Τι θα γινει με την εγκληματικοτητα?

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Δεν ειμαι υπερμαχος του "αστυνομικου κρατους", αλλα εχω την αισθηση οτι εχουμε φτασει στο αλλο ακρο...

Στο νοσοκομείο ΚΑΤ νοσηλεύεται νεαρή κοπέλα, την οποία πυροβόλησαν και τραυμάτισαν δύο άγνωστοι στις 11.20 το πρωί της Παρασκευής στην οδό Κυζίκου 2, στη Νέα Φιλαδέλφεια, προσπαθώντας να την ληστέψουν.

Οι δράστες προσπάθησαν να αρπάξουν την τσάντα της κοπέλας, η οποία λίγο νωρίτερα είχε κάνει ανάληψη 7.000 ευρώ από τράπεζα.

Εκείνη όμως αντιστάθηκε, γι' αυτό και ένας από τους ληστές, που επέβαιναν σε μοτοσικλέτα, την πυροβόλησε. Στη συνέχεια οι δύο ληστές τής άρπαξαν την τσάντα και εξαφανίστηκαν.

Απο το in.gr
Φαινεται οτι οι αστυνομικοι ειναι πολυ απασχολημενοι με το να το παιζουν "εξουσια" μεσα στα ασφαλη γραφειακια τους...
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.779
Και μια άλλη 18χρονη τη βιάσανε τρείς μαζί και την εγκαταλείψανε, αφού πήρανε και το αυτοκίνητο του φίλου της.

Όταν λέμε ότι η εγκληματικότητα αυξήθηκε πάρα πολύ εξ΄αιτίας των αλλοδαπών μερικοί αντιδρούν.
Δεν μας έφταναν τα δικά μας λουλούδια ημεδαπής προέλευσης, έχουμε και τους αλλοδαπούς που δυστυχώς έχουν πληθύνει επικίνδυνα.
Η τηλεόραση παρότρυνε χθές να μην κινούνται τα ζευγαράκια σε απομονωμένες περιοχές για να βγάλουν τα μάτια τους, διότι είναι επικίνδυνα πλέον το βράδυ.
Έτσι απλά.
 

Μηνύματα
14.595
Reaction score
1.506
Μελίδης Μιχάλης said:
Και μια άλλη 18χρονη τη βιάσανε τρείς μαζί και την εγκαταλείψανε, αφού πήρανε και το αυτοκίνητο του φίλου της.

Όταν λέμε ότι η εγκληματικότητα αυξήθηκε πάρα πολύ εξ΄αιτίας των αλλοδαπών μερικοί αντιδρούν.
Δεν μας έφταναν τα δικά μας λουλούδια ημεδαπής προέλευσης, έχουμε και τους αλλοδαπούς που δυστυχώς έχουν πληθύνει επικίνδυνα.
Η τηλεόραση παρότρυνε χθές να μην κινούνται τα ζευγαράκια σε απομονωμένες περιοχές για να βγάλουν τα μάτια τους, διότι είναι επικίνδυνα πλέον το βράδυ.Έτσι απλά.

Σοβαρά;Έγινε τέτοια ανακοίνωση; :lol:

Πέρα από την πλάκα, μου είχε τύχει παλιότερα,σε κάποιο απομονωμένο μέρος :oops:, να έρθει ένα περιπολικό και να ενημερώσουν οι αστυνομικοί να προσέχουμε να μη μας βρουν σφαγμένους. Εμένα μου πήγε ψιλά-χοντρά και δεν ξαναπάτησα εκεί...Και κανένας πια διότι έγινε ανάπλαση του χώρου...
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.779
Αφού φτάσαμε στο σημείο να μας λένε μη πάτε εκεί γιατί είναι επικίνδυνα (μέσα στη χώρα μας), τότε να δούμε τι άλλο θα δούμε και θα ακούσουμε.

Θα μας πούνε π.χ. βάλτε θωρακισμένες πόρτες, ασφαλίστε όλα σας τα παράθυρα με κάγκελα, βάλτε συναγερμό στο σπίτι σας, μην βγαίνεται μετά τις 9 το βράδυ κυρίως στις απομακρυσμένες περιοχές, μην αφήνετε τα παιδιά σας να παίζουν στο πάρκο, διότι κυκλοφορούν πολλοί οπλισμένοι και επικίνδυνοι τύποι.
Οι δε όμορφες κοπέλες να μην κουνιούνται πολύ προκλητικά και να μην κυκλοφορούν μόνες διότι μπορεί να τις βιάσουν.
 


ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ

απο-Συντονιστής
Μηνύματα
3.190
Reaction score
187
SupaCoopa said:
Δεν ειμαι υπερμαχος του "αστυνομικου κρατους", αλλα εχω την αισθηση οτι εχουμε φτασει στο αλλο ακρο...



Φαινεται οτι οι αστυνομικοι ειναι πολυ απασχολημενοι με το να το παιζουν "εξουσια" μεσα στα ασφαλη γραφειακια τους...

Χμ... Γραφειακια... Ασφαλεια...

Δεν νομιζω οτι ειναι ετσι τα πραγματα...
 

Μηνύματα
1.137
Reaction score
3
Στο νοσοκομείο ΚΑΤ νοσηλεύεται νεαρή κοπέλα, την οποία πυροβόλησαν και τραυμάτισαν δύο άγνωστοι στις 11.20 το πρωί της Παρασκευής στην οδό Κυζίκου 2, στη Νέα Φιλαδέλφεια, προσπαθώντας να την ληστέψουν.

Οι δράστες προσπάθησαν να αρπάξουν την τσάντα της κοπέλας, η οποία λίγο νωρίτερα είχε κάνει ανάληψη 7.000 ευρώ από τράπεζα.

Εκείνη όμως αντιστάθηκε, γι' αυτό και ένας από τους ληστές, που επέβαιναν σε μοτοσικλέτα, την πυροβόλησε. Στη συνέχεια οι δύο ληστές τής άρπαξαν την τσάντα και εξαφανίστηκαν.

Απο το in.gr

Η κοπέλα ευτυχώς έφαγε την σφαίρα ξυστά στον ώμο κι έχει απλά εκδορές εκεί.
Τα ρεμάλια όμως μάλλον την χτύπησαν και με το όπλο στο κεφάλι,καθώς φέρει και κάταγμα κρανίου (βρεγματική περιοχή).
Η κατάστασή της παρόλα αυτά είναι καλή,δεν βρέθηκε κάποια εγκεφαλική βλάβη,αιμορραγία κτλ...
Παραμένει βέβαια κλινήρης για περαιτέρω έλεγχο.

Μιχάλη,έχεις info ότι αυτοί που το έκαναν ήταν αλλοδαποί? (ενημερωτικά ρωτάω,δεν διαφωνώ με την άποψή σου)
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
118
Οτι και να λεμε οι στατιστικες ΔΕΝ δειχνουν ιδιαιτερα υψηλη εγκληματικοτητα.Σε επισημες μετρησεις του Υπουργειου Δημοσιας Ταξης στα "σοβαρα"εγκληματα(φονοι κ.λπ.) υπαρχει και μειωση οσο περνανε τα χρονια. Αυτο που συμβαινει ειναι οτι τωρα τα μαθαινουμε ολα.Τα καλα ΜΜΕ μας φροντιζουν γι'αυτο.Η εγκληματικοτητα μειωνεται η καλυψη και προβολη της αυξανεται.
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
θα αναφέρω ότι ναι μέν εχει αυξηθεί η εγκληματικότητα αλλά και έχουν αυξηθεί και οι συλλήψεις, ληστών, δολοφόνων κλπ κλπ απο την Αστυνομία, γρήγορα και αποτελεσματικά. Αυτό μπορεί να έχει να κάνει με πολλούς ρουφιάνους, καρφιά, πληροφοριοδότες ή απλά και με την βελτίωση της ικανότητας της ΕΛ.ΑΣ.

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι ¨στον αγώνα Εγκλημα-Αστυνομία εχει σημειωθεί ακόμα "διπλό"... λίγο σαν το πολυπόθητο εκτός έδρας διπλό του Θρύλου μας!!
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ said:
Χμ... Γραφειακια... Ασφαλεια...

Δεν νομιζω οτι ειναι ετσι τα πραγματα...
Πες να ξέρουμε ρε Λευτέρη τι γίνεται γιατί στην Ελλάδα ΜΟΝΟΝ από κριτική πάμε καλά...
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.779
Εγώ ξέρω ότι από τότε που μαζεύτηκε εδώ η σάρα και η μάρα δεν είμαστε ελεύθεροι να κοιμώμαστε με ανοιχτά παράθυρα και η εγκληματικότητα έχει ανέβει πολύ.
Εγώ φοβάμαι το βράδυ αν γυρίζω στο σπίτι μου αργά. Φταίει και η περιοχή που μένω που το βράδυ έχει πολύ ερημιά.
Ακούμε καθημερινά (όχι από τα ΜΜΕ) για επεισόδια που γίνονται με ξένους που παλιά δεν ακούγαμε καθόλου τακτικά.
Και ναι! Τα περισσότερα περιστατικά πλέον είναι από αλλοδαπούς.
 

Μηνύματα
1.750
Reaction score
118
Μαζέψτε κι άλλους αλλοδαπούς, ώστε να μειώσουμε την εγκληματικότητα επιτέλους. :roll:
 

VG

Μηνύματα
5.157
Reaction score
0
Νίκος Τσαρουχάς said:
ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ said:
Χμ... Γραφειακια... Ασφαλεια...

Δεν νομιζω οτι ειναι ετσι τα πραγματα...
Πες να ξέρουμε ρε Λευτέρη τι γίνεται γιατί στην Ελλάδα ΜΟΝΟΝ από κριτική πάμε καλά...
Δεν μπορει να απαντησει τωρα,καθεται στο γραφειο του και διαβαζει εφημεριδα :lol:
 

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ

απο-Συντονιστής
Μηνύματα
3.190
Reaction score
187
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Σοβαρα τωρα, τα πραγματα δεν ειναι οπως σε αλλες δημοσιες υπηρεσιες. Εργασιακη επικινδυνοτητα, οικονομικη ανεχεια, κοινωνικη απαξιωση, πληρης αδιαφορια στα θεσμικα, εργασιακα και νομικα προβληματα του κλαδου... Εν ολιγοις, μαυρα προβατα... Ουσιαστικη επιλυση των προβληματων, δεν μπορει να γινει χωρις πολιτικο κοστος και οπως ξερουμε, λιγοι ειναι αυτοι που εχουν το θαρρος να επιφερουν ουσιαστικες αλλαγες... Την νυφη βεβαια την πληρωνουν ολοι... Αυτοι που την πληρωνουν πιο ακριβα απ'ολους ομως, να ξερετε οτι ειναι οι αστυνομικοι...
 

TGD

Μηνύματα
7.137
Reaction score
7.179
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.779
Σήμερα έγινε κι αυτό και ανέβασαν και βίντεο τα μαλ@κισμένα.
Με τα κατορθώματά τους.
Μετά μου λέτε για το ξύλο.
Ας φάνε από ένα γερό μπερτάκι και να δεις πως στρώνουν.

 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.779
Ρε τα 15χρονα;
Τα μαμόθρεφτα;
Οι επαναστάτες της πίτσας και της κοκακόλας;
Τα στουρνάρια που δεν μαθαίνουν τίποτα στα σχολεία τους και δεν ξέρουν τίποτα;
Που δεν ξέρουν να μιλάνε και να γράφουν;
Αλλά έχουν άποψη.
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Ρε τα 15χρονα;
Τα μαμόθρεφτα;
Οι επαναστάτες της πίτσας και της κοκακόλας;
Τα στουρνάρια που δεν μαθαίνουν τίποτα στα σχολεία τους και δεν ξέρουν τίποτα;
Που δεν ξέρουν να μιλάνε και να γράφουν;
Αλλά έχουν άποψη.
Όταν κάποιος δεν έχει τίποτα να χάσει (τι να χάσεις από αυτό που δεν έχεις), γίνεται αδίστακτος. Ο αδίστακτος προκαλεί φόβο και έτσι ξεπηδα ο αρχηγός μιας συμμορίας. Αρκετοί αδίστακτοι φτιάχνουν τις συμμορίες τους, ενώ κάποιοι συνεχίζουν και την οικογενειακή παράδοση, άρα έχουν έτοιμο όνομα στη πιάτσα. Όταν κάποιος μεγαλώνει από αλήτες, τι πιθανότητες έχει να μη γίνει αλήτης?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.528
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top