Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.886
Να φανταστώ πως τα πας μια χαρά με την κρεατοφαγία?
Σχεδόν αποκλειστικά. :D

Εντάξει, το καλοκαίρι μία φορά τον μήνα φασολάκια, μια φορά στις 10 μέρες γεμιστά (εννοείται χωρίς κιμά) και μερικές φορές πατάτες με αυγά ομελέτα, αν δεν υπάρχουν λουκάνικα. :laugh:

Κολοκυθάκια, μελιτζάνες και κάτι τέτοια τηγανιτά, μόνο σαν συνοδευτικά.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.886
Να φανταστώ πως τα πας μια χαρά με την κρεατοφαγία?
Πάντως, για να είμαι ειλικρινής, το νοστιμότερο φαγητό που θυμάμαι να έχω φάει ήταν, σε ηλικία 12 χρόνων, γεμιστά με ντομάτες και πιπεριές μαζεμένες από τον κήπο της γιαγιάς στο χωριό, ψημένα σε ξυλόφουρνο με κληματόβεργες. :confused:

Ακόμα τα θυμάμαι, και σε ζηλεύω που ψήνεις σε ξυλόφουρνο. :thumbsup:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.292
Reaction score
42.011
Σχεδόν αποκλειστικά. :D

Εντάξει, το καλοκαίρι μία φορά τον μήνα φασολάκια, μια φορά στις 10 μέρες γεμιστά (εννοείται χωρίς κιμά) και μερικές φορές πατάτες με αυγά ομελέτα, αν δεν υπάρχουν λουκάνικα. :laugh:

Κολοκυθάκια, μελιτζάνες και κάτι τέτοια τηγανιτά, μόνο σαν συνοδευτικά.

Γούστα είναι αυτά, προσωπικά μια φορά τη βδομάδα κρέας και αυτό μπορεί να είναι και λευκό κρέας.
Γενικά παίζουν πολύ φακές, φασόλια, αρακάς, σπακανόριζο, Ρεβίθια και η αγαπημένη κινέζικη κουζίνα.
Ψάρια δυστυχώς ντιπ...
 

Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.508
μοσχαρι ειν' αυτο μεσα ?

Όσσο Μπούκο (Ossobuco) μοσχαρίσιο κότσι.

Την ιδέα αυτή με το κρέας στον πάτο της κατσαρόλας και τα ρεβύθια,την πήρα από ένα από τα δεκάδες βίντεο στο YouTube που παρακολούθησα — σε αρκετές γλώσσες — από Σύριους,αραμαιους.

Μπορεί κανεις να χρησιμοποιήσει και κομμάτια από αρνάκι.
 

Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.508
Το ομορφότερο βίντεο που παρακολούθησα ...σαν ταινια μικρού μήκους...,ήταν του Βιντσέντζο,ενός προσχαρου τύπου,με «σπασμένα» ελληνικά.Αυτο που αποκαλώ χαριτωμένο!

 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.292
Reaction score
42.011
Η περιοδος αναρρωσης εληξε πανηγυρικα
View attachment 98875
:D
Περαστικά και φάτους όλους...:D
[DOUBLEPOST=1528982557][/DOUBLEPOST]Ψωμί το γνωστό, φρέσκο και τραγανό και λίγο τυρί για το καλό.
Έτσι κάνουμε εμείς οι βλάχοι όταν βγαίνει το ψωμί από το φούρνο ζεστό-ζεστό :biggrin:
 

Attachments



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.753
Reaction score
83.575
Χθες βράδυ.

Pad thai

Με κοτόπουλο & γαρίδες, νούντλς ρυζιού ψημένα με γλυκιά amai sauce, αυγό, βλαστάρια φασολιών σόγιας, πράσο, ξερό κρεμμύδι, φρέσκο κρεμμύδι, σχοινόπρασο, σκόρδο, πιπερόριζα & chilies. Συνοδεύεται από κόλιανδρο, τηγανητά κρεμμύδια, φυστίκια, δυόσμο & μία φέτα lime.

IMG_0240.jpg
 


Μηνύματα
3.118
Reaction score
10.319
Μπάμιες λοιπόν....:drinks:

View attachment 98756

Τις πιο ωραίες μπάμιες που έχω φάει στη ζωή μου τις έφαγα στην Κίμωλο σε ένα ταβερνακι πάνω στη θάλασσα, με δικό του μπαξέ και τις είχαν «ξηρικές» δηλ απότιστες. Μέγεθος μπάμιας 3-4 εκ με σάλτσα από δικές τους ντομάτες.
Και μάλιστα τις συνόδευαν με μοσχάρι.
Υ. Γ. Μαγειρεύω και εγώ, καθότι Κωνσταντινουπολίτης.
[DOUBLEPOST=1529008505][/DOUBLEPOST]
Είστε πολύ κακές παρέες όλοι σας!

Ναι :p
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.292
Reaction score
42.011
Η περιοδος αναρρωσης εληξε πανηγυρικα
View attachment 98875
:D
Βλέπω και γιαούρτι, αυτό μόνο τσι Κρήτη παίζει.
Πρώτη φορά στα Χανιά που πήρα σουβλάκι (πίτα γύρω κλπ.) νόμιζα πως είχε χαλάσει το τζατζίκι και πήγα να κάνω παράπονα....
Πολύ γέλιο είχε πέσει εκείνη τη μέρα, μετά έμαθα και τους το ζητούσα με τζατζίκι.
[DOUBLEPOST=1529061079][/DOUBLEPOST]
Τις πιο ωραίες μπάμιες που έχω φάει στη ζωή μου τις έφαγα στην Κίμωλο σε ένα ταβερνακι πάνω στη θάλασσα, με δικό του μπαξέ και τις είχαν «ξηρικές» δηλ απότιστες. Μέγεθος μπάμιας 3-4 εκ με σάλτσα από δικές τους ντομάτες.
Και μάλιστα τις συνόδευαν με μοσχάρι.
Υ. Γ. Μαγειρεύω και εγώ, καθότι Κωνσταντινουπολίτης.
[DOUBLEPOST=1529008505][/DOUBLEPOST]


Ναι :p
Στην ίδια φάση που περιγράφεις τις έχω φάει και εγώ σε ένα μαγαζί σε ένα χωριό στο ακρωτήρι Χανίων, το χωριό λέγεται χωραφάκια και το μαγαζί είναι πάνω στο δρόμο-πέρασμα μια γνωστής παραλίας.
Το μαγαζί τότε (πριν 12 χρόνια) το είχε η κυρά Ρήνη και είχε δικό της μπαξέ (κηπος) δίπλα στο μαγαζί.
Ότι και να έτρωγες εκεί ήταν κορυφή, εύχομαι να είναι καλά η γυναίκα ακόμα γιατί που ξέρεις μπορεί και να μας ξανά χρειαστεί στο μέλλον...
 







Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.968
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top