Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.736
Reaction score
83.507
Να κάνω και μια ερώτηση για την οποία έχω πάρει εκ διαμέτρου αντίθετες γνώμες.
Πρέπει οι μεγάλοι να πίνουν γάλα;
Μιχάλη, αυτοί που λένε «Μην πίνες γάλα!» έχουν ανάλογες απόψεις και σε αλλά θέματα και δεν πρέπει να τους παίρνεις στα σοβαρά.

Όποιος δεν έχει δυσανεξία στη λακτόζη ή κάποιες σπάνιες αλλεργικές αντιδράσεις μπορεί να πίνει γάλα αν του αρέσει. Ακόμα όμως κι αυτοί που έχουν μπορούν να βρουν γάλα χωρίς λακτόζη ή να αγοράσουν από το φαρμακείο ταμπλέτες λακτάσης (το ένζυμο που χρειάζεται για την πέψη της).

Πέρα από τη δυσανεξία, η θρεπτική αξία του γάλακτος είναι σχετική και εξαρτάται από διάφορους παράγοντες. Παλιότερα, ήταν η βασική πηγή πρωτεΐνης στη διατροφή κυρίως στην επαρχία που το κρέας ήταν ακριβό και δυσεύρετο. Ακόμα και αυτοί που είχαν ζώα τα είχαν για βιοπορισμό. Αν τα έτρωγαν μετά δεν θα είχαν να ...φάνε. :D Μην ξεχνάμε ότι για το 99% των ανθρώπων στο παρελθόν, το φαγητό ήταν μέσο επιβίωσης κι όχι απόλαυση.

Ισχύει ο ευρύτερος κανόνας που λέει ότι η επιλογή των τροφών είναι θέμα κόστους και ευκολίας στην εύρεσή τους. Οι τοπικές κουζίνες πάνω σε αυτόν τον «κανόνα» διαμορφώθηκαν.

Το γάλα δεν κατέχει πλέον κορυφαία θέση στις πρωτεϊνικές μας επιλογές λόγω της υπερπροσφοράς άλλων τροφών σε χαμηλές τιμές.

Όσον αφορά το ασβέστιο, το γάλα είναι σχετικά πλούσιο σε αυτό το μέταλλο που είναι απαραίτητο σε πολλές λειτουργίες του ανθρώπινου οργανισμού. Παλι όμως μπαίνει στο παιχνίδι η υπερπροσφορά αγαθών της εποχής μας, μέσω της οποίας μπορούμε να βρούμε άλλες πηγές ασβεστίου που δεν έχουν ένα σημαντικό μειονέκτημα του γάλακτος: Τα κορεσμένα λιπαρά που σε μεγάλες ποσότητες είναι βλαβερά στην υγεία μας.

Φυσικά η τεχνολογία έχει φροντίσει στο να παραγει γάλα σε πολλές μορφές: ημιάπαχο, άπαχο, με έξτρα ασβέστιο και βιταμίνη D κλπ. Όμως το τελικο ζητούμενο είναι η γεύση. Ένας που έχει συνηθίσει το πλήρες γάλα της παλιάς σχολής, είναι δύσκολο να βρει σύγχρονο γάλα που να του αρέσει.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.223
Reaction score
27.786
Ένας γιατρός μου είπε κάποια στιγμή:
Το γάλα είναι μια τροφή πολύ πλούσια που παράγει ο οργανισμός μιας μάνας για να θρέψει το παιδί της και να μεγαλώσει γρήγορα.
Δεν είναι τροφή για σένα.

Γεγονός είναι ότι το γάλα από χωριό που μόλις βγήκε από το μαστάρι της αγελάδας, δεν έχει καμία σχέση με το γάλα των εταιριών στα S/M.
Κατά καιρούς μου φέρνουν από χωριό τέτοιο γάλα και είναι πραγματική ευχαρίστηση να το πίνεις.
Και κάνει καταπληκτικό ρυζόγαλο!!
Και το αποκορύφωμα είναι το βουβαλίσιο γάλα από τα χωριά της λίμνης Κερκίνης στις Σέρρες.
Απίστευτο γάλα.

Και βέβαια εξαιρετικά είναι και τα υπόλοιπα προϊόντα από βουβαλίσιο κρέας.
Όπως ο καβουρμάς, οι μπριζόλες και τα διάφορα λουκάνικα.
Όποτε πάω προς τα εκεί, φροντίζω να εφοδιάζομαι με τέτοια προϊόντα που είναι αρκετά πιο ακριβά, αλλά αξίζουν.
Ένας γνωστός προμηθευτής είναι ο Μπόρας.
http://www.borasvouvalicious.gr/category/products/cat_vouv/
 

Μηνύματα
20.123
Reaction score
14.501
Να κάνω και μια ερώτηση για την οποία έχω πάρει εκ διαμέτρου αντίθετες γνώμες.
Πρέπει οι μεγάλοι να πίνουν γάλα;
Η απάντηση είναι « Όχι στο αγελαδινό γάλα και στα παράγωγα του για τους ενήλικες « σύμφωνα με τους επιστήμονες.

Μάλιστα αυτό το γάλα συμβάλει και στα υψηλά ποσοστά πιθανότητας καρκίνου που μπορεί ν αναπτυχθούν,μαζί με το κόκκινο κρέας και μια ακόμη τροφή που μου διαφεύγει.

Οι στατιστικές πάνω στο θέμα παρουσιάστηκαν σ ένα ιατρικό διατροφικό συνέδριο πριν δυο χρόνια όπου ήμουν παρών!

Το γάλα όμως της κατσίκας και τα παράγωγα του εκθειαστηκαν!

Ευτυχώς,στο εμπόριο μπορεί να βρει κανείς εκτός από το γάλα σογιας και καρύδας,γάλα από αμύγδαλα,βρώμη και ρύζι.

Έχω κι εγώ δυσανεξία στο αγελαδινό γάλα,το οποίο μου το έδινε η μητέρα μου με το ζόρι σαν παιδί καθώς το έπαιρνε φρέσκο από τις αγελάδες,το έβραζε και πίστευε πως είναι πολύ καλή πηγή ασβεστίου...

Ίσως γι αυτό έχω ακόμη καλής ποιότητας δόντια και Κόκκαλα.:D

Edit: Οι Κινέζοι κι οι Ιάπωνες παρουσιάζουν τους χαμηλότερους στατιστικους δείκτες σε διάφορους καρκίνους όταν ζουν στην χώρα τους.Απο τη στιγμή που αποδημούν σε άλλες δυτικές χώρες και υιοθετούν τις τοπικές διατροφικές συνήθειες είναι κι αυτοι επιρρεπείς στον καρκίνο γενικότερα.
 
Last edited:

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.223
Reaction score
27.786
Οι Κινέζοι κι οι Ιάπωνες παρουσιάζουν τους χαμηλότερους στατιστικους δείκτες σε διάφορους καρκίνους όταν ζουν στην χώρα τους.Απο τη στιγμή που αποδημούν σε άλλες δυτικές χώρες και υιοθετούν τις τοπικές διατροφικές συνήθειες είναι κι αυτοι επιρρεπείς στον καρκίνο γενικότερα.
Όταν ήρθαν στην γειτονιά μας οι πρώτοι κινέζοι το 2000 ήταν όλοι αδύνατοι 40 με 50 κιλά.
Κάποιοι απ΄ αυτούς σήμερα είναι σαν σημαδούρες.

Ένας απ΄αυτούς που τότε ήταν περίπου 17 - 18 ετών, δεν είχε δοκιμάσει ποτέ του σουβλάκι και παντσέτα στα κάρβουνα.
Και επειδή πιο παλιά άναβα τακτικά την ψησταριά, όταν του έδωσα και δοκίμασε, ξετρελάθηκε και υιοθέτησε αμέσως τον δικό μας τρόπο διατροφής.
Μετά του έμαθα την τυροκαυτερή αλλά και την μπύρα και μια μέρα με μάλωσε ο μπαμπάς του γι΄αυτό, φοβούμενος μην γίνει αλκοολικός!!
Σήμερα μεγάλος πια, ώριμος, μιλάει άψογα ελληνικά, έκανε δύο παιδιά και είναι περίπου 90 κιλά.
 


gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137



D

Deleted member 23222

Guest
Ένας γιατρός μου είπε κάποια στιγμή:
Το γάλα είναι μια τροφή πολύ πλούσια που παράγει ο οργανισμός μιας μάνας για να θρέψει το παιδί της και να μεγαλώσει γρήγορα.
Δεν είναι τροφή για σένα.

Γεγονός είναι ότι το γάλα από χωριό που μόλις βγήκε από το μαστάρι της αγελάδας, δεν έχει καμία σχέση με το γάλα των εταιριών στα S/M.
Κατά καιρούς μου φέρνουν από χωριό τέτοιο γάλα και είναι πραγματική ευχαρίστηση να το πίνεις.
Και κάνει καταπληκτικό ρυζόγαλο!!
Και το αποκορύφωμα είναι το βουβαλίσιο γάλα από τα χωριά της λίμνης Κερκίνης στις Σέρρες.
Απίστευτο γάλα.

Και βέβαια εξαιρετικά είναι και τα υπόλοιπα προϊόντα από βουβαλίσιο κρέας.
Όπως ο καβουρμάς, οι μπριζόλες και τα διάφορα λουκάνικα.
Όποτε πάω προς τα εκεί, φροντίζω να εφοδιάζομαι με τέτοια προϊόντα που είναι αρκετά πιο ακριβά, αλλά αξίζουν.
Ένας γνωστός προμηθευτής είναι ο Μπόρας.
http://www.borasvouvalicious.gr/category/products/cat_vouv/
Αυτό το γάλα το πίνω όταν μπορώ.
Υπάρχει και στην Αθήνα στον Σκλαβενίτη τουλάχιστον.
Φυσικά πίνω όλο το μπουκάλι και ξεχνάω να ξαναφάω...( και καλά...)
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.736
Reaction score
83.507
Η απάντηση είναι « Όχι στο αγελαδινό γάλα και στα παράγωγα του για τους ενήλικες « σύμφωνα με τους επιστήμονες.

Μάλιστα αυτό το γάλα συμβάλει και στα υψηλά ποσοστά πιθανότητας καρκίνου που μπορεί ν αναπτυχθούν,μαζί με το κόκκινο κρέας και μια ακόμη τροφή που μου διαφεύγει.

Οι στατιστικές πάνω στο θέμα παρουσιάστηκαν σ ένα ιατρικό διατροφικό συνέδριο πριν δυο χρόνια όπου ήμουν παρών!

Το γάλα όμως της κατσίκας και τα παράγωγα του εκθειαστηκαν!

Ευτυχώς,στο εμπόριο μπορεί να βρει κανείς εκτός από το γάλα σογιας και καρύδας,γάλα από αμύγδαλα,βρώμη και ρύζι.

Έχω κι εγώ δυσανεξία στο αγελαδινό γάλα,το οποίο μου το έδινε η μητέρα μου με το ζόρι σαν παιδί καθώς το έπαιρνε φρέσκο από τις αγελάδες,το έβραζε και πίστευε πως είναι πολύ καλή πηγή ασβεστίου...

Ίσως γι αυτό έχω ακόμη καλής ποιότητας δόντια και Κόκκαλα.:D

Edit: Οι Κινέζοι κι οι Ιάπωνες παρουσιάζουν τους χαμηλότερους στατιστικους δείκτες σε διάφορους καρκίνους όταν ζουν στην χώρα τους.Απο τη στιγμή που αποδημούν σε άλλες δυτικές χώρες και υιοθετούν τις τοπικές διατροφικές συνήθειες είναι κι αυτοι επιρρεπείς στον καρκίνο γενικότερα.
Αγαπημένε μου Σωτηράκη. :)

Διαβάζω τα τελευταία 30 χρόνια οτιδήποτε σχετικό με την διατροφή και την προπονητική και στα 90s αρθρογραφούσα σε 2 σχετικά περιοδικά των ΗΠΑ (την εποχή της συνεργασίας με τον RDoherty, ξέρεις εσύ).

Από εμπειρία και μόνο μπορώ να σου πω ότι υπάρχουν πολλές παγίδες στην ερμηνεία των ερευνών στα θέματα αυτά και στο πως πλασάρονται από τα ΜΜΕ στο ευρύ κοινό, με αποτέλεσμα να ακούμε συχνά το σχόλιο «μία μας τα λένε έτσι, μία αλλιώς».

Τι θέλω να πω;

Ας μιλήσω με παραδείγματα.
Αρκετά τρόφιμα έχουν αντικρουόμενες επιδράσεις στην υγεία. Μία μελέτη βγάζει το συμπέρασμα ότι η μικρή κατανάλωση αλκοόλ μειώνει τις πιθανότητες για καρδιαγγειακά προβλήματα. Στα ΜΜΕ βγαίνει με τίτλο «Δύο ποτήρια αλκοόλ την ημέρα για γερή καρδιά».

Μέσω άλλων ερευνών και στατιστικών στοιχείων συμπεραίνουμε ότι το αλκοόλ, ακόμα και σε μικρές ποσότητες, αυξάνει τις πιθανότητες για αρκετούς καρκίνους (στόματος, φάρυγγα, λάρυγγα, οισοφάγου κλπ). Στις ειδήσεις λένε: «Φονιάς το αλκοόλ».

Και οι δυο έρευνες είναι σωστές, μόνο που ο κόσμος θέλει να ακούει άσπρο/μαύρο. Το γκρι τον μπερδεύει και συνήθως το αγνοεί.

Είναι κοντά η εποχή που με ένα απλό και φτηνό τεστ θα ξέρουμε τις προδιαθέσεις του οργανισμού μας για ασθένειες του και η πρόληψη θα είναι στοχοποιημένη. Μέχρι τότε η πιο σωστή συμβουλή για τον μέσο υγιή άνθρωπο είναι το μέτρο στη διατροφή και η αποφυγή των «τοξικών» απατεώνων, αυτών που πλασάρουν τροφές που γιατρεύουν τα πάντα. Έτσι δημιουργήθηκε τα τελευταία χρόνια η μόδα των superfoods. Από το "ωφέλιμο" μέχρι το "απόλυτο φάρμακο" υπάρχει χαώδης διαφορά.

Όσον αφορά το γιατί κάποιες πληθυσμιακές ομάδες παρουσιάζουν λιγότερα κρούσματα διαφόρων παθήσεων, πέρα από τα γονιδιακά αίτια και την ποιότητα της διατροφής τους, κύριος ένοχος είναι η ποσότητα του φαγητού. Αυτοί που τρώνε όσο χρειάζεται και δεν θεωρούν το φαγητό απόλαυση ώστε να εθιστούν στην υπερφαγία, είναι πιο υγιείς και ζούνε περισσότερο. Το πολύ φαγητό, ακόμα και σε άτομα που δεν παχαίνουν εύκολα, κουράζει τον οργανισμό και αυξάνει τις πιθανότητες για "αστοχίες" πχ. καρκινογενέσεις. Πολύ περισσότερο όταν το πολύ φαγητό είναι και χαμηλής ποιοτικής αξίας.
 




bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.247
Reaction score
41.909
- έχει κάτω από τον κιμά , που είναι σβησμένος με κρασί
που το καταλαβες για το κρασι?
αμα βρεις και τι αλλο εχω βαλει μεσα....απλα respect.

Τυρι Μιχαλη βαζω λιγο και θα το βρεις ανακατεμένο μεσα στα μακαρονια.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.552
Reaction score
30.943
Την επομενη φορα ανακατεψε τον μισο κιμα (ή ολο) με τα μακαρονια μες την κατσαρολα για 2 λεπτα αφου εχεις φρονισει να κρατησεις ενα ποτηρι νερο απο τα μακαρονια πριν τα σταγγισεις για να το βαλεις μεσα αν δεις οτι στεγνωνουν πολυ. Τα μακαρονια αποκτουν μια <κρεμωδη> επιστρωση και το πιατο γινεται πολυ καλυτερο :thumbsup:
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.601
που το καταλαβες για το κρασι?
αμα βρεις και τι αλλο εχω βαλει μεσα....απλα respect.

Τυρι Μιχαλη βαζω λιγο και θα το βρεις ανακατεμένο μεσα στα μακαρονια.

- κατέβασα την εφαρμογή του avsite . . . ''smellslikeheaven.oups''

- χμμμμμμμμμ . . . το κρεμμύδι φαίνεται . . . μήπως έχει λίγο κουρκουμά ;
 

Μηνύματα
20.123
Reaction score
14.501
Αγαπημένε μου χfader, :)

Σήμερα φρέσκα τορτελονι με ρικοτα και μανιτάρια ( δυο είδη γέμισης ) και γεμιστές πιπεριές και ντομάτες από τον κήπο μου.
 
  • Like
Reactions: Pin


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.867.223
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top