Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.301
Reaction score
42.026
Σήμερα δοκιμάζω τη συνταγή για μουσακά του Ακή Π. Από το κανάλι του Jamie Oliver!



Πιστεύω πως η εκτέλεση του Oliver θα είναι καλύτερη.
Δεν έχω δει τα συγκεκριμένα βινδεο, εντύπωση όμως μου έχει κάνει που οι μάγειρες όξω κάνουν κρά για ελαιόλαδο και οι δικοί μας εδώ στο ελλαντα τα πεθαίνουν τα φαγητά στο βούτυρο.....
Κάτι δεν πάει καλά ή κάτι δεν καταλαβαίνω....
Οκ με το βούτυρο το φαγητό είναι νοστιμότερο αλλά ώρα είναι να το καθιερώσουμε κιόλας, σε ένα τόπο που η ελιά βγαίνει και πάνω στα βράχια....
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
Γενικά αν ακολουθήσεις τις συνταγές του Ακη βγαίνει ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Το παστίτσιο του που έχω κάνει κάμποσες φορές βγαίνει πολύ καλό.
 

Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.508
Πιστεύω πως η εκτέλεση του Oliver θα είναι καλύτερη.
Δεν έχω δει τα συγκεκριμένα βινδεο, ....
Αν έβλεπες το βίντεο θα καταλάβαινες πως και στις δυο περιπτώσεις ο Ακης μαγειρεύει με μικρή παραλλαγή ελληνικό μουσακά.Στο κανάλι του Όλιβερ μιλά σε χαριτωμένη,αλλα σωστή αγγλική γλώσσα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.301
Reaction score
42.026
Αν έβλεπες το βίντεο θα καταλάβαινες πως και στις δυο περιπτώσεις ο Ακης μαγειρεύει με μικρή παραλλαγή ελληνικό μουσακά.Στο κανάλι του Όλιβερ μιλά σε χαριτωμένη,αλλα σωστή αγγλική γλώσσα.
Ξέρω να φτιάχνω μουσακά, τους προβληματισμούς μου εξέφρασα περί βούτυρου στην ελληνική κουζίνα.
Πολλές φορές έχω δει τον Άκη στη tv και το ρίχνει αλύπητα στα φαγητά βούτυρο στα παραδοσιακά φαγητά μας.
Σαν μάγειρα όμως τον γουστάρω γιατί έχει πολυ γευστικές ιδέες και ξεφεύγει αρκετά η εκτέλεση και η παρουσίαση σε σχέση με κάποιες άλλες σάπιες εκπομπές της σάπιας tv μας...
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.229
Reaction score
27.816
O Άκης για ότι φτιάχνει, λέει με κομπασμό ότι είναι το καλύτερο που θα έχουμε δοκιμάσει, το νοστιμότερο, το πιο θεσπέσιο.
Εντάξει ρε Άκη, δεν είσαι ο μόνος και ο καλύτερος, λίγη μετριοφροσύνη δεν βλάπτει.
Και δεν μ΄αρέσει που ανακατεύει ελληνικά και αγγλικά.
Τον άκουσα να λέει:
"θα εξασκήσετε τα skill σας στο μαχαίρι"
"το πόσο θα βάλετε it's up to you"
"έτσι το φαγητό μας γίνεται πιο healthy"
Τον βλέπω κάπου κάπου, αλλά δεν τον έχω ψηλά στην λίστα.
 


Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.508
7A7967FC-4006-4B3F-B650-04CCB87D6FB6.jpeg
Ξέρω να φτιάχνω μουσακά, τους προβληματισμούς μου εξέφρασα περί βούτυρου στην ελληνική κουζίνα.
Πολλές φορές έχω δει τον Άκη στη tv και το ρίχνει αλύπητα στα φαγητά βούτυρο στα παραδοσιακά φαγητά μας.
Σαν μάγειρα όμως τον γουστάρω γιατί έχει πολυ γευστικές ιδέες και ξεφεύγει αρκετά η εκτέλεση και η παρουσίαση σε σχέση με κάποιες άλλες σάπιες εκπομπές της σάπιας tv μας...
Σ αυτήν τη συνταγή δεν χρησιμοποίησε βούτυρο,εκτός στη μπεσαμέλ.

Εγω την έκανα στο θερμομιξ σε 7 λεπτά.Δηλ. Το θερμομιξ την έφτιαξε.

Ειναι η μόνη φωτό που εχω.Δεν είχε μείνει τίποτα όταν επέστρεψα στο σπίτι το βράδυ.
[DOUBLEPOST=1528629218][/DOUBLEPOST]
O Άκης για ότι φτιάχνει, λέει με κομπασμό ότι είναι το καλύτερο που θα έχουμε δοκιμάσει, το νοστιμότερο, το πιο θεσπέσιο.
Εντάξει ρε Άκη, δεν είσαι ο μόνος και ο καλύτερος, λίγη μετριοφροσύνη δεν βλάπτει.
Και δεν μ΄αρέσει που ανακατεύει ελληνικά και αγγλικά.
Τον άκουσα να λέει:
"θα εξασκήσετε τα skill σας στο μαχαίρι"
"το πόσο θα βάλετε it's up to you"
"έτσι το φαγητό μας γίνεται πιο healthy"
Τον βλέπω κάπου κάπου, αλλά δεν τον έχω ψηλά στην λίστα.

Εμένα πάλι δεν με πειράζει που κομπάζει.Δοκιμαζω τα πιάτα του και πάντα κάτι καινούριο εχω να μάθω από αυτά.Το καλύτερο φαγητό ειναι αυτό που το τρώμε όταν πεινάμε πολυ!
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.301
Reaction score
42.026

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Εντάξει δεν υπάρχεις....γελάω με τη δική μου παρουσίαση που είναι τα ''αλώνια σε σχέση με τη δική σου, που είναι τα ''σαλόνια...:D:p
Ναι αλλά εσύ τα φτιάχνεις, ενώ εγώ απλώς τα καταναλώνω
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Εντάξει δεν υπάρχεις....γελάω με τη δική μου παρουσίαση που είναι τα ''αλώνια σε σχέση με τη δική σου, που είναι τα ''σαλόνια...:D:p
Aπλά η δικιά του είναι με dirac ..:D
 




rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.889
Θα ζητήσω από την ιδιοκτησία να μπει κουμπί dislike. Ή να εξαφανίζονται αυτόματα τέτοιες φωτογραφίες για προσβολή της δημοσίας αιδούς. :p:D

Προς το παρόν τη βάζω σε spoiler να μην τρομάζει ο κόζμος. :roflmao:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.301
Reaction score
42.026
Θα ζητήσω από την ιδιοκτησία να μπει κουμπί dislike. Ή να εξαφανίζονται αυτόματα τέτοιες φωτογραφίες για προσβολή της δημοσίας αιδούς. :laugh:
Τις λατρεύω, με φέτα και μπόλικο ψωμί και.....green cola:p :drinks:
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.301
Reaction score
42.026
To banιο πλησιάζει επικίνδυνα...:roflmao::roflmao::roflmao:
Εχω απώτερο σκοπό, με τη μέθοδο της αμφυποβολής θα σας κάνω να τις αγαπάτε και εσείς......ήδη πρέπει να έχω ποστάρει 2-3 φορές αυτό το φαΐ :p:D
[DOUBLEPOST=1528890167][/DOUBLEPOST]Μόλις τα άρμεξα απο το μπαξέ (κήπος στα αθηναϊκά)
Τα καλά του χωριού!!

20180613_143918-01.jpeg
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.086
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top