Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;



S

sk4t4

Guest
Μην μου πείς αυτήν την ταβέρνα όπως ανεβαίνεις για περαχώρα στην στροφή πάνω?
Η λές για το Μαϊστράλι" κάτω στην παραλία?
"Ο Γιαννης".Ακριβως στο υψος του συντριβανιου που βρισκεται στον κεντρικο δρομο.Ελπιζω να βρισκεται στη θεση της γιατι εχω να παω αρκετα χρονια.Κυριως ψαροταβερνα.Ειχε καλο φαγητο,λογικες τιμες,μεγαλες-πολυ μεγαλες μεριδες και το ψωμι δε χρεωνοταν.Ενδεικτικα,ποικιλια θαλασσινων 2 ατομων,δεν καταφερναν ουτε 4 ατομα να τη φανε.Ετρωγα γαριδες σαγανακι,μεγαλες,καθαρισμενες,και το λιωμενο τυρι να γεμιζει το πιατο, και δεν "κατεβαινε" τιποτα αλλο κατω.Ενω η ταβερνα ειναι αχανης,αν πηγαινες Σαββατοκυριακο,περιμενες ορθιος μεχρι ν' αδειασει τραπεζι.Δεν εχω ιδεα πως ειναι τα πραγματα τωρα.Οσο για τα αδελφια-ιδιοκτητες,πολυ καλα παιδια,εγω πηγαινα εκει,επιτηδες, με την "Πρασινη",την εφημεριδα οχι τη μπυρα, και οταν την εβλεπαν,πρεπει να μας ακουγαν ως το καζινο.:D
 
Last edited by a moderator:




Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.780
Η καρμπονάρα με κρέμα είναι μπαστάρδεμα. :)
Η αυθεντική συνταγή έχει αβγό. Η συγκεκριμένη έχει ένα ολόκληρο και δύο κρόκους. Τυρί παρμεζάνα, τη μισή μαζί με το αβγό στο μείγμα και την υπόλοιπη στο σερβίρισμα στα πιάτα.
E καλά και πρέπει να πηγαίνουμε με την αυθεντική συνταγή;
Δεν είναι καλύτερα να εμπλουτίζουμε την συνταγή με έξτρα υλικά;
Και η πίτσα η αυθεντική είναι μόνο ζυμάρι, σάλτσα και τυρί της εκάστοτε περιοχής.
Αλλά δεν μας χαλάει που έχει ζαμπόν, μπέϊκον, μανιτάρια, πιπεριές, κ.λ.π.
Ε; :D
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
πηρα ενα μπιφτεκι μπιο....και αν δεν μου βγει εχω συκωτι.....σε θεση βολης........
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.925
Reaction score
3.725
E καλά και πρέπει να πηγαίνουμε με την αυθεντική συνταγή;
Δεν είναι καλύτερα να εμπλουτίζουμε την συνταγή με έξτρα υλικά;
Και η πίτσα η αυθεντική είναι μόνο ζυμάρι, σάλτσα και τυρί της εκάστοτε περιοχής.
Αλλά δεν μας χαλάει που έχει ζαμπόν, μπέϊκον, μανιτάρια, πιπεριές, κ.λ.π.
Ε; :D
Αφού το έχουμε πει, δεν υπάρχει "πρέπει" στο φαγητό. Η αλήθεια είναι όμως ότι στη σωστή καρμπονάρα δεν σου λείπει καθόλου η κρέμα, μάλιστα είναι πιο πλούσια. Θέλει όμως περισσότερη μαστοριά για να πετύχει...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.430
E καλά και πρέπει να πηγαίνουμε με την αυθεντική συνταγή;
Δεν είναι καλύτερα να εμπλουτίζουμε την συνταγή με έξτρα υλικά;
Και η πίτσα η αυθεντική είναι μόνο ζυμάρι, σάλτσα και τυρί της εκάστοτε περιοχής.
Αλλά δεν μας χαλάει που έχει ζαμπόν, μπέϊκον, μανιτάρια, πιπεριές, κ.λ.π.
Ε; :D
Δεν αντιλέγω.

Αυτό που δεν μου αρέσει είναι η εύκολη λύση των πολλών λιπαρών συστατικών που μετατρέπει τα φαγητά σε θερμιδικές βόμβες. Άσε που δεν μου αρέσει η κρέμα γάλακτος κι ό,τι κάνει ζουμερό το φαγητό.

Την πίτσα τη θέλω σχετικά απλή, έτσι ώστε να ξεχωρίζουν οι γεύσεις των υλικών.

Υ.Γ. Το κεφαλοτύρι δεν μου αρέσει, κι ακόμα χειρότερα η κεφαλογραβιέρα που έχει τα στραβά και των δύο. :D
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.780
Δεν αντιλέγω.

Αυτό που δεν μου αρέσει είναι η εύκολη λύση των πολλών λιπαρών συστατικών που μετατρέπει τα φαγητά σε θερμιδικές βόμβες. Άσε που δεν μου αρέσει η κρέμα γάλακτος κι ό,τι κάνει ζουμερό το φαγητό.

Την πίτσα τη θέλω σχετικά απλή, έτσι ώστε να ξεχωρίζουν οι γεύσεις των υλικών.

Υ.Γ. Το κεφαλοτύρι δεν μου αρέσει, κι ακόμα χειρότερα η κεφαλογραβιέρα που έχει τα στραβά και των δύο. :D
Mα τι στραβόξυλο! Τίποτα δεν σ΄αρέσει;
Κομμουνιστής είσαι σίγουρα, δε μπορεί. :D :laugh:
 


Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
"Ο Γιαννης".Ακριβως στο υψος του συντριβανιου που βρισκεται στον κεντρικο δρομο.Ελπιζω να βρισκεται στη θεση της γιατι εχω να παω αρκετα χρονια.Κυριως ψαροταβερνα.Ειχε καλο φαγητο,λογικες τιμες,μεγαλες-πολυ μεγαλες μεριδες και το ψωμι δε χρεωνοταν.Ενδεικτικα,ποικιλια θαλασσινων 2 ατομων,δεν καταφερναν ουτε 4 ατομα να τη φανε.Ετρωγα γαριδες σαγανακι,μεγαλες,καθαρισμενες,και το λιωμενο τυρι να γεμιζει το πιατο, και δεν "κατεβαινε" τιποτα αλλο κατω.Ενω η ταβερνα ειναι αχανης,αν πηγαινες Σαββατοκυριακο,περιμενες ορθιος μεχρι ν' αδειασει τραπεζι.Δεν εχω ιδεα πως ειναι τα πραγματα τωρα.Οσο για τα αδελφια-ιδιοκτητες,πολυ καλα παιδια,εγω πηγαινα εκει,επιτηδες, με την "Πρασινη",την εφημεριδα οχι τη μπυρα, και οταν την εβλεπαν,πρεπει να μας ακουγαν ως το καζινο.:D
Τον ξέρω..
Είναι όντως φοβερός, κ κάνει ακριβώς αυτό που λές..
Σου φέρνει δηλαδή τεράστιες μερίδες..
Κ οι τιμές είναι καλές..
Τον ξέρω γιατί ο ένας εκ των δύο "κολλητών" παιδικών μου φίλων είναι από την Περαχώρα Λουτρακίου κ
καταλαβαίνεις έχω γυρίσει τα πάντα..
Αν δεν έχεις πάει στο Μαϊστράλι στην κεντρική παραλία του Λουτρακίου να πάς για να φάς τα καλύτερα καλαμαράκια..
Μιλάμε κάθε καλοκαίρι πουλά τόνους..
Η μερίδα έρχεται σε πιατέλα μεγάλη κ το μέγεθος είναι το τέλειο.
Ούτε πολύ μικρά (γέννημα) αλλά ούτε κ μεγάλα (Θράψαλα).
Γίνεται ο κακός χαμός τα Σαβ/κα, αλλά έχει πάνω από 10 σερβιτόρους οι οποίοι εξυπηρετούν πολύ γρήγορα..
 


Μηνύματα
4.419
Reaction score
14.360
Άλλο ζώο το θραψαλο και άλλο το καλαμάρι.
Αμα θές να ακριβολογούμε τότε θα πρέπει να διορθώσουμε την ανωτέρω διατύπωση. Τα καλαμαράκια κ τα θράψαλα δεν ονομάζονται ζώα. αλλά μαλάκια..
Οπότε τα καλαμαράκια κ τα θράψαλα συγγενεύουν ώς είδος αλλά είναι διαφορετική ποικιλία. Οπως άλλο το ερίφιο ούτε ενός έτους προβατάκι γάλακτος κ άλλο η προβατίνα. Τεράστια διαφορά γεύσης κ υφής, αλλά ιδιας συνομοταξίας.. Τώρα αν λές ζώα με την έννοια της ζωής κ του ζωντανού τότε όλα είναι κατα βάση ζώα. Κ τα έντομα κ τα ψάρια κλπ.. ;)
 






Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top