Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;


D

Deleted member 23222

Guest
Εναλλακτικά ,αν έχεις κανένα παλιό πλυντήριο για πέταμα ,βάζεις τα χταπόδια στο στύψιμο στις 1000rpm..:D

Edit: με πρόλαβε ο @VLASSIS-S ,παραπάνω..
[DOUBLEPOST=1539544632][/DOUBLEPOST]

Ποτέ λεμόνι σε τηγανητό ψάρι.
Ποτέ γαλέος χωρίς σκορδαλιά.
Ποτέ ,never , jamais..:p
Κομμουνιστής,κομμουνιστής, αλλά χαλαλίζεις πλυντήριο για ένα χταπόδι μαρή καπιτάλα...

Να το βάζεις και στο στεγνωτήριο να στεγνώνει αν δεν έχει ήλιο μαρή...
Μη ψήνεις και ελληνικό στο φούρνο στους 220;;:p:D

Εγώ βάζω λεμόνι στο τηγανητό ψάρι μου, στο πιάτο μου, λίγο πριν το φάω...:fuckyou:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Κομμουνιστής,κομμουνιστής, αλλά χαλαλίζεις πλυντήριο για ένα χταπόδι μαρή καπιτάλα...

Να το βάζεις και στο στεγνωτήριο να στεγνώνει αν δεν έχει ήλιο μαρή...
Μη ψήνεις και ελληνικό στο φούρνο στους 220;;:p:D

Εγώ βάζω λεμόνι στο τηγανητό ψάρι μου, στο πιάτο μου, λίγο πριν το φάω...
Καλά ,κάνε τώρα εσύ κανένα τρισάγιο στον Σημίτη και άσε τα χταπόδια...:p
 



argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
.....και που λες το ραντεβου ηταν στην σαγραδα φαμιλια......
και αφου περανω απο το σπιτι της δασκαλας (με τα μπωλ) .....λεει εδω κοντα εχει μια κρεπερι
και ενα αργεντινικο ....το ενα ειναι εδω....και το αλλο στπην μπαρσελονετα......
Και λες.....εκει θα παμε.......και φτηνα....(μην τουριστικο σποτ) .......και τρελλα μπεργερ σαντουιτς.......
Απο τον χοντρουλη αδερφο........τρελλα ζουμερο μπιφτεκι χωρις να ειναι φουλ στο παχος........
bro.jpg
bro--768x576.jpg
Och_19623_2016-08-19-Fa-StreatBurger-01.jpg
hamburguesa_bro_barcelona_burgcelona_1-570x530.jpg
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.125
Καλέ το φάγαμε ήδη. :p
Ήθελε λίγο ακόμη βράσιμο...
Έτσι είστε εσείς οι Δημοκρατικοί. Υποκρισία! Δήθεν ευαισθησίες για το ξεκάρφωμα και μετά στα κρυφά βουρ στο ψητό!!! :roflmao::roflmao:
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.412
Reaction score
50.382
Γιά σήμερα μιάς κ είμαι μόνος μου (άρα θα φάω κ μόνος μου στο μικρό κουζινάκι πίσω:() φρόντισα το πρωί πρίν φύγω για το γραφείο κ έβαλα τα κομμάτια του κοτόπουλου σε μαρινάδα η οποία περιλαμβάνει τα εξής..(αλάτι, πιπέρι μαύρο, καπνιστή πάπρικα, σκόνη σκόρδου, πιπέρι Cayenne, ρίγανη, χυμό από 1 λεμόνι, 150ml ελαιόλαδο καλαμών!, κ μισή κουταλιά της σούπας μουστάρδα)..
Κ φυσικά όταν επέστρεψα ξεκίνησα το τηγάνισμα..
Μαζί (εννοείται Κύπρου τραγανές) πατάτες τηγανιτές κ μία χωριάτικη σαλάτα με φέτα κλπ κλπ..
Η συγκεκριμένη μαρινάδα για τηγανητό κοτόπουλο είναι απλώς Θεϊκή!!!:p



View attachment 107228

- το πανάρεις με κάτι ( φρυγανιά , corn flakes χωρίς ζάχαρη πχ ) , ή όχι ;
 



Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
- το πανάρεις με κάτι ( φρυγανιά , corn flakes χωρίς ζάχαρη πχ ) , ή όχι ;
Λοιπόν μόλις το βγάλω από την μαρινάδα, κ μέχρι να κάψει το τηγάνι, τα περνάω κομμάτι κομμάτι σε ένα χαμηλό πιάτο όπου έχω βάλει ίση αναλογία με αλεύρι UP και τριμμένη φρυγανιά ελαφρά κ επιφανειακά προσέχοντας (εντάξει.. όσο μπορώ) να μην κολλήσουν μεγάλα κομμάτια του μίγματος, κ τα αφήνω στην πιατέλα.
Μόλις το τηγάνι φτάσει σε σωστή θερμοκρασία, τότε τα ξαναβουτάω ακόμη μιά φορά (ελαφρά πάντα) κ τα τηγανίζω λίγα λίγα.
Τον συνδυασμό αλεύρι κ φρυγανιά τον δοκίμασα ύστερα από την συμβουλή μιάς καλής μαγείρισσας κάπου στην Μεσσήνη.
Το αλεύρι από μόνο του είναι κλασσιικό, η φρυγανιά από την άλλη μόνη της κάνει την πέτσα κάπως Crispy, οπότε ο συνδυασμός αυτός σκοτώνει..
Πλέον όποτε τηγανίζουμε κοτόπουλο δεν ακολουθούμε τίποτα άλλο παρά μόνο αυτή τη μαρινάδα για τουλάχιστον 6 ώρες μέσα κ τηγάνισμα με αλεύρι UP κ φρυγανιά!!
Η γεύση απίστευτη..
Παίζει ρόλο φυσικά κ το κοτόπουλο..
Οσοι όμως το έχουν έχουν ξετρελλαθεί!!;)
 





bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.052
Reaction score
41.348
Μηπως η διατροφή σου δεν έχει αρκετή ποσότητα βασικών αμινοξέων για τα χιλιόμετρα που κάνεις με το ποδήλατο;
Πόσες προπονήσεις κάνεις την εβδομάδα;
Μην ανησυχείς, αν μη τι άλλο οταν ασχολείται κάποιος με ενα τοσο εξαντλητικό άθλημα πρέπει να ξέρει και να τρέφεται, σου μιλάω για πολλά λεφτά στη διατροφή....
Προσπαθώ να βγάζω 500-600 χιλιόμετρα τη βδομάδα με μπόλικα υψομετρικα.
 


Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Μην ανησυχείς, αν μη τι άλλο οταν ασχολείται κάποιος με ενα τοσο εξαντλητικό άθλημα πρέπει να ξέρει και να τρέφεται, σου μιλάω για πολλά λεφτά στη διατροφή....
Προσπαθώ να βγάζω 500-600 χιλιόμετρα τη βδομάδα με μπόλικα υψομετρικα.
One Word..
R E S P E C T..:hi:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.324
Μηνύματα
2.858.564
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top