμπέτικο και απο κλασικη μέχρι power metal. Ο χώρος μου είναι περί τα 20 τετραγωνίκα (ίσως λίγο παραπάνω) και μου αρέσουν γενικά οι εντάσεις.
Το budget είναι απο 1000€ εώς 1600€ (αν κάτι με ενθουσιάσει πολύ).

Ευχαριστώ πολύ όλους προκαταβολικά!!

Εγώ στεναχωρήθηκα από αυτό που διάβασα......κρίμα.
 

Μηνύματα
93
Reaction score
82
Σου δημιουργεί μια σκηνή που όλα εχουν ίσο μερίδιο, δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την λέξη φλατ, γιατί είναι λίγη για ένα τόσο αναλυτικο ηχείο και ενώ αυτό ήταν εξαιρετικό σαν αποτέλεσμα για φωνή, κλασσική κιθάρα, πιάνο, βιολί κλπ, την ίδια στιγμή στην ηλεκτρική κιθάρα το αποτέλεσμα το ένιωθα άψυχο για τα δικά μου γούστα.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Είναι λογικό να πιστέψει κάποιος ότι αυτό που περιγράφεις είναι έλλειψη δυναμικών και για αυτό ευθύνεται η ενίσχυση. Ότι έγινε, έγινε. Πάμε παρακάτω...
 

Μηνύματα
93
Reaction score
82
Το να συζητήσουμε κι άλλο για το γιατί έδωσα τα ηχεία και αν έπρεπε ή οχι, ή αν έπρεπε να ξοδέψω άλλα 1000€ σε ενισχυτές και σύνοδα που δεν ήθελα, σε εμένα δεν θα προσφέρει κάτι και σίγουρα ούτε και σε εσάς...Το θέμα έχει τίτλο τι ηχεία να κοιτάξω, αν θέλετε να βοηθήσετε σε αυτό, τότε η βοήθεια σας είναι καλοδεχούμενη...
 

Μηνύματα
763
Reaction score
962
Φιλε μου ειναι δεδομενο οτι δεν θα σου αρεσαν τα ηχεια με αυτον τον ενισχυτη γιατι πολυ απλα ΠΟΤΕ δεν ακουσες τα ηχεια σου.Πραγματικα!Εγω τοτε τα 802Ν με Bryston 4BSST που ειχα που ειναι κλασεις ανωτερος απτον δικο σου και τα ηχεια ακουγονταν τελειως ΑΔΕΙΑ.Οταν εβαλα πολυ μεγαλυτερο ενισχυτη το αποτελεσμα ηταν πραγματικα σαν να επαιζαν αλλα ηχεια.Δυστυχως αν και παλια τα ηχεια σου κατα πολλους απλα καλυτερα ηχεια της B&W ομως δεν καταφερες να τα ακουσεις ποτε!Ακουγες αλλο πραγμα απο αυτο που ειχες.
 

P

PMC

Guest
Το να συζητήσουμε κι άλλο για το γιατί έδωσα τα ηχεία και αν έπρεπε ή οχι, ή αν έπρεπε να ξοδέψω άλλα 1000€ σε ενισχυτές και σύνοδα που δεν ήθελα, σε εμένα δεν θα προσφέρει κάτι και σίγουρα ούτε και σε εσάς...Το θέμα έχει τίτλο τι ηχεία να κοιτάξω, αν θέλετε να βοηθήσετε σε αυτό, τότε η βοήθεια σας είναι καλοδεχούμενη...

Είναι πολύ δύσκολο να σου προτείνει κάτι κάποιος όταν δεν έχεις μείνει ικανοποιημένος από το 801......
Οτιδήποτε θα βρεις στα χρήματα που ψάχνεις δεν νομίζω ότι θα κερδίσεις σε ήχο ...
Κανονικά έτσι όπως περιγράφεις το θέμα σου εγώ θα πρότεινα να ακούσεις κανένα μαγκνεπαν......
 


I

iason

Guest
Το να συζητήσουμε κι άλλο για το γιατί έδωσα τα ηχεία και αν έπρεπε ή οχι, ή αν έπρεπε να ξοδέψω άλλα 1000€ σε ενισχυτές και σύνοδα που δεν ήθελα, σε εμένα δεν θα προσφέρει κάτι και σίγουρα ούτε και σε εσάς...Το θέμα έχει τίτλο τι ηχεία να κοιτάξω, αν θέλετε να βοηθήσετε σε αυτό, τότε η βοήθεια σας είναι καλοδεχούμενη...
Πολύ σωστά τα λες, ότι έγινε έγινε προσπάθησε από δω και πέρα να μην κάνεις μεγάλα (λάθη)......
Δηλαδή θες καινούργια ηχεία αλλά ουσιαστικά δεν έχεις ενισχυτή!!;;;;
Επιλογή πρώτη εάν υπάρχει χρήμα διαλέγεις ένα ωραίο σεταπ ενισχυτή ηχείων αφού πρώτα καθαρίσεις το μπάτζετ.....και σύμφωνα με τις ανάγκες του χώρου σού.
Επιλογή δεύτερη εάν από χρήματα είσαι στριμοκολα τότε θα πέσεις στα χέρια αυτών με τα ενεργά, μονόδρομος Δυστυχώς. :(
Ότι και αποφασίσεις Καλή συνέχεια σου εύχομαι.:unsure:
 

P

PMC

Guest
Είναι πολύ δύσκολο να σου προτείνει κάτι κάποιος όταν δεν έχεις μείνει ικανοποιημένος από το 801......
Οτιδήποτε θα βρεις στα χρήματα που ψάχνεις δεν νομίζω ότι θα κερδίσεις σε ήχο ...
Κανονικά έτσι όπως περιγράφεις το θέμα σου εγώ θα πρότεινα να ακούσεις κανένα μαγκνεπαν......

Άκυρη η πρόταση .......δεν κάνει ο ενισχυτης σου.
 

Μηνύματα
13.637
Reaction score
6.601
Λαθος ενισχυτης και λιγα τετραγωνικα για τετοιο ηχειο (γιατι υποθετω οτι ο χωρος δεν ειναι "φροντισμενος" ηχητικα). Κριμα γιατι αυτο το ηχειο εχει διαχρονικη συλλεκτικη αξια.
Για αυτα τα τετραγωνικα,αυτον τον ενισχυτη και αυτα τα ακουσματα (αντιφατικα οσο δεν παει,αλλα πολλοι ειμαστε ετσι......),εγω θα κοιτουσα για καποιο Klipsch δαπεδου,στο χρηματικο οριο που εχεις θεσει.
 

TGD

Μηνύματα
7.132
Reaction score
7.172
Για να ξεκινήσει η κουβέντα και για τα ενεργά, αν κάθεσε κοντά στο ηχείο, μια λύση μέσα στον προϋπολογισμό είναι:
Adam TV7 + T10S
Ένα 200άρι κάθε δορυφόρος συν 450 το υποβαθύφωνο.
Αλλά το DAC σου δεν έχει μεταβλητή έξοδο, σε πειράζει όλος ο χειρισμός να γίνεται από το roon;
 

Μηνύματα
93
Reaction score
82
Για να ξεκινήσει η κουβέντα και για τα ενεργά, αν κάθεσε κοντά στο ηχείο, μια λύση μέσα στον προϋπολογισμό είναι:
Adam TV7 + T10S
Ένα 200άρι κάθε δορυφόρος συν 450 το υποβαθύφωνο.
Αλλά το DAC σου δεν έχει μεταβλητή έξοδο, σε πειράζει όλος ο χειρισμός να γίνεται από το roon;
Λαθος ενισχυτης και λιγα τετραγωνικα για τετοιο ηχειο (γιατι υποθετω οτι ο χωρος δεν ειναι "φροντισμενος" ηχητικα). Κριμα γιατι αυτο το ηχειο εχει διαχρονικη συλλεκτικη αξια.
Για αυτα τα τετραγωνικα,αυτον τον ενισχυτη και αυτα τα ακουσματα (αντιφατικα οσο δεν παει,αλλα πολλοι ειμαστε ετσι......),εγω θα κοιτουσα για καποιο Klipsch δαπεδου,στο χρηματικο οριο που εχεις θεσει.
Έχουν ναι, αλλά έχουν και 50kg βάρος το καθένα και μεγάλο όγκο για 20τμ γραφείο, που δε βοηθάει, τέλος η οικονομική πρόταση που μου έγινε κάλυψε πλήρως την διαχρονικότητα και την συλλεκτικότητα τους...Η πρώτη μου σκέψη είναι τα klipsch γιατί όντως τα ακούσματα είναι πάρα πολύ αντιφατικά μεταξύ τους
Για να ξεκινήσει η κουβέντα και για τα ενεργά, αν κάθεσε κοντά στο ηχείο, μια λύση μέσα στον προϋπολογισμό είναι:
Adam TV7 + T10S
Ένα 200άρι κάθε δορυφόρος συν 450 το υποβαθύφωνο.
Αλλά το DAC σου δεν έχει μεταβλητή έξοδο, σε πειράζει όλος ο χειρισμός να γίνεται από το roon;
Οχι δεν με πειράζει, (χρησιμοποιώ σαν control το κινητό οπότε όλα καλά) η θέση ακρόασης συνήθως είναι στα 3-3.5 μέτρα απο τα ηχεία
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top