Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Λοιπόν σήμερα έχει γεμιστά..:)
Σκέτα φυσικά (εννοώ χωρίς κιμά) κ μέ όλα τα απαραίτητα μυρωδικά!
Δυστυχώς δεν βρήκαμε καλές μελιτζάνες οπότε μόνο ντομάτα,πιπεριά,κ κολοκύθια!!:(

Tip! Για να μην τρώμε τυρί ξεχωριστά, βάζουμε ψιλοκομμένη κεφαλογραβιέρα αμφιλοχίας (Ο Μπίλ) σε μικρά κυβάκια μέσα στο ρύζι στη γέμιση..
Ψιλολειώνει στο ψήσιμο, κ έχει μία γεύση...!!!!
Οχι πάντα.. Αλλά σήμερα βάλαμε;)

DSC02144.JPG


DSC02145.JPG


DSC02146.JPG


DSC02147.JPG
 


Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Με λιακαδα;Για μοναχοφαγας μου φαινεσαι:DΜονο απο αυριο-μεθαυριο,που θα αλλαξει ο καιρος,θα εχεις δικαιολογια.;)
Υ.Γ.Θελω και φετα απο το "μυστηριωδες" τυροκομειο που το ανεφερα στον πατερα μου και δεν το γνωριζει.Μηπως δεν ειναι μεσα στα Καλαβρυτα;
Αν είσαι κοντά.. ENJOY US!!
Κοίτα το τυροκομείο είναι του Γιαννούλια κ όχι γιαννούλη που από λάθος ανέφερα σε προηγούμενο Post.
Βασικά το έχει ο γιός του Γιαννούλια πλέον.
Ο γιαννούλιας δούλευε παλιά (δεκαετία 70) στο τυροκομείο του Μηλιτσόπουλου στα Μαζέϊκα.
Αργότερα άνοιξε δικό του έξω από τα καλάβρυτα.
Εχεις δίκιο είναι κάνα μισάωρο πρίν τα καλάβρυτα.
Δεν είναι μεγάλο.
Ψιλοοικογενειακό είναι..
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.299
Reaction score
93.803
Λοιπόν σήμερα έχει γεμιστά..:)
Σκέτα φυσικά (εννοώ χωρίς κιμά) κ μέ όλα τα απαραίτητα μυρωδικά!
Δυστυχώς δεν βρήκαμε καλές μελιτζάνες οπότε μόνο ντομάτα,πιπεριά,κ κολοκύθια!!:(

Tip! Για να μην τρώμε τυρί ξεχωριστά, βάζουμε ψιλοκομμένη κεφαλογραβιέρα αμφιλοχίας (Ο Μπίλ) σε μικρά κυβάκια μέσα στο ρύζι στη γέμιση..
Ψιλολειώνει στο ψήσιμο, κ έχει μία γεύση...!!!!
Οχι πάντα.. Αλλά σήμερα βάλαμε;)

View attachment 106067

View attachment 106068

View attachment 106069

View attachment 106070
:confused:

Ρε τι τραβάω ο π0υστης μεσημεριάτικο νηστικός... Έλεος!!!:D
 

D

Deleted member 23222

Guest
Τώρα γύρισα ο εργένης...
Μου το θυμήσατε χθες και έφτιαξα λίγο τραχανά ξινό, να βγει η νύχτα...

Με λίγη ντονάτα, μπούκοβο,κρεμμύδι, κύμινο, καπνιστή κρέμα μπαλσάμικου και παρμεζάνα...
Τρώγεται...

21F25867-27D9-4EEC-A329-449EACDA3FD5.jpeg
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.229
Reaction score
41.873
Τώρα γύρισα ο εργένης...
Μου το θυμήσατε χθες και έφτιαξα λίγο τραχανά ξινό, να βγει η νύχτα...

Με λίγη ντονάτα, μπούκοβο,κρεμμύδι, κύμινο, καπνιστή κρέμα μπαλσάμικου και παρμεζάνα...
Τρώγεται...

View attachment 106102
Η φώτο μεσα στο τσουκάλι αδικεί πολύ το γευστικό αποτέλεσμα.
Με φαίνεται θα αρχίσω μαθήματα φωτογράφισης :D
Καλή όρεξη!
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.229
Reaction score
41.873
Μα να με λυπηθείτε ήθελα...:p
Ο άλλος από κάτω,τρώει angus burger...!!
Εμείς όμως που μας αρέσει και τρώμε υγιεινά πρέπει να αναδεικνύουμε μέσω της φωτογραφίας τη διατροφή αυτή, πως αλλιώς θα παροτρύνουμε τον Angus burger να δοκιμάσει τραχανά :)
Αυτό που τράβηξες παραπάνω μοιάζει τροφή για κάτι παλιάλογα που δεν μας είναι χρήσιμα σε τίποτα και απλά τα κρατάμε στη ζωή επειδή ήμαστε φιλόζωοι...:roflmao::roflmao:
 

D

Deleted member 23222

Guest
Εμείς όμως που μας αρέσει και τρώμε υγιεινά πρέπει να αναδεικνύουμε μέσω της φωτογραφίας τη διατροφή αυτή, πως αλλιώς θα παροτρύνουμε τον Angus burger να δοκιμάσει τραχανά :)
Αυτό που τράβηξες παραπάνω μοιάζει τροφή για κάτι παλιάλογα που δεν μας είναι χρήσιμα σε τίποτα και απλά τα κρατάμε στη ζωή επειδή ήμαστε φιλόζωοι...:roflmao::roflmao:
Να σου πω κάτι;;
Από εκεί μέσα το έφαγα...:redface:

Βαρέθηκα να βάλω άλλο ένα άπλυτο πιάτο για τη μαύρη την καθαρίστρια...
 



Μηνύματα
496
Reaction score
559
Εμείς όμως που μας αρέσει και τρώμε υγιεινά πρέπει να αναδεικνύουμε μέσω της φωτογραφίας τη διατροφή αυτή, πως αλλιώς θα παροτρύνουμε τον Angus burger να δοκιμάσει τραχανά :)
Αυτό που τράβηξες παραπάνω μοιάζει τροφή για κάτι παλιάλογα που δεν μας είναι χρήσιμα σε τίποτα και απλά τα κρατάμε στη ζωή επειδή ήμαστε φιλόζωοι...:roflmao::roflmao:
Αγαπημένος ο τραχανας σε πολλές εκτελέσεις, ιδίως κοκκινιστος με λίγο καυτερή πιπεριά και βρασμένος σε φυσικό ζωμό κρέατος (προτιμώ το πρόβειο). Παρότι ένα από τα hobby μου είναι η μαγειρική και την εκμεταλλεύομαι για να τρώω όσο μπορώ υγιεινά, τις κάνω συχνά -πυκνά τις ατασθαλίες μου...... ;)
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.222
Reaction score
27.786
Το βράδυ έφτιαξα για συνοδεία με την ταινία, (Upgrade) 4 μικρές πίτσες, αλλά με πίτες που είναι για γύρο, αλλά λίγο μεγαλύτερες σε μέγεθος από αυτές των γυράδικων.
Γίνονται τέλειες για την συγκεκριμένη περίσταση.
Και λίγη κρύα μπύρα φυσικά. Ξέρω ξέρω, ανθυγιεινό βραδινό.
Αλλά ωραίο το ρημάδι.

pitsa.jpg

pitsa2.jpg
 

Μηνύματα
318
Reaction score
354
Το βράδυ έφτιαξα για συνοδεία με την ταινία, (Upgrade) 4 μικρές πίτσες, αλλά με πίτες που είναι για γύρο, αλλά λίγο μεγαλύτερες σε μέγεθος από αυτές των γυράδικων.
Γίνονται τέλειες για την συγκεκριμένη περίσταση.
Και λίγη κρύα μπύρα φυσικά. Ξέρω ξέρω, ανθυγιεινό βραδινό.
Αλλά ωραίο το ρημάδι.

View attachment 106106
View attachment 106107
sexy;)
 

Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Μιάς κ βρεθήκαμε κηφισιά το απόγευμα, επισκεφτήκαμε το ωραίο TGI Fridays στο κεφαλάρι κ φάγαμε burger, πατάτες,πίκλες κλπ,

FILE051.JPG



κ μετά μίνι βάφλες με παγωτό πανακότα,τριμμένο αμύγδαλο,σιρόπι cherry, κ νέκταρ μαστίχας (τρελλός συνδυασμός)

FILE052.JPG

κ παγωτό καϊμάκι με γλυκό cherry, σιροπιασμένο τυλιχτό φύλλο βηρυτού με γέμιση φυστικιών αιγίνης..

FILE049.JPG
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Aμα ειχες ανακατωξει ενα μιξ τυριων + γλυκεια παπρικα....μεσα.....θα ειχε γινει της putανος...........
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.875
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top